Zpravodaj ÚAMK ČR - Rallye

Previous Next

„Erzety“ letošní Valašky-aktualizováno

Valašská rallye, úvodní podnik mistrovství České republiky v automobilových soutěžích TrueCam 2017, nabídne dvanáct rychlostních zkoušek na šesti úsecích. Formát sobotní i nedělní etapy zůstává shodný, dvakrát tři totožné „erzety“. Pořadateli dvoudenní Valašky jsou JRTR pro s.r.o. spolu s ÚAMK.


V sobotu dopoledne budou mít fanoušci šanci vidět od 7:30 do 10:45 soutěžní vozy také při doladění konečného nastavení auta při tzv. shakedownu na kopřivnickém polygonu, kde bude zároveň po celou dobu soutěže umístěn servisní areál.

„Při stavbě trati jsme v maximální možné míře využili loňské úseky. K nim jsme připojili nové pasáže, abychom se dostali na požadovanou délku,“ říká Jaromír Tomaštík, šéf organizačního týmu soutěže nazvané JANČA – 36. Valašská rally Valmez 2017.

Sobota
Soutěžní posádky čekají první „ostrý“ den stejně jako v loňském ročníku úseky Hukvaldy, Tatra 1 i Lešná. Všechny se od loňského sprintu dost liší. Nejvýrazněji, necelých sedm kilometrů, přibrala Lešná, Hukvaldy prodloužily o kilometry čtyři.

RZ Hukvaldy (RZ 1 a 4)
Právě tady boj o sekundy odstartuje. Zkouška nastaví nový úsek hned po startu, který se nachází na okraji Příboru. Odtud se posádky vydají přes část Příbor – Hájov až ke kopřivnické místní části Lubina - Větřkovice. Po levotočivé zatáčce se startovní pole po chvíli napojí na loňskou podobu rychlostky a na posádky čeká technický průjezd Hájovem i rychlejší pasáž zakončená průjezdem Hukvald. Pod hradním parkem test prudce odbočí vpravo a úsekem s mnoha zatáčkami zamíří ke kopřivnické městské části Mniší. Nad ní odbočí trať měřeného úseku vpravo na místní komunikaci s penetračním povrchem, kde se nachází cíl této vložky.

RZ Kopřivnice, Tatra 1 (RZ 2 a 5)
Startující při ní poprvé zavítají na kopřivnický polygon. V sobotu na ně čeká více než deset kilometrů dlouhá prověrka, která je z části umístěna v průmyslovém areálu. Následně posádky změří síly na kopřivnickém polygonu.

„Nelze vyloučit, že se stane tahle erzeta prvním vážným sítem. Zkouška je koncipována tak, aby splnila všechny podmínky obtížnosti trati klasického rychlostního testu. To znamená, že je plná zatáček různých poloměrů, rychlých úseků, horizontů i vracáků. Ze svého pohledu bývalého jezdce ji jako okruhovou určitě nevnímám,“ popisuje první variantu kopřivnické rychlostní zkoušky Tomaštík.

RZ Lešná (RZ 3 a 6)
Závěr sobotního programu je nejdelší z letošní Valašské rallye a měří 17,12 km. Rozšíření oproti loňskému rallyesprintu nastane bezprostředně po startu na okraji Starého Jičína. Soutěžní vozy postupně projedou Kojetín u Nového Jičína a Straník. Na tomto úseku, který dosud do programu Valašské rally nebyl nikdy zařazen, je umístěna řada zpomalovacích prvků. Ze Straníku směřuje trať RZ do Hostašovic a tam naváže na trasu rychlostní zkoušky známé z minulých let. Tedy přes Jasenice, Lešnou – Mštěnovice, až do místní části obce Lešná zvané Příluky. Po rychlejším úseku a odbočení vpravo zkouška vystoupá do Vysoké. V horní části této obce čeká posádky prudká levá zatáčka, která navazuje na pravou s výjezdem na komunikaci k místní části Perná. Po obtížném průjezdu Pernou to budou mít posádky už jen kousek do letmého cíle nad obcí Lešná.

Po absolvování každé sekce tří rychlostních zkoušek se posádky vrátí do servisního areálu v Kopřivnici. Po třetí erzetě zde posádky čeká seskupení a třicetiminutový servis, večer můžou mechanici pracovat na soutěžních vozech 45 minut a poté musí předat auta do uzavřeného parkoviště.

Neděle
V neděli ráno si závodníci vyzvednou své speciály a v patnáctiminutovém servisu budou moci zvolit optimální pneumatiky pro dopolední sekci tří zkoušek Bystřička, Juřinka a Tatra 2.

RZ Bystřička (RZ 7 a 11)
Také trasa populární vložky kolem přehrady Bystřička o pár metrů prodloužila, nicméně letos je závodníci absolvují v opačném směru než loni. Z velkého parkoviště pod přehradní nádrží zamíří vozidla po klikaté silnici kolem zemědělské farmy do obce Bystřička, kde se nachází cíl erzety.

RZ Juřinka (RZ 8 a 12)
Z Bystřičky se posádky poprvé od pátečního slavnostního startu v 17 hodin podívají do centra soutěže ve Valašském Meziříčí. Na jeho okraji bude vytyčena RZ Juřinka. Téměř devět kilometrů dlouhá polokruhová zkouška se do harmonogramu Valašky vrací po letech. Na okruhovou část naváže divácké místo na nedalekém parkovišti před masokombinátem Krásno. Odtud povede trasa rychlostní vložky do Lhotky nad Bečvou, kde je na začátku obce její cíl.

„Juřinku jsme sice pojmenovali jako polokruhovou rychlostku, nicméně z celkové délky pojedeme dvakrát jen 1,7 kilometru. Takže to bude takový polokruh s dlouhým ocasem. Návrat této zkoušky vychází hlavně z dohody s městem Valašské Meziříčí a snahy vedení města, aby se Valaška dostala co nejblíže centra soutěže,“ objasňuje Tomaštík.

RZ Kopřivnice, Tatra 2 (RZ 9 a 10)
Posledním měřeným úsekem 36. ročníku valašské soutěže, kterou organizuje JRTR pro s.r.o. spolu s ÚAMK, bude okruhový test, který maximální možnou mírou provede posádky po kopřivnickém polygonu. Jeden okruh bude měřit přes sedm kilometrů a startující ho absolvují dvakrát. Pro diváky zde bude k dispozici všehochuť míst ke sledování soutěžních posádek.

„Podobu dvou sedmikilometrových okruhů jsme volili tak, abychom nejezdili stále dokola, a to i v návaznosti na opotřebení pneumatik. Myslím si, že jsme se snažili toto nebezpečí minimalizovat v rámci možností, které areál kopřivnické Tatry nabízí,“ tvrdí Tomaštík.

Mapy všech rychlostních zkoušek včetně popisů divácky atraktivních míst, jsou na internetové stránce JANČA – 36. Valašská rally Valmez 2017.

Vstupné, permanentky a bezpečnost
„Na Valašce se v posledních letech vstupné vybíralo. Letos jsme zvolili cenu padesát korun na jednu rychlostní zkoušku, jednodenní vstup do areálu Tatry bude za stovku. Do známých diváckých míst připravujeme doprovodný program či kvalitní občerstvení, aby se fanoušci mezi průjezdy nenudili a mohli tam setrvat celý den. To platí pro sobotní i nedělní etapu,“ zve předseda organizačního výboru Jaromír Tomaštík.

„Tlaku skalních fanoušků nebylo možné odolat. Pro zájemce vidět Valašku na více rychlostních zkouškách připravíme i permanentky. U diváků nám mimo jejich fajn zážitků jde také o to, aby měli neustále na paměti, že rallyesport je sice nádherná motoristická disciplína, ale dokáže být i nesmlouvavě drsná a krutá,“ dodává ještě nedávno aktivní i úspěšný jezdec a uzavírá: „To se bohužel stává zvláště při nerespektování těch nejzákladnějších bezpečnostních pravidel. Kromě kopřivnického areálu, kam se snažíme nalákat maximum fanoušků, máme připraveno na dalších měřených testech celkem jedenáct klasických diváckých míst a dvě divácké arény.“

Permanentky budou v pátek 24. března v prodeji na administrativní přejímce v areálu Autocentra Lukáš a také na ředitelství ve Valašském Meziříčí. V pátek navíc v rámci slavnostního startu v blízkosti startovní rampy. Na stejném místě rovněž v sobotu a dále na všech přístupových komunikacích k trati Valašské rallye, hlavně k diváckým prostorám.

Foto: František a Martina Duškovi

Přehled zpráv Autostylu


© 2015 ÚAMK. All Rights Reserved. Designed By ÚAMK