Zpravodaj ÚAMK ČR - Rallye

Karel Loprais 2016

Sen o Dakaru v Ořechu-aktualizováno

Sobota 18. března od 14:00 hodin v sokolovně obce Ořech na jihozápadním okraji Prahy. Jedinečná příležitost se vrátit do Rallye Paříž Dakar s jejím králem Karlem Lopraisem po třiceti letech od premiérového startu kopřivnického kamiónu v Africe.


Loni 30. ledna odstartovala v pravé poledne z pražského náměstí Jana Palacha expedice nazvaná Sen o Dakaru 2016. To se přesně po třiceti letech vydal ve svých písečných šlépějích nejslavnější český dakarista všech dob a šestinásobný vítěz této dálkové rallye Karel Loprais za volantem Tatry 815 4x4, vyrobené v roce 1989.

V roce 1992 právě s tímto vozem skončil spolu s Radkem Stachurou a Josefem Kalinou třetí při „Dakaru“ z Paříže do Kapského Města. Ve stejné sestavě obsadili o pár měsíců později druhé místo při maratónské soutěži z Paříže přes Moskvy do Pekingu. Rok předtím zabránil celkovému dakarskému triumfu posádky propálený píst a pro nerozlučné trio zbyla nepopulární čtvrtá pozice.
Loni na Dakaru zleva: Milan Horka, Karel Loprais, Miroslav Šimáček a Jan Rajniš  Loni na Dakaru zleva: Milan Horka, Karel Loprais, Miroslav Šimáček a Jan Rajniš

Otec a syn Milanové HorkoviOtec a syn Milanové HorkoviMuzeum Tatra 111
Nádherný a věrný exponát parkuje v soukromém Muzeu Tatra 111 v Dobříči, coby kamenem dohodil z dějiště besedy v Ořechu. Domov těžkotonážním krasavcům Tatra 111 a Tatra 815 vybudoval Milan Horka se svým synem.

Sám Horka starší naplnil loni vlastní touhu po Dakaru v pozici druhého pilota Lopraise, jenž oslavil v sobotu 4. března již 68. narozeniny. Do expediční posádky a doprovodu si Karel před rokem přizval mimo jiných také mechanika Miroslava Šimáčka, navigátora Jardu Lhotu, navigátora i tlumočníka Jana Rajniše a řadu dalších. Mezi nimi nechyběl dobrodruh, cestovatel na motorce, novinář a fotograf Jaroslav Šíma.
Jaroslav ŠímaJaroslav Šíma

Většina z přímých aktérů loňské africké anabáze nebude chybět při setkání 18. března. Besedu pořádá společně s ÚAMK Ořech-Kuchař také Muzeum Tatra 111 za podpory obce Ořech a místního sportovního klubu SK Viktorie.
Kromě spousty báječných a dramatických zážitků zpřed třiceti let i loňska připravili organizátoři překrásné fotografie i videa.

Foto: Petr Šigut a archiv Muzea Tatra 111

Přehled zpráv Autostylu


© 2015 ÚAMK. All Rights Reserved. Designed By ÚAMK