Zpravodaj ÚAMK ČR - Enduro

Čtyři medaile získali na mistrovství Evropy 2016 čeští enduro jezdci. Evropským šampionem se stal ve třídě Junior E1 Patrik Markvart, vicemistrem v E2 Jaromír Romančík a třetí skončil v nejsilnější kategorii E3 Ondřej Helmich. K tomu přidalo stejné trio stříbro v soutěži národů. Pátý cenný kov pro Českou republiku bohužel odmítly nominační podivnosti.

Jan Balaš obsadil ve čtyřdílném mistrovství Evropy 2016 celkově páté místo ve třídě nejsilnějších soutěžních motocyklů E3. Druhý závodník týmu KBS ÚAMK Unhošť Martin Kulhánek skončil v kategorii E1 šestý. Dva poslední dvoudenní evropské podniky v Lotyšsku a Nizozemsku vynechal Jakub Horák a z loňského šestého místa v E3 si pohoršil na šestnácté v E1.

Jan Balaš a Martin Kulhánek vycestují v úterý večer za čtvrtým dílem mistrovství Evropy v enduru. Finálový závod se uskuteční v pátek 28. a v sobotu 29. října v nizozemském Harfsenu. Po třech dvoudenních soutěžích je Balaš v nejsilnější kategorii E3 zatím sedmý, Kulhánkovi průběžně patří jedenácté místo ve třídě E1.

Je mu 22 let a příští rok může ještě startovat v juniorské kategorii. Podle výkonu při letošní 91. Šestidenní v enduru naznačil, že byl nejen jedničkou týmu KBS ÚAMK Unhošť, ale teoreticky by se neztratil ani v bronzovém týmu ČR ve Světové trofeji. Minimálně byl třetím nejrychlejším Čechem vůbec, i když Jana Balaše posunuli až na čtvrtý národní post španělští pořadatelé podivnostmi při nevídané tvorbě tratě pro závěrečný motokros.

Tým KBS ÚAMK Unhošť skončil v 91. Mezinárodní šestidenní enduro na osmém místě jako nejlepší český celek startující v kategorii Klubových týmů (CT). Jan Balaš, Jakub Horák i Marek Borák podali v závěrečném motokrosu výborné výkony, nicméně na posun celku KBS ÚAMK to už nestačilo. "Klubáky" vyhráli Italové Lorenzo Macoritto, Emanuele Facchetti a Andrea Verona.

Jan Balaš, Jakub Horák a Marek Borák se v barvách KBS ÚAMK Unhošť vrátili po páté předposlední etapě při 91. Šestidenní ve Španělsku na osmé průběžné pořadí v kategorii Klubových týmů (CT). Nižší součet časů mělo v sobotu díky větší vyrovnanosti italské trio MC Pavia. Jan Balaš s přehledem udržel absolutní bonzovou pozici závodníků CT, ve srovnání se všemi startujícími si polepšil na 51. místo a je také třetím nejrychlejším Čechem v Navaře o necelou vteřinu před svým přemožitelem z MMČR Ondřejem Helmichem.

Páteční peripetie s obtížnou mokrou tratí na letošní Šestidenní soutěžních motocyklistů ve španělské Navaře posunuly tým KBS ÚAMK Unhošť z osmého místa na sedmé. Jan Balaš znovu perlil na motokrosech, i když si natlouk hned v prvním enduro testu, stačil dělat i taxikáře. Padali i Jakub Horák a Marek Borák, ale obtíže ustáli všichni solidně a v cíli čtvrté etapy se mohli radovat. Šestí Američané mají už náskok téměř pětiminutový a ze zadu nepříjemně útočí s desetisekundovým odstupem Italové.

Ani třetí den se enduro jezdci týmu KBS ÚAMK Unhošť při letošní Šestidenní neztratili. V absolutním pořadí klubových týmů (CT) je v polovině soutěže Jan Balaš čtvrtý, Jakub Horák 45. a Marek Borák dvě příčky za ním. Perfektní výkon, především na motokrosech, předvedl Balaš, v obou skončil absolutně druhý s mankem pěti a dvou desetin sekundy mezi jezdci CT, kterých ve středu odstartoval 360.

V pořádku dojelo ve středu trio KBS ÚAMK Unhošť Jan Balaš, Jakub Horák a Marek Borák také duhou etapu 91. Šestidenní v Navaře. Nesmírně si španělskou anabázi znovu užíval především Jan Balaš. Horák s Borákem odvedli spolehlivé standardní výkony na hranici čtvrté až šesté desítky.

Úvodní den 91. šestidenní motocyklové soutěže ve Španělsku zvládl tým KBS ÚAMK Unhošť v pohodě. Podle reakcí jezdců v cíli, je nepotkaly žádné nepříjemnosti a výsledkově budou mezi nejlepšími. Pozice loňské jedničky v Košicích sluší Janu Balašovi také teď v Navaře. Od první zkoušky patřil k nejrychlejším jezdcům v kategorii klubových týmů.

Putovní pohár z prvního ročníku Memoriálu Jaroslava Kuklíka v enduro sprintu získal koncem září v areálu Kavčák u Benešova u Prahy Ondřej Helmich z týmu Haruda RAC Sedlčany. Trofej převzal z rukou Vladimíry Kuklíkové, maminky Martina, Radka, Lukáše a Víti. Čtyři bratři Kuklíkovi uspořádali dvoudenní endurosprint na počest otce s pomocí KBS ÚAMK Teamu Unhošt, který Jaroslav Kuklík zásadně podporoval.

Název písničky rockového zpěváka Petra Nováka si připomněli motocykloví soutěžní jezdci v pondělí 10. října v severošpanělské Pamploně při slavnostním startu 91. Mezinárodní šestidenní v enduru. Seřadištěm účastníků se stala místní býčí aréna Plaza de Toros. Z ní napochodovali startující z jednotlivých národů na nedaleké podium k slavnostnímu představení.

Obhájit třetí místo z loňské Šestidenní v Košicích vyrazila trojice týmu KBS ÚAMK Unhošť v sestavě Jan Balaš, Jakub Horák a nečekaně Marek Borák do dějiště letošní 91. Šestidenní na Circuito de Navarra ve Španělsku.  Borák na poslední chvíli nahradil Milana Engela, jenž si podobně jako člen loňského bronzového klubového týmu Vít Kuklík poškodil zkřížené vazy v koleně a měl by měsíc odpočívat.

První ročník Memoriálu Jaroslava Kuklíka uspořádá enduro tým KBS ÚAMK Unhošť v sobotu 24. a v neděli 25. září ve svém areálu Kavčák u Benešova. Dvoudenním endurosprintem na trati s přidanými extrémními umělými překážkami vzdává unhošťská parta hold muži, který ji výrazně podporoval.

Údaje z titulku bilancují letošní vystoupení enduro jezdců KBS ÚAMK Unhošť v Mezinárodním mistrovství České republiky. Dvě stříbrné medaile získal Jan Balaš v nejsilnější kubatuře E3 a v absolutním pořadí juniorů. Bronzoví s „odřenýma ušima“ skončili Jakub Horák v nejslabší kategorii E1 a Vít Kuklík v E3.