Mezinárodní turistické informace

Nový Zéland 

Nový Zéland

Mapa: Nový ZélandMapa: Nový Zéland
   

 OBSAH

Vlajka: Nový Zéland

269.000 km čtverečních

4,524,658 (odhad srpen 2014)

Novozélandský dolar (100 centů) - NZD


NZAA (The New Zealand Automobile Association Inc.)

 

Centrála

 

New Zealand Automobile Association Inc.

AA centrum

Level 1799 Albert Street

AUCKLAND 1010

Nový Zéland

 

Poštovní adresa: P.O. Box 5, Auckland 1040

Zákaznické kontaktní centrum: 0800 500 444 (v rámci Nového Zélandu)

Tel: +64 9 966 8800

Fax: +64 9 966 8896

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Kontakt pro mezinárodní a motoristickou problematiku:

 

Generální ředitel - motoristické záležitosti

New Zealand Automobile Association Inc.

P.O. Box 1

6140 WELLINGTON

 

Telefonní číslo: +64 4 931 9984

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Úřední hodiny

 

Pondělí až pátek: 08.30 -17.00 hodin

 

Tyto hodiny platí obecně pro všechny úřady (viz. "Regionální pobočky", níže).

 

Regionální pobočky

 

Autoklub Nového Zélandu disponuje 39-ti AA centry, která se nachází na severních i jižních ostrovech. Tato centra jsou obvykle otevřená od pondělí do pátku 08.30 - 17.00 hodin, s výjimkou úterý - 09.00 - 17.00 hodin. Několik center má otevřeno i v sobotu ráno.

 

Pobočky autoklubu AA jsou situovány v následujících městech:

 

Auckland

Blenheim

Christchurch

Dunedin

Feilding

Hamilton

Hastings

Hawera

Invercargill

Manakau

Massey

Masterton

Napier

Nelson

New Plymouth

Oamaru

Orewa

Palmerston

Paraparaumu

Penrose

Porirua

Rangiora

Rotorua

Rosedale

Somerville

Taupo

Tauranga

Timaru

Wanganui

Wellington

Whangarei

 

Další informace jsou k dispozici na internetových stránkách NZAA, viz. http://www.aa.co.nz/.

 

Jazyky používané personálem klubu

 

Angličtina.

 

Publikace

 

Autoklub AA vydává časopis s názvem "AA Directions", který je zasílán členům klubu 3x ročně (k dispozici i on-line); zdarma jsou současně k dispozici AA tištěné mapy a AA Průvodce pro ubytování („Accommodation Guides“), a to jak pro členy klubu AA, tak i pro členy FIA.

 

Mapy severních a jižních ostrovů jsou k dispozici v různém uspořádání, stejně jako mapy měst, oblastní turistické mapy, průvodci na severními a jižními ostrovy.

 

Na internetové adrese www.aatravel.co.nz jsou k dispozici také e-průvodci pro každý region.

 

Informace o trasách a itineráře jsou k dispozici na www.aamaps.co.nz.

 

Aplikace pro iPhone - Explore New Zealand - je také k dispozici - http://www.aatravel.co.nz/main/index.php.


Nový Zéland se skládá z několika ostrovů různých velikostí, nacházejících se v jižním Tichém oceánu, přibližně 2.000 km od jižního východní pobřeží Austrálie. Dva největší ostrovy, známé jako Severní a Jižní ostrov, jsou od sebe oddělené úzkým úsekem vody, Cookovým průlivem. Zbývající ostrovy jsou mnohem menší a jsou obecně rozptýlené přes značnou plochu oceánu.

Dva hlavní ostrovy mají celkovou délku, od severu k jihu, 1.700km a rozkládají se na celkové ploše přibližně 269.000 km čtverečních. Velká část povrchu je hornatého charakteru a řeky jsou pro plavbu, z velké části, příliš krátké a rychlé. Nejdelší řekou je Waikato, s délkou 425 km.

Pro turisty, kteří mají zájem navštívit Nový Zélend pouze na krátké období jsou zde uznávané turistické oblasti, jako např. termální okresy Rotorus s horkými prameny a gejzíry, a dvě aktivní sopečná pohoří ve středu Severního ostrova (Ngauruhoe a Ruapehu). Na Severním ostrově se nachází také světově proslulé jeskyně zářících červů - Waitomo, přičemž nejznámějšími turistickými oblastmi Jižního ostrova pak jsou Queenstown a Fiordland. Za zmínku stojí rovněž oblast Jižních Alp - pohoří, které tvoří hranici mezi východem a západem, s nejvyšším vrcholem - Mt. Cook (výška 3.764 m) a dalšími vrcholy, jejichž nadmořská výška se pohybuje od 2.260 do 3.465 metrů.

Nicméně, v případě zahraničních návštěvníků, kteří mají v úmyslu cestovat a navštívit nejrůznější scénické turistické atrakce, od venkovských až po metropolitní, od úrodných rovin po rozlehlé zemědělské oblasti, od horského terénu přes vyprahlé pláně po subtropické pralesy, je zde prostor pro každého.

Nový Zéland je mladou zemí, ale v posledních letech je věnována stále větší pozornost jeho rané historii. Zahraniční návštěvníci, cestující napříč celým územím si mohou vychutnat mnoho malých muzeí, která líčí časné výzkumy, život osadníků, hledačů jantaru, těžařů dřeva a zlatokopů, stejně jako artefakty zanechané Maory, spolu s jejich osobitou kulturou před uzavřením evropské dohody v roce 1840.

Nový Zéland je poměrně malou a kompaktní zemí a přepravní vzdálenosti jsou relativně krátké.

Místní čas

Standardní čas: GMT + 12

Letní čas: GMT + 13 (první neděle v říjnu až první neděli v dubnu)

Podnebí a teploty

Nový Zéland má vlhké, mírné, mořské klima s dostatkem slunečního svitu a přiměřeným množstvím srážek. Sezónní teplotní rozdíly ve většině částí země nejsou velké a klima je obecně příjemné. Dva hlavní ostrovy leží mezi zeměpisnou šířkou 34 a 48 stupňů jižní šířky- jejich umístění tak odpovídá Itálii nebo v Kalifornii na severní polokouli.

Vzhledem k poloze na jižní polokouli, jsou roční období na Novém Zélandu následující:

Léto: prosinec, leden, únor

Podzim: březen, duben, květen

Zima: červen, červenec, srpen

Jaro: září, říjen, listopad

Hlavní turistická sezóna je od konce listopadu do Velikonoc (konec března/ začátek dubna).


Nový Zéland nabízí velký výběr sportů od rugby po novější sporty jako je bungee jumping a rafting.

 

Koňské dostihy jsou nejoblíbenější organizovanou zábavou. Na Novém Zélandu se nachází více než 60 závodišť. Sázení je nezákonné a všechny sázky jsou prováděné a kontrolované prostřednictvím vládních úředníků.

 

Dostihy na ploché dráze se obvykle konají v polovině léta (leden), zatímco Steeplechasing se odehrává v zimních měsících (červen / srpen). Hlavní akce se konají na závodištích Ellerslie (Auckland), Te Rapa (Hamilton), Awapuni (Palmerston North), Trentham (Wellington) a Riccarton (Christchurch).

 

Klusácké dostihy, což je také velmi populární odvětví, probíhají v Alexandra Park (Auckland), Cambridge (Hamilton), Hutt Park (Wellington), a Addington (Christchurch).

 

Novozélandští plnokrevníci si vysloužili celosvětovou reputaci, zejména ti, kteří byli chovaní v regionech Jižní Auckland a Waikato. Každoroční Prodejní Výstava se koná v lednu a přitahuje velký zájem kupujících z mnoha zemí.

 

Automobilové závody se obvykle konají v období od konce prosince do konce ledna. Hlavní závody se konají v Bay Park (Tauranga) a Velká cena v Manfeild Lady Wigram Trophy (Christchurch)

 

Golf je s více než 400 golfovými hřišti v rámci obou ostrovů, velmi populárním sportem. Na Novém Zélandu jsou vynikající golfové kluby přiléhající ke všem velkým městům, i k většině menších okresních měst. Některé z nich jsou otevřené široké veřejnosti, nicméně jiné jsou přidružené k soukromým klubům.

 

Většina golfových klubů vřele vítá návštěvníky z přidružených golfových klubů v zahraničí, nicméně víkendy jsou vyhrazené pro tuzemské golfové nadšence a návštěvníci se tak musí domluvit předem.

 

Rugby, fotbal, rugby liga: Mezinárodní zápasy a mezi-provinční zápasy se odehrávají od června do září

 

Nový Zéland hostil mistrovství světa v ragby 2011, v září / říjnu.

 

Tenis je také populárním sportem ve všech střediscích. Národní mistrovství a profesionální turnaj se odehrávají v lednu.

 

Na Novozélandských jezerech, řekách i v okolním moře je velký prostor pro vodní sporty. Mezi nejoblíbenější lokality patří záliv Hauraki (Aukland), Přístav Port Nicholson (Wellington), Přístav Lyttelton (Christchurch) a přístav Otago (Dunedin), navíc je zde Záliv Ostrovů - „Bay of Islands“, poloostrov Coromandel a "Malborough Sounds".

 

Největší jednodenní akce s regatami na světě se koná v Aucklandu v pondělí po víkendu, nejbližšímu 29. lednu. Více než 900 jachet zde soutěží v krásném přístavu Waitemata.

 

Národní a oblastní mistrovství ve vodním lyžování, surfování a soutěže záchranářských klubů a amatérských atletů se konají od ledna do března.

 

Mistrovství ve sportu „Lawn bowl“ (obdoba petanque) se koná v průběhu Vánoc/ Silvestru; stejně jako hlavní turnaje během Velikonoc.

 

Lyžování je velmi populární na Novém Zélandu - hlavní sezóna je v srpnu a září. Hlavními lyžařskými oblastmi na Severním ostrově jsou Whakapapa, Turoa, a to jak na svazích hory Ruapeho (Národní park Tongariro) a Mt. Egmont. Na Jižním ostrově jsou hlavními oblastmi Coronet Peak, Porterův průsmyk, Hanmer Springs, Nelson a Mount Hutt (Canterbury), kde se sezóna může prodloužit až do začátku listopadu.

 

Zkušení lyžaři mohou využívat přístup vrtulníky - Heliski akce z Queenstownu, stejně jako Mount Cook (Hermitage) lyžování na Tasman Glacier.

 

Rybolov

 

Zahraničním návštěvníkům je doporučeno ponechat nákup vybavení pro rybolov až na Nový Zéland. Místní odborníci jsou totiž nejlépe informovaní o místních podmínkách a mohou tak návštěvníkům poskytnout rady ve věci rybářského vybavení. V případě potřeby je možné zapůjčení oblečení pro sportovní rybolov. Sezóna je otevřená v období od října do dubna ve většině okresů, nicméně v jezerech Rotorua, Taupo a centrální částí Otago je možné rybařit celoročně.

 

Povolení pro rybaření ve vnitrozemí lze získat prostřednictvím obchodů se sportovním vybavením, na období jeden den, jeden týden nebo na celou sezónu.

 

Pro mořský rybolov není nutné žádné povolení.

 

Říční rybolov

S výjimkou okresů severně od města Auckland, nabízí Nový Zéland širokou škálu sladkovodních ryb a rybolovných práv.

Pstruh duhový: centrem pro lov pstruhů je jezero Taupo. Pstruh duhových je nejvíce rozšířený v centru Severního ostrova a v severozápadní a jižní oblasti Jižního ostrova. Rozměry se pohybují od od „rychlé živé malé duhy“ v rychlých proudech až po velké bojovníky v jezerech a řekách.

Pstruh obecný: je rozšířený po obou ostrovech a jejich lov je nádherný sportem. Obývají rybníky, malé potoky, stejně jako rychlé horské řeky; některé z největších trofejí pstruha obecného dosahují více než 7 kg.

Losos: hojně se vyskytuje v některých vodách Jižního ostrova a jsou častými úlovky při vláčení nebo tzv. „lití pstruhů“.

Losos Čavyca: hojný výskyt ve velkých řekách na východním pobřeží Jižního ostrova, a to zejména v oblasti Jižní Canterbury. Nejhojnější sezóna je v průběhu března a dubna.

 

Mořský rybolov

Černí, modří a pruhovaní mečouni, žraloci mako a žraloci liščí, tuňáci a další zajímavé ryby lze ulovit ve vodách Nového Zélandu. Vyskytují se zejména podél severovýchodního pobřeží Severního ostrova. Mnoho menších sportovních druhů ryb se také hojně vyskytuje ve vodách Nového Zélandu, přičemž k rybolovu lze využívat jak rotující zařízení v ústí řek, plážový rybolov, nebo rybaření z lodi .

 

Další informace jsou k dispozici na adrese:

 

Ministry of Primary Industries

(Ministerstvo zpracovatelských průmyslových odvětví)

Pastoral House

25 Terasa

P.O. Box 2526

6140 Wellington

Tel.: 0800 0083 33

Fax: +64 4 894 0720

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Lov

 

Lov divokých ptáků

Pro zahraniční lovce je k dispozici působivý seznam pernaté zvěře: kanadská husa, koroptev, kachna divoká a šedá kachna, černá labuť, bažant a křepelka. Nařízení, omezující lov, se liší region od regionu, a musí být respektována, nicméně obecné omezení počtu odlovených ptáků je velmi liberální. Pro lov ptáků, kteří nejsou původem z Nového Zélandu není třeba žádné povolení.

 

Lov vysoké zvěře

Jako trofejní zvěř je na Novém Zélandu k dispozici např.: severoamerický Wapiti, evropský jelen, Sambar, Sika, jávský Rusa, americký jelen, daněk, divočák a divoké kozy, stejně jako kamzík a himalájský Thar. Tato zvířata sice obývají některé z nejvíce členitých částí Nového Zélandu, nicméně dobře vybavený lovec s dobrým průvodcem může zažít dobrý lov. Informace o dovozu střelných zbraní na Nový Zéland jsou k dispozici v kapitole, týkající se „Dovozních omezení“.

 

Další informace o lovu vysoké zvěře je možno získat na adrese:

 

New Zealand Deerstalkers' Association

P.O. Box 6514

Marion Square

45 až 51 Rugby Street

6021 Wellington

Tel.: +64 4 801 7367

Fax : +64 4 801 7368

e - mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


Státní svátky

 

2015

 

1. a 2. Ledna

Nový rok

6. Února

Státní svátek Nového Zélandu

3. Dubna

Velký pátek

6. Dubna

Velikonoční pondělí

27. Dubna

Svátek Anzac (Australský a Novozélanský armádní sbor)

1. Června

Narozeniny královny

26. Října

Svátek práce

25. a 26. Prosince

Vánoce

 

V každé provincii se, mimo výše uvedené, slaví i samostatný státní svátek:

 

19. Ledna

Wellington

26. Ledna

Auckland

2. Února

Nelson

9. Března

Taranaki

23. Března

Otago

7. Dubna

Southland

28. Září

Jižní Canterbury

23. Října

Hawke Bay

2. Listopadu

Marlborough

13. Listopadu

Canterbury

30. Listopadu

Westland

30. Listopadu

ostrovy Chatham

 

Školní prázdniny

 

2015

 

Začátek školního roku

26. Ledna * 2015

Podzimní prázdniny

3. - 20. Dubna

Zimní prázdniny

3. - 20. Července

Jarní prázdniny

25. Září - 12. Října

Konec školního roku

18. Prosince

 

* variabilní datum, nejpozději však 5. Února


 

Leden

- Otevřené tenisové mistrovství, Auckland (6. - 11. Ledna 2014)

- Letní koncerty v parku, Auckland

- Výroční regaty, Auckland (27. Ledna 2014)

Leden / únor

- Summer City Program:

řada festivalů, Wellington

Únor

- Masters Games Nový Zéland (místo náhradníci)

- Sportovní událost „Coast to Coast“

(multisportovní události: 239 km kolo / běh / kajak přes Jižní Alpy), od západního pobřeží až po pláž Christchurch Beach

 - Marlborough - Gastronomický festival a vinobraní (druhý víkend)

- Napier Art Deco Víkend, záliv Hawkes (20. - 23. Února 2014)

(víno, jídlo, jazz, film, divadlo, historická vozidla, atd.)

Únor / březen

Mezinárodní festival umění, Wellington (jednou za dva roky: 21. Února - 16. Března)

Březen

- Pasifika Festival (polynéská kultura)

- Around Bays Annual Fun Run (komediální běh kolen zálivů), Auckland

- Mezinárodní květinová přehlídka Ellerslie, Christchurch (6. - 10. Března 2014)

Duben

- Královská Velikonoční Show, Auckland

- Mezinárodní jazzový festival, Christchurch

- Wanaka letecká show (jednou za dva roky: 18. - 20. Dubna 2014)

Květen

Novozélandský rockový festival, Záliv ostrovů, Northland (9. - 11. Května 2014)

Červen / červenec

- Matariki - Oslava maorské kultury, Northland

- Zemědělský festival Fieldays, Mystery Creek, Hamilton (11. - 14. Června 2014)

- NZ Brassband Championship, Dunedin

- Zimní Festival, Queenstown

Září / říjen

Festival květů Alexandra, Queenstown (soutěže ve stříhání vlny, přehlídky, tance, atd.) http://www.blossom.co.nz

Říjen / listopad

- Zahradní Festival a festival Rododendronů Taranaki, New Plymouth

- maratón v Aucklandu (2. Listopadu 2014)

Listopad

"Showtime Canterbury": Zemědělská a pastýřská show, koňské dostihy, masopust, Christchurch (12. - 14. Listopadu 2014)


Otevírací doby

 

Banky

 

Pondělí až pátek: 09.30 - 16.30 hodin

Některé banky jsou otevřené v sobotu ráno, jiné pozdě v noci během týdne.

 

Pošty

 

Pondělí až pátek: obecně 08.30 - 17.30 hodin

 

Obchody

 

Pondělí až čtvrtek: 09.00 - 17.30 hodin

Pátek: 09.00 - 21.00 hodin

Sobota a neděle: většina 09.30 - 16.30 hodin

 

Úřady

 

Pondělí až pátek: 09.00 - 17.00 hodin

 

Muzea

 

Pondělí až neděle: 10.00 - 17.00 hodin vyjma Štědrého dne a Velkého pátku

 

Telefonní sítě

 

Mezinárodní předvolba pro volání do zahraničí: 00

Kód země: 64

Mezinárodní operátor volání na účet volaného: 0170

 

Volání z Nového Zélandu do řady zemí lze uskutečnit prostřednictvím služby "Home Country Direct", kde je volání umožněno prostřednictvím operátora v dané zemi, a účtované dle tarifů domácí země. Konkrétní čísla pro volání jsou uvedena v telefonním seznamu.

 

Čísla tísňových linek:

ambulance, policie, hasiči - jednotná linka - 111

 

Tarify jsou rozdělené do dvou období:

 

Špička: 08.00 - 18.00 hodin ve všední dny

Mimo špičku: 18.00 - 08.00 hodin ve všední dny, o víkendech a ve státní svátky

 

Telefonní karty jsou k dispozici v hodnotě 5, 10, 20 a 50 NZD. Mohou být zakoupeny ze všech poštách a ve většině novinových stánků, místních komunitních obchodech a na 24 hodinových čerpacích stanicích.

 

Poštovní služby

 

Nový Zéland:

 NZD

  - Běžná

 0.70

  - Par avion

 1.40

Ostatní země (letecky):

 

  - Austrálie, Tichomoří

 1.90

  - Ostatní

 2.40
 1.90 (pohlednice)

 

Známky lze zakoupit na všech poštách a prostřednictvím mnoha novinových stánků a místních komunitních obchodech.

 

Váhy a míry

 

Používá se metrický systém.

 

Elektřina

 

Napětí: 230/240 V, 50 Hz

Většina hotelů poskytuje 110 voltové zásuvky pro elektrické holicí strojky.

Zástrčky: 3 ploché kolíky (v závislosti na tom, zda je namontováno uzemnění)

 

Různé

 

Prodej alkoholu

 

Hospody mají otevřeno v neděli, přičemž kavárny a bary prodávající alkohol mají otevřeno 7 dní v týdnu. Otevírací doba je obvykle od dopoledne do 23.00 hodin.

Prodej alkoholu v restauracích a barech není povolen osobám mladším 18 let; může být vyžadován doklad totožnosti.

 

Kouření

 

Zákaz kouření platí na uzavřených pracovištích, ve školních budovách a na hřištích, včetně barů a restaurací.

 

Spropitné

 

Restaurace obecně nepřidávají poplatek za službu k účtu, nicméně v případech některých státních svátků může být poplatek přičten. Spropitné ve výší 10 až 15% tip je vždy vítáno, v případě spokojenosti se službou.


Národní organizací je DPA - http://www.dpa.org.nz

 

Informace o službách pro osoby se zdravotním postižením jsou k dispozici na adrese:

http://www.weka.net.nz

 

Parkování

 

Informace o zařízení pro tělesně postižené řidiče jsou k dispozici v kapitole "Pravidla parkování".


Existuje mnoho různých definic udržitelného cestovního ruchu.

 

Pro udržitelný cestovní ruch je třeba vzít v úvahu 4 klíčové prvky: klima, životní prostředí, hospodářství a kulturní dědictví. A zároveň musí cestovní ruch přispívat k místnímu hospodářství prostřednictvím vytváření pracovních míst a rozvojem regionálních služeb. Udržitelný cestovní ruch také podporuje ochranu v regionálních přírodních ekosystémech a respektuje místní kulturu. 

 

Pro více informací o udržitelném cestovním ruchu na Novém Zélandu jsme poskytli některé odkazy na turistická střediska, organizace a programy, které podporují trvale udržitelný cestovní ruch.

Odbor ochrany mimo jiné disponuje sekcí doporučovaných míst k ubytování, který obsahuje kempy, chaty, sruby, viz. - http://www.doc.govt.nz/parks-and-recreation/places-to-stay/.

 

http://www.mfe.govt.nz/index.html

http://www.tourism.net.nz/attractions-and-activities/nature-and-eco-tourism

 

Program Modrá vlajka

Modrá vlajka je výhradní ekoznačkou udělenou více než 4000 plážím a přístavům ve 48 zemích po celé Evropě, Jižní Africe, Maroku, Tunisku, na Novém Zélandu, v Kanadě, Brazílii a Karibiku.

 

http://www.blueflag.org/

 

 

Pláže

Přístavy

Nový Zéland

0

2


Oficiální měnou je Novozélandský dolar (NZD), dále dělený na 100 centů.

 

Bankovky v oběhu: 5, 10, 20, 50 a 100 NZD

 

Mince v oběhu: 1 a 2, NZD a 10, 20 a 50 centů


Dovoz

Zahraniční měna: bez omezení

NZD: bez omezení, ale hotovost přesahující hodnotu 10, 000 NZD nebo její ekvivalent, musí být deklarována

Vývoz

Zahraniční měna: bez omezení

NZD: bez omezení, ale hotovost přesahující hodnotu 10, 000 NZD nebo její ekvivalent, musí být deklarována


Směnné kurzy

 

Září 2014

 

 1 GBP

 1.89 NZD 

 1 USD

 1.15

 1 EUR

 1.50

 100 JPY 

 1.09

 

Směnárny

 

Na Novém Zélandu je k dispozici velké množství směnáren.


Kreditní karty

 

Na Novém Zélandu jsou široce přijímané následující kreditní karty:

Visa, Mastercard, American Express, Diners Club

 

Bankomaty jsou k dispozici ve všech městech.

 

Šeky

 

Cestovní šeky

 

Cestovní šeky mohou být vyměněné v bankách a ve velkých hotelech.

 

Poštovní šeky

 

Pro proplacení takových šeků na Novém Zélandu nejsou stanovena žádná ustanovení.

Cestující přijatí na základě předložení průkazu totožnosti

 

---

 

Cestující přijatí na základě předložení pasu bez nutnosti víza

 

Všechny cestovní pasy musí být platné nejméně 3 měsíce nad rámec zamýšleného pobytu; nebo 1 měsíc nad rámec předpokládaného pobytu v případě, že pas byl vydán vládou země, která má konzulární zastoupení na Novém Zélandu a je v případě nutnosti schopna vydat a obnovit pas.

 

Australské pasy a pasy obsahující zpáteční vízum australského občana, jakož i pasy obsahující novozélandské pobytové vízum, nebo novozélandské zpáteční vízum, musí být platné při příjezdu do země.

Australští držitelé cestovních pasů a další osoby, které jsou držiteli australského "Rezidentního zpátečního víza", vyznačeného v jejich cestovním pasu, mohou vstupovat na území Nového Zélandu na dobu neurčitou bez nutnosti víza.

 

Státní příslušníci následujících zemí mohou vstoupit na území Nového Zélandu s platným cestovním pasem, bez nutnosti víza, pro pobyt nepřesahující tři měsíce:

 

Andorra

Maďarsko

Portugalsko *

Argentina

Island

Katar

Rakousko

Irsko

Rumunsko

Bahrajn

Izrael

San Marino

Belgie

Itálie

Saúdská Arábie

Brazílie

Japonsko

Singapur

Brunej

Korea (Jižní)

Slovensko

Bulharsko

Kuvajt

Slovinsko

Kanada

Lotyšsko

Jihoafrická republika

Chile

Lichtenštejnsko

Španělsko

Chorvatsko

Litva

Švédsko

Kypr

Lucembursko

Švýcarsko

Česká republika

Malajsie

Tchaj-wan (2)

Dánsko

Malta

Spojené Arabské Emiráty

Estonsko

Mexiko

Velká Británie **

Finsko

Monako

USA

Francie

Nizozemsko

Uruguay

Německo

Norsko

Vatikán

Řecko (1)

Omán

Macao (SAR)

Hong Kong (SAR)

Polsko

 

 

(1) cestovní pas vydaný po 1. lednu 2006.

(2) cestovní pas musí obsahovat osobní identifikační číslo.

* Portugalští držitelé cestovních pasů musí mít právo trvale pobývat v Portugalsku

** - Pasy označené "britský občan" a další britské pasy, včetně dokladů o právu na trvalý pobyt ve Velké Británii:

Maximální povolená délka pobytu 6 měsíců

- Pasy označené textem "Britský státní příslušník (zámoří)":

Maximální povolená délka pobytu 3 měsíce

 

Návštěvníci musí být držiteli dostatečných finančních prostředků na dobu předpokládaného pobytu (obvykle 1.000 NZD na osobu a měsíc, nebo 400 NZD v případě předplaceného ubytování) a platných letenek a dokumentace potřebné pro jejich další destinace nebo na zpáteční cestu.

 

Návštěvníci, kteří chtějí zůstat déle než 3 měsíce (6 měsíců pro občany Velké Británie), musí podat žádost o vízum před cestou na Nový Zéland.

 

Cestující, po kterých je vyžadováno předložení pasu a vízum

 

Všichni návštěvníci za zemí, které nejsou uvedené výše musí být držiteli platného cestovního pasu a víza, nebo vstupního povolení.

 

Víza

 

Víza jsou zpravidla poskytována na období turistické návštěvy až na šest měsíců.

 

Tranzit

 

Tranzitní vízum není nutné pro státní příslušníky bezvízových zemí, uvedených výše a státní příslušníky zemí, uvedených níže, pokud  pokračují v cestě do třetí země do 24 hodin od příjezdu na území Nového Zélandu. Opuštění letištních tranzitních prostor není povoleno.

 

Bahamské ostrovy

Panama

Bermudy

Papua Nová Guinea

Bolívie

Paraguay

Kolumbie

Peru

Kostarika

Filipíny

Ekvádor

Samoa

Indonésie

Šalamounovy ostrovy

Kiribati

Thajsko

Marshallovy ostrovy

Tonga

Mikronésie

Tuvalu

Nauru

Vanuatu

Palau

Venezuela

 

Návštěvníci, pokračující ve své cestě do Austrálie, kteří jsou držiteli aktuálního víza do Austrálie nepotřebují průjezdní vízum.

Státní příslušníci Francie v tranzitu přes Nový Zéland, kteří dále pokračují v cestě do Francouzské Polynésie a Nové Kaledonie musí být držiteli platného cestovního pasu.

Státní příslušníci Nepálu musí být držiteli víza (včetně tranzitního víza), za všech okolností, vyjma případů, kdy pokračují v cestě do Austrálie, a za předpokladu, že jsou držiteli platného australského víza.

 

Registrační formality

 

Po příjezdu musí všichni návštěvníci vyplnit dvě kopie formuláře prohlášení, včetně vstupní karty pro cestující (pro imigrační a statistické účely), stejně jako celní prohlášení a prohlášení Ministerstvu zemědělství.

 

Omezení

 

Pasy vydané v Somálsku nejsou na Novém Zélandu přijímány.

Pro návštěvníky s některými onemocněními (např. duševní nemoci, tuberkulóza), nebo osoby, které pobývaly ve vězení, je vyžadováno zvláštní povolení ke vstupu do Nového Zélandu.

Povolení se vyžaduje i pro všechny osoby, které chtějí navštívit ostrov Tokelau. Žádost by měla být podána na úřad pro záležitosti Tokelau ve městě Apia. Další informace jsou k dispozici prostřednictvím letecké společnosti Air New Zealand ve městě Apia. Povolení je rovněž vyžadovaného od cizinecké policie Samoa, při opuštění a další návštěvě území Samoa.

 

Další informace jsou k dispozici prostřednictvím:

 

New Zealand Immigration Service

P.O.B. 3705

Wellington

Tel.: +64 9 914 4100

Fax: +64 9 914 4119

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Internet: http://www.immigration.govt.nz


Žádný očkovací průkaz není nutné pro mezinárodní cestovatele. Horečka dengue byla hlášena z oblasti Cookových ostrovů.

 

Bezpečnost

 

Drtivá většina návštěv Nového Zélandu je bezproblémová. Riziko terorismu je zde nízké.

Kapesní krádeže a další pouliční kriminalita se vyskytuje ve velkých městských oblastech. Zprávy o krádežích z vozidel bez dozoru, na vzestupu jsou zejména krádeže najatých vozidel/ karavanů v hlavních turistických oblastech. Návštěvníkům je doporučeno ponechat své cennosti, kreditní karty, osobní doklady v hotelovém sejfu, je-li k dispozici.


Osoby starší 17-ti let mohou bezcelně dovážet následující:

 

cigarety*

200 nebo

tabák*

250 g nebo

doutníky*

50 nebo

směs všech tří hmotnosti ne vyšší než*

250g

víno

4,5 l nebo

pivo

4,5 l a

destiláty a likéry

3 lahve o obsahu 1.125 ml

parfémy

malé množství v otevřených nádobách

jiné zboží

v celkové hodnotě 110 NZD

 

* Od 1. listopadu bude snížen limit na tabák na 50 kusů cigaret nebo 50 g tabáku

Každá částka nad tento limit bude podléhat clu a bude předmětem GST (daň za zboží a služby).

 

Cestující mají také nárok na využití koncese pro osobní zboží, která jim umožňuje, dovážet bez cla  zboží (s výjimkou alkoholu a tabákových výrobků) získané v zahraničí a / nebo zakoupené bezcelně na Novém Zélandu, s celkovou kombinovanou hodnotou do 700 NZD. Pokud je hodnota zboží vyšší než 700 NZD, může na něj být uplatněno clo a daň za zboží a služby (DPH). Toto zboží je považováno za osobní majetek, tj. podléhá zmíněné koncesi, a musí být určeno pro osobní použití nebo určeny jako dárek.


Mezinárodní celní úmluvy pro cestování

 

Vláda Nového Zélandu je smluvní stranou Úmluvy o celních úlevách pro turistiku (New York, 1954).

 

Věci osobní potřeby

 

Návštěvníci mohou dovážet bezcelně veškeré své oblečení a další osobní věci, které jsou určeny pro jejich osobní potřebu a nikoli k prodeji, darování nebo odstranění jiným způsobem, za předpokladu, že jsou vyvážené na odchodu z území Nového Zélandu.

Pojem "osobní předmět" zahrnuje osobní předměty typu obvykle nošeného cestujícím, včetně šperků (ale nikoli nezasazené drahokamy nebo polodrahokamy), hodinky, toaletní potřeby, předměty k individuálním ozdobným účelům, obvykle oblečené nebo nošené cestujícím, a předměty užitkového charakteru. V kategorii ostatních osobních věcí může návštěvník také dovážet následující předměty bez úhrady celních poplatků, za podmínky, že byly vyvezené z Nového Zélandu na konci jeho pobyty:

 

kamery: video nebo filmová kamera s přiměřeným množstvím filmů, pásek a příslušenství

mobilní telefon

přenosný hudební nástroj

přenosný rádiový přijímač

přenosné zařízení k reprodukci zvuku a videa, jako je magnetofon, CD přehrávač, DVD přehrávač, mini-přehrávače, diktafony, s disky a páskami

přenosný osobní počítač (laptop) a příslušenství

dalekohled

kočárek a sportovní kočárek

invalidní vozík

 

V případě jakýchkoli pochybností mohou celní orgány požadovat zálohu v hotovosti na pokrytí nákladů a obvykle splatné daně za zboží a služby (GST). Záloha je vratná při vývozu zboží.

 

Doprovázené zboží do celkové kombinované hodnoty 700 NZD lze dovážet bezcelně a bez nutnosti úhrady daně za zboží a služby (GST).

 

Doprovázené zboží, přesahující hodnotu 700 NZD může podléhat platbě plné sazby celních poplatků a podléhá i GST.

 

Manžel a manželka, nebo spolu cestující osoby, nemohou spojit jednotlivé koncese. Děti mohou uplatnit nárok obecné koncese za předpokladu, že dovážené zboží je jejich vlastním majetkem, a lze očekávat, že dítě jej bude vlastnit a používat.

 

Úplné celní poplatky jsou splatné na zboží, které není způsobilé pro koncesi, nebo je nad rámec povolených limitů; pokud je však clo a DPH nižší než 60 NZD, nebude vybíráno.

 

Clo je založeno na transakční hodnotě zboží, které je obecně za zboží skutečně zaplacenou cenou.

 

V případech nedoprovázených zavazadel lze získat maximální koncesi vzetím zboží, které podléhá clu na loď nebo do letadla, ve kterém dovozce cestuje; přičemž zvlášť odeslaná zavazadla budou obsahovat zboží jako oblečení, osobní předměty, předměty určené pro domácnost nebo jiné předměty, které jsou kvalifikované jako bezcelní dovoz.

 

Sportovní vybavení

 

Sportovní potřeby mohou být dovážené, nicméně vybavení pro kempování, použité golfové hole a používané jízdní kola musí být deklarována (z důvodu možné kontaminace půdy), což je důležité zejména s ohledem na hrozbu slintavky a kulhavky. Další informace jsou k dispozici v kapitole, týkající se "Střelných zbraní".

 

Pro další informace kontaktujte:

 

Národní informační centrum

 

New Zealand Customs

(Celní správa Nového Zélandu)

P.O. Box 29

Auckland

Tel.: 0800 428 786 (v rámci Nového Zélandu)

+64 9 927 8036 (ze zahraničí)

Fax: +64 9 927 8019

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

internet: http://www.customs.govt.nz/


Kočky a psi

 

Dovoz koček a psů z Austrálie - zvířata musí být označena mikročipem a musí být doprovázena veterinárním osvědčením a očkovacím průkazem proti vzteklině. Zvířata jsou zkoumána při příjezdu, ale nepodléhají karanténě.

V případě psů a koček z ostatních zemí je majitel povinen požádat o dovozní povolení nejméně 6 týdnů před cestou.

Dovoz některých zvířat není na Nový Zéland vůbec povolen – seznam povolených zemí je k dispozici na: http://www.biosecurity.govt.nz/files/ihs/guidance-catdog.gen.pdf

 

Dovoz psů následujících plemen není povolen: Argentinská doga, Brazilská fila, Japonská tosa, Pit bull teriér, Presa Canario (Kanárská doga)

Další informace jsou k dispozici prostřednictvím odkazu na Ministerstvo pro primárních odvětví (MPI) Biosecurity - http://www.biosecurity.govt.nz/.

 

Ostatní zvířata a ptáci

 

Dovoz následujících druhů zvířat je zakázán:

- ptáci

- plazi

- hadi

- fretky

- Morčata

- Myši a krysy

 

Vyšetření při příjezdu

Všechna zvířata musí být zkontrolována a schválena inspektorem jmenovaným dle Zákona o zvířatech z roku 1967 před přistáním na území Nového Zélandu. Poplatek je splatný.

 

Adresa pro další informace

 

Ministry for Primary Industries

(Ministerstvo pro primárních odvětví)

P.O. Box 2526

Wellington 6140

Tel.: +64 4 894 0100 (0800 00 83 33 v rámci Nového Zélandu)

Fax: +64 4 894 0720

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

http://www.biosecurity.govt.nz/enter/personal/pets


Omezený dovoz

 

Střelné zbraně

 

Všechny zbraně musí být deklarované na příjezdu do Nového Zélandu celními orgány a novozélandskou policií.

Návštěvník se musí obrátit na letištní policii na mezinárodním letišti příletu, za účelem získání povolení k dovozu; následně musí podat žádost o „návštěvní povolení pro střelné zbraně“ (T licence), které je platné na dobu jednoho roku.

 

Povolení k dovozu

Povolení k dovozu je okamžitě vydáno v den příjezdu za předpokladu, že střelné zbraně odpovídají typu, schválenému pro dovoz na území Nového Zélandu. Návštěvníkům je doporučena předchozí kontrola schválených střelných zbraní - seznam je k dispozici na http://www.police.govt.nz/service/firearms/approved.html a vyplnit on-line formulář žádosti o "Návštěvní zbrojní průkaz a povolení k dovozu střelných zbraní".

 

Noví obyvatelé

Před dovozem jakýchkoli střelných zbraní je nutné získat trvalý pobyt.

 

Náhradní díly

 

Viz. kapitola "Dokumenty pro dočasný dovoz vozidel".

 

Maso

 

Většina potravin (maso a masné výrobky, vejce, ovoce, mléčné výrobky, atd.) podléhá biologickým omezením. Zboží musí být deklarováno na příjezdu a podléhá kontrole.

http://www.biosecurity.govt.nz/files/enter/personal/declare-or-dispose-brochure.pdf

 

Rostliny

 

Dovoz zvířat, ovoce a rostlin a dalších objektů, které by mohly přenášet onemocnění na území Nového Zélandu podléhá omezením. Dovoz semen, rostlin a produktů čínské madicíny je také omezený. Návštěvníci by měli dbát zvýšené péče rovněž při dovozu rostlinných produktů, výrobků ze dřeva, golfových holí a obuvi (které mohou obsahovat zbytky půdy a nečistot).

http://www.biosecurity.govt.nz/files/enter/personal/declare-or-dispose-brochure.pdf

 

Ostatní

 

Dovoz předmětů vyrobených ze zvířecích kůží (např. sedlářské předměty, krokodýlí kabelky) podléhá omezení - tyto předměty musí být deklarované na příjezdu a podléhají kontrole.

Příletová karta cestujících obsahuje úplné informace. V případě pochybností je návštěvníkům doporučeno, za účelem zabránit pokutě, deklarovat svůj majetek na příjezdu nebo jej ponechat v jednom z tzv. "amnestijních košů", které jsou k dispozici na letišti.

 

Léky: Dovoz léků by měl být doprovázen předpisem od lékaře, potvrzující že léky jsou nezbytné pro zdraví dovozce a jsou určené pro jeho osobní potřebu. Léky by měly být v původních obalech, přičemž a množství nesmí překročit 3 měsíční dávku.

Další informace jsou k dispozici na internetových stránkách Ministerstva pro primárních odvětví (http://www.mpi.govt.nz/) .

 

 

Zakázaný dovoz

 

Zakázané dovozní položky

Dovoz následujících předmětů je zakázán:

- Omamné látky

- Některé zbraně, jako jsou vystřelovací nože, meče v holi, boxery

- Neslušné videokazety, filmy, publikace

- Kuřácké potřeby jako je shisha, bong, a další potřeby pro konzumaci konopí nebo metamfetaminu

- Padělané peníze

- Padělané zboží

- Zboží obsahující chlorofluorouhlovodíky

 

Vývozní omezení

 

- Novozélandský "Greenstone" (Pounamu - druh nefritu), s výjimkou šperků (přívěsek, atd.)

- Maorské artefakty starší 50 let

- Kosti, peří Moa nebo jiných vyhynulých druhů

- Předměty starší 50 let, vědeckého nebo uměleckého významu

- Plody kiwi - s výjimkou Austrálie

- Paua mušle s výjimkou výrobků vyrobených z těchto mušlí

 

Nový Zéland je smluvní stranou dohody CITES. Vývozní povolení je vyžadováno pro zboží, jako jsou mušle, korály, zboží vyrobené z krokodýlů, ještěrů, hadí kůže, některé rostliny, motýli, některé druhy peří, atd.

 

Adresa pro více informací

 

Další informace jsou k dispozici prostřednictvím http://www.customs.govt.nz/.


Nový Zéland nemá žádné pozemní hranice.

 

Celní a imigrační úředníci jsou k dispozici při všech příjezdech zahraničních lodí a letadel, bez ohledu na čas nebo den příjezdu.

Nový Zéland je smluvní stranou následujících mezinárodních dohod:

- Celní úmluva o dočasném dovozu soukromých silničních vozidel (New York 1954)

- Úmluva o celních úlevách pro turistiku (New York 1954)

- Dodatkový protokol k Úmluvě o celních úlevách pro turistiku, vztahující se na dovoz propagačních turistických dokumentů a materiálů (New York 1954)

 

Platnost těchto dohod byla rozšířena také na Cookovy ostrovy a Niue.


Dovoz bez dokumentu

 

---

 

Dovoz s dokumentem

 

Následující vozidla mohou být dočasně dovezená na území Nového Zélandu, na dobu maximálně 12 měsíců v rámci dokumentu „carnet de passages en douane“, nebo oproti složení hotovostní zálohy na pokrytí plných celních poplatků (záloha bude vrácena při vývozu vozidla ve stanovené lhůtě pro režim dočasného dovozu):

 

- motocykly s nebo bez postranního vozíku

- osobní automobily

- najatá vozidla

- automobily s připojeným přívěsem

- zavazadlové přívěsy

- karavanové přívěsy

- obytné automobily

- vozidla, která mají být použita pro výstavu nebo předváděcí účely

 

Následující vozidla mohou být také dočasně dovážená na dobu nejvýše 6 měsíců na podkladu karnetu AIT / FIA nebo karnetu ATA, nebo oproti složením zálohy v hotovosti:

- závodní automobily

- vozidla určená pro rallye

- sériové automobily

- závodní motocykly

- podpůrná vozidla (pojízdné dílny)

 

Náhradní díly pro vozidla a plavidla, dovážené za účelem hospodářské soutěže, musí být zahrnuty do inventáře (ve trojím vyhotovení).

 

Další informace týkající se celních režimů lze získat prostřednictvím autoklubu AANZ nebo ve Factsheet č. 35 na stránkách NZ Transport Agency, viz. http://www.nzta.govt.nz/resources/factsheets/35/docs/35-importing-veh-temporarily.pdf

 

Dočasně dovezené vozidlo je na příjezdu zkontrolováno Ministerstvem pro základní odvětví (MPI), poplatek splatný. Vozidlo je osvobozeno od nutnosti registrace na Novém Zélandu, za předpokladu že zahraniční registrace vozidla je platná a nedochází ke změně jeho vlastnictví, ale musí být přihlášeno na úřadu NZTA jako dočasné dovezené vozidlo, viz http://www.nzta.govt.nz/resources/temp-vehicle-import-visitor/.

 

Současně je třeba uhradit poplatek „Accident Compensation Corporation Levy“ - kompenzační poplatek za možnou nehodu. Vozidlo musí projít technickou kontrolou.

 

Délka pobytu

 

Délka pobytu pro režim dočasného dovozu je obvykle 12 měsíců.

 

Od návštěvníků je obvykle očekáván vývoz vozidla z území Nového Zélandu do 12 měsíců, nebo při skončení platnosti karnetu - podle kratšího období platnosti. Za výjimečných okolností může být období dočasného režimu prodlouženo, a to po dohodě s celními orgány. Návštěvník musí rovněž získat potřebné povolení od zaručujícího a vydávajícího sdružení.

 

Pokud návštěvník není schopen rozšířit svůj karnet, nebo jestliže si přeje ponechat, nebo prodat vozidlo na Novém Zélandu, je povinen uhradit celní poplatky, které by vznikly při trvalém dovozu vozidla při původním datu vstupu.

 

Adresa pro další informace:

 

NZ Transport Agency

(Dopravní agentura Nového Zélandu)

Tel.: +64 4 473 6099 nebo 0800 428 786 (v rámci Nového Zélandu)

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


Najatá vozidla

 

V případě najatých nebo vypůjčených vozidel, by měl „domácí" klub nebo sdružení vydat karnet na jméno osoby, která vozidlo dočasně dováží.

 

Nový Zéland celní odbor nevyžaduje, aby návštěvníci dovážejí najat nebo vypůjčených vozidel provést důkazy, za předpokladu, že karnet je vyhotovena ve jejich jménu.

 

Vozidla neřízená majitelem

 

Karnet „carnet de passages en douane“,  je turistickým dokumentem, který musí být vyhotoven na jméno jednotlivce, nikoliv společnosti nebo právnické osoby.

 

Vozidlo dovážené na podkladu karnetu může být uvolněno pro použití pouze poté, co jeho majitel osobně podstoupí nezbytné formality na Novém Zélandu. Až do příchodu majitele může být přijato opatření ve formě uskladnění vozidla v celním skladu.

 

Dočasně dovezené vozidlo může být řízeno návštěvník nebo občanem Nového Zélandu za podmínky, že řidič je držitelem platného uznávaného řidičského průkazu. Vyžadováno je současně řádné povolení od dovozce vozidla.


Karnet se může vztahovat jak na motorové vozidlo samotné, tak i na kombinaci vozidla s karavanem nebo přívěsem za předpokladu, že veškeré podrobnosti o obou vozidlech jsou v dokumentu zahrnuté.

 

Není nutný podrobný soupis vybavení obsaženého v karavanu nebo přívěsu. Dovoz zařízení obvykle spojeného s motoristickou dovolenou je povolený bez problémů.


Mobilní telefony a telefonování ve vozidle

 

Mobilní telefony mohou být dovážené jako součást osobního majetku návštěvníků. Sítě GSM 900 a 1800 provozované operátory Telecom NZ/ Spark a Vodafone, jsou k dispozici ve všech pobřežních oblastech severního a jižního ostrova. Síť 3G 2100 je k dispozici v hlavních městech a síť 3G 850 ve většině pobřežních oblastech.

 

Použití ručního telefonu za jízdy je zakázáno. Řidiči, kteří poruší toto nařízení riskují pokutu ve výši 80 NZD a 20 trestných bodů. Hands-free zařízení jsou povolena.

 

CB rádia

 

Všechny CB radiostanice musí být deklarovány.

 

Adresa pro další informace

 

Telecom Nový Zéland Ltd.

P.O. Box 1473

Christchurch

Tel.: +64 3 374 0253 nebo

0800 800 123/163 (bezplatná linka)

Fax: +64 4 385 3469

 

a

 

Vodafone Nový Zéland

Tel.: +64 9 355 2007 nebo

0800 800 021 (bezplatná linka)


Plavidla, vstupující na území Nového Zélandu po moři mohou být dočasně dovezená na dobu nejvýše 12 měsíců. Velitel plavidla je povinen poskytnout informace, nejméně 48 hodin před očekávaným časem příjezdu do novozélandských teritoriálních vod, a to buď e-mailem nebo faxem celním orgánům ve vstupním přístavu. Mezinárodní Q-vlajka musí být jasně viditelná do vzdálenosti 12 námořních mil od pobřeží. Před příjezdem musí být předány následující dokumenty: "Předběžný informační list - Malá plavidla" a "Příchozí zpráva - Malá plavidla".

 

- Vstupní zpráva pro malá plavidla

- Vstupní povolení pro dočasný dovoz jachet a malých plavidel

- Vyplnění osobních vstupních karet pro Nový Zéland, pro každou osobu na palubě a jejich platné cestovní pasy

- Prohlášení o biologické bezpečnosti, vydaní Ministerstvem pro primární odvětví (MPI) - (dovoz potravin, rostlin, zvířat atd.)

- Dokument pro odbavení, vydaný v posledním přístavu

 

Osvědčení o nezávadnosti musí být získáno v posledním přístavu při opuštění Nového Zélandu.

 

Adresa pro další informace:

 

New Zealand Customs Service

(Celní správa Nového Zélandu)

Marine Section

(Námořní sekce)

PO Box 29

Shortland Street

Auckland 1140

Tel.: +64 9 927 8036

0800 428 786 (bezplatná linka v rámci Nového Zélandu)

Fax: +64 3 358 0069

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Viz. odkaz pro celní problematiku http://www.customs.govt.nz/inprivate/arrivalbyprivatecraft/yachtsandsmallcraft/Pages/default.aspx


Minimální požadavky pro obyvatele

 

Povinný poplatek se platí při registraci vozidla a udělování licencí, na základě zákona o vyrovnání při nehodě, za účelem pokrytí nároků na zranění a smrt při dopravní nehodě. Poplatek se vztahuje na všechny kategorie vozidel, a to jak obyvatele tak na návštěvníky. Krytí v případě škody na majetku třetích stran je volitelné.

 

Minimální požadavky pro návštěvníky

 

Povinné ručení zahraničních řidičů proti úrazu, vydané v zemi jejich bydliště, není platné na Novém Zélandu.

 

Všichni zahraniční motoristé musí při příjezdu uhradit poplatek kompenzace při nehodě. Poplatek je možné uhradit v kanceláři AANZ současně se splněním registračních a administrativních formalit.

 

Zákon o Kompenzaci a rehabilitaci při nehodě je částečným zajištěním pro návštěvníky, které kryje náhradu škody a lékařskou péči při zranění nebo úmrtí v důsledku nehody, nehledě na to kde k nehodě došlo. Ačkoli jsou benefity dodatečné k platbám za osobní a nebo úrazové pojištění, je i přesto návštěvníkům doporučeno zajištění odpovídajícího cestovního pojištění. Pobočky pojišťoven, které se zabývají Kompenzací a rehabilitací při nehodě, se nachází v hlavních městech po celém Novém Zélandu.

 

Zákon o odškodnění při nehodě ruší právo podat žalobu na náhradu škody v případě zranění nebo smrti u jakéhokoli soudu na Novém Zélandu. Návštěvníci jsou chránění před jakýmikoli nároky, zapříčiněnými jejich nedbalostí, která má za následek zranění nebo smrt třetí strany.

 

Uznávané zahraniční pojištění

 

Povinné ručení zahraničních řidičů proti úrazu, vydané v zemi jejich bydliště, není platné na Novém Zélandu.

 

Krátkodobé pojištění

 

Návštěvníkům je doporučeno uzavřít komplexní pojištění svých motorových vozidel, jelikož ustanovení zákona o odškodnění při nehodě se nevztahuje na škody na majetku.

Krátkodobé pojištění platné na tři nebo šest měsíců je k dispozici pro návštěvníky. Současně je doporučeno mít k dispozici doklady, týkající se jejich předchozího pojištění a doklady pro vozidlo, za účelem možnosti využít „nenárokovatelných“ bonusů.

 

Adresa pro více informací

 

Accident Compensation Corporation (ACC)

(Společnost pro kompenzaci při nehodě)

P.O. box 242

6140 Wellington

Tel.: +64 4 816 7400 nebo 0800 101 996 (v rámci Nového Zélandu)

Fax: +64 4 918 7701

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Internet: http://www.acc.co.nz

 

Insurance Council of New Zealand

(Sdružení pojišťoven Nového Zélandu)

Level 2

Asteron dům

139 Terasa

PO Box 474

Wellington

Tel.: +64 4 472 5230

Fax: +64 4 473 3011

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


Uznávaná národní osvědčení o registraci vozidla

 

Osvědčení o registraci vydané v zemích, které jsou stranami Úmluvy z roku 1949, nebo z roku 1968 jsou na Novém Zélandu uznávané.

 

Uznávaná mezinárodní osvědčení o registraci vozidla

 

Mezinárodní osvědčení o registraci pro motorová vozidla nejsou uznávaná na Novém Zélandu.


Uznávané řidičské průkazy návštěvníků

Návštěvníci by měli být držitelem platného mezinárodního řidičského průkazu nebo národního řidičského průkazu, vydaného v zámoří orgánem oprávněným vydávat řidičské průkazy.

Pokud je národní řidičský průkaz nevyhotoven v jiném jazyce než v angličtině, musí být doprovázen úředním překladem do angličtiny (vypracovaným diplomatickým zastoupením Nového Zélandu nebo agenturou schválenou NZTA), v opačném případě musí být řidič vlastníkem mezinárodního řidičského průkazu.

Osoby, které přicestují na území Nového Zélandu mohou řídit vozidlo kategorie uvedené v jejich národním řidičském průkazu, po dobu nepřesahující 12 měsíců od data jejich prvního příchodu na území Nového Zélandu, s výjimkou případů, kdy uplyne platnost jejich řidičského průkazu, nebo je jejich řidičský průkaz pozastaven, či zrušen.

Návštěvníci užívající mopedy a motocykly s libovolným objemem válců, nebo řídící osobní automobil, musí splňovat minimální věkovou hranici 15 let. Musí být držiteli řidičského průkazu, nehledě na to zda je či není vyžadován v zemi jejich bydliště. Minimální věk pro zapůjčení vozidla na Novém Zélandu je 21, nebo 25 let.

Řidiči musí mít u sebe svůj řidičský průkaz za všech okolností. Pokud jej nemají a nejsou schopni jej předložit při silniční kontrole, jsou pokutováni, mohou být trestně stíhaní a může jim být zabaveno jejich vozidlo.

Mezinárodní řidičské průkazy

Mezinárodní řidičské průkazy jsou v souladu se vzorem uvedeným v příloze 10 Úmluvy z roku 1949, nebo v příloze 7 Úmluvy z roku 1968. Mezinárodní řidičské průkazy, vydané smluvní stranou úmluvy, jsou uznávané.

Dočasná povolení pro návštěvníky

---


Nový Zéland není smluvní stranou Mezinárodní úmluvy o zdanění zahraničních motorových vozidel (Ženeva 1931). Mezinárodní Fiskální povolení nejsou vydávána nebo uznávána orgány na Novém Zélandu.

Vozidla registrovaná a licencovaná v roce 1949 a 1968 v zemích, které jsou smluvním stranami Úmluvy:

Návštěvníkem dočasně dovážené vozidlo je osvobozeno od platby registračních a licenčních poplatků na Novém Zélandu za následujících podmínek:

 • Vozidlo je registrováno v roce 1949, nebo 1968 ve smluvním státě Úmluvy, přičemž v tomto státě je provedena registrace vozidla a dovozce má důkaz o této skutečnosti (osvědčení o registraci vozidla nebo obdobný dokument)
 • Majitel vozidla je držitelem současného řidičského průkazu, který uznávaný jako kdyby se jednalo o řidičský průkaz vydaný na Novém Zélandu
 • Uznávaná registrační značka země bydliště je umístěna v zadní části vozidla
 • Vozidlo bylo na území Nového Zélandu po dobu kratší než 18 měsíců

Předtím, než návštěvník použije své dočasně dovezené vozidlo na území Nového Zélandu, musí zaplatit Kompenzační poplatek za nehodu a vozidlo musí projít technickou kontrolou.

Na Novém Zélandu je povinný poplatek na pokrytí všech nároků za úmrtí nebo ublížení na zdraví a je tak nedílnou součástí registrace a udělení licence. Pojistné je shromažďováno v kancelářích NZAA jménem Společnosti pro kompenzaci při nehodě. Návštěvník po úhradě poplatku obdrží licenční štítek Nového Zélandu a ponechá si své zahraniční registrační značky. Je důležité, aby byl návštěvník, nebo jeho zástupce, držitelem důkazu o aktuální registraci v zemi jeho bydliště pro žádost o návštěvní registraci, v opačném případě je povinen zažádat o registraci a udělení licence pro občany Nového Zélandu - v tomto případě je nutné uhradit všechny poplatky, které s touto procedurou souvisí.

Pokud návštěvník používá své vozidlo na Novém Zélandu po uplynutí počátečního období 12 měsíců, a před uplynutím 18 měsíců období pro osvobození od úplného zápisu, je třeba obnovit licenční štítek (obnova se provádí na poště) a uhradit kompenzační poplatek za nehodu na období 1 roku. Následně je vydán aktuální licenční štítek.

Návštěvník je povinen informovat NZTA o jeho opuštění území Novém Zélandu, spolu s vozidlem, za účelem vyřazení údajů týkající se vozidla a dovozce z evidence. Může také nárokovat na částečné vrácení poplatku za kompenzaci při nehodě.

Ostatní vozidla

Navštěvující motoristé z ostatních zemí, které nejsou smluvními stranami Úmluv z roku 1949, nebo 1968 jsou povinni zaregistrovat se, zažádat o licenci a uhradit poplatek za kompenzaci při nehodě, vztahující se na jejich vozidlo, při vstupu na území Nového Zélandu.

Podrobnosti o příslušných poplatcích a další informace jsou k dispozici v kapitolách:

"Dovozní předpisy"

"Registrační značky a čísla"

"Silniční daně pro turisty"

"Pojištění vozidel"


Vozidla návštěvníků, která jsou v souladu s požadavky v kapitole "Silniční daně pro turisty", jsou osvobozena od placení registračních a licenčních poplatků v případě dočasného dovozu.

Dočasně dovezené vozidlo musí být registrováno u NZTA jako "Vozidlo zámořských návštěvníků" před užíváním na novozélandských silnicích, v tomto případě lze využít pomoci autoklubu NZAA, který je prostředníkem společnosti NZTA. Vozidlu během pobytu na území Nového Zélandu zůstane jeho zahraniční registrace, stejně jako jeho registrační značky. Při opuštění území Nového Zélandu, musí dovozce vyplnit formulář žádosti o zrušení registrace ve statusu „Vozidlo zámořských návštěvníků“.

Některé formality mohou být splněny prostřednictvím hlavních pošt. Další informace jsou k dispozici v kapitolách "Registrační značky a čísla“, "Pojištění vozidel" a "Silniční daně".


Je-li dočasně dovezené vozidlo na území Nového Zélandu vážně poškozeno při nehodě, nebo zničeno požárem, musí být tato skutečnost neprodleně oznámena celnímu oddělení. Daňová povinnost bude posuzována v závislosti na částce, o kterou se snížila hodnota vozidla, zatímco pobývalo na území Nového Zélandu.

 

Nedodržení tohoto nařízení může mít za následek propadnutí jistiny, ať už na podkladě karnetu nebo jiné formy záruky.

Dovozní povolení

 

Přistěhovalci a obyvatelé Nového Zélandu mohou dovážet osobní automobily nebo komerční vozidla pro přepravu zboží do 3.500 kg, pro svou osobní potřebu. Dovozce musí předložit důkaz, že je zákonným vlastníkem vozidla. Pokud nejsou dokumenty v angličtině, musí být doprovázené úředním překladem.

 

Vozidlo s levostranným řízením

Na základě Dopravního nařízení z roku 1976 je obecně nelegální provozovat vozidla s levostranným řízením na novozélandských silnicích. Nicméně, platí zde některé zvláštní výjimky:

 

- zájmová vozidla do stáří 20 let

- speciální vozidla, např. pohřební vůz, závodní vůz, vozidla s dvojím řízením

- vozidlo používané diplomatem

 

Kontakt pro úplné údaje o dovozu vozidel s levostranným řízením:

 

New Zealand Transport Agency

(Dopravní agentura Nového Zélandu)

Tel.: +64 4 953 6200 nebo

0800 108 809 (bezplatná linka)

Fax: +64 4 953 6406

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Shodnost s technickými požadavky

 

Bezpečnostní normy

Všechna trvale dovážená vozidla musí být v souladu s bezpečnostními normami, platnými na Novém Zélandu, která se zaměřují na Normy týkající se čelního nárazu a Emisní normy.

 

Dopravní prostředky nemohou být registrovány, dokud neprojdou kontrolou a nejsou schválené zástupcem orgánu NZTA. Standardní požadavky se liší v závislosti na datu výroby a zemi vývozu.

 

Vzhledem k tomu, že kontroly za účelem ověření dodržování bezpečnosti a konstrukčních norem jsou prováděné po propuštění vozidla od celního řízení, je dovozcům doporučena předchozí kontrola konkrétních požadavků a porovnání informací prostřednictvím vstupního certifikačního orgánu jako je např. autoklub NZAA, a to před odesláním svého vozidla.

 

Karanténní kontroly

Je v zájmu dovozce, aby zajistil v době vývozu čistotu podvozku, motoru, náhradních dílů, interiéru a doplňků vozidla. Veškerá použitá vozidla jsou předmětem kontroly Ministerstva pro primární odvětví, a pokud byla shledána interně i externě čistými, jsou propuštěna. V opačném případě by dovážená vozidla mohla být předmětem procesu dekontaminace.

 

Vozidla, která neprojdou kontrolou MPI Biosecurity je třeba vyčistit ve schváleném zařízení na náklady vlastníka.

Viz. http://www.biosecurity.govt.nz/.


Všeobecné celní sazby

 

Jízdní kola

Bez poplatku

Motocykly

Bez poplatku

Osobní automobily, nákladní vozidla a dodávky do 3.500 kg

Bez poplatku

Vozidla pro přepravu více než 10 cestujících,

5%

Karavany, obytné automobily a sanitky

10%

Plavidla

5%

Karavany

Přívěsy

5%

 

Celní hodnota

Obecně platí, že celní hodnota je vypočtena v závislosti na celkových nákladech na pořízení vozidla. V případě turistického dovozu a bezcelního prodeje, jakékoliv komisní poplatky výrobce hrazené držiteli frančízy, skrze něhož bylo vozidlo objednané, by měly být zahrnuty do celní hodnoty.

 

Osobní automobily a motocykly jsou dovážené bezcelně.

 

Daň za zboží a služby

Hodnota daně za zboží a služby (GST) se rovná hodnotě cla + námořní pojištění a náklady na přepravu vozidla na území Nového Zélandu.

DPH ve výši 15%. je vybírána na veškeré zboží

 

Amortizace

Následující odpisové odpočty jsou použité pro výpočet celní hodnoty, dle doby vlastnictví a užívání v zahraničí:

 

méně než:

 

3 měsíce

   0% 

4 měsíce

 13%

6 měsíců

 20%

9 měsíců

 27.5%

12 měsíců

 35%

2 roky

 50%

3 roky

 60%

4 roky

 70%

více než 4 roky

 75%

 

Na všechna vozidla ve vlastnictví a osobně používaná v zahraničí déle než 4 roky se vztahuje maximálně 75% odečtení odpisů. Další odpočet pro tzv. tropické odpisy (max. 20%), tj. zrychlený zhoršení stavu, způsobené vysokou teplotou a vlhkostí, může být povoleno za určitých okolností, v závislosti na uvážení celních orgánů.

 

Na všechny motocykly v osobním vlastnictví a osobně používané v zahraničí déle než čtyři roky, se vztahuje maximálně 75% odečtení odpisů.

 

Veteráni: automobily vyrobené nejméně 30 let před datem dovozu jsou dovážené bezcelně, nicméně stále jsou předmětem GST.

 

Příklad výpočtu

Výpočet cla a DPH na vozidlo, vlastněné a používané v zámoří dovozcem po více než 6 po sobě jdoucích měsíců, ale méně než 9 měsíců je následující:

 

(a) Celní hodnota vozidla (liber šterlinků)

 8,500 GBP     

(b) Celní hodnota vozidla

 27,419 NZD   

(c) Celní hodnota s odpisy 27,5%

 19,879 NZD    

(d) Clo 0%

 0 NZD            

(e) Náklady na dopravu a pojištění

 4,500 NZD     

GST hodnota = (c) + (d) + (e)

 24,379 NZD   

DPH ve výši 15%

 3,656.85 NZD

Celkem splatné celní poplatky:

 

Clo + DPH

 3,656.85 NZD     

 

Tzv. vstupní dovozné ve výši 46.89 NZD je také splatné.

 

Výpočet cla a DPH na karavan, vlastněný a používaný v zámoří dovozcem po dobu 2 let, ale méně než 3 roky je následující:

 

(a) Celní hodnota vozidla (liber šterlinků)

 18,000 GBP  

(b) Celní hodnota vozidla

 58,065 NZD 

(c) Celní hodnota s odpisy 60%

 23,226 NZD  

(d) Clo 10%

 2,322.60 NZD   

(e) Náklady na dopravu a pojištění

 4,500 NZD   

GST hodnota = (c) + (d) + (e)

 30,048.60 NZD

DPH ve výši 15%

 4,507.29 NZD   

Celkem splatné celní poplatky:

 

Clo + DPH

  6,829.89 NZD  

 

Tzv. vstupní dovozné ve výši 46.89 NZD je také splatné.


DPH

 

Daň za zboží a služby (GST) ve výši 15% je uvalena na dovoz všech předmětů.

 

Dodatečné poplatky

 

Poplatky týkající se celního odbavení, karanténní kontroly, kotvení, osvědčení o registraci, atd. se pohybují v rozsahu přibližně od 800 NZD až 1.000 NZD na vozidlo.


Změna bydliště

 

Přistěhovalci a obyvatelé Nového Zélandu vracející se znovu k trvalému pobytu po uplynutí období 21 měsíců nebo déle ze zahraničí, mají nárok na následující úlevy, nehledě na skutečnost, zda je zboží v doprovodu cestujícího nebo je odesláno samostatně.

 

Vybavení domácnosti a další předměty

Dovoz vybavení domácnosti a dalších předmětů (vyjma motorových vozidel a lodí nepoháněných vesly) je osvobozen od cla a GST a je možný bez dovozního povolení, pokud:

- dovozce bydlel, nebo měl bydliště mimo Nový Zéland po celé období 21 měsíců předcházejících datu jeho příchodu na území Nového Zélandu

- dovozce je vlastnil a používal před datem jeho odchodu z Nového Zélandu

- předměty jsou pro jeho osobní potřebu na území Nového Zélandu, a nikoli na prodej, k darování, nebo jinému odstranění z jeho vlastnictví

- dovozce přijíždí na území Nového Zélandu za účelem nástupu do trvalé bydliště.

 

Vybavení domácnosti a další předměty zahrnuje:

- Nábytek, včetně klavírů a dalších hudebních nástrojů; rádia, hi-fi, televizní přijímače, obrazy, atd.

- Spotřebiče pro domácnost, jako jsou pračky a ledničky, atd.

- Domácí prádlo a ložní prádlo, jako jsou prostěradla, povlaky na polštáře, peřiny, přikrývky a deky

- Porcelán, sklo, stříbro, příbory, potřeby pro domácnost a ozdoby

- Plavidla (pouze poháněná vesly)

- Karavany (vyjma motorizovaných)

- Přístroje a nástroje pro výkon obchodu, profese či povolání

- Filmové a diaprojektory

 

Vybavení domácnosti a další předměty, které nejsou způsobilé pro koncese jsou považovány za zboží podléhající clu.

 

Motorová vozidla

Motocykly, automobily, dodávky a nákladní vozidla nepodléhají clu, ale mohou být předmětem GST, pokud splňují níže uvedené podmínky. Lodě a obytné automobily jsou osvobozené od cla a GST, pokud:

 

- Majitel vstoupil na území Nového Zélandu se záměrem převzetí trvalého pobytu na území Nového Zélandu poprvé

- Vozidlo nebo loď je v jeho osobním vlastnictví a jím osobně používané po dobu nejméně jednoho roku před datem jeho odchodu na Nový Zéland nebo v den předání vozidla pro přepravu, v závislosti na dřívějším datu

- Vozidlo nebo loď je určené pro jeho osobní potřebu na Novém Zélandu, a nikoli na prodej, k darování, nebo jinému odstranění z jeho vlastnictví

- Vlastník se písemně zaváže, že v případě prodeje vozidla nebo lodi nebo jiného odstranění z jeho vlastnictví v období do dvou let ode dne jeho dovozu, uhradí plnou výši cla (pokud je to relevantní) a GST

 

Toto zvýhodnění je využitelné pro libovolný počet vozidel ve vlastnictví dovozce nebo členů jeho rodiny, kteří s ním cestují,  za předpokladu, že jsou splněny výše uvedené požadavky.

 

V případě vlastnictví vozidel za následujících okolností je také možné nárokovat vstupní koncesi (tj. bezcelní dovoz), nicméně dovozce se musí obrátit na celní orgány Nového Zélandu pro objasnění každého jednotlivého případu:

- Vozidla ve vlastnictví majoritního akcionáře soukromé společnosti

- Pronajatá vozidla

- Vozidla, získaná splátkovým prodejem

- Firemní vozidla, užívaná pro osobní potřebu

 

Nárok na koncesi není automatický a je hodnocen podle každého jednotlivého případu. Pojem "trvalé bydliště" je interpretován jako "bydliště trvající na neurčito".

 

Osoby, které přijíždějí na území Nového Zélandu k trvalému pobytu, a které mají v úmyslu zůstat zde déle než 12 měsíců, ale méně než dva roky, jsou povinné vůči platbě GST a cla na jimi dovážená vozidla, pokud je to relevantní. Nicméně, v takovém případě je splatná pouze část daně a daň je navrácena, pokud je zpětný vývoz vozidla uskutečněn do dvou let od původního vstupu. V případě schválení je náhrada založena na stanovené hodnotě v době vývozu, takže daň a DPH bude splatná pouze za hodnotu, o kterou byla celková hodnota vozidla snížena, zatímco bylo vozidlo používáno na území Nového Zélandu. Tato hodnota je určena výběrčím cla.

 

Osoby, které mají v úmyslu zůstat na Novém Zélandu déle než dva roky, ale ne trvale, podléhají povinnosti úhrady cla a GST na dovoz jimi dovážených vozidel. V takových případech není poskytována žádná vratná hodnota.

 

Historická vozidla: Vozidla, která jsou v době dovozu, starší 30 let od data výroby, mohou být dovážena bezcelně, nicméně podléhají GST. Dotazy za účelem výpočtu hodnoty GST by měl dovozce takových vozidel směřovat k výběrčímu cla v zamýšleném přístavu určení.

 

Adresa pro další informace, týkající se celních sazeb a koncesí:

 

Collector of Customs

(Výběrčí cel)

 

New Zealand Customs

(Celní správa Nového Zélandu)

P.O. Box 29

Auckland

Tel.: +64 9 9 927 8036 nebo 0800 428 786 (bezplatný)

Fax: +64 9 927 8019

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Přechodné bydliště

 

Nejsou v platnosti žádná zvláštní ustanovení týkající se přechodného bydliště - platí stejné podmínky jako při změně bydliště.


Na Novém Zélandu je v nabídce mnoho ojetých vozidel japonských značek. Kupující je povinen zkontrolovat, zda auto má doklad o způsobilosti starý nejméně jeden měsíc.

 

V případě koupě nového vozidla s jeho krátkodobým používáním na území Nového Zélandu a jeho následným vývozem, je třeba se v předstihu obrátit na celní správu nebo NZAA. V současné době neexistuje žádný plán pro vrácení GST při vývozu.


Návštěvníci nemohou uplatnit nárok na vrácení GST za předměty zakoupené na Novém Zélandu, při odjezdu.


Osobní přeprava

 

Dočasný dovoz užitkových vozidel je velmi ojedinělý. Každá osoba, která zvažuje takový dovoz by se měla obrátit na celní orgány Nového Zélandu.

 

Přeprava zboží

 

Viz. výše.

 

Adresa pro více informací

 

New Zealand Customs Services

(Celní správa Nového Zélandu)

P.O. Box 29

Auckland

Tel.: +64 9 927 8036 nebo

         0800 428 786 (bezplatná linka)

Fax: +64 9 927 8019

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Nový Zéland přistoupil k Úmluvě o silničním provozu (Ženeva 1949), s výjimkou příloh 1 a 2).

 

Smluvní stranou Mezinárodní úmluvy o jízdě motorovými vozidly (Paříž 1926) Nový Zéland není – z tohoto důvodu nejsou na Novém Zélandu uznávané, ani vydávané, mezinárodní certifikáty motorových vozidel.


Kategorie vozidel a minimální věk

Státní příslušník Nového Zélandu, který chce řídit mechanicky poháněné silniční vozidlo, musí být držitelem platného řidičského průkazu vydaného na Novém Zélandu.

Vozidla jsou rozdělena do 6-ti tříd:

(shrnutí)

Třída 1

Osobní automobily a vozidla nebo kombinace vozidel, která mají celkovou hmotnost nebo hrubou celkovou hmotnost do 4.500 kg, jiná než motocykly, ale včetně mopedů a terénních vozidel; obytné automobily s celkovou přípustnou hmotností do 6.000 kg.

Třída 2

Pevná vozidla s celkovou hmotností nad 6.000 kg, ale do 18.000kg, nebo kombinace vozidel, která mají hrubou celkovou hmotnost do 12.000 kg, plus vozidla, která spadají do třídy 1.

Třída 3

Střední kombinace vozidel s celkovou kombinovanou hmotností 12.000 kg až 25.000 kg, plus vozidla , která spadají do třídy 1 a 2

Třída 4

Jakákoli pevná vozidla s celkovou přípustnou hmotností 18.000 kg nebo více, plus vozidla, která spadají do třídy 1 a 2.

Třída 5

Těžká kombinovaná vozidla s celkovou kombinovanou hmotností 25000 kg nebo více, plus vozidla, která spadají do třídy 1, 2, 3 a 4.

Třída 6

Motocykly, mopedy, terénní vozidla.

 

Minimální věk pro získání řidičského průkazu:

Osobní automobily, mopedy a motocykly

16 let studentský průkaz

16,5 let: omezený průkaz

17,5 * nebo 18 let: plný průkaz

Nákladní automobily a dodávky přesahující hmotností 4.500 kg

18 let

Vozidla taxi

20 let

Autobusy a další vozidla pro přepravu cestujících

20 let

 * Pokud je žadatel následně schválen pro pokročilý řidičský kurz a je držitelem omezeného řidičského průkazu po dobu nejméně 12 měsíců

Postup pro získání řidičského průkazu

Osoby, které dosáhly věku 15 let, musí projít tří fázovým systémem udělování řidičského průkazu, před možností získání plného řidičského průkazu pro automobil nebo motocykl: 

Typ řidičského průkazu

Období

Podmínky pro vydání

Podmínky pro řidiče

OSOBNÍ AUTOMOBILY

 

 

 

studentský

6 měs

Splnění:

 • písemný teoretický test
 • test zraku
 • řidič musí mít průkaz u sebe
 • dohled dospělého řidiče ø
 • hranice alkoholu v krvi: 0,03%

omezený

do 25 ti let:

25 let a více:

 

18 měs *

6 měs **

dokončení fáze 1

splnění:

 • praktická zkouška jízdy
 • průkaz a hranice alkoholu v krvi jako u stupně 1
 • dohled ø

pro jízdu v noci (22.00 - 05.00 hodin),

přeprava spolujezdců (jiné než závislé osoby)

plný

 

dokončení fáze 2 splnění:

 • praktická zkouška jízdy
 • hranice alkoholu v krvi: 0,08%

MOTOCYKLY

 

 

 

studentský

  6 měs

osvědčení o způsobilosti vydané schválenou autoškolou

splnění:

 • písemný teoretický test
 • test zraku
 • řidič musí mít průkaz u sebe
 • motocykl nesmí překročit objem 250 ccm
 • zákaz přepravy osob (spolujezdců)
 • zákaz jízdy v noci (22.00 - 05.00 hodin) - max. rychlost: 70 km/ h
 • hranice alkoholu v krvi: 0,03%

omezený

18 měs

dokončení fáze 1 splnění:

 • praktická zkouška jízdy

stejně jako stupeň 1

plný

 

dokončení fáze 2 splnění:

 • praktická zkouška jízdy
 • hranice alkoholu v krvi: 0,08%

 

* Může být zkráceno na 12 měsíců, jestliže je řidič absolventem schváleného kurzu pro pokročilé řízení automobilu/ motocyklu

** Může být snížena na 3 měsíce, jestliže je řidič absolventem schváleného kurzu pro pokročilé řízení automobilu/ motocyklu

ø dohled osoby 20 let a více, která je držitelem plného řidičského průkazu po dobu nejméně 2 let

 

Žádost o vydání řidičského průkazu musí být podána k některému z následujících orgánů:

Automobilová asociace Nového Zélandu, "Testování novozélandských vozidel", "Identifikace novozélandských vozidel " nebo "Silniční správa Nového Zélandu".

 

V případě některých tělesných postižení jsou žadatelé povinni předložit dostačující potvrzení, vydaná oprávněným lékařem nebo registrovaným optikem.

 

Řidiči ve věku 80 a více let již nemusí podstoupit praktickou zkoušku jednou za dva roky; jedinou podmínkou pro obnovení jejich řidičského průkazu je předložení osvědčení o zdravotní způsobilosti, stejně jako u osob, které dosáhnou věku 75 let (viz. "Doba platnosti národního řidičského průkazu" níže).

Vozidla řidičů-studentů musí být označena "L" značkami na dobu nejméně 6 měsíců, dokud jejich řidiči nesplní svoji praktickou zkoušku.

 

Průkaz pro nové obyvatele

 

Osoba, která je držitelem platného mezinárodního řidičského průkazu nebo národního řidičského průkazu *, vydaného v zahraničí orgánem, oprávněný vydávat řidičské průkazy (viz. kapitola "Uznávané řidičské průkazy návštěvníků") , jej může využívat na období až 12 měsíců po datu jeho příletu, nebo do uplynutí doby platnosti jeho řidičského průkazu, v závislosti na tom, které období je kratší . Po uplynutí tohoto období musí zažádat o novozélandský řidičský průkaz .

 

* Držitel zahraničního národního řidičského průkazu napsané v jiném než anglickém jazyce, je nutné provést přesný překlad tohoto dokumentu v angličtině

 

Žadatel musí složit teoretické a praktické jízdní zkoušky, podstoupit test zraku a předložit svůj rodný list nebo pas, dále jeho současný národní řidičský průkaz, nebo průkaz jehož platnost skončila v období posledních 2 let, spolu s důkazem o jeho pobytu na Novém Zélandu.

 

Žadatelé, kteří jsou držiteli platného řidičského průkazu na více než 2 roky, vydaného v jedné z následujících zemí, jsou osvobozeni od povinnosti teoretické a praktické zkoušky jízdy za předpokladu, že řidičský průkaz je stále aktuální, nebo jeho platnost uplynula během 12 měsíců bezprostředně před podáním žádosti o řidičský průkaz.

 

Austrálie

Japonsko

Rakousko

Lucembursko

Belgie

Nizozemsko

Kanada

Norsko

Dánsko

Portugalsko

Finsko

Jihoafrická republika

Francie

Jižní Korea

Německo

Španělsko

Řecko

Švédsko

Hongkong

Švýcarsko

Irsko

Velká Británie

Itálie

USA

 

V případě převedení řidičského průkazu pro těžká nákladní vozidla, jsou držitelé takových řidičských průkazů z výše uvedených zemí povinni podstoupit teoretické zkoušky. Držitelé průkazů vydaných v Hongkongu a Jižní Koreji jsou také povinni podstoupit praktické řidičské zkoušky.

 

Doba platnosti národního řidičského průkazu

 

Nové řidičské průkazy, obsahující fotografii držitele, jsou platné po dobu nejvýše 10 let. Všechny osoby, které dosáhnou věku 75 let, jsou povinné předložit lékařské osvědčení, před prodloužením jejich řidičského průkazu o dalších 5 let.

 

Model národního řidičského průkazu

 

Novozélandské řidičské průkazy nejsou v souladu s přílohou 9 Úmluvy o provozu na pozemních komunikacích z roku 1949.

Nové řidičské průkazy velikosti kreditní karty jsou nyní vydány. Obsahují fotografii držitele a jsou platné po dobu 10 let (viz. výše).

Studentské řidičské průkazy jsou modré, omezené průkazy jsou žluté a plné řidičské průkazy jsou zelené. Řidiči jsou povinní mít u sebe svůj řidičský průkaz za všech okolností.

 

Model mezinárodního řidičského průkazu

 

Autoklub NZAA je vydávajícím orgánem pro mezinárodní řidičské průkazy (model dle Úmluvy z roku 1949); mezinárodní průkazy které mohou být vydány pouze držitelům novozélandských řidičských průkazů.


Registrační formality

V případě prvního uvedení prvního uvedení vozidla do oběhu na Novém Zélandu je splatný registrační poplatek. Pro představu činil poplatek v roce 2014 na 12 měsíců, za vozidlo s benzínovým motorem o obsahu mezi 1.301 a 2.600 ccm - 431,25 NZD. Další informace jsou k dispozici prostřednictvím internetových stránek NZTA - http://www.nzta.govt.nz/. Malý poplatek na syntetické skleníkové plyny je vybírán v případě vozidel s klimatizací - 0,82 NZD za vozidlo až 8 sedadly pro cestující.

Poplatky jsou splatné také v případě dočasného dovozu, pokud nejsou splněné podmínky uvedené v kapitole "Osvědčení o registraci vozidla, RZ/ MPZ".

Roční silniční daň je také splatná (viz. kapitola "Silniční daně").

Licenční poplatek, registrační poplatek a poplatek za kompenzaci při dopravní nehodě jsou současně splatné a jsou nedílnou součástí registrační transakce. Platbu lze provést ve většině pošt v celé zemi. (Viz. kapitola "Silniční daně pro turisty")

Všechna vozidla, dočasně nebo trvale dovezená, musí mít potvrzení o způsobilosti (technická prohlídka), které lez získat prostřednictvím testovací stanice vozidel nebo v autorizovaném servisu. Viz. kapitola "Technické kontroly".

Registrační značky

Registrační značky jsou bílé s černými znaky a na levé straně opatřené modrým lemem, obsahujícím rozlišovací značku NZ . Staré registrační značky - černé se stříbrnými znaky - jsou stále platné. Od roku 2001 se registrační číslo skládá ze 3 písmen následovaných 3 čísly, např. AAA 345.

Pro motocykly, mopedy a přívěsy je vydávána pouze jedna registrační značka, která se umisťuje za zadní stranu vozidla. Registrační číslo se skládá ze 2 čísel následovaných 3 písmeny, s prostorem na pravé straně pro připevnění licenčního štítku.

Majitel vozidla může vyměnit svoji standardní poznávací značku za personalizovanou.

Obnovení registrace

Registrační číslo zůstává stejné po celou dobu životnosti vozidla.

Dohledávání majitele vozidla

Místní pobočky autoklubu NZAA jsou schopné získat informace týkající se vlastníků registrovaných motorových vozidel, v případech, kdy je to nezbytné, za řádnými účely. Tato služba je zpoplatněna.

Rozlišovací značky

Vozidla registrovaná na Novém Zélandu jsou v mezinárodní dopravě označena rozlišovacím znakem NZ.


Roční silniční daň

Celkový poplatek splatný pro licencování automobilu na období 12 měsíců se liší v závislosti na používaném palivu, a vyplývá z odlišného poplatku ACC (viz. kapitola "Pojištění vozidel"):

osobní automobil - benzín

 280.55 NZD

osobní automobil - nafta (nebo jiné palivo)

 421.94 NZD

motocykl - méně než 61 ccm

 395.85 NZD

motocykl - 61 ccm až 600 ccm

 407.35 NZD

Vyjma výše uvedeného, jsou majitelé všech vozidel „nebeznínových“ vozidel, včetně osobních, a všech benzínových vozidel a přípojných vozidel o hmotnosti vyšší než 3,5 tuny, hradit poplatky za užívání silnic (RUCs). Všechna vozidla, která podléhají licencím vzdálenosti, musí být vybavena schváleným počitadlem ujeté vzdálenosti (hubodometer). Další informace jsou k dispozici na:

http://www.nzta.govt.nz/vehicle/registration-licensing/licensing.html

http://www.nzta.govt.nz/vehicle/registration-licensing/ruc/index.html

 Doklady související s platbou

 Je vyžadováno platné potvrzení o způsobilosti nebo osvědčení o způsobilosti.


Všechna vozidla, dočasně nebo trvale dovezená, musí mít potvrzení o způsobilosti (technická prohlídka), které lez získat prostřednictvím testovací stanice vozidel nebo v autorizovaném servisu. Toto potvrzení je umístěno na čelním skle ve formě nálepky. Vozidla starší 6 let podléhají povinnosti kontroly (WOF) každých 6 měsíců; vozidla mladší 6 let pak každých 12 měsíců. Motorista je zodpovědný za získání nového potvrzení před uplynutím doby platnosti.

 

Od roku 2014 se četnost kontrol mění následovně:

Nová vozidla:

- počáteční kontrola

- jedna po 3 letech

- každoroční kontrola

 

Vozidla s první registrací po 1. lednu 2000:

- jednou ročně

 

Vozidla s první registrací před 1. lednem 2000:

- jednou každých šest měsíců

 

V případě těžkých nákladních vozidel, servisních osobních vozidel a vozidel určených k pronájmu  musí být vystaveno osvědčení o způsobilosti, a to každých 6 měsíců, prostřednictvím zkušební stanice NZAA. Toto osvědčení nemůže být vydáno, pokud bylo zjištěno, že vozidlo je ve stavu nebezpečném pro jízdu a je třeba oprava, nebo pokud je část jeho vybavení vadná.

Silniční klasifikace a délka silniční sítě

Na Novém Zélandu je přibližně 93.000 km veřejných silnic, z toho 11.500 km jsou hlavní dvouproudové silnice nebo dálnice. Státní silnice jsou spravovány novozélandskou dopravní agenturou. K dispozici je 100 státních dálnic, které jsou označené červeným dopravním značením s bílým číslem. Dálnice State Highway 1 vede od severu na jih přes severní a jižní ostrovy s napojením na trajekt v Cookově průlivu.

Celkový stav silnic

Obecně lze říci, že novozélandské dálnice jsou na poměrně vysoké úrovni. Většina hlavních silnic má zpevněný asfaltový povrch a nejsou zde žádné komplikace se sjízdností. Nezpevněné komunikace jsou obecně také v dobrém stavu. Na Novém Zélandu se nenachází žádné, turisty využívané komunikace, na kterých by byla zhoršená sjízdnost díky vlhkému počasí. Všechny komunikace, včetně těch ve venkovských lokalitách, jsou značené dopravním značením.

Členové novozélandského autoklubu NZ AA se mohou obrátit na jakoukoli pobočku autoklubu, během běžných provozních hodin, pro získání informací o provozu na pozemních komunikacích. K dispozici je i 24 hodinový automat s dopravními informacemi od orgánu NZTA na telefonní lince 0800 44 44 49. Motoristé se mohou také obrátit na internetové stránky NZTA nebo NZAA.


Seznam dálnic

 

Na Novém Zélandu je 199 km dálnic, kolem měst Auckland, Wellington, Christchurch a Dunedin .

 

 

Platební prostředky

 

Existuje několik zpoplatněných úseků komunikací v Novém Zélandu:

- Severně od Aucklandu, na úseku 7,5 km dálnice State Highway 1, která umožňuje řidičům, vyhnout se pobřežní silnici a městu Orewa.

Mýtné:

2.20 NZD za osobní automobil nebo motocykl

4,40 NZD za vozidla nad 3,5 t

Mýtné lze platit on-line, telefonicky nebo prostřednictvím samoobslužných stánků.

 

Služby na dálnicích

 

Na dálnicích v regionech Auckland a Wellington nejsou k dispozici žádné servisní oblasti. Nicméně, čerpací stanice jsou snadno k dispozici v blízkosti většiny dálničních výjezdů v každém místě.

 

Mimořádné události

 

Pohotovostní služby (ambulance, policie, hasiči): 111

 

K dispozici jsou nouzové telefony umístěné na strategických místech na dálnicích v Aucklandu, ale nikoli v oblasti Wellingtonu .

 

Zvláštní výstražné signály

 

V současnosti se v některých místech zavádí výstražné signály, nicméně zatím nejsou platnou součástí dálničního systému

 

Ostatní předpisy

 

---


Horské průsmyky

 

Hlavní horské trasy jsou jen zřídka blokovány sněhem, nicméně v případě uzavírky jsou silnice poměrně rychle protažené.

 

Trasa mezi Milford Sound a Te Anau může být krátkodobě uzavřena během zimních měsíců z důvodu nebezpečí závějí a lavin. Tažení vozidel nad Cascade Creek není povoleno; stejně jako není doporučeno v oblasti Crown Range (přímé spojení mezi Wanaka a Queenstown).

 

Pouštní silnice (SH1 - State Highway 1) v oblasti Národního parku Tongariro (severního ostrova) může krátkodobě uzavřena v zimě kvůli sněhovým závějím. V takových případech je k dispozici alternativní cesta po dálnici SH4.

Další informace jsou k dispozici na internetových stránkách Silničního úřadu Nového Zélandu - http://www.nzta.govt.nz/.

 

Tunely

 

Na Novém Zélandu se nachází několik tunelů, například mezi Christchurch a Lyttelton, nicméně není zde vybíráno žádné mýtné.


Mosty

 

Na žádném z novozélandských mostů není vybíráno mýtné.


Nejsou uložena žádná omezení týkající se provozu těžkých vozidel o víkendech nebo v noci.

V oblasti Christchurch jsou platná omezení hmotností na některých mostech poškozených zemětřesením.


Dostupnost paliva

 

Vzhledem ke krátkým vzdálenostem mezi městy není žádný problém při nákupu paliva na Novém Zélandu. Některé stanice jsou v provozu 24 hodin denně. K dispozici je více než 570 čerpacích stanic nabízejících LPG.

 

Ceny paliva

 

Duben 2015

 

Průměrné ceny za litr, na obou ostrovech, včetně GST 15%:

 

Bezolovnatý benzín (91 oktanů)  

1.949 NZD za litr

Bezolovnatý benzín (95 oktanů)  

2.039 NZD za litr

Nafta   

1.219 NZD za litr

 

Neexistují žádné regulované ceny, s více variantami cen daleko od hlavních center. Uvedené ceny platí pro hlavní centra. Průměrná cena mazacího oleje je NZD 10,50 za litr.

 

AA Smartfuel karta: Členové autoklubu AA NZ mohou získat výhody při předložení své karty na některých čerpacích stanicích (BP, Caltex) a dalších prodejnách. Osoby, které nejsou členem autoklubu AA NZ mohou získat AA Smartfuel kartu na http://www.aa.co.nz/aasmartfuel/.

 

Platební prostředky

 

Většina čerpacích stanic přijímá platební karty.

 

Automatické čerpací stanice

 

K dispozici jsou automatické čerpací pumpy, kde je možné platit pomocí EFTPOS nebo kreditní kartou.

 

Dovoz paliva

 

Dovoz pohonných hmot v náhradních nádobách je zakázán.

Pravidla na silnicích

 

Jízda vlevo, předjíždění vpravo.

Předjíždění vlevo je povoleno na komunikacích s více pruhy ve stejném směru.

 

Předjíždění a míjení

 

Pravidla odpovídají článku 11 Úmluvy z roku 1949 o provozu na pozemních komunikacích. Předjíždění je obecně zakázáno:

- V místech, kde je nepřerušovaná žlutá čára

- Na křižovatkách nebo 10 m před křižovatkou, s výjimkou určitých okolností

- V místech, kde je jasný výhled na silnici před sebou méně než 100 m

- na nebo před blížícím se přechodem pro chodce, pokud předjížděné vozidlo zpomaluje nebo zastavuje, aby dalo přednost chodcům

- Na nebo do 10 m od železničního přejezdu.

 

Přednosti

 

Vozidlo, které se blíží nebo projíždí křižovatkou bez světel nebo dopravního značení, musí dát přednost v jízdě vozidlům, která přijíždí zprava.

Na křižovatkách řízených světly, musí otáčející se řidiči dát přednost v jízdě vozidlům projíždějícím rovně a chodcům.

Při odbočování doprava musí řidiči dát přednost všem ostatním účastníkům provozu, včetně těch, kteří odbočuje z jejich pohledu doprava. V případě, kdy dvě vozidla, která se k sobě blíží, chtějí obě odbočit vpravo, by se měla minout po tzv. bližší (levé) straně, to znamená, že by měly využít tzv. nehákového míjení.

Všichni účastníci silničního provozu, musí dát přednost v jízdě na vozidlům integrovaného záchranného systému, která má zapnuté akustické výstražné signály - sirénu.

 

Výstražná znamení

 

Každé motorové vozidlo musí být vybavené účinným klaksonem. Zvonky, sirény a píšťaly nejsou povolené, s výjimkou následující: automobily dopravních důstojníků, policejní vozidla a vozidla hasičů mohou být vybavená sirénami; sanitky mohou být vybavené sirénami nebo zvonky.

 

Zbytečné použití varovného zařízení jinak než jako varování účastníků silničního provozu je trestným činem, stejně jako jeho použití v období mezi 23.00 a 07.00 hodin v jakékoli zastavěné oblasti, s výjimkou naléhavých případů.


Povolené rozměry a hmotnost vozidel

 

S výjimkou povolení za zvláštních okolností, platí následující omezení pro motorová vozidla nebo přípojná vozidla, včetně nákladu:

 

maximální výška

4,25 m

maximální šířka

2,50 m, maximálně 1,25 m od podélné osy vozidla

maximální délka:

- motorové vozidlo

- přívěs

- kloubové vozidlo

- vozidlo + přívěs

 

11,50 m

12,50 m

19,00 m

22,00 m

Náklad

 

Přední přesah

3 m před přední hranou sedadla řidiče

Zadní přesah

4 m za zadní nápravou

 

Je možné získat povolení k překročení maximálních rozměrů vozidla a nákladu, nicméně ta jsou obvykle vydávány pouze v případě nedělitelných nákladů a podléhají přísným podmínkám týkající se bezpečnosti, času a způsobu pohybu. Pokud je takové povolení uděleno nadměrné rozměry musí být vhodně označené pomocí čisté bílé vlaječky nebo červené, oranžové nebo žluté fluorescenční vlaječky alespoň 40 cm dlouhé a 30 cm široké.

 

Další informace lze získat prostřednictvím:

 

New Zealand Transport Agency

(Dopravní agentura Nový Zéland)

 

Agentura pro výdej nadlimitních povolení

0800 683 774 (zdarma)


Obecné rychlostní limity

V nezastavěných oblastech (vyjma není uvedeno jinak dopravním značením)

 

všechna vozidla

 50 km/h

Mimo zastavěné oblasti

 

- vozidla bez přívěsů

- lehká užitková vozidla bez přívěsu

- motocykly

 100 km/h*

- kloubová vozidla

- autobusy

- těžká nákladní vozidla nad 3,5 tuny

 90 km/h

- všechna motorová vozidla táhnoucí přívěsy (zahrnuje automobily nebo jiná vozidla táhnoucí kamiony, lodě, karavany apod., a všechny kamiony táhnoucí přívěsy) - školní autobus do 2t

 90 km/h

- Školní autobus nad 2 t

 80 km/h

Studující motocyklisté a mopedisté **

 70 km/h

 * je projednáváno zvýšení maximální rychlosti na 110 km/h na některých úsecích dálnic

** dle dopravního kodexu by maximální rychlost mopedu neměla překročit 50 km/ hod.

Speciální rychlostní limity

vozidlo blížící se k dopravnímu značení "nehoda", nebo k místu havárie

 20 km/h

při průjezdu kolem nebo při setkání se školním autobusem, který zastavuje za účelem nástupu/ výstupu dětí

 20 km/h

 Na nezpevněných komunikacích (silnice bez zalepených spár) je doporučená rychlost 40 - 50 km/h, za účelem zabránit odletu kamínků a zvedání prachu z vozovky.

 V zónách s "omezenou rychlostí", označených dopravním značením "LSZ", je maximální rychlost 100 km/ hod. V případě špatných povětrnostních podmínek, přítomnosti dětí nebo cyklistů na vozovce, velké hustoty provozu, atd. (v případě možného nebezpečí při jízdě touto rychlostí) platí rychlostní omezení na 50 km/ h.

 Je zakázáno řídit, na jakékoli komunikaci, motorové vozidlo takovou rychlostí a takovým způsobem, aby tato skutečnost ohrožovala nebo omezovala běžnému provozu ostatních účastníků silničního provozu. V místech, s předjíždějcími pruhy, nebo v místech se dvěma nebo více jízdními pruhy ve stejném směru, nesmí pomalu jedoucí vozidla vjet do pravých jízdních pruhů.

 Na Novém Zélandu jsou používané rychlostní kamery, a to buď mobilní nebo stacionární.


Zákonný limit

 

Řízení nebo dohled nad vozidlem pod vlivem alkoholu nebo drog, v takovém rozsahu, že je daní osoba neschopná řádné kontroly nad vozidlem, je trestným činem.

 

Mezní hodnoty

Řidiči do 20 let:

- 0,00% alkoholu v krvi

 

Ostatní řidiči:

- 0,4 mg alkoholu na litr dechu

- 0,08% alkoholu v krvi

 

Test

 

Policisté jsou oprávněni provádět náhodné dechové zkoušky za použití "Snifferu", elektronického zařízení, které detekuje alkohol v dechu, a které je rychlejší než tradiční dechové zkoušky.

 

Pokud je test pozitivní, řidič je vyzván, aby se podrobil dalšímu testu na kraji vozovky. Pokud se i tento test ukáže jako pozitivní, bude proveden další "důkazní" test, a to na policejní stanici nebo na nedaleké "booze bus". Důvodem je skutečnost, že ani jeden z testů, prováděných na krajnici, nelze použít jako důkaz u soudního líčení. Řidič může požádat o krevní test namísto dechové zkoušky. Pokud odmítne spolupracovat, může být obviněn rovnou ze spáchání nejzávažnější verze trestného činu - obsahu 0,08% alkoholu v krvi.

 

Drogy

Policie je oprávněna požádat řidiče o podrobení se "Povinného testu na snížené reakce". Pokud řidič testem neprojde, musí podstoupit krevní test.


Pokuty placené na místě

Dopravní úřady mohou vydávat pokuty na místě, které jsou splatné do 28 dnů.

Minimální a maximální pokuty

 Přestupek

Pokuta

Maximální pokuta

Dodatečný postih

Překročení povolené rychlosti

 30 až 630 NZD

 1,000 NZD

10 až 50 trestných bodů; odebrání řidičského průkazu při překročení o více než 40 km/h

Řízení pod vlivem alkoholu (osoby do 20 let)

 

 2,250 NZD

50 trestných bodů

Odnětí řidičského průkazu na minimálně 3 měsíce

Řízení pod vlivem alkoholu (první ze dvou trestných činů)

 

4,500 NZD (nebo odnětí svobody do 3 měsíců)

Odnětí řidičského průkazu na minimálně 6 měsíců

Řízení pod vlivem alkoholu (třetí nebo další trestný čin)

 

6,000 NZD (nebo odnětí svobody do 2 let)

Odnětí řidičského průkazu na minimálně 1 rok

Řízení pod vlivem alkoholu (způsobení zranění nebo smrti)

 

20,000 NZD (nebo odnětí svobody do 5 let)

Odnětí řidičského průkazu na minimálně 1 rok

Parkovací přestupky

 12 až 60 NZD

 1,000 NZD

 

Nezapnuté bezpečnostní pásy (včetně nezajištění osoby mladší 15 let bezpečnostním pásem nebo dětským zádržným systémem)

 150 NZD

 1,000 NZD

 

Použití mobilního telefonu během jízdy (vyjma hands-free)

 80 NZD

 1,000 NZD

 20 trestných bodů

Odmítnutí zastavit (nebo zůstat na místě), při silniční kontrole

 

 10,000 NZD

 35 trestných bodů

Nepředložení platného řidičského průkazu

 55 NZD

 1,000 NZD

 

 

Policie může na místě pozastavit řidičský průkaz osobě, která:

 • překročí rychlostní limit o více než 40 km/ h
 • řídí pod vlivem alkoholu a byla již dříve odsouzena za tento trestný čin v období posledních 4 let
 • řídí pod vlivem alkoholu a má koncentraci alkoholu v dechu vyšší než 650 mikrogramů alkoholu na litr dechu
 • řídí pod vlivem alkoholu a má koncentraci alkoholu v krvi vyšší než 130 miligramů alkoholu na 100 mililitrů krve
 • řídí pod vlivem alkoholu, a odmítá podstoupit krevní test

Řidič, jehož řidičský průkaz je pozastaven soudem pro řízení pod vlivem alkoholu, může požádat o podstoupení „anti-alkoholového“ programu.

Zabavení vozidla

Policie je oprávněna zabavit vozidlo na dobu 28 dnů, pokud je řízeno osobou, která:

 • řídí během zákazu řízení
 • řídí, zatímco její průkaz je pozastaven nebo zrušen
 • řídí bez řidičského průkazu
 • řídí, zatímco platnost řidičského průkaz vypršela, nehledě na zákaz řízení, který by prošel obnovou řidičského průkazu, nebo jeho modernizací

Policie může také zabavit vozidlo zapojené do vážné dopravní nehody nebo nehody s ujetím, a to na dobu 7 dní.

Vozidla mohou být také zabavena za určitých okolností, kdy Soudní dvůr rozhodne v tomto smyslu a v případech, kdy bylo za spáchání závažného trestného činu uložen trest odnětí svobody na období více než 12 měsíců, nebo v případě nezodpovědné nebo nebezpečné jízdy, při které došlo k vážnému zranění nebo smrti. V případech recidivy a pachatel se dopustil dalšího závažného trestného činu v období do 4 let, je soudem nařízeno, dle zákona o trestním soudnictví, zabavení vozidla, a také omezení pachatele v možnosti vlastnit jakékoli motorové vozidlo na období 12 měsíců.

Bodový systém

Trestné body jsou udělované řidičům, při usvědčení z jakéhokoli řidičského trestného činu (jiného než překročení rychlosti), kdy trest nezahrnuje odnětí řidičského průkazu na dobu tří měsíců nebo více. Sazba se pohybuje od 10 do 50 bodů, v závislosti na povaze trestného činu.

Při zaznamenání 50-ti bodů, je řidiči odesláno oznámení, které ho informuje o jeho celkovém počtu bodů k danému dni. Při zaznamenání 100 nebo více bodů v období dvou let je řidičský průkaz pozastaven na dobu tří měsíců. Při zaznamenání 100 nebo více bodů v období jednoho roku, je řidičský průkaz pozastaven na dobu šesti měsíců.

Všechny body jsou smazány při pozastavení řidičského průkazu na dobu tří měsíců nebo více nehledě na trestný čin, nebo při uplynutí dvouletého období od zápisu bodů.

Bodový systém se vztahuje jak na státní příslušníky Nového Zélandu, tak i na zahraniční motoristy.


Speciální pravidla pro parkování

 

Trestným činem je parkování:

 

- Na pravé straně silnice (s výjimkou jednosměrných ulic)

- Na jakémkoli chodníku

- Do 6 m od křižovatky, autobusové zastávky nebo přechodu pro chodce

- V blízkosti zatáčky, kopce nebo dopravního ostrůvku, do 1 m od vjezdu vozidel

- 0.5 m od požárního hydrantu nebo požární přípojky (žlutý kruh s písmeny FH malovaný na silnici)

- Vedle jiného zaparkovaného vozidla

- V každém místě, kde je zákaz parkování vyznačen dopravním značením nebo přerušovanou žlutou čárou

- Na silnici, kdy vozidlo prakticky parkuje mimo ni

 

Není-li vyznačený tzv. parkovací úhel, vozidla by měla být vždy zaparkována levou stranou paralelně přilehlé cestě. V jednosměrné ulici je parkování možné na pravé stran vozovky.

Vozidlo nemůže být zaparkované v noci bez rozsvícených světel v případě kdy není dostatečně osvětlené tak, aby bylo jasně viditelné na 50 metrů v oblastech s rychlostním limitem 50 km/ h, nebo na 100 metrů v oblastech, kde je povolená vyšší rychlost.

Bílé dopravní značení s, lemovaným a škrtnutým písmenem "P" v červené barvě naznačuje, že parkování je povoleno pouze pro vozidla, uvedená pod písmenem P (např. autobusy, nebo jízdní kola). Modré dopravní značení s bílým písmenem "P" a bílými číslicemi pod ním značí, že parkování je povoleno na uvedenou dobu (v minutách).

 

Výkon parkovacích předpisů

 

Parkovací přestupky ve formě překročení povolené doby, ať už na měřených parkovištích, nebo na jiných místech, jsou pokutovány v rozmezí 12 - 60 NZD (stanoveno zákonem), přičemž pokuta je splatná přímo na místním úřadě. Odvolání k soudu je k dispozici pro motoristy, kteří mají oprávněný důvod rozporovat uložení pokuty.

Botičky jsou nyní používány na parkovištích i na soukromých pozemcích. V případě, že je vozidlo odtaženo je poplatek přidán k pokutě.

 

Parkovací místa pro zdravotně postižené motoristy

 

Motoristé se zdravotním postižením mohou získat speciální kartu, "Mobility parking permit", která jim umožní parkovat na určeném parkovišti, na ulicích a na parkovištích s mezinárodním symbolem invalidního vozíku; tyto prostory jsou někdy vymalovány modře. Držitel parkovacího povolení těží z výhod, které se liší od oblasti k oblasti, nicméně obvykle mu umožňuje parkovat déle na standardních parkovacích místech. Pro získání této parkovací karty je třeba vyplnit formulář a předložit lékařské potvrzení. Podrobnosti jsou k dispozici prostřednictvím http://mobilityparking.org.nz/.

 

Zahraniční průkazy nebo osvědčení nejsou na Novém Zélandu automaticky uznávané a zdravotně postižení motoristé by měli podat žádost na udělení novozélandské parkovací karty po příjezdu na území Nového Zélandu, viz výše.


Semafory

 

Na Novém Zélandu je používán systém tří barevného semaforu. Všichni účastníci silničního provozu, včetně chodců, musí dodržovat dopravní světelné signály na křižovatkách.

 

Dopravní značení

 

Nový Zéland nepřistoupil k úmluvě o dopravních značkách a signálech z roku 1968, nicméně dopravní značení uvedené v úmluvě je v využíváno po celé zemi.

Zákazové dopravní značení je kruhové s červeným okrajem a černým nápisem na světlém pozadí. Povinné dopravní značení je kruhové s bílými symboly na modrém pozadí. Varovné dopravní značení je ve tvaru diamantu; žlutého a černého pro stálé nebezpečí (např. děti) nebo oranžového a černého pro dočasné nebezpečí (např. práce na silnici). Informační tabule jsou obdélníkové s bílým písmem na černém pozadí.

 

Dopravní značení "Stop": některé křižovatky jsou řízené dopravním značením "stop". Tato značka je ve formě osmiúhelníku s nápisem STOP v bílé barvě na červeném pozadí. Řidiči jsou povinni zastavit na žluté čáře napříč vozovky a pokračovat v jízdě až poté, co jste se ujistí, že cesta je volná.

Dopravní značení "Dej přednost v jízdě": na křižovatkách, opatřených tímto dopravním značením musí řidiči zpomalit a dát přednost v jízdě ostatním účastníkům silničního provozu. Bílá čára označuje místo, kde v případě potřeby zastavit vozidlo.

Přechody pro chodce: řidiči jsou povinni zastavit a dát přednost chodcům překračujícím jejich polovinu vozovky.

Školní hlídky: je-li značení "Stop" použito příslušníkem školní hlídky na přechodu pro chodce, všechna vozidla na obou stranách vozovky musí zastavit a vyčkat.

 

Tranzitní pruh: obdélníková značka, bílá a černá s červeným okrajem, vyznačující zvláštní pruh vyhrazený pro vozidla hromadné dopravy, jízdní kola, motocykly a automobily se 2 nebo 3 osobami na palubě (T2, T3).

 

Vodorovné dopravní značení

 

Některé městské a meziměstské komunikace jsou vybavené "šrafovanými středovými pásy". Jedná se o šrafované oblasti, přibližně stejně široké jako osobní automobil, malované uprostřed vozovky, které poskytují rozsáhlejší oddělaní protijedoucích vozidel. Jsou určené také jako místo pro chodce nebo pro vozidla, která se chtějí připojit do jednoho z jízdních pruhů nebo pro vozidla, která odbočují vpravo.

Řidiči nesmějí používat tyto zóny pro předjíždění, nebo parkování, a musí být obezřetní vůči chodcům nebo vozidlům, která využívají tento pás.


Přístup k přejezdu je vyznačen tradičním dopravním značením ve formě dvou zkřížených ramen, které je navíc doplněno žlutým výstražným znamením s vyobrazením vlaku v černé barvě, které je umístěno v určité vzdálenosti před přejezdem.

 

Na Novém Zélandu je přibližně 1390 přejezdů.

- 275 je vybaveno částečnými závorami, blikajícími světly a zvonky

- 421 je vybaveno blikajícími světly a zvonky

- Zbytek je vybaven pouze pasivním dopravní značením

 

Motoristé, kteří se blíží k železničnímu přejezdu by měli snížit rychlost, přičemž předjíždět jiná vozidla je zakázáno.


Návštěvníci a obyvatelé

 

Bezpečnostní pásy a dětské zádržné systémy

 

Použití bezpečnostních pásů, pokud jsou k dispozici, je povinné za všech okolností.

 

Dětské sedačky

Dítě do 7 let věku, musí být řádně připoutány ve vhodném schváleném dětském zádržném systému.

 

Řidič musí zajistit, aby dítě ve věku 7 let použilo dětský zádržný systém, pokud je k dispozici. Pokud není k dispozici, musí použít bezpečnostní pás, přičemž není-li k dispozici ani bezpečnostní pás, dítě musí být přepravované výhradně na zadním sedadle vozidla.

 

Všechny děti mezi 8 a 14-ti roky musí být přepravované na sedadle vybaveným bezpečnostním pásem, v případě kdy bezpečnostní pás není k dispozici, dítě musí být přepravováno na zadním sedadle. Řidič je zodpovědný za zajištění všech osob mladších 15 let - musí být řádně připoutány bezpečnostním pásem, nebo musí být umístěné ve vhodném schváleném zádržném systému. V případě veteránů a služebních vozidel mohou být uděleny výjimky.

 

Další podrobnosti jsou k dispozici na internetových stránkách Pozemní přepravy:

http://www.nzta.govt.nz/vehicle/choosing/features-protect/safetybelts/index.html

 

Helmy pro cyklisty

 

Helmy jsou povinné pro řidiče motocyklů i mopedů, za všech okolností. Toto nařízení se vztahuje jak na obyvatele a návštěvníky.

 

Světla

 

Viz. odstavce týkající se obyvatel a návštěvníků, níže.

 

Výstražný trojúhelník

 

Výstražné trojúhelníky a výstražná světla lze na Novém Zélandu používat, nicméně nejedná se o součást povinné výbavy. V případě nehody by měl řidič zapnout výstražná světla a 200 m od vozidla umístit výstražný trojúhelník, aby tak varoval ostatní účastníky silničního provozu.

 

Hasicí přístroj

 

Není povinné mít hasicí přístroj na palubě osobního automobilu.

 

Lékárnička

 

Není povinné mít lékárničku na palubě osobního automobilu.

 

Pneumatiky a hloubka dezénu

 

Minimální hloubka dezénu pneumatik je 1,5 mm, v rámci nejméně tří čtvrtin šíře běhounu a po celém obvodu pneumatiky. Zimní pneumatiky musí mít hloubku vzorku 4 mm.

 

Ostatní

 

Neexistuje žádný předpis pro motoristy týkajících se používání reflexních bezpečnostních vest.

 

Návštěvníci

 

Dočasně dovezená vozidla musí být vybavena v souladu s minimálními požadavky na osvětlení, dle Úmluvy o silničním provozu (Ženeva 1949).

 

Obyvatelé

 

Bezpečnostní pásy

Osobní automobily a lehká užitková vozidla, poprvé registrovaná po 1. lednu 1955 musí být vybavena bezpečnostními pásy pro řidiče a spolujezdce na předním sedadle. Vozidla registrovaná po 1. listopadu 1979, musí být vybavena bezpečnostními pásy i na zadních sedadlech.

 

Světla

Vyjma běžných předpisů upravující svícení musí vozidla registrovaná na Novém Zélandu splňovat následující:

- přívěsy širší přes 2 m, musí být vybavené bílým bočním světlem na každém boku a na přední straně.

- Každé motorové vozidlo nebo jeho náklad, který přesahuje 2 m, nebo sahá na pravé straně více neż 1 m od podélné osy vozidla, musí být vybaveno bočními světly nebo světlomety, umístěnými tak, aby bylo možné přiměřeně označení jeho šířky řidičům blížícím se k vozidlu. (Toto ustanovení se nevztahuje na přípojná vozidla).

- Je povoleno jedno bodové světlo, ale musí být používáno přiměřeným způsobem.

- Jsou povoleny dvě mlhovky, které ovšem nemohou být použity spolu s běžnými světlomety.

- Jedno nebo více červených zadních světel a jedno bílé světlo osvětlující registrační značku jsou povinné.

- Jedno nebo více červených brzdových světel umístěných nahoře uprostřed zadní části vozidla jsou povinné pro vozidla registrovaná na Novém Zélandu po 1. lednu 1990.

 

Použití světel

Svícení je povinné v období mezi půl hodinou po západu slunce a půl hodinou před východem slunce, nebo kdykoli jindy, kdy je viditelnost méně než 100 metrů.

Světla musí být ztlumena v případě kdy je to v rozporu s viditelností jiného řidiče, dále v situaci, kdy se vozidlo blíží ke křižovatce, nebo k jakémukoliv jinému místu, které je řízeno policií nebo jinou pověřenou osobou.

Vozidlo může být zaparkované v noci bez nutnosti rozsvícených světel v případě kdy je dostatečně osvětlené tak, aby bylo jasně viditelné na 50 metrů v oblastech s rychlostním limitem 50 km/ h, nebo na 100 metrů v oblastech, kde je povolená vyšší rychlost.


Použití pneumatik s hroty není na Novém Zélandu povoleno. Používání sněhových řetězů je povoleno na určitých úsecích silnic vedoucích do lyžařských středisek. V případě použití zimních pneumatik musí být namontovány na všech 4 kolech vozidla, přičemž minimální hloubka dezénu zimních pneumatik je 4 mm.


Registrační formality

 

Nejsou v platnosti žádné formality týkající se používání jízdních kol.

 

Pojištění

 

Pojištění není povinné.

 

Cyklopruhy

 

Cyklostezky jsou k dispozici v některých městech, nicméně obecně se nachází na hlavních silnicích. V některých obcích byly vytvořeny sdílené cesty pro cyklisty a chodce.

Ministerstvo cestovního ruchu vytvořila internetové stránky s informacemi o cyklistických stezkách: "Nga Haerenga, The New Zealand Cycle Trail" - http://www.nzcycletrail.com/big-idea

 

Povinné vybavení

 

- červené nebo žluté odrazky

- přední a zadní brzdy

 

pro jízdu v noci musí být jízdní kolo navíc vybaveno následovně:

 

- bílé nebo žluté přední světlo viditelné na 100 m

- zadní červené světlo (svítící nebo blikající), viditelné na 100 m

- žluté pedálové odrazky, pokud cyklista nemá reflexní oděv

 

Bezpečnostní helma

 

Schválené ochranné přilby jsou povinné pro všechny cyklisty. Toto nařízení se vztahuje jak na obyvatele a návštěvníky.

 

Speciální právní úprava

 

---


Hlášení o nehodě

 

Nehoda, při níž došlo ke zranění, musí být hlášena policii do 24 hodin. Motorista, který je účastníkem dopravní nehody musí poskytnout svoje a adresu řidiči druhého vozidla.

 

Čísla tísňových linek

 

Ambulance, policie, hasiči: 111

 

Pojistné formality

 

Motorista musí co nejdříve ohlásit nehodu své pojišťovně.

Viz také http://www.acc.co.nz/.

Vozidla pro osobní dopravu

 

Autoklub AA je smluvním partnerem společnosti Thrifty.

Sazby společnosti Thrifty v NZD (Září 2014)

 

Město Auckland

 

 

Nelimitovaný počet km na týden 

Toyota Yaris 

430

Toyota Camry

534

Toyota Hi-ace 12 míst

1058

 

Ceny zahrnují standardní pojištění a GST ve výši 15%. Pokud je vůz najatý na letišti, může být připočten letištní poplatek.

 

Další informace jsou k dispozici prostřednictvím http://www.aa.co.nz/travel/aa-thrifty-car-rental-for-members/.

 

Ceny se liší v závislosti na ročním období. K dispozici jsou speciální sazby pro pracovní týden (pondělí až pátek), speciální víkendové sazby a měsíční sazby pro dlouhodobé pronájmy. Jednosměrné půjčovny jsou k dispozici na stejném ostrově mezi hlavními centry, po předchozí domluvě.

 

Požadavky pro řidiče

 

Obecně platí, že řidiči musí být nejméně 25 let. Některé firmy si účtují příplatek za řidiče ve věku mezi 21 a 25 lety.


Obecné

 

Osobní železniční doprava je provozována společností KiwiRail v případě cest na dlouhé vzdálenosti a společností Transz Metro v případě předměstských služeb ve Wellingtonu.

 

Vnitrostátní osobní doprava

 

Služby jsou k dispozici na následujících trasách:

Auckland - Wellington ("Northern Explorer")

Christchurch - Picton ("Coastal Pacific" – říjen až duben)

Christchurch - Greymouth ("Tranz-Alpine")

 

Všechny vlaky nabízí občerstvení. Ve vlacích operujících na krátké vzdálenosti jsou k dispozici svačiny. Vlaky jezdící na delších trasách disponují jídelním vozem. Všechny vlaky disponují licencovanými bary.

 

Elektrické vlaky jsou provozované v předměstských oblastech Wellingtonu. Dieselové vlaky obsluhují další oblasti.

K dispozici je pouze jedna třída ubytování. Návštěvníci si mohou před odjezdem zakoupit Intercity Travel pass (kartu). Tato karta je platná na 8, 15 nebo 22 dnů a umožňuje zvýhodněné cestování vlakem, autobusy a trajekty.

 

Scenic Rail Pass

Průkazka Railpass umožňuje cestujícím navrhnout svou vlastní cestu a využívat turistické vlaky, " Northern Explorer", "Coastal Pacific" a "Tranz-Alpine", v rámci platnosti jejich průkazky. Tyto vlaky nabízí panoramatický výhled a otevřené pozorovací vozy. Průkazka se vztahuje i na cestování mezi ostrovy (Wellington - Picton) na trajekty Interislander.

 

Ceny Scenic Rail Pass platné v říjnu 2013:

 

Průkaz    

Dospělý

Dítě

 7 Dní

 599 NZD  

 418 NZD 

 14 Dní

 699

 489

 21 Dní

 799

 559

 

Vlak s názvem "Capital Connection" není zahrnut v průkazce Railpass výše, nicméně je v provozu na vyhlídkové trase mezi Palmerston North a Wellingtonem. Jedná se o populární sběrnou službu, která je v provozu od pondělí do pátku. Volná místa nejsou zaručena.

 

Vnitrostátní železniční služby

 

---

 

Mezinárodní osobní doprava

 

---

 

Mezinárodní železniční služby

 

---

 

Adresa pro více informací

 

"metlink" Greater Wellington's Public Transport Network

(Dopravní síť ve městě Wellington)

http://www.metlink.org.nz

 

Auckland - Veolia

http://www.veoliatransport.co.nz

 

KiwiRail

Tel.: +64 4 495 0775

Fax : +64 4 472 8903

e - mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

v rámci Nového Zélandu: 0800 872 467 (bezplatná linka)

                                         0800 277 482 (aktuální informace harmonogram)


Silniční doprava osob je na Novém Zélandu častá nebo na denní bázi, a to v závislosti na ročním období a poptávce cestujících. K dispozici jsou autobusové služby a to jak na severních a na jižních ostrovech.

Intercity Coachlines – nakedbus – www.intercity.co.nz

 

Mnoho provozovatelů autobusové doprava nabízí na Novém Zélandu prohlídky s průvodcem v pohodlných vozidlech, například:

 

Společnost Great Sights: www.greatsights.co.nz/

Společnost Newmans Coach Lines: www.newmanscoach.co.nz/


Metro

 

---

 

Autobusy a trolejbusy

 

V Aucklandu i Wellingtonu je zavedeno pásmové jízdné s možností předběžného nákupu jízdenek a denních permanentek.

Ve Wellingtonu provozuje autobusové, vlakové a trajektové služby regionální dopravní společnost Metlink - http://www.metlink.org.nz/.

 

V Aucklandu poskytuje společnost Britomart Transport Centre dopravní uzel pro autobusy, vlaky a trajekty. Železniční dopravu v oblasti Aucklandu provozuje Veolia.

 

Taxi

 

---


Mezinárodní trajektové linky

 

Mezinárodní lodní linky jsou na Novém Zélandu obvykle vedené přes přístavy Auckland a Wellington. Nicméně plavidla, jak nákladní tak i pro přepravu osob, v některých případech využijí i jiné přístavy, jako jsou Tauranga, Lyttleton (u Christchurch) a Dunedin.

 

Říční trajekty

 

Trajekty pro přepravu osob i vozidel spojují severní a jižní ostrovy mezi městy Wellington a Picton. Přibližná doba plavby je tři hodiny.

 

Trajektová doprava funguje mezi zálivem Auckland Hauraki a Velkým bariérovým ostrovem a také mezi zátokou Half Moon Bay a Waiheke. Viz http://www.sealink.co.nz/.

 

K dispozici je rovněž trajektová doprava z přístavu Bluff na ostrov Stewart - přírodní rezervaci, (mimo jižní pobřeží Jižního ostrova). Přejezd katamaránem trvá přibližně jednu hodinu.

 

Služby mezi Wellingtonem a městem Lyttleton jsou pouze nákladního charakteru. Komplexní informace o všech službách, včetně časových plánů, harmonogramů, tarifů a sazeb za přepravu, lze získat prostřednictvím místního autoklubu. Nicméně obecně doporučená je předčasná rezervace.

 

Adresa pro další informace

 

Interislander

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Tel.: +64 4 498 3302

Fax: +64 4 498 3090

v rámci Nového Zélandu: 0800 802 802


Vstupní přístavy

 

Hlavní vstupní přístavy:

Severní ostrov: Auckland, Gisborne, Napier, New Plymouth, Opua, Tauranga, Wellington, Whangarei

Město Auckland je známé jako město plachet díky velké místní flotile a vynikajícím podmínkám pro plavbu.

 

Jižní ostrov: Christchurch, Dunedin, Invercargill, Nelson, Picton, Timaru

Přístav Nelson je největším rybářským přístavem v zemi.

 

Chathamské ostrovy

Oblast severního ostrova a Záliv ostrovů jsou oblíbenou cestovní destinací. Podmínky v blízkosti jižního ostrova jsou složitější.

 

Pravidla pro užívání plavidel

 

Při vstupu do novozélandských teritoriálních vod, je kapitán plavidla povinen vyvěsit Q vlajku. Je důležité kontaktovat celní orgány a orgány pro karanténu v dostatečném předstihu - rádiem, faxem nebo e-mailem - informace jsou k dispozici v kapitole, týkající se Dočasného dovozu.

 

Každá loď musí být vybavena dvěma signalizačními tísňovými prostředky, a musí mít záchrannou vestu správné velikosti pro každou osobu na palubě. Maximální rychlost je 5 uzlů (9 km/ h) ve vzdálenosti do 200 m od břehu.

 

Veškeré podrobnosti týkající se bezpečnostních zařízení a rychlostních limitů jsou k dispozici prostřednictvím:

 

Director of Maritime Safety

(Ředitelství námořní bezpečnosti)

 

Maritime Safety Authority of New Zealand

(Námořní úřad pro bezpečnost Nového Zélandu)

PO Box 25620

Wellington 6141

Tel.: +64 4 473 0111 (0508 22 55 22 - bezplatná telefonní linka v rámci Nového Zélandu)

Fax: +64 4 494 1263

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Adresa pro více informací

 

Yachting New Zealand

(Jachtařská federace Nového Zélandu)

PO Box 91 209

Victoria Street West Auckland 1142

Tel.: +64 9 361 1471

Fax: +64 9 360 2246

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


Národní letecké společnosti

 

Národní leteckou společností je Air New Zealand, která provozuje služby z Nového Zélandu do Austrálie, Evropy, Severní Ameriky a na Dálný východ. Australská letecká společnost Qantas také provozuje četné lety na Nový Zéland.

 

Vnitrostátní lety jsou provozovány společnostmi Air New Zealand, Jetstar a Sounds Air.

Společnost Mount Cook Airline se zaměřuje na služby mezi hlavními turistickými centry na obou ostrovech a vyhlídkové lety.

 

Místní letecké společnosti poskytují pravidelné služby na ostrov Stewart, ostrov Waiheke a Velký bariérový ostrov.

 

Mezinárodní letiště

 

Auckland: 23 km jižně od města, k dispozici je pravidelný Airbus Express s prostoji 10 min., která spojuje letiště a dopravní uzel Britomart - www.airbus.co.nz;spolu; spolu s taxi a speciálními sdílenou taxi službou, která je k dispozici 24 hodin denně (doba jízdy: 40 min)

 

Christchurch: 10 km severozápadně od centra, k dispozici je autobusové spojení, 3 trasy - www.metroinfo.co.nz (doba jízdy: 50 min)

 

Wellington: 8 km jihovýchodně od města, k dispozici je služba tzv. Flyerbus a to každých 15 min - www.metlink.org.nz (doba jízdy: 30 min)

 

Nájem vozidel na letištích

 

Autopůjčovny jsou k dispozici na následujících letištích:

 

Auckland
Bleinheim
Christchurch
Dunedin
Gisborne
Hamilton
Hokitika
Invercargill
Kerikeri
Napier
Nelson
New Plymouth
Palmerston North
Queenstowm
Rotorua
Tampo
Tauranga

Timaru
Wanganui
Wellington

Westport
Whakatana
Whangarei

Klasifikace

 

Hotely

Autoklub NZAA ve spolupráci s novozélandskou úřadu pro cestovní ruch zřídil systém hodnocení podle počtu s 1 až 4 hvězdičkami, v závislosti na kvalitě zařízení, kvalitě služeb a pohostinnosti.

 

Standardy ubytování liší - prvotřídní hotely se nachází zejména v hlavních centrech a turistických střediscích. Mimo těchto oblastí jsou návštěvníkům k dispozici obvykle menší hotely, které jsou ovšem také na dobré úrovni.

 

Motely

Motely jsou klasifikovány systémem 1 až 5 hvězdiček. Ve všech lokalitách jsou k dispozici motely, poskytující vysoký standard ubytování. Jednotlivé jednotky jsou plně soběstačné, včetně všech možností vaření; obecně zahrnují obývací pokoj/ kuchyň a oddělenou ložnici. Některé jednotky mají 2 nebo 3 ložnice.

 

Tarify

 

Ceny pokojů za den v hotelích pro návštěvníky jsou:

 

 Hotel   

 Dvojitý pokoj 

 Luxusní 

 250-450 NZD

 První třída   

 180-250 NZD

 Motel    

 100-150 NZD 

 „venkovský hostinec“

   85-120 NZD

 

GST se účtována na všechny druhy ubytování a stravu na 15%.

 

Rezervace

 

Předběžná rezervace ubytování je důrazně doporučena všem zahraničním návštěvníkům, a to zejména během hlavní letní sezóny (prosinec až únor), a v zimních rekreačních oblastech, během zimní sezóny.

Rezervace lze provést on-line na internetových stránkách autoklubu NZAA.

 

Průvodci

 

Autoklub NZAA vydává pro své členy a hostující členy FIA autoklubů zdarma příručku “AAAcomodation“, zaměřenou na ubytování. Turistické informace o městech, regionech a provinciích jsou k dispozici na internetových stránkách NZAA - www.aatravel.co.nz

 

Hotelové řetězce

 

Accor hotels (Ibis, Novotel)

Best Western

Clarion

Comfort

Econolodge

Golden Chain

Paragon

Quality Inn / Hotel

 

Adresa pro více informací

 

Motel Association of New Zealand (MANZ)

(Asociace motelů Nového Zélandu)

P.O. Box 27 245

Wellington 6141

Tel.: +64 4 499 6415

Fax: +64 4 499 6416

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


Místa

 

Díky svému mírnému klimatu, slunečnímu svitu po většinu roku a nepřítomnosti jedovatých plazů a hmyzu, poskytuje Nový Zéland ideální podmínky pro kempování a táboření s karavanem.

 

Autoklub NZAA poskytuje informace o Rekreačních parcích na svých internetových stránkách http://www.aatravel.co.nz/

 

Některé národní a regionální parky poskytují prostor pro táboření za malý poplatek 6-20 NZD za dospělou osobu a noc. Viz http://www.doc.govt.nz/parks-and-recreation/national-parks/.

 

Tarify

 

Orientační tarify

- za stan s jednou dospělou osobou: 16 NZD

- za chatku se 2 dospělými osobami: 45 - 75 NZD

Prostěradla, deky a ručníky jsou obecně k dispozici k pronájmu.

 

Dokumenty potřebné pro kempování

 

Karta Camping Card International není nutná. Není nutné pojištění proti škodám způsobeným třetím osobám při táboření.

 

Stanování

 

Na Novém Zélandu není možné volné táboření "kdekoliv". Umístění stanu nebo zaparkování karavanu je zakázáno mimo kempů v populárních letoviscích, nebo na dálnicích a silnicích, kde je pravděpodobná koncentrace rekreantů. V populárních letoviscích jsou k dispozici dobře uspořádaná a vybavená tábořiště.

Je zákonem zakázáno vybírat poplatek za táboření na určitém místě, za předpokladu že se nejedná o kemp, licencovaný na základě předpisů pro tábořen, který poskytuje uvedené zařízení, zejména čistou vodu, kanalizaci, umývárnu a kuchyňku.

 

Táboření nebo parkování karavanu v tzv. "požárních oblastech" je zakázáno, stejně jako svícení ohněm ve všech lesních oblastech, vyjma případů, kdy se jedná o řádně vystavený tábor nebo tam, kde je za tímto účelem k dispozici speciální zařízení.

 

Nájem vybavení

 

Některé společnosti nabízí omezený rozsah tábornického vybavení k pronájmu. Existují také firmy, pronajímající karavany a obytné automobily. Většina autopůjčoven neumožňuje táhnout karavany nebo přívěsy za jimi pronajatými vozidly.

Většina táborů  nabízí chatky v rozmezí od jednoduše zařízených bungalovů až po ekvivalent oddělených apartmánů. Na území severního ostrova se označují jako "batch" a na Jižním ostrově pak "cribs".

 

Průvodci

 

Autoklub NZAA poskytuje informace o ubytování v různých regionech, včetně Rekreačních parků, s možností táboření, stejně jako další informace na svých internetových stránkách, viz http://www.aatravel.co.nz/accommodation-newzealand.

 

Adresa pro více informací

 

Holiday Accommodation Parks of New Zealand

(Prázdninové ubytování v novozélandských parcích)

Internet: http://www.holidayparks.co.nz

PO Box 394
Paraparaumu 5254
New Zealand
Tél.: +64 4 298 3283
Fax: +64 4 298 9284
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Na Novém Zélandu se nachází přibližně 45 mládežnických ubytoven/ hostelů.

Ceny:

- Lůžko ve společné místnosti: 25 - 33 NZD za noc

- Dvoulůžkový pokoj: 70 - 95 NZD

 

Ložní prádlo je zahrnuto v ceně.

 

Adresa pro další informace:

 

YHA New Zealand

(Sdružení hostelů na Novém Zélandu)

166 Moorhouse Avenue

Sydenham

8011 Christchurch

Tel.: +64 3 379 9970

Bezplatná telefonní linka: 0800 278 299 (pouze v rámci Nového Zélandu)

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Ubytování pro batůžkáře, tzv. "Back-packer" je k dispozici ve většině center a rekreačních oblastí, a to od samostatných pokojů po noclehárny.


Penziony/ dovolená na statcích

 

Farmářské a domácí pobyty: kvalitní ubytování, často s vlastním sociálním zařízením, je k dispozici v soukromých domech v městských i venkovských lokalitách (připojených k majetku vlastníků zemědělských podniků). Ceny obvykle zahrnují snídani.

Cena za dvoulůžkový pokoj se pohybuje v rozmezí 130 - 245 NZD.

 

Další informace jsou k dispozici prostřednictvím následujících odkazů:

 

http://www.lodgings.co.nz/

http://bed-and-breakfast.co.nz/

http://www.aatravel.co.nz/accommodation-newzealand/

 

Autoklub NZAA každoročně vydává průvodce s názvem "The New Zealand Accommodation Guide", " New Zealand Bed and Breakfast Guide" a „New Zealand Travel Pack“. Informace a on-line rezervační systém je k dispozici na internetových stránkách autoklubu NZAA.

 

Venkovské hostince poskytují levnou formu ubytování; která je populární zejména na západním pobřeží Jižního ostrova.

 

Vlastní stravování

 

Vily a apartmány jsou k dispozici pro ubytování s vlastním stravováním. Další informace jsou k dispozici prostřednictvím odkazů výše.


 

Filtrovat parametry

Země


© 2015 ÚAMK. All Rights Reserved. Designed By ÚAMK