Mezinárodní turistické informace

Kypr 

Kypr

Mapa: KyprMapa: Kypr
   

 OBSAH

Vlajka: Kypr
9 250 km²

1,155,403 (2013 odhad)

Euro (100 centů), - EUR (€)


CAA (Cyprus Automobile Association)

 

Centrála

 

Cyprus Automobile Association

(Automobilová asociace Kypr)

12 Chrysanthou Mylona Street

2014 Nikósie

Kypr

 

Poštovní adresa: P.O. Box 22279, 1519 Nikósie

Telefon: +357 22 31 32 33

Fax: +357 22 31 34 82

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

internet: http://www.caa.com.cy

 

Úřední hodiny

 

Pondělí až pátek: 08.00 - 17.30 hodin

 

Regionální pobočky

 

Autoklub CAA má pobočky ve městech Limassol a Paphos, na které se mohou obrátit návštěvníci Kypru v případě turistických informací.

 

Jazyky používané personálem klubu

 

Korespondence je v angličtině. Nicméně, zaměstnanci autoklubu CAA mluví anglicky, francouzsky a řecky.

 

Publikace

 

Autoklub CAA nepublikuje žádný časopis nebo průvodce. Pro své členy ovšem vydává informační bulletin on-line.


Kypr se nachází na severovýchodním konci Středozemního moře. Rozkládá se 240 km od západního pobřeží po jeho nejvýchodnější cíp a 95 km od severu k jihu.

Historii Kypru je možné vysledovat až do doby neolitu 7,000 před naším letopočtem. Název ostrova v řečtině je Kypros. Ostrovní bohyně Afrodita byla v řečtině známá jako "Kipris".

 

Kypr stojí na křižovatce tří kontinentů - Evropy, Asie a Afriky a má tak bouřlivou historii. Mykéňané, kteří sem před tisíci lety přinesli svoji civilizaci, založili první řecké kořeny. Kyprem prošlo i mnoho jiných národů včetně Féničanů, Asyřanů, Egypťanů, Peršanů, Římanů, křižáků, Benátčanů, Osmanů a Britů, což vysvětluje neomezený výběr atraktivních míst k vidění: neolitická osídlení, starověké řecké chrámy a divadla, byzantské kostely a kláštery, hrobky a muzea, stejně jako hrady a zámky.

 

Dva impozantní horské hřebeny působí za rozsáhlou centrální rovinou Mesaoria, jako dramatické jevištní pozadí. Na Kypru se nachází šest hlavních měst - Nikósie, hlavní město, které se nachází ve vnitrozemí ve středu roviny Mesaoria - a 5 pobřežních měst: Limassol, Larnaka, Paphos, Kyrenia a Famagusta. Poslední dvě města, na severu, respektive na východě, nejsou přístupná návštěvníkům, z důvodu turecké okupace v roce 1974.

 

Kyperský krajina je oplývá nekonečnými kontrasty, od její úrodné centrální roviny po chladná, vínem porostlá podhůří; majestátní cedrová údolí, ve kterých se toulají divocí mufloni; míle a míle písečných pobřeží s osamocenými plážemi, a stovkami vesnic, z nichž každá má své vlastní tradice a kouzlo. A nesmíme opomenout ani množství atraktivních olivovníků a stromů karobu, plantáže citroníků a banánovníků a nekonečnou záplavu vinné révy, která přidává ostrovní krajině na rozmanitosti.

 

Místní čas

 

Standardní čas: GMT + 2

 

Podnebí a teploty

 

Kypr má typické středomořské podnebí s dlouhými suchými léty od poloviny května do poloviny října a mírnými zimami od prosince do února, které jsou od sebe odděleny krátkým podzimem a jarem.

Léto je obdobím vysokých teplot s oblohou bez mráčku, ale v pobřežních oblastech vytváří příjemnou atmosféru mořský vánek.

Zimy jsou mírné s možnými dešti a sněhem na horách Troodos (obvykle začíná před Vánocemi).

Ostrov Kypr je prozářen sluncem téměř po celý rok. I v prosinci a lednu je zde v průměru šest hodin jasného slunečního svitu denně.


Mezi nejpopulárnější vodní sporty patří: windsurfing, plachtění, vodní lyžování, paragliding, potápění. Oblíbenými pozemními sporty pak jsou pěší turistika, cyklistika, golf, jízda na koni, tenis, lukostřelba a koulení.

 

Lyžování

Zimní sezóna v pohoří Troodos je od poloviny prosince do konce března. Olymp, nejvyšší vrchol ostrova, se nachází jen 3 km od resortu „Troodos Hill“,  12 km od resortu „Platres Hill“ a přibližně jednu hodinu jízdy od pobřežních měst a oficiálních center Limassol a Paphos. Oficiálním lyžařským centrem je "Sun Valley"; k dispozici jsou sjezdovky pro všechny lyžaře, od těch zkušený po začátečníky. Nejlepším obdobím pro lyžařský zájezd na Kypr je únor a březen.

 

Další informace jsou k dispozici na následující adrese:

 

Cyprus Ski Federation & Club

(Kyperská lyžařská federace & klub)

Amfipoleos 21

2025 Strovolos

Nikósie

Tel.: +357 22 449837

Fax: +357 22 449838

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

http://www.cyprusski.com

 

Rybolov

 

Rybaření na přehradách

Povolení musí být získáno z centrály ministerstva pro rybolov v Nikósii, nebo prostřednictvím okresních poboček ministerstva pro rybolov.

Povolení jsou osobní a jsou vydávána osobám nad 12 let. 21 nádrží na Kypru poskytuje vynikající příležitost pro rybaření po celý rok. Podmínky pro nejlepší úlovky jsou od dubna do prosince.

 

Další informace:

 

Ministry of Agriculture, Natural Resources and Environment

(Ministerstvo zemědělství, přírodních zdrojů a životního prostředí)

Louki Akrita

1411 Nicosia

Internet: http://www.moa.gov.cy

 

Cyprus Freshwater Angling Association

(Kyperská asociace sladkovodního rybaření)

P.O. Box 20560

1660 Nikósie

Tel.: +357 96 71 07 00

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Internet: http://www.cyprusfaa.com/

 

Amatérský mořský rybolov

Mezi povolené metody rybolovu patří harpunování (bez potápěcího zařízení), rybolov na udici, vertikální rybaření, nebo trolling dravců (dlouhá přívlač s maximálně sto háčky a až třemi pastmi. Zakázáno je rybaření se sítí a další tzv. komerční metody.

V Kyperských vodách lze běžně ulovit následující druhy ryb: cejn, kanic, kranas, mořský, okoun, atd.

 

Lov

 

Lovecká sezóna je otevřená v určitých obdobích roku - listopad až únor a / nebo polovina srpna až konec září), přičemž lov je povolen pouze ve středu a v neděli.

Na Kypru se vyskytuje následující lovná zvěř: zajíc, koroptev, divocí holubi a hrdličky. Další informace jsou k dispozici v kapitole "Omezený či zakázaný dovoz/ vývoz“ a v podkapitole „Vývozní omezení".


Státní svátky

 

2015

 

1. Ledna

Nový rok

6. Ledna

Tři králové

23. Března

Zelené pondělí

25. Března

Řecký národní den

1. Dubna

Řecko kyperský národní den

10. Dubna

Řecký pravoslavný Velký pátek

13. Dubna

Řecké pravoslavné Velikonoční pondělí

1. Května

Svátek práce

1. Června

Letnice - "Kataklysmos" (Festival potopy)

15. Srpna

Nanebevzetí

1. Října

Kyperský Den nezávislosti

28. Října

Řecký národní den (OXI den)

24. - 26. Prosince

Vánoce

 

Během svátků jsou zavřené veškeré veřejné úřady, soukromé podniky, banky a obchody, nicméně některé obchody a určité úřady jsou otevřené v turistických letoviscích a pobřežních oblastech.

V turecké části ostrova jsou dodržované turecké muslimské svátky.

Celní úřady v přístavech zůstávají pro odbavení zavazadel cestujících otevřené i o svátcích.

 

Školní prázdniny

 

2014/2015

 

Školní rok

8. Září 2014 - 17. Června 2015 (primární)

10. Září 2014 - konec Května / začátek Června 2015 (sekundární)

Vánoční

23. Prosince - 6. Ledna

Jarní / Velikonoční

6. - 19. Dubna

Letní

18. Června - 11. Září (primární)

1. Července - 31. Srpna (sekundární)


Kypr je zemí, kde se 20. století stále setkává s historií a kde se tak člověk může těšit ze zvyků, festivalů a náboženských veletrhů, jejichž počátky sahají do starověku, stejně jako představení moderního tance a divadla a dalších uměleckých forem, které i nadále vzkvétají na ostrově.

Níže jsou uvedeny některé z hlavních událostí:

 

6. Ledna

Tři králové jsou jednou z nejvýznamnějších řeckých pravoslavných církevních oslav roku. Tento svátek je rovněž znám jako svátek světla - "Phota". Zvláštní oslava se koná ve všech přímořských městech.

 

23. Března 2015

Zelené pondělí: i když se jedná o první den postní doby, je to den veselí, smíchu, legračních převleků a vegetariánských pikniků v přírodě.

 

Březen

Karneval "Apokreo" - slavnosti ve všech městech: První týden je nazýván týdnem masa, druhý týden pak týdnem sýra. Poslední neděle v týdnu sýra je hlavním dnem karnevalu – konají se oslavy a lidé se shromažďují na hostinu – zpívají satirické písně a hrají hry. Mnoho z obyvatel nosí masky a maškarní kostýmy. Největší oslavy se pořádají každoročně ve městě Limassol.

 

25. Března

Řecký národní den: průvody studentů, skautů a dalších skupin v dopoledních hodinách. Události jako jsou řecké tance a atletická setkání v odpoledních hodinách.

 

1. Dubna

Řecko-kyperský Národní den: výročí revoluce Kypřanů a boje za jejich nezávislost, slaví se vzpomínkovou bohoslužbu v dopoledních hodinách a rekonstrukcí bitvy na stadionu GSP v odpoledních hodinách, následují kyperské a řecké lidové tance.

 

Duben

Průvod Agios Lazaros Icon - Larnaka: jako vzpomínka na Lazara (Agios Lazaros), patrona a prvního biskupa města Larnaka, jsou pořádány speciální masové bohoslužby, následuje impozantní průvod.

 

Duben

Hudební neděle pořádané C.T.O., v Larnace, Agios Tychonas (Limassol) a Paphosu.

 

Duben

Řecké pravoslavné Velikonoční svátky: Velikonoce, největší řecké ortodoxní náboženské svátky, se slaví na Kypru s velkou vážností, a celý svatý týden je tak ve znamení zvyků a tradic.

 

Května

Anthestiria (Festivaly květin): květinové přehlídky a další akce v různých městech jsou organizovány na oslavu jara.

 

1. Června 2015

Kataklysmos (Festival povodní): probíhá ve všech přímořských městech a letoviscích. Oslavy zahrnují různé hry, představení lidových tanců, závody lodí, plavecké soutěže a populární písně. Nejpopulárnějším zvykem vylévání vody na sebe sama - to symbolizuje očistu těla i duše.

 

21. Června

Letní rovnodennost, Starověké město Amathus, Svatyně Apollóna Svatyně Afrodity

 

1. - 31. Července

Letní Festival – Larnaka: koncerty pod širým nebem na nádvoří středověké tvrze a také v amfiteátru Pattichion. Představení zahrnují národní a mezinárodní talenty ze světa tance, divadla a hudby.

 

Srpen

Festival starověkého řeckého dramatu, festivaly Vesnice Paphos, různé lokality. Letní slavnosti s živou hudbou, tradičními tanci, jídlem a vínem.

 

Konec srpna - Září

Festival vína – Limassol: každoroční vinobraní. Rauty a ochutnávka vína.

 

Září - Říjen

Festival Kypria. Festival zahrnuje balet, operu, výtvarné umění, divadlo a hudbu. Různé města.

 

4. - 6. Září 2015

Paphos Aphrodite Festival (open-air opera)

http://www.visitpaphos.org/en/events

 

1. Října

Kyperský Den nezávislosti

 

Říjen

Révové festivaly / Veletrhy, různé lokality

 

Listopad - Prosinec

Kulturní Zima - Agia Napa

 

Prosinec

Vánoční koncerty - Nikósie, Paphos, Larnaka

 

Adresa pro další informace:

 

Cyprus Tourism Organisation

(Kyperská organizace turismu)

Leoforos Lemesou 19

Aglantzia

Lefosia (Nikósie)

2112 Kyperský

Tel.: +357 22 69 11 00

Fax: +357 22 33 16 44/33 46 96

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

www.cyprusevents.net


Otevírací doby

 

Běžné otevírací doby v hlavních městech jsou:

 

Banky

 

Pondělí až pátek: 08.30 - 13.30 hodin

V zimě (říjen - duben) jsou banky také otevřené v pondělí odpoledne mezi 15.15 a 16.45 hodin.

Některé banky jsou pro devizové operace otevřené také odpoledne mezi 15.30 a 17.30 hodin

 

Pošty

 

Okresní Pošty (Nikósie, Larnaka, Limassol a Paphos):

Pondělí až pátek: 07.30 - 17.30 hodin

Další pošty:

Pondělí až pátek: 08.00 - 15.00 hodin

 

Obchody

 

Léto - od 1. dubna do 31. října:

Pondělí, úterý, čtvrtek: 08.00 - 13.00 hodin a 14.00 - 20.30 hodin

Středa: 08.00 - 14.00 hodin

Pátek: 08.00 - 13.00 hodin a 14.00 - 21.30 hodin

Sobota: 08.00 - 13.00 hodin a 14.00 - 17.001 hodin

 

Od 15. června do 31. srpna jsou obchody zavřené v odpoledních hodinách - 14.00 - 17.00 hodin.

 

Zima - od 1. listopadu do 31. března:

Pondělí, úterý, čtvrtek: 08.00 - 13.00 hodin a 14.00 - 19.00 hodin

Středa: 08.00 - 14.00 hodin

Pátek: 08.00 - 14.00 hodin a 14.00 - 20.00 hodin

Sobota: 08.00 - 15.00 hodin

V období před Vánocemi a Velikonocemi jsou obchody obvykle otevřené do pozdních večerních hodin.

 

Supermarkety

 

V turistických oblastech zůstávají supermarkety otevřené do pozdních večerních hodin a v neděli po celý den.

 

Muzea

 

Kyperské Archeologické muzeum v Nikósii je otevřeno následovně:

Pondělí: zavřeno

Úterý až pátek: 08.00 - 16.00 hodin

Sobota: 09.00 - 16.00 hodin

Neděle: 10.00 - 13.00 hodin

Otevírací hodiny dalších muzeí jsou publikovány v informačních brožurách C.T.O..

 

Telefonní sítě

 

Mezinárodní předvolba pro volání do zahraničí: 00

Kód země: 357

Rozcestník dotazy - Kypr: 118 92 - Cyta

Rozcestník dotazy - mezinárodní: 118 94 - Cyta

 

Všechny veřejné telefony a telefonní automaty lze použít pro vnitrostátní a mezinárodní hovory.

Telefonní karty lze zakoupit v bankách, na poštách, v obchodech se suvenýry, ve stáncích a turistických kancelářích.

 

Čísla tísňových linek

 

Ambulance: 199, 112

Hasiči: 199, 112

Policie: 199, 112

 

Poštovní služby

 

---

 

Váhy a míry

 

Na Kypru se používá se metrický systém.

 

Elektřina

 

Napětí: 240 V AC, 50 Hz

Typ zástrčky: 3 hranaté kolíky

 

Různé

 

Prodej alkoholu

 

Zákonný věk pro nákup a konzumaci alkoholu je 18 let.

 

Kouření

 

Kouření je zakázáno ve všech veřejných budovách, včetně barů, restaurací a nočních klubů, stejně jako ve veřejné dopravě a soukromých automobilech s cestujícími mladšími 16-ti let.

 

Spropitné

 

Poplatek za služby se přidává ke všem účtů v restauracích. Zákazník ovšem může zaokrouhlit částku na účtu, na důkaz své spokojenosti.


Parkování

 

Veškeré informace, týkající se zařízení pro tělesně postižené řidiče jsou k dispozici v kapitole “Pravidla parkování“.

 

Adresa pro další informace

Ministerstvo práce a sociálního pojištění má zvláštní oddělení zabývající se pouze potřebami osob se zdravotním postižením:

 

Department for Social Inclusion of Persons with Disabilities

(Odbor pro sociální začleňování osob se zdravotním postižením)

67 Arch. Makarios III Ave.

2220 Latsia, Nikósie

Tel.: +357 228 150 15

Fax: +357 224 823 10

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

internet: http://www.mlsi.gov.cy/dsid

 

Poštovní adresa:

Department for Social Inclusion of Persons with Disabilities

1430 Nicosia P.O. 12833 P.C. 2253 Latsia


Existuje mnoho různých definic udržitelného cestovního ruchu.

 

Pro udržitelný cestovní ruch je třeba vzít v úvahu 4 klíčové prvky: klima, životní prostředí, hospodářství a kulturní dědictví. A zároveň musí cestovní ruch přispívat k místnímu hospodářství prostřednictvím vytváření pracovních míst a rozvojem regionálních služeb. Udržitelný cestovní ruch také podporuje ochranu v regionálních přírodních ekosystémech a respektuje místní kulturu. 

 

Pro více informací o udržitelném cestovním ruchu na Kypru jsme poskytli některé odkazy na turistická střediska, organizace a programy, které podporují trvale udržitelný cestovní ruch.

 

http://www.moa.gov.cy/

http://csti-cyprus.org/

 

Program Modrá vlajka

Modrá vlajka je výhradní ekoznačkou udělenou více než 3850 plážím a přístavům ve 48 zemích po celé Evropě, Jižní Africe, Maroku, Tunisku, na Novém Zélandu, v Kanadě, Brazílii a Karibiku.

 

http://www.blueflag.org/

 

 

Pláže

Přístavy

Kypr

57

0


Oficiální měnou Kypru je Euro (EUR), dále dělené na 100 centů.

 

Bankovky v oběhu: 5, 10, 20, 50, 100, 200 a 500 Eur

 

Mince v oběhu: 1, 2 Eur, 1, 2, 5, 10, 20, 50 centů


Dovoz

 

Euro a zahraniční měna:

- Cestující vstupující ze země EU: neomezeně, ale částka převyšující 10,000 EUR nebo ekvivalent této částky v zahraniční měně, musí být deklarována

- Cestující, kteří vstupují ze zemí, které nejsou členy EU: neomezeně, ale částka přesahující 10,000 EUR nebo ekvivalent této částky v zahraniční měně, musí být deklarována

 

Vývoz

 

Pozn.: Vzhledem k současné finanční krizi na Kypru je množství peněz, které může být vyvezeno, omezeno na 3,000 EUR v hotovosti (nebo ekvivalent), jestliže nebylo dováženo větší množství,

doprovázené formuláře prohlášení (který může vývozce předložit). Další informace jsou k dispozici prostřednictvím Národní banky Kypru - Bank of Cyprus - www.mof.gov.cy

 

Návštěvníci cestující na sever Kypru přes kontrolní stanoviště mohou vyvážet maximálně 500 EUR (nebo ekvivalent).

 

Obyvatelé Kypru mohou vyvážet maximálně 300 EUR (nebo ekvivalent).


Směnné kurzy

 

Únor 2015

1 GBP = 1,35 EUR

1 USD = 0,87 EUR

 

Směnárny

 

Peníze lze směnit v bankách, které jsou obvykle otevřené v době 08.30 - 13.30 hodin, ale některé centrálně umístěné banky poskytují "turistické služby" od úterý do pátku v době 15.30 - 17.30 hodin.

Banky v Larnace a na mezinárodním letišti Paphos poskytují služby v průběhu celého dne, stejně jako noční službu na většině linek. Bankovní zařízení jsou k dispozici také v přístavu Limassol. ='font-size:10.0pt;mso-bidi-font-size:12.0pt; font-family:Arial'>67 Arch. Makarios III Ave.

 

2220 Latsia, Nikósie

Tel.: +357 228 150 15

Fax: +357 224 823 10

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

internet: http://www.mlsi.gov.cy/dsid

 

Poštovní adresa:

Department for Social Inclusion of Persons with Disabilities

1430 Nicosia P.O. 12833 P.C. 2253 Latsia


Kreditní karty

 

Bankomaty naleznete ve všech městech; nicméně vzhledem k současné finanční krizi na Kypru je množství peněz, které lez vybrat z bankomatu omezeno na 300 EUR. Jedná se však o dočasné opatření.

 

Následující mezinárodní kreditní karty jsou běžně akceptované: Visa, Diners Club, Carte Blanche, Mastercard, Eurocard, American Express a JCB

 

Ztráta kreditní karty: jakoukoli ztrátu kreditní karty je třeba hlásit na JCC Payment Systems, stejně jako je třeba kontaktovat příslušnou banku na Kypru nebo v zahraničí.

 

Další informace:

 

JCC Payment Systems

Centrála

Stadiou 1

2571 Nisou

PO Box 21043

1500 Nikósie

 

Tel.: +357 22 868 000

Fax: +357 22 868 111

Internet: http://www.jcc.com.cy

 

Larnaca & Famagusta                             

Tel.:  +357 22 868 000

Fax: +357 24 656 255

 

Limassol

Tel.:  +357 22 868 000

Fax: +357 25 725 517

 

Nicosia                           

Tel.:  +357 22 868 000

Fax: +357 22 868 575

 

Paphos

Tel.:  +357 22 868 000

Fax: +357 26 222 065

 

Šeky

 

Cestovní šeky

 

Cestovní šeky nejsou široce přijímané a za jejich proplacení jsou účtovány vysoké bankovní poplatky.

Cestující přijatí na základě předložení průkazu totožnosti

 

Každá osoba, která chce navštívit Kypr tak musí učinit prostřednictvím právně uznaného místa vstupu/ výstupu. Jedná se o mezinárodní letiště Larnaca a Paphos a přístavy Larnaca, Limassol, Paphos a Latsi. Hranici (zelená linka) mezi Kyprem a okupovaným územím na severu je možné překročit přes určené kontrolní body. Přechod je povolen občanům EU, jakož i občanům třetích zemí, kteří mají povolení k pobytu nebo jsou držiteli platného víza pro Kyperskou republiku.

 

Návštěvníci přijat se občanských průkazů

Státní příslušníci následujících zemí mohou navštívit Kypr na dobu až 90-ti dnů, pokud jsou držiteli průkazu totožnosti nebo cestovního pasu **:

 

Rakousko

Řecko

Nizozemsko

Belgie

Maďarsko

Polsko

Bulharsko

Itálie

Portugalsko

Chorvatsko***

Lotyšsko

Rumunsko

Česká republika*

Lichtenštejnsko

San Marino

Estonsko

Litva

Slovensko

Finsko

Lucembursko

Slovinsko

Francie

Malta

Španělsko

Německo

Monako

Švýcarsko

 

* průkaz totožnosti vydaný od r. 1993

** pasy vydané EHP a Švýcarské pasy musí být platné po příjezdu

*** průkaz totožnosti vydaný po 1. lednu 2003

 

Cestující přijatí na základě předložení pasu bez nutnosti víza

 

Státní příslušníci následujících zemí, vstupující na Kypr za turistickými účely, musí být držiteli cestovního pasu platného nejméně 3 měsíce po skončení doby jejich pobytu **, pro návštěvu do 90-ti dnů:

 

Albánie*

Guatemala

Nikaragua

Andorra 

Honduras

Norsko

Argentina 

Hong Kong SAR 

Panama

Antigua & Barbuda 

Island

Paraguay

Austrálie

Irsko

Srbsko* 

Bahamy

Izrael

Seychely

Barbados 

Japonsko

Singapur

Bermudy

Korea (Rep.)

Sv. Kitts-Nevis 

Bosna a Hercegovina*

Macao SAR

Švédsko

Brazílie

Makedonie (FYROM)*

Velká Británie

Brunej

Malajsie

USA

Kanada

Mauritius

Uruguay

Chile

Mexiko

Vatikán

Kostarika

Černá Hora*

Venezuela 

Dánsko

Nový Zéland

El Salvador

Tchaj-wan***

Moldavsko*

 

 

* pouze pasy s biometrickými údaji

** pasy vydané EHP a Švýcarské pasy musí být platné po příjezdu

*** pasy s číslem dokladu totožnosti

 

Návštěvníci, kteří mají platné povolení k pobytu vydané jiným členským státem EU (vyjma Velké Británie a Irska) a Švýcarskem, Islandem, Norskem a Lichtenštejnskem, nepotřebují vízum.

O víza osvobození státní příslušníci mohou prodloužit svůj pobyt nad rámec 90-ti dní za neomezené období; musí ovšem podat žádost na Předsednictvo pro migraci na ministerstvu vnitra. Toto zvýhodnění se nevztahuje na držitele pasů vydaných ve státech Hong Kong (SAR) a Macao (SAR).

 

Cestující, po kterých je vyžadováno předložení pasu a vízum

 

Státní příslušníci zemí, které nejsou uvedeny výše, potřebují víza. Jejich pasy musí být platné minimálně 6 měsíců nad dobu předpokládaného pobytu.

 

Víza

 

Víza lze získat prostřednictvím kyperského konzulárního zástupce. Návštěvníci přijíždějící na Kypr za turistickými nebo obchodními účely v délce mezi 1 týdnem a 3 měsíci, mohou získat vízum při příletu za předpokladu, že jsou držiteli zpáteční letenky a dostatečných finančních prostředků pro jejich pobyt.

 

Tranzit

 

Cestující v přímém tranzitu nepotřebují vízum, pokud pokračují v cestě stejným letem, nebo prvním navazujícím/ spojovacím letem během 24 hodin a neopustí letiště, a za předpokladu, že jsou držiteli potvrzených letenek a dalších dokumentů, potřebných pro jejich další destinaci.

 

Tato možnost se nevztahuje na státní příslušníky následujících zemí, kteří musí být držiteli průjezdního víza (ATV) před příjezdem, pokud nemají povolení k pobytu vydané EU nebo členským státem EHP, nebo Andorrou, Monakem, Kanadou, Japonskem, San Marinem, USA:

 

Afghánistán

Ghana

Somálsko

Bangladéš

Irán

Srí Lanka

Kongo (Kinshasa)

Irák

Turecko

Eritrea

Nigérie

 

Etiopie

Pákistán

 

 

Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí www.mfa.gov.cy

 

Registrační formality

 

Po příjezdu na Kypr může být imigračními úředníky po návštěvnících požadováno uvedení adresy místa, kde mají v plánu zůstat. Návštěvníci jsou povinni se registrovat po příjezdu na hotelu.

 

Omezení

 

Držitelé pasů schválených "Tureckou republikou severního Kypru" nejsou přijati. Státní příslušníci států EU, kteří mají v pasu razítko pro Tureckou republiku severního Kypru by neměli mít problémy při vstupu na území Republiky Kypr.


Pro jakéhokoliv mezinárodního cestovatele není vyžadován žádný očkovací průkaz.

 

Voda z vodovodu je obecně pitná. Je doporučené jíst dobře tepelně upravené ryby a maso. Zelenina by měla být uvařená a ovoce oloupané.

 

Bezpečnost

 

Zločiny proti turistům jsou  sice neobvyklé, nicméně by měli být ostražití v případě svých cestovních pasů a jiných cenností. Je třeba poznamenat, že v některých případech byly cílem loupeží přímo hotelové trezory a bezpečnostní schránky. Silné proudy a spodní proudy v moři mohou představovat nebezpečí pro plavce, je tedy doporučeno zdržovat se zejména na schválených plážích a dodržovat místní doporučení.


Zboží, dovážené pro neobchodní účely v zavazadlech návštěvníka může být dovezeno bezcelně a bez daní v množství uvedených.

 

 

Zboží s uplatňovanou a zaplacenou daní v rámci EU (orientační limit)

Zboží zakoupené mimo EU

Tabákové výrobky*

 

 

cigarety

800 

200 nebo

doutníčky

400

100 nebo

doutníky

200

50 nebo

tabák

1 kg

250 gramů

Alkoholické nápoje*

 

 

přes 22°

10 litrů

1 litr nebo

do 22°
(alkoholizované víno)

20 litrů

2 litry

víno

90 litrů

4 litry

pivo

110 litrů

16 litrů

Palivo

---

Do jednoho motorového dopravního prostředku, palivo obsažené v běžné nádrži a množství paliva nejvýše 10 litrů v přenosné nádobě

Jakékoli jiné zboží včetně parfémů, kávy nebo čaje

Bez limitu

Až do hodnoty 430 Eur pro cestující letecké a námořní dopravy (175 pro osoby mladší 15-ti let)

 

* Dovoz těchto výrobků není povolen osobám mladším 17-ti let.

 

Rep. Kypr ukládá omezení 40 cigaret na cestující překračující tzv. Zelenou hranici ze severu Kypru.


Mezinárodní celní úmluvy pro cestování

 

Kypr je smluvní stranou následujících dohod:

Úmluva o celních úlevách pro turistiku (New York, 1954).

 

Dodatkový protokol k Úmluvě o celních úlevách pro turistiku, vztahující se na dovoz turistických propagačních dokumentů a materiálů (New York, 1954).

 

Věci osobní potřeby

 

Návštěvníci mohou bezcelně dovážet své osobní věci, a také následující:

- kamera

- videokamera

- rádio a televize

- hudební nástroje

- dalekohled

- osobní počítač

 

Sportovní vybavení

 

· potápěčské vybavení

· surfovací prkna pro windsurfing

· lyže

· tenisové rakety

· rybářské potřeby

· golfové hole

· kempingové vybavení


Kočky a psi

 

Pro dovoz koček a psů je vyžadován EU Pet Passport (EU Cestovní pas pro domácí mazlíčky). Tato povinnost se vztahuje na pohyb domácích zvířat (kočky, psi a fretky) mezi členskými státy EU a sousedními zeměmi s podobným stavem vztekliny, tj.:

 

Andorra

Francie**

Lichtenštejnsko

San Marino

Rakousko

Německo

Litva

Slovensko

Belgie

Gibraltar

Lucembursko

Slovinsko

Bulharsko

Řecko

Malta

Španělsko****

Chorvatsko

Maďarsko

Monako

Švédsko

Kypr

Island

Nizozemsko

Švýcarsko

Česká republika

Irsko

Norsko

Velká Británie

Dánsko*

Itálie

Polsko

Vatikán

Estonsko

Lotyšsko

Portugalsko***

 

Finsko

 

Rumunsko

 

 

* Včetně Grónska a Faerských ostrovů

** Včetně Francouzské Guyany Guadeloupe, Martiniku, Réunionu

*** Včetně Azorských ostrovů a Madeiry

**** Včetně Kanárských ostrovů

 

Domácí zvířata musí být čipovaná nebo tetovaná identifikačním číslem (tetování musí být aplikováno před 3. červencem 2011 a jasně čitelné) a očkovaná proti vzteklině. Pro domácí zvířata vstupující z jiné země existují dvě možnosti. Pokud je zvíře ze země uvedené níže, je nutné potvrzení o očkování proti vzteklině a veterinární osvědčení:

 

Antigua & Barbuda 

Britské Panenské Ostrovy

Mauritius

Sv. Lucie

Argentina 

Kajmanské ostrovy

Mayotte

Sv. Pierre & Miquelon 

Aruba 

Kanada

Mexiko

Sv. Vincent & Grenadiny 

Ostrov Ascension

Chile

Montserrat

Singapur

Austrálie

Falklandy

Nizozemské Antily

Tchaj-wan

Bahrajn

Fidži

Nová Kaledonie

Trinidad & Tobago

Barbados 

Francouzská Polynésie

Nový Zéland

Spojené Arabské Emiráty

Bělorusko

Hong Kong

Rusko

USA 

Bermudy

Jamajka

Ostrov Sv. Helena

Vanuatu 

Bosna a Hercegovina

Japonsko

Sv. Kitts & Nevis 

Wallis & Futuna 

 

Malajsie

 

 

 

Domácí zvířata, dovážená z ostatních zemí, než jsou uvedené výše, musí být očkována proti vzteklině a doprovázena veterinárním osvědčením. Současně musí pobývat posledních 6 měsíců nebo od narození v zemi vývozu, nebo v oblasti, kde nebyla hlášen žádný případ vztekliny v průběhu posledních 2 let. Musí být prohlédnuta ne více než 72 hodin před odjezdem a po příjezdu musí podstoupit 6-ti měsíční karanténu (výdaje hradí majitel)

 

Dovoz následujících plemen psů je zakázán:

· Americký pit bull

· Pit bull terriér

· Japonská Tosa

· Argentinská doga nebo Argentinský mastif

· Brazilská Fila nebo Brazilský mastif

 

Ostatní zvířata a ptáci

 

Dovoz ptáků musí být doprovázen:

- Zoologicko-sanitárním osvědčením, vypracovaným veterinárním úředníkem vlády vyvážející země, a

- Osvědčením, podepsaným vedoucím přepravujícího dopravce s uvedením, že ptáci byli dovezeni přímo ze země vývozu (překládka není povolena), a že ptáci během přepravy nebyli v kontaktu s jinými zvířaty, nebo drůbeží.

 

Dovoz papoušků je zakázán.

 

Adresa pro další informace

 

Ministry of Agriculture, Natural Resources and Environment

(Ministerstvo zemědělství, přírodních zdrojů a životního prostředí)

Louki Akrita

1411, Nicosia

Tel.: +357 22 408 305, +357 22 408 352

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Internet: http://www.moa.gov.cy/

 

Veterinary Services

(veterinární služba)

1417 Nicosia

 

Veterinary Public Health Division

Tel.: +357 22 805 215

 

Animal Health and Welfare Division

Tel.: +357 22 805 249

 

Fax: +357 22 332 665

 

Nicosia District Veterinary Office

Tel.: +357 22 805 240/241/235

Fax: +357 22 805 174

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Larnaca District Veterinary Office

Tel.: +357 24 304 275/276

Fax: +357 24 304 270

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Larnaka Airport Border Inspection Veterinary Office

Tel.: +357 24 304 703

Fax: +357-24 304 708

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Limassol District Veterinary Office

Tel.: +357 25 305 195

Fax: +357 25 305 256

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Paphos District Veterinary Office

Tel.: +357 26 306 269

Fax: +357 26 306 198

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


Omezený dovoz

 

Střelné zbraně

 

Osoby, které chtějí dovážet zbraně do Kyperské republiky, musí mít buď:

Evropský pas pro střelné zbraně nebo

Přepravní povolení vydané místní policejní stanicí

 

Po příjezdu do Kyperské republiky musí být dovážené střelné zbraně zaregistrovány na místní policejní stanici. Návštěvníci se musí za účelem získání dovozního povolení obrátit na policejní ředitelství před příjezdem:

 

Police Headquarters

(policejní ředitelství)

P.O. Box č. 2022

Nikósie

Kypr

Tel.: +357 22 80 80 80

Fax: +357 22 80 85 98

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Internet: http://www.police.gov.cy/

 

Lovecké zbraně a střelivo: omezené pouze na jednohlavňové a dvojhlavňové brokovnice. Viz. také podkapitola "Zakázané dovozní položky" níže.

 

Náhradní díly

 

Náhradní díly dovážené ze zemí EU podléhají 19% DPH; díly ze zemí, které nejsou členy EU jsou rovněž předmětem 19% DPH a dovoznímu clu ve výši přibližně 12%.

 

Maso

 

Je povolen dovoz čerstvého masa, výrobků z ryb, mléka a mléčných výrobků ze zemí EU a z Andorry, Lichtenštejnska, Norska, San Marina a Švýcarska. Další informace http://europa.eu/travel/shop/index_en.htm

 

Rostliny

 

Čerstvé ovoce, zelenina, květiny, suché ořechy, semena, cibule a řízky ze zemí mimo EU: pro dovoz je nutné povolení od ministerstva zemědělství.

 

Další

 

Med a včelí produkty ze zemí mimo EU: pro dovoz je nutné povolení od veterinární služby.

 

Zakázaný dovoz

 

Zakázané dovozní položky

- Střelné zbraně a jiné zbraně jako jsou výbušniny, raketomety, automatické střelné zbraně, dlouho-hlavňové, poloautomatické nebo opakovací střelné zbraně

- Vystřelovací nože a dýky

- Nebezpečné drogy a narkotika

- Obscénní knihy, fotografie, filmy a předměty

- Pirátské nebo padělané zboží (např. počítačové programy, video filmy a audiokazety, CD, apod.)

- Jaderné, chemické nebo biologické zbraně a podobné látky

- Zboží používané pro ilegální lov zvěře

- Padělané bankovky

- Zboží, na které je uvaleno embargo v zemích jako např. Irák, Libérie, Sierra Leone, Somálsko, Súdán

- Radarový detektor, nehledě na to zda je, či není součástí navigačního systému s POI

 

Vývozní omezení

 

Vývoz starožitností a zlatých mincí vyžaduje povolení od ředitele Odboru starožitností.

 

Adresa pro více informací

 

Director of Customs

Customs Headquarters

(Ředitelství cel)

1440 Nikósie

Tel.: +357 22 601 713

Fax: +357 22 302 031

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

internet: www.mof.gov.cy


Návštěvníci, kteří přijíždí do Kyperské republiky, mohou do republiky vstoupit prostřednictvím:

 

Mezinárodní letiště Larnaka

Mezinárodní letiště Paphos

 

Přístavy:

Larnaka

Limassol

Latsi

Paphos

 

Je možné jet z jihu Kypru na sever (Severní Kyperská Republika), a to pěšky, překročením přes Ledra Palace a Ledra Street v Nikósii, nebo automobilem v Agios Dometios. Nachází se zde několik přechodů Zelené hranice pro návštěvníky jedoucí automobilem, nicméně řidič je povinen zakoupit speciální pojištění vozidel platné pro sever Kypru.

 

Přístavy Ammochostos (Famagusta), Kyrenia a Karavostasi, stejně jako letiště v části republiky okupované Tureckem, byly prohlášené vládou jako zakázaná místa vstupu a výstupu a žádný zahraniční návštěvník by tak měl vstoupit do nebo opustit republiku prostřednictvím těchto míst.

Kyperská vláda je smluvní stranou následujících dohod:

 

Celní úmluva o dočasném dovozu soukromých silničních vozidel (New York, 1954);

Celní úmluva o dočasném dovozu obchodních silničních vozidel (Ženeva, 1956);

Celní úmluva o mezinárodní přepravě zboží v rámci karnetů TIR (Ženeva 1959 a 1975).

Úmluva o dočasném použití (Istanbul, 1990)

 

Ustanovení následující úmluvy byla rozšířena i na Kypr před udělením nezávislosti:

 

Celní úmluva o dočasném dovozu lodí a letadel pro soukromé použití (Ženeva, 1956).


Dovoz bez dokumentu

 

Všechna dočasně dovezená vozidla musí být deklarována na nejbližší celnici do 24 hodin v den příjezdu, za tímto účelem je třeba vyplnit celní formulář C.104. Kopie formuláře musí být po celou dobu k dispozici ve vozidle a musí být na vyžádání předložena policii nebo zástupci celních orgánů.

 

Určité typy vozidel (džípy, vozidla s pohonem všech 4 kol, motocykly nad 600 ccm, kabriolety, nebo vozidla typu kupé, atd.) jsou předmětem spotřební daně, a to i v případě dočasného dovozu. Další podrobnosti jsou k dispozici na adrese:

 

The Director

Department of Customs and Excise

(Odbor cel a spotřebních daní)

1440 Nikósie

Tel.: +357 22 60 1713

Fax: +357 22 40 7541

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Informační služba "Dočasný dovoz"

Nicosia Customs House

Tel.: +357 2240 7526/7591/7525/7538

Fax: +357 2240 7541

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Dovoz s dokumentem

 

Při příjezdu do země musí být vyplněn Formulář C.104O.

 

Délka pobytu

 

Pro dočasný dovoz je maximální stanovená doba stanovena na 6 měsíců během období 12 měsíců.


Najatá vozidla

 

Dovozce najatého vozidla musí být držitelem dokladu o registraci vozidla a písemného souhlasu autopůjčovny.

 

Vozidla neřízená majitelem

 

Dovozce vozidla patřícího třetí osobě, musí být držitelem dokladu o registraci vozidla a dopisem povolení podepsaným vlastníkem vozidla a potvrzeným řádným orgánem.


Soupis obsahu karavanu nebo obytného automobilu je v režimu dočasného dovozu požadován.

 

Maximální délka jízdní soupravy vozidlo + karavan: 12 m


Mobilní telefony a telefonování ve vozidle

 

Mobilní telefony sítě GSM mohou být dováženy a používány na Kypru.

 

Stávající sítě: GSM (900/1800 MHz) poskytují operátoři MTN Cyprus Ltd. a Cyta. 3G síť je poskytována operátorem MTN Cyprus Ltd. a je k dispozici pouze ve velkých městech, jako je Nikósie, Limassol, Larnaka, atd.

 

MTN Cyprus Ltd

http://www.mtn.com.cy/

 

Cyta

https://www.cyta.com.cy/

 

Používání mobilního telefonu za jízdy je přísně zakázáno.

 

CB rádia

 

CB rádia mohou být dovážena pouze s povolením ministerstva spojů.

 

Adresa pro další informace

 

Department of Electronic Communications

(Oddělení elektronických komunikací)

286 Strovolos Av.

2048 Strovolos

P.O. Box 24647

1302 Nikósie

Tel.: +357 22 814 854

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


Kapitán výletní lodě má povinnost podat zprávu o příjezdu do přístavu vstupu (Limassol, Larnaka, Latsi nebo Paphos) a předložit zde lodní deník (informace o místě registrace), stejně jako pasy všech členů posádky.

 

Celní orgány obvykle vstoupí na palubu plavidla za účelem dokončení celních formalit, ihned po jeho příjezdu. Plavidla, která připlují do soukromého přístavu nebo mimo úřední hodiny jsou zpoplatněny dozorčím a/ nebo přesčasovými poplatky.

 

Plavidlo lze dovážet do režimu dočasného použití bez nutnosti úhrady cla a daně na dobu až šesti měsíců. Za tímto účelem je dovozci vydán celní formulář C.104O. Po uplynutí této lhůty musí být plavidlo znovu vyvezeno, nebo, pokud o to požádá dovozce, ponecháno v přístavu za účelem zimního vyřazení z provozu. Aby bylo možné ukončit zimní vyřazení z provozu a plavidlo znovu použít v rámci režimu dočasného použití, musí dovozce prokázat, že je stále osobou usazenou v zahraničí.


Minimální požadavky pro obyvatele

 

Pojištění třetí stranou (povinné ručení) je povinné na Kypru.

 

Minimální omezení odpovědnosti jsou:

- Škody na zdraví: 33,540,000 EUR

- Škody na majetku: 1,120,000 EUR

 

Minimální požadavky pro návštěvníky

 

Pojištění třetí stranou (povinné ručení) je povinné.

 

Uznávané zahraniční pojištění

 

Řidiči vozidel, registrovaných v běžném režimu v následujících zemích, nejsou povinni předložit zelenou kartu při jízdě na komunikacích na Kypru. Národní pojištění je dostačující pro jejich krytí minimálních zákonných požadavků na Kypru:

 

Andorra

Gibraltar   

Norsko

Rakousko

Řecko

Polsko

Belgie

Maďarsko

Portugalsko

Bulharsko

Island

Rumunsko

Normanské ostrovy

Irsko

San Marino

Chorvatsko

Itálie

Srbsko

Kypr

Lotyšsko

Slovensko

Česká republika

Lichtenštejnsko

Slovinsko

Dánsko

Litva

Španělsko

Estonsko

Lucembursko

Švédsko

Finsko

Malta 

Švýcarsko

Francie

Monako

Velká Británie (vč. ostrova Man)

Německo

Nizozemsko

Vatikán

 

Nicméně, řidiči vozidel registrovaných v následujících zemích jsou povinni předložit platnou zelenou kartu:

 

Albánie

Izrael

Rusko

Bělorusko

Makedonie (FYROM)

Tunisko

Bosna a Hercegovina

Moldavsko

Turecko

Irán

Maroko

Ukrajina

 

Černá Hora

 

 

Krátkodobé pojištění

 

Návštěvníci, kteří přijedou bez platné zelené karty nebo pojištění platného pro Kypr jsou povinni získat pojištění při příjezdu v přístavech Limassol a Larnaka. Pojistné se liší v závislosti na velikosti motoru vozidla a jeho hodnotě. Autoklub CAA může návštěvníkům zajistit cenovou nabídku na cenu pojištění pro zahraniční motoristy.

 

Adresa pro více informací

 

Motor Insurers’ Fund

(Fond pojistitelů motorových vozidel)

23 Zenon Sozos Street

Nikósie 1075

Tel.: +357 22 763 913

Fax: +357 22 761 007

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


Uznávaná národní osvědčení o registraci vozidla

 

Návštěvníci dočasně dovážející vozidla registrovaného v jakékoliv zemi musí být držiteli platného osvědčení o národní registraci.

 

Uznávaná mezinárodní osvědčení o registraci vozidla

 

Mezinárodní osvědčení pro motorová vozidla je uznáváno.


Uznávané řidičské průkazy návštěvníků

 

Veškeré národní řidičské průkazy jsou na Kypru uznávané. Řidičské průkazy vydané v zemích EU jsou přijímané a platné až do data uplynutí jejich platnosti. Řidičské průkazy vydané v jiných zemích jsou platné pouze po dobu maximálně 6-ti měsíců.

 

Mezinárodní řidičské průkazy

 

Mezinárodní řidičské průkazy (dle Úmluvy z roku 1949) jsou uznávané.

 

Dočasná povolení pro návštěvníky

 

---


Návštěvník může dovézt vozidlo na dobu nejvýše 6-ti měsíců bez nutnosti platit silniční daň. Nicméně, vozidlo musí být doprovázeno dokladem o zahraniční registraci znázorňujícím, že silniční daň v zemi původu vozidla byla zaplacena.


---


Je-li dočasně dovezené vozidlo zničeno při nehodě, musí buď být zpětně vyvezeno, nebo se jej majitel musí vzdát ve prospěch celních orgánů. Autoklub CAA může být nápomocen s formalitami

Dovozní povolení

 

Dovozce musí mít povolení k pobytu.

 

Následující vozidla mohou být dovážena:

- Osobní automobily do stáří 5-ti let

- Lehká nákladní vozidla do stáří 4 let

 

Shodnost s technickými požadavky

 

Vozidlo musí být v dobrém stavu.


Všeobecné celní sazby

 

Vozidla dovážená ze zemí EU

 

Neexistuje žádné vlastní clo na dovoz ze zemí EU, nicméně platí zde určité podmínky - podrobnosti jsou k dispozici na internetových stránkách:

http://www.mof.gov.cy/mof/customs/customs.nsf/ced07_en/ced07_en?OpenDocument

 

Následující dokumentace, prokazující původ vozidla - EU, je nutná:

 

- Pro nové vozidlo: Certifikát T2L nebo T2LF (mohou být získány z celního oddělení v zemi původu nebo ze servisu/ od výrobce)

 

- Pro ojeté vozidlo: osvědčení o původní registraci (plus registrační značky vozidla)

 

Vozidla dovážená ze třetích zemí

 

Celní sazba

 

jízdní kolo

14%

motocykl

- do 250 ccm

- 250 ccm a více


8%
6% 

osobní automobil, obytný automobil

10%

minibus pro 10 a více osob

- spalovací motor

. do 2800 ccm

. 2800 cc, nebo nad

- vznětový motor

. do 2500 ccm

. 2500 cc, nebo nad

10%

16

10
16

plachetnice, motorový člun

- námořní

- jiné

 

osvobozeno
1.7 - 2.7%

přívěs, karavan

2.7%

 

Motorová vozidla dovezená na Kypr ze třetí země, a to buď zbrusu nová nebo použitá, jsou také předmětem DPH. Některé kategorie vozidel jsou také předmětem spotřební daně.

 

Následující dokumenty jsou potřeba:

- dovozní celní prohlášení (SAD forma)

- doklad o nákupu

- konosament, letecký nákladní list nebo potvrzení o úhradě přepravného

- pojistná smlouva

- doklad o objemu motoru vozidla (není-li uveden na faktuře)

 

Po zaplacení všech poplatků a daní, bude vydá celní úřad dovozci formulář C.72A, vozidlo je následně možné registrovat k platně silniční daně.

 

Adresa pro další informace

 

Department of Customs and Excise

(Odbor cel a spotřebních daní)

Ředitelství cel

1440 Nikósie

Tel.: +357 22 60 1713

Fax: +357 22 30 2031

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Informační služba - sekce "Osvobození od spotřební daně"

Tel.: +357 2260 1657/1658


DPH

 

DPH je vybírána ve výši 19%.

 

Dodatečné poplatky

 

Spotřební daň se vypočítá na základě objemu motoru vozidla, emisí CO2, stáří vozidla, počtu ujetých kilometrů, celkového stavu, atd. Tabulka je k dispozici na internetových stránkách oddělení cel a spotřebních daní (ZDE).

 

Další informace jsou k dispozici na adrese:

www.mof.gov.cy

 

nebo na adrese:

 

Customs Headquarters

(Ředitelství cel)

1440 Nikósie

Tel.: 357 22 601 713

Fax: +357 22 302 031

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

internet: www.mof.gov.cy


Změna bydliště

 

Osoby, které převádí své bydliště na Kypr, mohou dovážet své předměty určené pro domácnost a nábytek bezcelně.

 

Převod bydliště z jiného státu EU

Předměty osobního vlastnictví, včetně vozidel, mohou být bezcelně dovezené soukromými osobami do 12-ti měsíců od příjezdu. Koncese se vztahuje na jedno vozidlo na osobu, přičemž tato osoba musí mít řidičský průkaz. Dovozce musí předložit doklad o svém předchozím nepřetržitém bydlišti po dobu 12-ti měsíců, v jiné zemi EU, a musí také uvést důkaz o svém úmyslu usadit se trvale na Kypru.

Vozidlo musí být v místě předchozího bydliště používáno nejméně 6 měsíců. Celní poplatky a daně, musí být zaplacené v zemi bývalého bydliště.

Vozidlo nesmí být prodáno, pronajato nebo jinak odstraněno bez souhlasu ředitele celní správy.

 

Převod bydliště ze zemí mimo EU

Osoby, které převádí své bydliště na Kypr ze třetí země (země mimo EU) mohou dovážet svůj osobní majetek, bez celně a bez daně v případě, že předměty byly v jejich vlastnictví a užívání v místě jejich předchozího bydliště po dobu nejméně 6 měsíců před odjezdem na Kypr a jsou určené pro osobní potřebu. Jejich dovoz se musí uskutečnit mezi 6-ti měsíci před nebo 12-ti měsíců po převodu bydliště. Koncese se vztahuje na jedno vozidlo na osobu, přičemž tato osoba musí mít řidičský průkaz

 

Dovozce musí předložit doklad o svém předchozím nepřetržitém bydlišti po dobu 12-ti měsíců mimo EU. Předměty osobního vlastnictví, na jejichž dovoz je poskytnuta úleva, nesmí být prodávány, zapůjčeny, pronajaty nebo převedeny na jiného majitele během 12-ti měsíců, následujících po dovozu, pokud ovšem není se souhlasem vedení celní správy, uhrazeno dovozní clo.

 

Přechodné bydliště

 

Osoby s přechodným pobytem na Kypru mohou bezcelně dovážet vozidlo, ale v případě že opouští Kypr, musí své vozidlo uložit v celním skladu.


Cizí státní příslušníci mohou na Kypru koupit vozidlo, ale musí předložit doklad o zaplacení silniční daně a pojistného krytí před vozidla jako svého majetku.


Při nákupu nových předmětů pro vývoz je možné získat zpět zaplacenou DPH. Návštěvník musí celním orgánům na odjezdu předložit zboží a fakturu.Výše DPH je připsána na návštěvníkovu kreditní kartu, nebo zaslána na jeho adresu v zahraničí.

 

Minimální kupní částka na faktuře pro nárokování navrácení DPH je 50 EUR. Zboží musí být vyvezeno do 3 měsíců od jeho zakoupení.


Osobní přeprava

 

Kypr uzavřel dvoustranné dohody o silniční dopravě s následujícími zeměmi:

 

Arménie

Německo

Polsko

Rakousko

Řecko

Rumunsko

Bělorusko

Maďarsko

Rusko

Belgie

Itálie

Srbsko

Bulharsko

Jordánsko

Slovensko

Česká republika

Lotyšsko

Španělsko

Dánsko

Litva

Švédsko

Estonsko

Černá Hora

Velká Británie

Francie

Nizozemsko

 

 

Tyto dohody povolují dovoz vozidel pod na podkladu AIT / FIA „carnet de passages en douane“ nebo karnetu TIR. Pokud neexistuje žádná dvoustranná dohoda, přeprava cestujících z nebo v tranzitu přes Kypr podléhá povolení, které lze získat v každém přístavu na Kypru.

 

Přeprava zboží

 

Kypr je smluvní stranou Celní úmluvy o mezinárodní přepravě zboží v rámci karnetů TIR (Ženeva 1959 a 1975).

Kypr uzavřel dvoustranné dohody o obchodní přepravě zboží se zeměmi uvedenými v odstavci "Osobní doprava" výše.

 

Adresa pro více informací

 

Department of Road Transport

(Odbor silniční dopravy)

Vasileos Pavlou 27

2412 Egkomi

Tel.: +357 22 807 000

Fax: +357 22 354 030

email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Internet: http://www.mcw.gov.cy

Ustanovení následujících mezinárodních úmluv se vztahují na Kypr:

- Mezinárodní úmluva o silniční dopravě (Paříž, 1926)

- Úmluva o silničním provozu (Ženeva, 1949) (s výjimkou příloh 1 a 2)


Kategorie vozidel a minimální věk

 

Řidiči všech motorových vozidel včetně mopedů, musí být držiteli řidičského průkazu.

 

Kategorie a minimální věkové hranice platné pro řidičské průkazy vydané před lednem 2013:

 

moped

Minimální věk: 17

A1

- lehké motocykly bez postranního vozíku s motorem do 125 ccm a do 11 kW

Minimální věk: 18

 A

- motocykl do 25 kW

Minimální věk: 18

- motocykl bez omezení výkonu

Minimální věk: 21

 B1

- lehká vozidla se 3 nebo 4 koly (čtyřkolky, minikáry) maximální pohotovostní hmotnost 550 kg

Minimální věk: 18

 B

- motorová vozidla nepřesahující 3.500 kg s až 9 místy včetně řidiče; s přívěsem do 750 kg

- soupravy vozidel skládající se motorového vozidla v kat. B a přívěsu, a to až do celkové hmotnosti 3.500 kg, přičemž maximální hmotnost přívěsu nepřesahuje nezatíženou hmotnost tažného vozidla

Minimální věk: 18 (nebo 17,5 pro řidiče studenty)

B

Minimální věk: 18 (nebo 17,5 pro řidiče studenty)

B+E

- kombinace motorového vozidla kat. B a přívěsu nad 750 kg; tato kombinace nemůže být řízena řidičským průkazem kat. B

Minimální věk: 18

C1 

- motorová vozidla mezi 3.500 a 7.500kg, s až 9 místy včetně řidiče; s přívěsem do 750 kg

Minimální věk: 18

C1+E

- kombinace motorového vozidla kat. C1 a přívěsu nad 750 kg; součet hmotností nepřesahuje 12,000 kg, přičemž maximální hmotnost přívěsu nepřesahuje nezatíženou hmotnost tažného vozidla

Minimální věk: 18

- motorová vozidla nepřesahující hmotnost 3.500 kg s až 9 místy včetně řidiče; s přívěsem do 750 kg

Minimální věk: 18

C+E

- kombinace motorového vozidla kat. C a přívěsu nad 750 kg

Minimální věk: 18

D1 

- motorová vozidla pro přepravu cestujících s více než 9 místy, ale ne více než 17 místy, včetně řidiče; s přívěsem do 750 kg

Minimální věk: 21

D1+E

- kombinace motorového vozidla kat. D1 a přívěsu nad 750 kg; součet hmotností nepřesahuje 12.000 kg, přičemž maximální hmotnost přívěsu nepřesahuje nezatíženou hmotnost tažného vozidla, přívěs nesmí být použit pro přepravu cestujících

Minimální věk: 21

D

- motorová vozidla pro přepravu osob s více než 9 místy, včetně sedadla řidiče; s přívěsem do 750 kg

Minimální věk: 21

D+E

- kombinace motorového vozidla kat. D a přívěsu nad 750 kg

Minimální věk: 21

 

Kategorie a minimální věkové hranice pro licence vydané po lednu 2013:

 

Kategorie

Popis

Minimální věk

AM

Mopedy - 2 nebo 3 kolová vozidla s maximální konstrukční rychlostí více než 25 km/ h a ne více než 45 km/ h

Lehké čtyřkolky s hmotnosti nepřesahující 350 kg, s minimální konstrukční rychlostí více než 25 km/ h a ne více než 45 km/ h

17

A1

Lehké motocykly s motorem do 125 ccm s výkonem do 11 kW Motorizované tříkolky s motorem do 125 ccm s výkonem do 15 kW

18 (17,5 pro řidiče studenty)

A2

Motocykly do 35 kW

20 (řidič je držitelem řidičského průkazu A1 po dobu 2 let)

A

Motocykly nad 35 kW

Motorové tříkolky nad 15 kW

24 (22 - řidič je držitelem řidičského průkazu A2 po dobu 2 let)

B

Motorová vozidla nepřesahující 3500 kg s až 9 místy včetně řidiče; s přívěsem do 750 kg

18 (17,5 pro řidiče studenty)

B+E

Kombinace motorového vozidla kat. B a přívěsu, a to až do celkové hmotnosti 3500 kg, kde maximální hmotnost přívěsu nepřesahuje nezatíženou hmotnost tažného vozidla; vč. „automatů“

18 (17,5 pro řidiče studenty)

C1

Motorová vozidla přesahující mezi 3.500 kg a 7.500kg s až 9 místy včetně řidiče; s přívěsem do 750 kg

18

C1+E

Kombinace motorového vozidla kat. C1 a přívěsu nad 750 kg, s kombinovanou celkovou hmotností nepřesahující 12.000 kg

18

C

Velká nákladní vozidla nad 3.500 kg; s přívěsem do 750 kg

21

C+E

Kombinace motorového vozidla kat. C a přívěsu nad 750 kg

21

D1

Motorová vozidla pro přepravu cestujících s více než 9 místy, ale ne více než 17 místy včetně řidiče, s maximální délkou nepřesahující 8 m; s přívěsem do 750 kg

21

D1+E

Kombinace motorového vozidla kat. D1 a přívěsu nad 750 kg, s celkovou hmotností nepřesahující 12.000 kg

21

D

Motorová vozidla pro přepravu cestujících s více než 9 místy, včetně řidiče; s přívěsem do 750 kg

24

D+E

Kombinace motorového vozidla kat. D s přívěsem nad 750 kg

24

 

Postup pro získání řidičského průkazu

 

Žadatel o řidičský průkaz musí složit ústní zkoušku ze silničního provozu a dopravních značek. Následně mu je vydán studentský řidičský průkaz, přičemž následuje absolvování autoškoly s licencovaným instruktorem a povinnost splnit řidičské zkoušky.

 

Průkaz pro nové obyvatele

 

Po 6 měsících si mohou noví obyvatelé vyměnit svůj zahraniční řidičský průkaz za kyperský, aniž by podléhali povinnosti řidičské zkoušky, a to pokud je žadatel z evropské země, nebo z jedné z 17-ti zemí, se kterými uzavřel Kypr dohodu.

 

Doba platnosti národního řidičského průkazu

 

Řidičské průkazy jsou vydávány zástupcem Registru motorových vozidel, Živnostenského úřadu v Nikósii. Pro uchazeče do 65-ti let stojí řidičský průkaz 40 EUR a je platný do jeho 70. narozenin. Pro uchazeče starších 65-ti let je řidičský průkaz zdarma. Uchazeči starší 70-ti let musí doložit osvědčení o zdravotní způsobilosti.

 

Model národního řidičského průkazu

 

Kyperský národní řidičský průkaz vydávaný od ledna 2013 odpovídá modelu EU.

 

Model mezinárodního řidičského průkazu

 

Mezinárodní řidičské průkazy odpovídající modelu dle úmluvy z roku 1949 jsou vydávány zástupcem Registru motorových vozidel, Živnostenského úřadu v Nikósii.


Registrační formality

 

Všechna motorová vozidla musí být registrována u zástupcem Registru motorových vozidel, Živnostenského úřadu, na následující adrese:

 

Road Transport Department - Registrar of Motor Vehicles

(Silniční Odbor dopravy - Registr motorových vozidel)

17 Vasileos Pavlou

2412 Nikósie

Tel.: +357 22 807 100

Fax: +357 22 354 030

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Internet: http://www.mcw.gov.cy

 

Registrační daň je splatná a je vypočtena na základě:

- velikost motoru vozidla

- emise výfukových plynů

- velikost motoru vozidla (certifikát o shodě EU)

 

Registrační značky

 

Osobní automobily: registrační značky vydávané od června 2013 jsou bílé s černými znaky. Obsahují evropský symbol na levé straně s rozlišovacím znakem CY, spolu s měsícem a rokem první registrace.

Registrační značky vydávané před červnem 2013 jsou žluté vzadu a bílé vpředu, s černými znaky

Pronajatá vozidla: červené registrační značky

Taxi: žluté registrační značky

Automobily mají jednu poznávací značku vpředu a jednu vzadu. Motocykly mají jednu poznávací značku na zadní straně.

 

Obnovení registrace

 

Registrační číslo je platné po celou dobu životnosti vozidla.

 

Dohledávání majitele vozidla

 

Majitele vozidla registrovaného na Kypru lze sledovat prostřednictvím zástupce Registru motorových vozidel, Živnostenského úřadu, Nikósie. Žadatelé o informace by měli uvést svůj důvod, proč vyžadují jméno a adresu majitele a uvést registrační číslo vozidla. Klubům, které jsou členy AIT / FIA je doporučeno provádět podobné žádosti přes kyperský autoklub CAA.

 

Rozlišovací značky

 

Rozlišovací značka pro Kypr v mezinárodní dopravě je "CY".


Roční silniční daň

 

Od ledna 2014 se silniční daň liší podle úrovně emisí CO2. Vozidla registrovaná před tímto datem nejsou zahrnuta do nového systému, ale jejich majitel musí zaplatit dodatečnou daň v závislosti na velikosti motoru.

 

Úrovně emisí CO2 vozidla

- do 120 g / km ……. 0,5 EUR za gram

- 120 - 150 ……..….. 3

- 150 - 180 ……....… 3

- nad 180 ……..……. 8

 

Sazby pro rok 2013 pro automobily a malé dodávky jsou uvedené níže pouze jako vodítko - jsou vypočteny na základě velikosti motoru vozidla.

 

Kapacita motoru (cc)

Přizpůsobení*

do 1450

1451 - 1650

1651 - 2050

2051 - 2250

2251 - 2650

2651 a více

Osobní automobily

Viz. níže

10 - 62 EUR

87 - 99 EUR

198 - 246 EUR

297 - 326 EUR

443 - 521 EUR

521 EUR

Dodávky

Viz. níže

10 - 62 EUR

87 - 99 EUR

198 - 246 EUR

297 - 299 EUR

299 EUR

299 EUR

 

* Ceny uvedené výše jsou upravené podle:

- Emise znečištění - přizpůsobení -30% až +20% v závislosti na emisích CO2 vozidla

- EU prohlášení o shodě - sleva 30% na 5% v závislosti na velikosti motoru

 

Doklady související s platbou

 

Následující dokumenty by měly být předloženy pro každé prodloužení registrace:

· potvrzení o vypršení silniční daně

· osvědčení o registraci

· osvědčení o pojištění

· osvědčení o silniční technické způsobilosti (v případě vozidel na služby veřejných zakázek)


Vozidla starší 4 let, registrovaná na Kypru se musí podrobit technické kontrole každé dva roky; kontroly jsou zaměřené jak mechanickou bezpečnost vozidla, tak i na úroveň emisí výfukových plynů.

 

Kontrolní střediska

 

Zkušební centrum vozidel - Larnaca District

13 Acropoleos Avenue

7101 Aradipou

Tel.: +357 24 813 196

Fax: +357 24 659 714

 

Zkušební centrum vozidel - Limassol District

Korivou Street

Kampos Polemidion

3112 Limassol

Tel.: +357 25 870 432

Fax: +357 25 305 674

 

Zkušební centrum vozidel - Nicosia District

Staré Nicosia , Limassol Road

2029 Nicosia

Tel.: +357 22 815 569

Fax: +357 22 354 030

 

Zkušební centrum vozidel - Paphos District

Mesogi Industrial Area

8061 Mesogi , Paphos

Tel.: +357 26 821 346

Fax: +357 26 946 931

 

Podrobnější seznam všech zkušebních center vozidel na Kypru je k dispozici ZDE (v řečtině).

 

Adresa pro další informace

 

Road Transport Department - Registrar of Motor Vehicles

(Silniční Odbor dopravy - Registr motorových vozidel)

27 Vasileos Pavlou

2412 Nicosia

Tel.: +357 22 807 000

Fax : +357 22 354 030

e - mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Internet: http://www.mcw.gov.cy

Silniční klasifikace a délka silniční sítě

 

Vynikající síť zpevněných komunikací pokrývá asi 7.850 km a spojuje všechna hlavní města a letoviska na ostrově. Vedlejší silnice mají délku přibližně 4.300 km. Dálnice se 2 nebo 3 pruhy v každém směru spojují hlavní města a turistická střediska. Dopravní značky mají zelený podklad.

 

Celkový stav silnic

 

Silnice s pevným povrchem jsou v poměrně dobrém stavu. Vedlejší silnice a lesní cesty jsou stále z velké části nezpevněné, ale také jsou v dobré dobrém stavu, je ovšem třeba dbát opatrnosti při používání těchto cest, a to zejména při deštivém počasí.


Seznam dálnic

 

A1 Nikósie - Limassol

A2 Nikósie - Larnaka

A3 letiště v Larnace - Ayia Napa

A5 Larnaka - Limassol

A6 Limassol - Paphos

 

Platební prostředky

 

Dálnice jsou bez poplatků.

 

Služby na dálnicích

 

K dispozici jsou servisní oblasti, které se nachází jen kousek od dálnice.

 

Mimořádné události

 

Nouzové telefony jsou rozmístěné podél dálnice Nikósie - Limassol v 1,5 km intervalech. Spojují volajícího s policejním ředitelstvím, jehož operátoři následně postupují zprávy příslušným orgánům (ambulance, asistenční služby, atd.).

 

Zvláštní výstražné signály

 

Na dálnici Nikósie - Limassol a Nikósie - Larnaca je k dispozici jeden elektronický informační panel.

 

Ostatní předpisy

 

---


Horské průsmyky

 

Následující silnice mohou být v zimě blokovány sněhem po dobu několika hodin:

Prodromos - Troodos

Platres - Troodos

Pano Amiandos - Troodos

 

Tunely

 

Na Kypru nejsou žádné zpoplatněné tunely.


Mosty

 

Na Kypru nejsou žádné zpoplatněné mosty.


Vedení policie je oprávněno k omezení jízdy užitkových vozidel na určitých komunikacích v neděli během letního období.


Dostupnost paliva

 

K dispozici jsou následující značky olovnatého a bezolovnatého benzínu: BP, Mobil, Esso, Lina, Petrolina a Agip. LPG není k dispozici.

 

Čerpací stanice zůstávají otevřené následovně:

Od 1. dubna do 30. září:

Pondělí - pátek: 0600-1900 hodin *

Sobota: 06.00 - 15.00 hodin

 

Od 1. října do 31. března:

Pondělí - pátek: 06.00 - 18.00 hodin *

Sobota: 06.00 - 15.00 hodin

 

* Úterý - Okresy Limassol, Larnaka, Paphos a Ammochostos: 06.00 - 14.00 hodin

Středa - Okres Nikósie: 06.00 - 14.00 hodin

O víkendech a svátcích, jsou otevřené některé čerpací stanice ve venkovských oblastech.

 

Ceny paliva

 

Březen 2015

 

 Bezolovnatý benzín (95 oktanů)

 1.245 EUR za litr

 Bezolovnatý benzín (98 oktanů)

 1.275 EUR za litr

 Nafta

 1.267 EUR za litr

 

Platební prostředky

 

Některé čerpací stanice akceptují platby kreditní kartou.

 

Automatické čerpací stanice

 

Čerpací stanice v Nikósii a všech přímořských oblastech jsou vybaveny automatickými benzinovými čerpadly, akceptují bankovky i kreditní karty a v provozu jsou 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

 

Dovoz paliva

 

Přeprava paliva v náhradních nádobách je zakázána.

Pravidla na silnicích

 

Jízda na levé straně; předjíždění vpravo.

 

Předjíždění a míjení

 

Předjíždění po pravé straně, s výjimkou, kdy vozidlo, které mají být předjížděno, naznačuje záměr odbočovat doprava.

 

Přednosti

 

Na křižovatkách, které nejsou upravené dopravním značením, musí dát řidiči přednost v jízdě vozidlům přicházející zprava.

 

Výstražná znamení

 

Zbytečné používání klaksonu je zakázáno. Je také zakázáno používat klakson mezi 22.00 a 06.00 hodinou a v blízkosti nemocnic.


Povolené rozměry a hmotnost vozidel

 

Výška: 4 m

Šířka: 2,5 m

Délka

· osobní automobil + karavan: 12 m

· autokar: 12m

· ostatní kombinace vozidel: 16,5 m

· jízdní souprava: 18,35 m

 

Maximální celková hmotnost: 40 tun

 

Návštěvníci, kteří chtějí dovážet na Kypr vozidlo, které přesahuje výše uvedené rozměry a hmotnost by se měli předem obrátit na ministerstvo vnitra a získat zvláštní povolení.

 

Jedním motorovým vozidlem může být tažen pouze jeden přívěs.

 

Maximální přípustná hmotnost přípojného vozidla nesmí překročit celkovou hmotnost naloženého tažného vozidla.

 

Každý přívěs nad 750 kg musí být vybaven účinným brzdovým systémem.


Obecné rychlostní limity

 

Typ komunikace

Rychlostní limit v km/h

Dálnice

100 max.

65 min.

Státní silnice

80

Venkovské silnice

65

Zastavěné oblasti

50

 

Speciální rychlostní limity

 

V některých oblastech jsou uložené určité rychlostní limity. Na dálnicích je minimální rychlost stanovena na 65 km/ hod.

Maximální rychlost pro těžká nákladní vozidla na dálnicích je 80 km/ hod.

 

Antiradary

Použití radarových detektorů je zakázáno. Pokud jsou detektory součástí navigačního družicového systému musí být deaktivovány.


Zákonný limit

 

Maximální limit alkoholu v krvi je 0,05%.

 

Test

 

Policie je oprávněna provádět namátkové dechové zkoušky. Osoby, podezřelé z řízení pod vlivem alkoholu mohou být podrobeny testu krve.


Pokuty placené na místě

 

Příslušníci kyperské policie jsou zmocněni ukládat pokuty na místě v případech porušení dopravních předpisů.

 

Platba dopravních pokut

 

Dopravní pokuty se nehradí na místě.

Pokuty lze platit on-line prostřednictvím následující internetové stránky:

 

http://www.cyprusdriving.net/police/Pay_Traffic_Fines_Online.php

 

nebo šekem v bance (osoby, které mají místní bankovní účet).

 

Minimální a maximální pokuty

 

Platné od roku 2015

 

Překročení rychlostního limitu

30% nad limit: 1 EUR za km/ h, až 2 trestné body

31-50% nad limit: 2 EUR za km/ h, 2 až 4 trestné body

51-75% nad limit: 3 EUR za km/ h, 3 až 6 trestných bodů

více než 75% nad limit: pokuta stanovená soudem, 3 až 6 trestných bodů

Řízení pod vlivem alkoholu

min. = pokuta ve výši 100 EUR a 2 trestné body

vyšší = až 6 trestných bodů + pokuta a pozastavení licence stanovené soudem

Parkovací přestupky

pokuta: 85 EUR

Nezapnutý bezpečnostní pás (řidič nebo spolujezdec)

2 až 4 body

pokuta: 85 EUR

Používání mobilního telefonu za jízdy

2 až 4 body

pokuta: 85 EUR

Způsobení smrti/ nebezpečná jízda

5 až 10 trestných bodů

pokuta a pozastavení licence stanovené soudem

Neopatrná/ nebezpečná jízda

3 až 6 trestných bodů

pokuta a pozastavení licence stanovené soudem

Nerespektování semaforu

2 až 4 body

pokuta: 85 EUR

Osvětlení - trestné činy týkající se osvětlení motorových vozidel

pokuta: 25 EUR

Chybějící reflexní výstražný trojúhelník

pokuta: 20 EUR

Nedání přednosti chodcům na přechodu pro chodce

pokuta: 85 EUR

Stravování / pití za jízdy

pokuta: 85 EUR

Kouření v autě s osobou mladší 16-ti let ve vozidle

pokuta: 85 EUR

Porušení povinnosti nosit helmu

1 až 4 body

pokuta: 85 EUR

 

Zabavení vozidla

 

---

 

Bodový systém

 

Na Kypru je v platnosti systém trestných bodů za dopravní přestupky. Pokud celkový počet bodů dosáhne 12-ti, je řidiči pozastaven řidičský průkaz. Body zůstávají v platnosti po dobu 3 let.


Speciální pravidla pro parkování

 

Parkování předpisy odpovídají mezinárodní praxi.

V místech, označených dvojitou žlutou čarou malovanou paralelně k obrubníku, je parkování a čekání za všech okolností zakázáno. Pokud je žlutá čára jednoduchá, nakládka a vykládka je v těchto místech povolena, ale parkování je zakázáno.

 

Vozidlo, zaparkované na dálnici během období mezi půl hodinou po západu slunce a půl hodinou před východem slunce, musí mít zapnuté alespoň jedno bílé světlo v přední části a jedno červené světlo vzadu. Toto nařízení se nevztahuje na vozidla, zaparkovaná na oficiálních parkovacích místech.

Parkovací místa (obecní a soukromá) a garáže jsou k dispozici; placená parkovací místa na ulici se nachází v městských centrech. Parkování je obvykle zdarma v sobotu odpoledne, v neděli a o svátcích.

 

Výkon parkovacích předpisů

 

Za parkovací přestupky může být uložena pokuta na místě ve výši 85 EUR. Policie nemá k dispozici botičky, případně není zplnomocněná špatně zaparkované vozidlo odtáhnout.

 

Pokuta za špatné parkování v následujících okresech mohou být uhrazené on-line:

http://www.cyprusdriving.net/police/Pay_Traffic_Fines_Online.php

 

- Latsia

- Limassol

- Nicosia

- Paphos

- Paralimni

- Strovolos

 

Parkovací místa pro zdravotně postižené motoristy

 

K dispozici jsou vyhrazená parkovací místa pro osoby se zdravotním postižením, která jsou vyznačena příslušnou značkou. Tato parkovací místa mohou být také použita zahraničními zdravotně postiženými motoristy za předpokladu, že jsou držiteli modrého znaku (standardizované parkovací povolení Evropského Společenství pro osoby se zdravotním postižením), který poskytuje parkovací nároky držitelům průkazů ve všech vyhovujících evropských zemích.

 

Evropský Modrý znak pro parkování na vyhrazených místech pro osoby se zdravotním postižením se na Kypru běžně používá a je zde uznáván. Orgán, odpovědný za vydávání Modrého znaku, je Služba pro péči a rehabilitaci osob se zdravotním postižením, která je součástí Ministerstva práce a sociálního pojištění

 

tel. +357 22 406 406

email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Vozidla, označená znakem pro tělesně postižené motoristy mohou parkovat v ulicích s parkovacími automaty volně a bez časového omezení. Současně mohou parkovat v ulicích s jednoduchými nebo dvojitými žlutými čarami po dobu 3 hodin, za předpokladu, že je tato možnost uvedena na doplňkovém dopravním značení.


Semafory

 

Na Kypru je používán systém tříbarevného semaforu.

 

Dopravní značení

 

Dopravní značky a ukazatele jsou v souladu s podmínkami stanovenými v protokolu o dopravních značkách a signálech (Ženeva, 1949). Jsou v řečtině a angličtině. STOP značka je osmiboká.

 

Vodorovné dopravní značení

 

Žluté čáry podél okraje silnice označují omezení parkování. Bílé čáry oddělují pruhy provozu.

Autobusové pruhy jsou někdy namalované červeně.


Na Kypru nejsou žádné železniční tratě.


Návštěvníci a obyvatelé

Bezpečnostní pásy a dětské zádržné systémy

 

Používání bezpečnostních pásů je povinné na předních i zadních sedadlech automobilů.

 

Děti do 12-ti let a menší než 1,50 m lze přepravovat ve vozidlech registrovaných na Kypru nebo v zahraničí, za použití speciálních bezpečnostních pásů, přizpůsobených jejich velikosti.

 

Děti do 5 let, musí být přepravované v autosedačce nebo zvláštním zádržném systému v zadní části vozidla – nelze je za žádných okolností přepravovat na předním sedadle vozidla.

 

Děti od 5-ti do 10-ti let mohou být přepravovány na předním sedadle, pokud je vybaveno vhodným dětským bezpečnostním pásem.

 

Helmy pro cyklisty

 

Řidič i spolujezdec, jedoucí na motocyklu, musí nosit helmu.

 

Světla

 

Všechna vozidla musí být vybavena světly v souladu s minimálními požadavky úmluvy z roku 1949 o provozu na pozemních komunikacích.

Světla musí být použita v období mezi půl hodinou po západu slunce a půl hodinou před východem slunce. Bodová světla jsou zakázána, ale mlhovky mohou být v případě potřeby použity.

 

Výstražný trojúhelník

 

Každé motorové vozidlo pohybující se po kyperských komunikacích, bez ohledu na zemi registrace, musí být vybaveno dvěma výstražnými trojúhelníky.

 

Hasicí přístroj

 

Hasicí přístroj není povinný na palubě osobního automobilu, ale doporučuje se.

 

Lékárnička

 

Lékárnička není povinná na palubě osobního automobilu, ale doporučuje se.

 

Pneumatiky a hloubka dezénu

 

Minimální hloubka dezénu pneumatik je 1 mm.

 

Ostatní

 

Reflexní vesta není povinná na palubě osobního vozidla.

 

Návštěvníci

 

---

 

Obyvatelé

 

---


Nejsou v platnosti žádné předpisy, týkající se používání zimních pneumatik nebo sněhových řetězů na horských silnicích v zimě.


Registrační formality

 

---

 

Pojištění

 

---

 

Cyklopruhy

 

Existuje několik cyklostezek ve městech Limassol, Larnaca, Paralimni a Paphos, stejně jako cyklotrasy na poloostrově Akamas a v pohoří Troodos. Itinerář pro cyklistické výlety lze stáhnout z internetových stránek společnosti „Cyprus Tourism Organisation“, viz. http://www.visitcyprus.com/wps/portal.

 

Povinné vybavení

 

Pro jízdu v noci musí být jízdní kola vybavena bílým světlem na přední straně a červeným světlem na zadní straně. Cyklisté musí být označení fluorescenčním páskem.

 

Bezpečnostní helma

 

Ochranná helma není povinná.

 

Speciální právní úprava

 

Další informace jsou k dispozici prostřednictvím:

 

Cyprus Cycling

(Kypr na kole)

21 Amfipoleos St.

2025 Strovolos

2406 Nikósie

Tel. +357 22 44 98 70

Fax: +357 22 44 98 71

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Internet: http://www.cypruscycling.com


Hlášení o nehodě

 

Při nehodě, kdy je způsobena pouze materiální škoda, je dostačující vyplnění protokolu o nehodě. Policie musí být volána k nehodám, při kterých došlo ke zranění, nebo v případě nesouhlasu jednoho z řidičů a je tak nutný oficiální protokol.

Řidiči jsou povinni hlásit nehodu své pojišťovně a společnosti MIF, viz níže.

 

Čísla tísňových linek

 

Ambulance: 199, 112

Hasiči: 199, 112

Policie: 199, 112

 

Pojistné formality

 

Řidiči jsou povinni hlásit nehodu své pojišťovně a společnosti MIF:

 

MIF

23 Zenon Sozos Street

Nikósie 1075

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

tel.: +357 22 763913

http://www.mif.org.cy

Vozidla pro osobní dopravu

 

Autopůjčovny mají pobočky ve všech městech, stejně jako na mezinárodních letištích Larnaka a Paphos. Auta mohou být po předchozí domluvě dodána a převzata na jiných letištích.

Nájemní vozidla jsou na Kypru také známá jako „Z vozidla“, protože jejich registrační číslo, které je zobrazeno na červené registrační značce, začíná písmenem "Z".

 

Europcar sazby na rok 2015 (pouze pro orientaci) s neomezeným počtem kilometrů

 

 Vozidlo

1 den

 Kia Picanto

 27 EUR

 Peugeot 206

 33 EUR

 Ford Focus

 40 EUR

 Renault Mégane Cabrio

 90 EUR

 Nissan minibus

 90 EUR

 

Tyto ceny jsou včetně pojištění proti krádeži, havarijního pojištění a DPH ve výši 19%. Sazby pro rezervace provedené předem on-line jsou o něco nižší než výše uvedené.

 

Požadavky pro řidiče

 

Minimální věk řidiče je mezi 21 a 25 lety, v závislosti na autopůjčovně. Řidiči do 25 let, kteří jsou držiteli řidičského průkazu po dobu kratší než 3 roky v době pronájmu, jsou povinni o této skutečnosti informovat autopůjčovnu, aby jim bylo vystaveno doplňkové pojištění pro řidiče nižšího věku.


Obecné

 

Na Kypru nejsou žádné železniční tratě.

 

Vnitrostátní osobní doprava

 

---

 

Vnitrostátní železniční služby

 

---

 

Mezinárodní osobní doprava

 

---

 

Mezinárodní železniční služby

 

---

 

Adresa pro více informací

 

---


Autobusová doprava pravidelně působí mezi všemi městy po celém ostrově, a poskytuje levné a efektivní služby. K dispozici jsou spoje po celý týden. Viz. http://www.intercity-buses.com/index.php.

 

Místní autobusy spojují téměř veškeré vesnice s nejbližším městem, ale k dispozici jsou jen jeden nebo dva spoje denně, s výjimkou neděle. Mohou být pomalé, ale spojují vzdálenější vesnice.


Metro

 

---

 

Autobusy a trolejbusy

 

Městské autobusy v turistických střediscích často operují v denním období a v létě až do půlnoci. Další informace o autobusové dopravě ve všech hlavních městech, viz níže:

 

Nikósie (Lefkosia): http://www.osel.com.cy/index.php

Larnaca: http://www.zinonasbuses.com/
Limassol: http://www.limassolbuses.com
Paphos: http://www.pafosbuses.com/

 

Taxi

 

Všechny taxíky jsou vybavené taxametrem, jízdné je upraveno vládou, vozidla jsou široce dostupná a jezdí mezi všemi hlavními městy na ostrově.

 

Příplatek 15% je splatný od 23.00 hodin do 06.00 hodin; spropitné se očekává.

 

Velmi spolehlivé sdílené služby jsou provozovány vozidly společnosti "Transurban Service Taxis", sedmimístnými vozidly, operujícími na pevných linkách mezi hlavní body. Vozidla jezdí dle časového harmonogramu a ceny jsou často zlomkem obvyklých cen.


Mezinárodní trajektové linky

 

V současné době jsou k dispozici pouze osobní trajektové linky z Turecka do severního Kypru. Kyperská republika slouží pro připojení k přístavům v Řecku a také na Středním východě, ale lodní společnosti před několika lety pozastavily své služby. Přístav Limassol je nyní používán pouze pro výletní lodě.

 

Říční trajekty

 

Jednodenní mořské plavby jsou organizovány od května do října.

K dispozici jsou následující trasy:

 

Z přístavu Limassol k pláži Lady’s Mile Beach

Z přístavu Paphos do Coral Bay, oblasti Pegeia

Z Agia Napa do Paralimni, oblasti Protaras

Z přístavu Larnaka podél pobřeží Larnaka, Agia Napa, Protaras

Z Polis (Latsi) podél pobřeží Akamas

 

Adresa pro další informace

 

Cyprus Tourism Organisation

(Kyperská turistická organizace)

Leoforos Lemesou 19

Aglantzia

2112 Nikósie

Tel.: +357 22 691 100

Fax: +357 22 331 644/334 696

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


Vstupní přístavy

 

Hlavní přístavy se nachází ve městech Limassol a Larnaka na jižním pobřeží země. V důsledku turecké invaze a okupace severní části Kypru jsou přístavy Famagusta, Kyrenia a Karavostasi prohlášené vládou Kypru za zakázané přístavy vstupu do a výstupu z Kypru.

 

Vstupní přístavy:

Larnaka

Latchi

Limassol

Paphos

 

Pravidla pro užívání plavidel

 

Červené bóje označují plochy pro plavce – v těchto oblastech platí zákaz pro motorové čluny a jachty.

 

Přístav Larnaka

Přístav Larnaka se nachází v zálivu Larnaka. K diospozici tu je 450 kotevních míst pro jachty v různých velikostech. Minimální hloubka použitelné části přístavu je asi 1,5 m a maximální je pak 4,5 metrů.

Jachty přicházející nebo opouštějící Kypr, zde mohou splnit celní a pasové formality.

 

Přístav Limassol - Sv. Rafael

Přístav nabízí 237 kotevních míst, která pojmou lodě s až 4 m ponorem. Jachtaři jsou součástí klientely tohoto střediska a mají přístup k veškerému vybavení hotelu Sv. Rafael.

Jachty přicházející nebo opouštějící Kypr, zde mohou splnit celní a pasové formality.

 

Adresa pro více informací

 

Larnaka Marina

(Přístav Larnaka)

6023 Larnaka

Telex: 4500 CYTMAR

Tel.: +357 24 65 31 10

        +357 24 65 31 13

Fax: +357 24 62 41 10

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

St. Raphael Marina

(Přístav Sv. Rafael)

Armathus Avenue

P.O. Box 51933

3509 Limassol (Limassol)

Telex: 3229

Tel.: +357 25 63 61 00

Fax: +357 25 63 52 08

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Cyprus Sailing Federation

(Kyperská jachtařská federace)

Amathountos 21

4532 Agios Tychonas

P.O. Box : 51813

3508 Limassol

Tel.: + 357 25 3205 59

Fax: + 357 25 3289 53

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Internet: http://cysaf.org.cy


Národní letecké společnosti

 

Kyperskou národní leteckou společností je Cyprus Airways. Provozuje lety do dalších evropských zemí a na Střední východ. Letecká společnost ukončila svou činnost dne 9. ledna 2015.

 

Mezinárodní letiště

 

Více než 40 dalších leteckých společností provozuje pravidelné lety z a na mezinárodní letiště Larnaka (5 km od centra města Larnaka), a mezinárodní letiště Paphos (15 km východně od města Paphos). Další informace jsou k dispozici prostřednictvím http://www.hermesairports.com/.

 

Všechna letiště v části republiky, obsazené po turecké invazi, byla prohlášeny vládou Kypru za zakázané vstupní body z a na Kypr, a žádný návštěvník by tak neměl vstoupit nebo opustit republiku prostřednictvím těchto vstupních bodů.

Autobusová doprava spojuje letiště a centra měst; a k dispozici na obou letištích jsou i taxíky.

 

Nájem vozidel na letištích

 

Půjčovny aut jsou k dispozici na letištích Larnaka a Paphos.

Klasifikace

 

Hotely na Kypru jsou v rozmezí od 1- do 5-hvězdičkových; jsou zde i hotelové apartmány ve 3 kategoriích : A, B a C.

 

Tarify

 

5 hvězdiček: EUR 200 – 460+

4 hvězdičky: EUR 100 - 240

3 hvězdičky: EUR 60 - 105

2 hvězdičky: EUR 40 - 80

 

Řada hotelů nabízí slevovou sezónu, která platí pro přímořská letoviska od 16. listopadu do 16. března (s výjimkou období od 20. prosince do 6. ledna) a pro horská střediska platí od 1. října do 30. června.

 

Většina hotelů disponuje bazény, tenisovými kurty, sportovním zařízením, saunou, centrální klimatizací, atd.. Angličtina je používaná ve všech hotelech, přičemž je možné domluvit se i francouzsky a německy.

 

Rezervace

 

Doporučuje se provést rezervaci ubytování v předstihu. Informační kanceláře „Cyprus Tourism Organisation“ na mezinárodním letišti Larnaky, mezinárodním letišti Paphos, v přístavu Limassol, a ve všech městech, jsou k dispozici všem návštěvníkům, za účelem poskytnutí pomoci, týkající se hotelových rezervací.

 

Průvodci

 

Organizace „Cyprus Tourism Organisation“ disponuje na svých internetových stránkách sekcí, zaměřenou na ubytování a také vyhledávačem.

 

Hotelové řetězce

 

· Best Western

· Hilton

· Holiday Inn

· Meridian

· Plaza

· Sheraton

 

Adresa pro více informací

 

Cyprus Tourism Organisation - Central Office
19 Leoforos Lemesou
Aglantzia, Lefkosia (Nikósie)
2112 Cyprus
Tél.: +357 22 691 100
Fax: +357 22 331 644 / 334 696
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Cyprus Hotel Association
12 A. Araouzos Street
PO Box 24772
1303 Nikósie
Tel.: +357 22 452 820
Fax: +357 22 375 460
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


Místa

 

Jih

Na jihu jsou k dispozici pouze 4 CTO licencované kempy, otevírací sezóna je od dubna do října: 2 v Pafosu, 1 v Limassol a 1 v Troodos. Všechny disponují sprchami s teplou vodou, mini-marketem a barem s občerstvením.

 

Pafos

Feggari kemp (Coral Bay)

Tel .: +357 2662 1534

Tarify za dospělou osobu / dítě: 7/4 EUR za den (ceny jsou uvedené včetně stanu)

 

Polis kemp (Polis Beach)

Tel .: +357 2681 5080

Tarify za dospělou osobu / dítě / stan: 2,50 / 1/3 EUR za den

 

Limassol

Kalymnos (místodržitelský) plážový kemp

Tel .: +357 2563 2878

Tarify za osobu / stan: 2.55 / 3.40 EUR na den

(otevřeno po celý rok kolem)

 

Troodos

Troodos Forest Park

Tel .: +357 2242 1624

Cena za stan: 6 EUR za den

 

K dispozici jsou i 3 další kempy se základním vybavením v této oblasti, které jsou určené pro kratší pobyty (víkendy):

Platania

Kampi Tou

Kalogyrou a Prodromos přehrada

 

Sever

Na severu se nachází méně kempů a jejich vybavení není na tak dobré úrovni, jako na jihu; avšak ceny za pobyt jsou v podobné výši.

 

Tarify

 

Viz výše.

 

Dokumenty potřebné pro kempování

 

Kempinkové karty nejsou nutné.

 

Stanování

 

Oficiálně není kempování mimo organizovaný kemp povoleno.

 

Nájem vybavení

 

Není běžnou praxí najímat karavany nebo vybavení pro kempování.

 

Průvodci

 

Cyprus Tourism Organisation má k dispozici seznam kempů na Kypru, který je dostupný buď prostřednictvím poboček na Kypru nebo v zahraničí.

 

Adresa pro více informací

 

Cyprus Tourism Organisation - Central Office
19 Leoforos Lemesou
Aglantzia, Lefkosia (Nikósie)
2112 Cyprus
Tél.: +357 22 691 100
Fax: +357 22 331 644 / 334 696
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Na Kypru (jižní část) se nenachází žádné mládežnické ubytovny (hostely), ale 4 následující hotely (3 na jihu a 1 na severu) jsou členy "Hostelling International":

 

Larnaka

Larco hotel

10 Pontou Street

6533 Larnaka

Tel.: +357 2465 7006

Fax: +357 2465 9168

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Paphos

King's Hotel

38 Tombs of the Kings Road

8134 Paphos

Tel.: +357 2693 3497/ 9941 6090

Fax: +357 26 945516

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Protaras - Paschalia hotel

Mantaliou 7-Protaras

5296 Protaras

Tel.: +357 2383 2100

Fax: +357 2383 2101

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Sever

 

Bare Hill Holiday Village - Kyrenia

Karaoğlanoğlu Avenue, Near Escape Beach

99360 Girne (Kyrenia)

Tel.: +90 392 821 2609, 392 821 2610

Fax. +90 392 821 2611

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Průměrné ceny za noc na dvoulůžkovém pokoji s koupelnou:

 

v únoru / březnu 2015

 

Larnaka - Larco Hotel: 23,58 GBP

 

Paphos - Králův Hotel: 22,45 GBP

 

Bare Hill Holiday Village - Kyreni: 26,20 GBP


Penziony/ dovolená na statcích

 

K dispozici jsou pokoje v soukromých domech, stejně jako v přestavěných staveních, viz. http://www.limassolcyprus.net/bed-and-breakfast-limassol.

 

Vlastní stravování

 

K dispozici je mnoho možností pro soukromé ubytování:

 

· Hotelové apartmány

· Turistické vesnice

· Turistické vily

· Turistické apartmány

· Zařízené apartmány

 

Organizace CTO zavedla agroturistiku, za účelem využití poptávky po ubytování v obcích a tradičních budovách.


 

Filtrovat parametry

Země


© 2015 ÚAMK. All Rights Reserved. Designed By ÚAMK