Mezinárodní turistické informace

Švédsko 

Švédsko

Mapa: ŠvédskoMapa: Švédsko
   

 OBSAH

Vlajka: ŠvédskoVlajka: Švédsko
449,964 km čtverečních, přičemž 39,035 km čtverečních tvoří jezera a vodní cesty
9,588,000 (Květen 2013)
švédská koruna (100 öre) - SEK

KAK (Kungl Automobil Klubben)

 

Centrála

 

Kungl Automobil Klubben (KAK)

Villa Godthem

Rosendalsvägen 9

Stockholm

tel: +46 8 678 00 55

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

internet: http://www.kak.se

 

Korespondenční adresa:

Niklas Nyström

KAK

Box 56038

102 17 Stockholm

 

Úřední hodiny

 

Pondělí až čtvrtek: 09.00 - 16.00 hodin

Pátek: 09.00 - 13.00 hodin

 

Regionální pobočky

 

Regionální pobočky autoklubu KAK se nachází na následujících adresách:

 

Tessins VAG 8

217 58 Malmö

Tel: +46 40 26 47 50

Fax: +46 40 26 11 73

 

Parkgatan 8

411 38 Göteborg

Tel: +46 31 711 03 00

Fax: +46 31 13 33 86

 

Jazyky používané personálem klubu

 

Švédština a angličtina.

 

Publikace

 

Autoklub KAK vydává čtvrtletník s názvem "Swedish Motor Magazine" a dále atlasy Švédska a Skandinávie, které je možné objednat na jejich internetových stránkách.

 

Služby zahraničním členům autoklubu:

 

Havarijní služba

KAK nenabízí havarijní službu.

 

Rezervační formality

---

 

Turistické informace

KAK poskytuje informace o cestování ve Švédsku a dopravní informace.

 

Právní poradenství

---

 

Pomoc s celními formalitami

KAK poskytuje poradenství v oblasti celní problematiky.

 

Nouzová vysílání

---

 

Ostatní

---

 

2.2 Automobilový klub

 

M (Motormännens Riksförbund)

 

Centrála

 

Motormännens Riksförbund (M)

Fridhemsgatan 32

SE-112 40 Stockholm

 

Poštovní adresa:

PO Box 49163

SE-100 29 Stockholm

Tel: +46 8 690 38 00

Fax: +46 8 690 38 24

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Úřední hodiny

 

Pondělí až pátek: 08.30 - 17.00 hodin

Čtvrtek: 09.00 - 17.00 hodin

 

Regionální pobočky

 

---

 

Jazyky používané personálem klubu

 

Angličtina, němčina a francouzština.

 

Publikace

 

Autoklub M vydává následující publikace:

 

- "MOTOR", klubový časopis (10 čísel ročně)

 

- Různé turistické příručky pouze ve švédštině

 

- Silniční atlas Švédska ("Motormannens Sverige Vägatlas") obsahující plány ulic ve všech větších městech, stejně jako hlavní a vedlejší komunikace. Památky jsou uvedeny přímo v mapě. Tento atlas (prodejný v červeném plastovém krytu), je k dispozici v knihkupectvích a obchodních domech po celém Švédsku.Současně je k dispozici také silniční atlas Evropy.

 

- Atlas Velkého Stockholmu

 

- Různé mapy Švédska

 

Členové zahraničních AIT a FIA klubů mohou nakupovat všechny uvedené publikace za ceny pro členy klubu M, přímo na centrále autoklubu ve Stockholmu (s dodatečnou slevou na silniční atlas Švédska).

 

2.3 Automobilový klub

 

SMC (Sveriges MotorCyklister)

 

Centrála

 

Sveriges MotorCyklister (SMC)

Gamla Tunavägen 30

781 70 Borlänge

Tel: 46 243 669 70

Fax: +46 243 822 87

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Úřední hodiny

 

Pondělí až pátek 09.00 - 12.00 a 13.00 - 16.00

 

Regionální pobočky

 

---

 

Jazyky používané personálem klubu

 

Anglicky a německy.

 

Publikace

 

Autoklub SMC vydává pro své členy časopis s názvem "MC-Folket" 8-krát ročně. Spolu s uvedeným časopisem vydává autoklub také „SMC BOOK“ (užitečné informace v angličtině) a mapu, které lze objednat přes internet. Klub současně publikuje kalendář motocyklových akcí pořádaných ve Skandinávii, který obsahuje také cestovní poradenství, atd. Kalendář je pro SMC členy je zdarma.

 

Služby zahraničním členům autoklubu:

 

Právní poradenství

SMC poskytuje právní poradenství.

 

Cestovní kancelář

Cestovní kancelář autoklubu SMC zajišťuje pro své členy celosvětové zájezdy. Současně může pro navštěvující motocyklisty organizovat může zorganizovat výlety v rámci Švédska.

 

Ostatní

SMC může současně doporučit dealery a servisy určené pro opravy motocyklů.


Švédsko je zemí třpytivých jezer, rychle tekoucích řek, hlubokých lesů a úrodných rovin. Krásná a ničím nedotčená divočina s velkým množstvím volného prostoru, ticha a čerstvého vzduchu je ideálním místem pro táborníky.

Návštěva Švédska se často nese v duchu jízdy lesem, aniž by se návštěvníci po dlouhou dobu setkali s jakoukoliv obdělávanou půdou nebo obydleným pozemkem. Lesy pokrývají více než polovinu země. Setkání s volně žijícími zvířaty jakou jsou losi, wapiti a jeleni je ve Švédsku velmi časté. Medvědi a vlci se vyskytují na severu země.

Vzdálenost od nejjižnějšího bodu Švédska (Smygehuk) do nejsevernějšího bodu země (Treriksröset) je 2,340 km.

Krajina je rovinatá s vlnícími se kopci se zalesněnou nebo obdělávanou půdou a s velmi málo horami, které by přerušovaly klidnou scenérii. Množství vyšších hor se však nalézá na severu země, podél hranic s Norskem. Několik venkovských regionů nabízí bohaté přírodní a kulturní dědictví.

Jezera jsou ve Švédsku velmi hojná a nabízí opravdu příjemné panorama. Většina ze Švédských jezer je malá. Větší z nich, jako Vänern, Vättern, Mälaren a Hjälmaren, se nalézají v jižní části země.

Návštěvníkům jedoucím po pobřežních komunikacích v jižní provincii Scania (Skåne), a podél západního pobřeží, se naskytne krásný výhled na moře. Během cesty od Göteborgu směrem na sever země jsou k vidění majestátní skály a útesy. Nicméně podél Baltského moře se lesy svážejí až dolů k moři.

Souostroví Stockholm, Gothenburg a Luleå, tvořené tisíci malých ostrovů - z nichž většina je obydlená pouze v letních měsících -, jsou velmi půvabným znakem pobřežní krajiny. Souostroví Stockholm lze snadno prozkoumat pomocí automobilových trajektů, které spojují Švédsko s Alandskými ostrovy ve Finsku.

Ostrovy Gotland a Öland v Baltském moři jsou oblíbenými letními destinacemi. Gotland nabízí bohaté historické dědictví sahající až do doby Vikingů a do středověku.

 

Národní parky a přírodní rezervace pokrývají více než 8% Švédska.

Více informací je k dispozici na internetových stránkách www.naturvardsverket.se (anglická verze).

Švédsko současně nabízí 14 míst, zařazených do Seznamu světového dědictví OSN. Viz www.worldheritagesweden.se.

Mezi atraktivní a velká města patří Stockholm, Gothenburg / Göteborg a Malmö. Středně velká města s osobitým charakterem jako je Helsingborg, Lund, Karlskrona a Kalmar se nalézají na jihu země, Uppsala, Örebro, Karlstad, Falun, Gävle ve středním Švédsku a Östersund a Kiruna na severu.

V jižní a centrální části Švédska stojí za návštěvu malá města, jako Ystad, Eksjö, Hjo, Lidköping, Vadstena, Åmål, Mariefred, Nora, stejně jako město Hudiksvall podél severo-východního pobřeží.

 

Právo přístupu

 

Ve Švédsku, může jakákoli osoba, bez předchozího souhlasu, vstoupit do lesů nebo procházet skrze soukromé pozemky.

Táboření až po dvě noci na stejném místě a koupání v jezerech je povoleno, stejně jako sběr lesních plodů, květin nebo hub (pokud ovšem nepatří mezi chráněné druhy). Rybolov může být také povolen, nicméně až po předchozí domluvě s majiteli pozemku nebo místními turistickými kancelářemi.

Poškozování a znečišťování okolí je přísně zakázáno, stejně jako vstup na obdělávané plochy nebo působení nepříjemností zemědělcům, podobně jako pohyb v přílišné blízkosti soukromých budov. Psi musí být na vodítku v období mezi 1. březnem a 20. srpnem.

 

Jazyk

 

Hlavním národním jazykem je Švédština. Populace Sami na severu země hovoří jazykem Lapp; Meänkieli (Tornedal-finština) je úředním jazykem v regionu Tornedal (také na severu). Romani Chib a jidiš jsou také oficiálními jazyky. Veškeré jazyky mají stejné postavení. Současně je široce používaným jazykem také angličtina.

 

Místní čas

 

---

 

Podnebí a teploty

 

---


Lyžování

Švédsko je vhodné zejména pro zimní sporty, vzhledem k tomu je zde velké množství vynikajících lyžařských areálů, které jsou soustředěny v centrální a severní oblasti země. Sezóna ve středním Švédsku začíná na začátkem ledna. Březen a duben jsou nejlepším obdobím pro lyžování v "fjällen" nebo horských distriktech Jämtland, Härjedalen a severo-západním distriktu Dalecarlia. V severní čísti Švédska - Lappland, v části Abisko a jiných střediscích poblíž severní hranice země je možné lyžovat od března až do května / června.

 

Kanoistika

S téměř 100.000 jezery a tisíci kilometrů řek je Švédsko rájem pro vodáky. Po celé zemi se nachází centra, která nabízí celou řadu expedic, od expedic a výletů po mírných vodních cestách na jihu až po divoké vody na severu země. Distrikty Dalsland a Värmland jsou zvláště vhodné pro kanoe safari.

 

Rafting na divoké vodě

Jukkasjärvi v části Lappland je vynikajícím centrem pro sjezd divoké vody, nabízející jízdy od pětihodinových výletů až po týdenní expedice jeho drsnými, vířícími vodami. Jemnější formu raftingu si návštěvníci mohou vychutnat na řece Klarälven v části Värmland.

 

Plachtění

Švédské pobřeží nabízí vynikající možnosti pro plachtění. Ve Švédsku se nachází četné množství přístavů na souostrovích mimo Stockholm a Göteborg, a švédské právo na přístup dává návštěvníkům nesčetné možností k výletům na břehu podél pobřeží. Závody regaty se konají každý rok v částech Marstrand a Langedrag na západním pobřeží Švédska, a v částech Sandhamn a Saltsjobaden, nedaleko Stockholmu, na pobřeží Baltského moře. Ve Švédsku je také každoročně pořádán závod Kolem Gotlandu v Baltském moři a kolem Tjörnu severně od Göteborgu. Návštěvníci si zde mohou na řadě míst pronajmout plachetnice na hodinu nebo celý den.

 

Golf

Švédsko nabízí množství golfových hřišť, v jejichž hotelích jsou hostující golfisté vítáni. Nejjižnější provincie Skåne nabízí více než 60 hřišť, která jsou otevřená po celý rok, vzhledem k tamnímu mírnému podnebí. Švédsko se může pochlubit také nejsevernějším hřištěm na světě - Malmberget, v blízkosti Gällivare v části Lappland, kde je možné hrát ve světle půlnočního slunce.

 

Adresa pro další informace

 

Švédská cestovní kancelář
VisitSweden


Sídlo společnosti

Sveavägen 21, Stockholm

(PO Box 3030, 103 61 Stockholm)

Tel .: +46 8 789 1000

Fax: +46 8 789 1031

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Internet: http://www.visitsweden.com

 

 

Návštěvní deska Stockholm

Vasagatan 14

Box 16282

103 25 Stockholm

Tel .: +46 8 508 28 500/508

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Internet: http://www.visitstockholm.com

 

 

Návštěvnické centrum Stockholm

Kulturhuset

Sergels Torg 3

103 27 Stockholm

Tel .: +46 8 508 28 500/508

 

Návštěvnické centrum Stockholm

Otevírací doba

1. Ledna - 30. Dubna, 16. Září - 30. Prosince:

Po - Pá: 09.00 - 18.00 hodin, So: 09.00 - 16.00 hodin, Ne: 10.00 - 16.00 hodin

1. Května - 15. Září:

Po - Pá: 09.00 - 19.00 hodin, So: 09.00 - 16.00 hodin, Ne: 10.00 - 16.00 hodin

 

Na Silvestra otevřeno až do 16.00, zavřeno: 24. a 25. Prosince a 1. Ledna

Ostatní svátky: otevřeno dle obvyklé pracovní doby


Státní svátky

 

2015

 

1. Ledna

Nový rok

6. Ledna

Tři králové

3. Dubna

Velký pátek

5. Dubna

Boží hod velikonoční

6. Dubna

Velikonoční pondělí

1. Května

Svátek práce

14. Května

Nanebevstoupení

6. Června

Národní den

19. – 21. Června

Letní slunovrat

31. Října

Svátek Všech svatých

24. Prosince

Štědrý den

25. a 26. Prosince

Vánoce

31. Prosince

Silvestr

 

Banky a úřady obvykle v den předcházející státním svátkům zavírají ve 13.00 hodin, přičemž některé obchody zavírají ještě dříve. Mnoho obchodů s potravinami zůstává nicméně otevřených.

 

Hranice a přístavní celní úřady zůstávají otevřené i během státních svátků.

 

Školní prázdniny

 

2014/2015

 

Začátek školního roku

Srpen (3. nebo 4. týden)

Podzimní prázdniny

Jeden týden na konci Října – začátek Listopadu

Vánoční prázdniny / Silvestr

18./20. Prosince - 7. / 10. Ledna

Zimní prázdniny

mezi 17./19. Prosince – 7./9. Ledna *

Jarní / Velikonoční prázdniny

Jeden týden před nebo po Velikonocích *

Konec školního roku

Červen (2. nebo 3. týden)

 

* Data se liší dle regionu


Výběr událostí ve Švédsku je uveden níže.

 

2013

 

25. Ledna – 4. Února

Mezinárodní filmový festival v Göteborgu

8. – 10. Února

Švédská Rallye (WRC) Karlstadu, Värmland

20. – 24. Března

Světový pohár FIS World Cup – Závody běžkařů

20. Dubna

Kulturní Noc, Stockholm

30. Dubna – 1. Května

Pálení čarodějnic, po celém Švédsku

14. – 19. Května

Soutěž zpěváků - Eurovision Song Contest v Malmö

1. Června

Maratón ve Stockholmu

6. Června

Letní koncert, Göteborg

30. Června – 7. Července

Hudba na jezeře Siljan

14. – 17. Srpna

Mezinárodní vojenské tetování v Ystad

16. – 23. Srpna

Festival v Malmö

20. – 30. Srpna

Festival Baltského moře, hudební akce, Stockholm

28. – 29. Srpna

Podzimní Slavnosti, Skansen, Stockholm

6. – 17. Října

Mezinárodní filmový festival, Stockholm

13. Prosince

Lucia Festival, festival světel, v rámci celé země

 

Informace o dalších významných událostech ve Švédsku jsou k dispozici viz http://www.visitsweden.com/sweden/Things-to-do/Events-in-Sweden/


Otevírací doby

 

Banky

 

Pondělí až pátek:

09.30 - 15.00 hodin a nejméně jeden den v týdnu do 17.30 hodin (ve Stockholmu a velkých městech)

10.00 - 14.00 hodin (v malých městech a venkovských oblastech)

Ve většině měst je vždy alespoň jedna banka otevřená do 17.30 / 18.00 hodin.

Bankovní úřady umístěné na mezinárodních letištích jsou obvykle otevřené 7 dní v týdnu od 08.00 / 10.00 hodin do 21.00 hodin.

Pozn. Mnohé banky nezpracovávají hotovost od 15.00 hodin, bez ohledu na zavírací dobu, přičemž řada z nich nezpracovává hotovost vůbec.

 

Směnárny

 

Směnárny mají obvykle delší otevírací dobu a jsou často otevřené i o víkendech.

 

Pošty

 

Ve Švédsku se již nenacházejí žádné klasické poštovní úřady. Poštovní služby jsou nyní nabízeny prostřednictvím provozovatelů poštovních služeb v obchodech s potravinami, u čerpacích stanic a ve večerkách, kde jsou podávány a vyzvedávány dopisy a balíky, a kde je možné také zakoupit poštovní známky.

Banky a směnárny provádí většinu finančních transakcí, včetně výměny peněz.

 

Obchody

 

Běžné otevírací doby obchodů a obchodů s potravinami jsou:

Pondělí až pátek: 09.00 - 18.00 hodin

Sobota: 09.00 - 14.00 / 15.00 hodin (v létě je obvyklá zavírací doba 13.00 hodin)

Jelikož neexistuje žádný zákon, který by ve Švédsku upravoval otevírací dobu obchodů, mnoho obchodních domů, nákupních center a supermarketů je otevřených každý den v týdnu, často až do 21.00 / 22.00 hodin nebo déle.

 

Úřady

 

Úřední hodiny se mohou lišit, nicméně běžné úřední hodiny jsou:

Pondělí až pátek: 08.30 / 09.00 - 16.30 / 17.00 hodin

V létě zavírá mnoho úřadů dříve (tj. 15.30 / 16.00 hodin)

 

Muzea

 

Otevírací hodiny muzeí se mohou značně lišit. Většina muzeí má však zavřeno pondělí.

 

Telefonní sítě

 

Kód země: 46

Mezinárodní předvolba pro volání do zahraničí: 00

Informace o národních telefonních číslech a operátorech: 118 118

Informace o mezinárodních telefonních číslech a operátorech: 118 119

Ve Švédsku může být obtížné najít veřejné telefony přijímající mince. Většina veřejných telefonů přijímá pouze telefonní karty, a / nebo všeobecné kreditní karty. Telefonní karty lze zakoupit u čerpacích stanic, v trafikách a novinových stáncích.

 

Čísla tísňových linek

 

Pro všechny složky integrovaného záchranného systému platí jedno telefonní číslo:

Policie, Ambulance a Hasiči: 112

Většina veřejných telefonů je vybavena červeným tlačítkem SOS, kterým je volající zdarma spojen se složkami záchranného systému.

 

Poštovní služby

 

Následující poštovní sazby se vztahují na pohlednice a dopisy do 20-ti gramů a zaslané prioritní službou:

V rámci Švédska: 6 SEK

Do všech ostatních zemí: 12 SEK

Známky lze zakoupit ve většině obchodů s potravinami, v trafikách a novinových stáncích.

 

Váhy a míry

 

V celém Švédsku je používán metrický systém. Teploty jsou měřeny ve stupních Celsia.

 

Elektřina

 

Napětí: 220 voltů - střídavý proud

Typ zástrčky: 2 kolíky - kulaté

 

Různé

 

Kouření

 

Kouření je zakázáno v restauracích, hospodách a na všech místech, kde je podáváno jídlo a nápoje. Majitelé těchto zařízení mohou provozovat oddělená kuřácká zařízení, kde ovšem nemohou být podávány žádné potraviny ani nápoje.

 

Spropitné

 

Hotely

Poplatky za služby jsou zahrnuty v hotelovém účtu. Proto není obvyklé, aby návštěvníci zanechávali spropitné pro pokojovou službu, domovníky, nosiče zavazadel za běžné poskytnuté služby. Pouze v případě, že zaměstnanci hotelu vytvořili maximální úsilí pro uspokojení návštěvníků, nebo byli návštěvníky využívání déle než je zvykem, může návštěvník poskytnout zaměstnancům dobrovolné spropitné. V takovém případě je doporučená částka cca 50 SEK. Ve Švédsku si hoteloví hosté obecně přemisťují zavazadla do a ze svých pokojů sami. V případě, že návštěvníci potřebují se zavazadly pomoci, měli by o tuto službu zažádat. Přestože je služba zahrnuta v hotelovém účtu, může odměnit host hotelové zaměstnance částkou 10-15 SEK za kus, nebo 40-50 SEK za veškerá zavazadla pro dvě osoby, v závislosti na situaci a / nebo kvalitě nebo efektivitě služby.

 

Restaurace a bary

Poplatky za služby jsou zahrnuty v restauračních účtech. Od hosta se neočekává, spropitné, byť mírné zaokrouhlení při placení v hotovosti není neobvyklé. Spropitné je v tomto případě považováno spíše způsob, jak zjednodušit úhradu účtu, a to jak pro číšníka tak pro hosta; aby se zabránilo manipulaci s drobnými mincemi. Spropitné je doporučeno pouze v případě, že poskytnuté služby byly oproti hostovu očekávání podstatně lepší. Pokud ano, hostům se doporučuje vyšší zaokrouhlení – ve výši 5-10% z částky účtu. Spropitné je uhrazeno spolu účtem. Při platbě kreditní kartou může být spropitné buď přidáno k vyúčtování na kreditní kartu nebo uvedeno zvlášť v hotovosti přímo číšníkovi.

 

Šatny v restauracích, barech a divadlech

Většina restaurací a divadel očekává, že jejich hosté zanechají své kabáty v šatně, za kterou je účtován poplatek.

 

Taxi

Taxi služby jsou all-inclusive, nicméně při placení v hotovosti je obvyklé zaokrouhlovat konečnou částku, aby se zabránilo manipulaci s drobnými mincemi.

 

Nosiči na letištích a železničních stanicích

Služby nosičů zavazadel jsou obecně k dispozici, pokud nejsou předem objednány, za pevný poplatek.

 

Kadeřnictví

Spropitné se neočekává.

 

Prodej alkoholu

 

Osobám mladším 18-ti je v restauracích a barech zakázáno objednávat pivo, víno nebo destiláty. Stejně tak nesmí osoby mladší 20-ti let kupovat lahvové pivo, víno a lihoviny v obchodech "Systembolaget". Tyto obchody se nacházejí ve všech švédských městech a nákupních centrech. Pivo, víno a alkoholické nápoje nejsou prodávány v běžných obchodech s potravinami, kde je v prodeji pouze světlé pivo (pod 3,5% alkoholu) A nealkoholické nápoje.


Národní organizací pro osoby se zdravotním postižením je DHR - De Handikappades Riksförbund (internetové stránky jsou k dispozici pouze ve švédštině).

 

Parkování

 

Informace o parkování tělesně postižených motoristů jsou k dispozici v kapitole "Pravidla parkování".


Existuje mnoho různých definic udržitelného cestovního ruchu.

 

Pro udržitelný cestovní ruch je třeba vzít v úvahu 4 klíčové prvky: klima, životní prostředí, hospodářství a kulturní dědictví. A zároveň musí cestovní ruch přispívat k místnímu hospodářství prostřednictvím vytváření pracovních míst a rozvojem regionálních služeb. Udržitelný cestovní ruch také podporuje ochranu v regionálních přírodních ekosystémech a respektuje místní kulturu. 

 

Pro více informací o udržitelném cestovním ruchu v Norsku jsme poskytli některé odkazy na turistická střediska, organizace a programy, které podporují trvale udržitelný cestovní ruch.

 

www.visitsweden.com/

www.svanen.se/

www.green-key.org/

www.greentraveller.co.uk/

 

Program Modrá vlajka

Modrá vlajka je výhradní ekoznačkou udělenou více než 3850 plážím a přístavům ve 48 zemích po celé Evropě, Jižní Africe, Maroku, Tunisku, na Novém Zélandu, v Kanadě, Brazílii a Karibiku. http://www.blueflag.org/blueflag

 

 

Pláže

Přístavy

Švédsko

32

39

 

Ekoznačka

 

Ekoznačka Severská labuť (Nordic Swan) je ekoznačka skandinávského původu. Je udělována jednou za 3 roky a podporuje trvalý design výrobků.

 

Green Key: je ekoznačkou dánského původu, která je udělována na produkty cestovního ruchu, hotely, hostely, kempy. Viz odkaz výše.


Oficiální měnou Švédska je Švédská koruna (množné číslo "Kronor") nebo “Crown“ (SEK), dělená na 100 Öre.

 

Bankovky v oběhu: 20, 50, 100, 500 a 1000 SEK.

 

Mince v oběhu: 1, 5 a 10 SEK.

 

Poznámka: 50-korunové a 1000-korunové bankovky bez fóliového proužku již nebudou platné po 31. prosinci 2013.

 

Nové bankovky s přidanými bezpečnostními prvky a nové mince (lehčí), budou uvedeny do oběhu od roku 2015.

:p>Niklas Nyström

 

KAK

Box 56038

102 17 Stockholm

 

Úřední hodiny

 

Pondělí až čtvrtek: 09.00 - 16.00 hodin

Pátek: 09.00 - 13.00 hodin

 

Regionální pobočky

 

Regionální pobočky autoklubu KAK se nachází na následujících adresách:

 

Tessins VAG 8

217 58 Malmö

Tel: +46 40 26 47 50

Fax: +46 40 26 11 73

 

Parkgatan 8

411 38 Göteborg

Tel: +46 31 11 03 00

Fax: +46 31 13 33 86

 

Jazyky používané personálem klubu

 

Švédština a angličtina.

 

Publikace

 

Autoklub KAK vydává čtvrtletník s názvem "Swedish Motor Magazine" a dále atlasy Švédska a Skandinávie, které je možné objednat na jejich internetových stránkách.

 

Služby zahraničním členům autoklubu:

 

Havarijní služba

KAK nenabízí havarijní službu.

 

Rezervační formality

---

 

Turistické informace

KAK poskytuje informace o cestování ve Švédsku a dopravní informace.

 

Právní poradenství

---

 

Pomoc s celními formalitami

KAK poskytuje poradenství v oblasti celní problematiky.

 

Nouzová vysílání

---

 

Ostatní

---

 

2.2 Automobilový klub

 

M (Motormännens Riksförbund)

 

Centrála

 

Motormännens Riksförbund (M)

Fridhemsgatan 32

SE-112 40 Stockholm

 

Poštovní adresa:

PO Box 49163

SE-100 29 Stockholm

Tel: +46 8 690 38 00

Fax: +46 8 690 38 24

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Úřední hodiny

 

Pondělí až pátek: 08.30 - 17.00 hodin

Čtvrtek: 09.00 - 17.00 hodin

 

Regionální pobočky

 

---

 

Jazyky používané personálem klubu

 

Angličtina, němčina a francouzština.

 

Publikace

 

Autoklub M vydává následující publikace:

 

- "MOTOR", klubový časopis (10 čísel ročně)

 

- Různé turistické příručky pouze ve švédštině

 

- Silniční atlas Švédska ("Motormannens Sverige Vägatlas") obsahující plány ulic ve všech větších městech, stejně jako hlavní a vedlejší komunikace. Památky jsou uvedeny přímo v mapě. Tento atlas (prodejný v červeném plastovém krytu), je k dispozici v knihkupectvích a obchodních domech po celém Švédsku.Současně je k dispozici také silniční atlas Evropy.

 

- Atlas Velkého Stockholmu

 

- Různé mapy Švédska

 

Členové zahraničních AIT a FIA klubů mohou nakupovat všechny uvedené publikace za ceny pro členy klubu M, přímo na centrále autoklubu ve Stockholmu (s dodatečnou slevou na silniční atlas Švédska).

 

2.3 Automobilový klub

 

SMC (Sveriges MotorCyklister)

 

Centrála

 

Sveriges MotorCyklister (SMC)

Forskargatan 3

781 70 Borlänge

Tel: 46 243 669 70

Fax: +46 243 822 87

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Úřední hodiny

 

Pondělí až pátek 09.00 - 12.00 a 13.00 - 16.00

 

Regionální pobočky

 

---

 

Jazyky používané personálem klubu

 

Anglicky a německy.

 

Publikace

 

Autoklub SMC vydává pro své členy časopis s názvem "MC-Folket" 8-krát ročně. Spolu s uvedeným časopisem vydává autoklub také „SMC BOOK“ a mapu, které lze objednat přes internet. Klub současně publikuje kalendář motocyklových akcí pořádaných ve Skandinávii, který obsahuje také cestovní poradenství, atd. Kalendář je pro SMC členy je zdarma.

 

Služby zahraničním členům autoklubu:

 

Právní poradenství

SMC poskytuje právní poradenství.

 

Cestovní kancelář

Cestovní kancelář autoklubu SMC zajišťuje pro své členy celosvětové zájezdy. Současně může pro navštěvující motocyklisty organizovat může zorganizovat výlety v rámci Švédska.

 

Ostatní

SMC může současně doporučit dealery a servisy určené pro opravy motocyklů.


Dovoz

 

Místní měna - SEK a zahraniční měna:

Návštěvníci, přijíždějící ze zemí EU: bez omezení

Návštěvníci, vstupující na území EU s částkou 10,000 Eur nebo vyšší případně ekvivalentem v zahraniční měně) v hotovosti, musí prohlásit částku k celnímu řízení.

 

Vývoz

 

Místní měna - SEK a zahraniční měna:

Návštěvníci, směřující do země EU: bez omezení

Návštěvníci, opouštějící EU s částkou 10,000 Eur nebo vyšší (případně ekvivalentem v zahraniční měně) v hotovosti, musí prohlásit částku k celnímu řízení.


Směnné kurzy

 

Červenec 2014

 

1 GBP = 11,69 SEK
1 USD = 6,85 SEK
1 EUR = 9,24 SEK

 

Směnárny

 

Zahraniční měnu lze směnit v některých bankách, ale ne ve všech. Zvyšující se počet bank vůbec nezpracovává hotovost.

 

Společnost Forex provozuje směnárny v celé zemi. Informace o pobočkách jsou k dispozici na www.forex.se.


Kreditní karty

 

Kreditní karty Visa, MasterCard, American Express a Diners Club karty jsou obecně přijímány v celém Švédsku. Uvedené karty mohou být použity pro drobné platby (např. autobusové jízdenky, parkovací poplatky).

 

Pozn.:

Placení kreditní kartou vyžaduje kód nebo doklad totožnosti jejího majitele. Osobní šeky se již nepoužívají.

 

Bankomaty

Bankomaty pro výběr hotovosti (známé jako "Bankomat") jsou rozmístěné ve všech městech.

 

Šeky

 

Cestovní šeky

 

Cestovní šeky mohou být vyměněny v některých bankách a směnárnách. Nicméně, výměna šeků za hotovost je znevýhodněna vysokými servisními poplatky. Většina obchodů, hotelů a restaurací nepřijímá šeky jako platební prostředek. Šeky mohou být přijaty v obchodních domech, hotelích a restauracích, v nichž tvoří zahraniční návštěvníci většinu hostů / zákazníků.

Cestující přijatí na základě předložení průkazu totožnosti

 

Cestovní pas nebo průkaz totožnosti není vyžadován pro státní příslušníky následujících zemí:

 

Dánsko

Finsko

Island

Norsko

 

V případě potřeby však musí být návštěvník schopen prokázat, že je státním příslušníkem dané země (prostřednictvím dokladu vydaného úředním orgánem).

 

Občanský průkaz nebo platný cestovní pas, ale nikoli vízum, je nutný pro státní příslušníky následujících zemí pro jejich návštěvy na období do tří měsíců:

 

Rakousko

Řecko

Polsko

Belgie

Maďarsko

Portugalsko

Bulharsko

Itálie

Rumunsko

Kypr

Lichtenštejnsko

San Marino

Česká republika

Litva

Slovensko

Estonsko

Lucembursko

Slovinsko

Francie

Malta

Španělsko

Německou

Monako

Švýcarsko

Chorvatsko *

Nizozemsko

Lotyšsko

 

* průkazy totožnosti, vydané po 1.1. 2003

 

Cestující přijatí na základě předložení pasu bez nutnosti víza

 

Cestovní pasy, ale nikoli víza, jsou nezbytné pro státní příslušníky těchto zemí pro jejich návštěvy na období do tří měsíců:

 

Albánie*

El Salvador

Černá Hora*

Andorra

Guatemala

Nový Zéland

Antigua a Barbuda

Honduras

Nikaragua

Argentina

Hong Kong (SAR)**

Panama

Austrálie

Irsko

Paraguay

Bahamy

Izrael

Srbsko*

Barbados

Japonsko

Seychely

Bosna a Hercegovina*

Korea (Jižní)

Singapur

Brazílie

Macao (SAR)**

Sv. Kitts a Nevis

Brunej

Makedonie (FYROM)*

Tchaj-wan §

Kanada

Malajsie

Velká Británie

Chile

Mauricius

Uruguay

Kostarika

Mexiko

USA

Venezuela

 

Vatikán

 

*   pouze držitelé pasů s biometrickými údaji
**  cestovní pas vydaný zvláštní administrativní oblastí Číny - Hong Kong a Macao
§   pas musí obsahovat číslo průkazu

 

Cestující, po kterých je vyžadováno předložení pasu a vízum

 

Státní příslušníci zemí, které nejsou uvedeny výše, musí být držiteli platného cestovního pasu a vstupního víza, pokud nemají povolení k pobytu vydané v jiném státě schengenského prostoru.

 

Víza

 

Vstupní víza pro Švédsko jsou vydávána pouze švédskými konzuláty v zahraničí. Není možné získat vstupní vízum na švédské hranici až po příjezdu do země.

Víza jsou vydávána na období uvedené ve formuláři žádosti o vízum, obvykle ovšem na období ne delší než 3 měsíce.

 

Schengenská dohoda

Návštěvníci, kteří hodlají navštívit několik zemí EU mohou získat schengenské vízum, které je platné pro následující země:

 

Rakousko

Maďarsko

Norsko

Belgie

Island

Polsko

Česká republika

Itálie

Portugalsko

Dánsko

Lotyšsko

Slovensko

Estonsko

Litva

Slovinsko

Finsko

Lucembursko

Španělsko

Francie

Malta

Švédsko

Německo

Nizozemsko

Švýcarsko

Řecko

 

 

 

Tranzit

 

Vízum nejsou vyžadována pro cestující v přímém tranzitu leteckou cestou ze zahraničí, s výjimkou státních příslušníků následujících zemí, kteří potřebují vízum před příjezdem: Afghánistán, Bangladéš, Kongo (Kinshasa), Eritrea, Etiopie, Ghana, Indie, Írán, Irák, Nigérie, Pákistán, Somálsko a Srí Lanka.

 

Registrační formality

 

Pro návštěvníky vstupující nebo opouštějící Švédsko nejsou vyžadovány žádné zvláštní formality.

Při pobytu delším než 3 měsíce musí návštěvníci požádat o "povolení k pobytu" na švédské policii.

 

Omezení

 

Dočasné pasy vydané Jižní Africe nejsou uznávány.

 

Adresa pro více informací

 

Swedish Migration Board

(Švédská rada pro migraci)
Tel.: +46 771 235 235 (Pondělí až pátek, 08.30 - 16.00)
Internet: http://www.migrationsverket.se/


Pro cestu do Švédska není vyžadováno žádné zvláštní očkování. Nicméně očkování proti klíšťové encefalitidě je doporučeno návštěvníkům, kteří se hodlají vydat k východnímu pobřeží souostroví.

 

Komáři jsou aktivní zejména od poloviny června do září. Nejčastěji se vyskytují na severu země, na rozlehlých pláních, nebo v okolí zalesněných oblastí, konkrétně ve večerních hodinách. Současně se jejich výskyt může zvýšit vzhledem k povětrnostním podmínkám, tj. po dešti. Komáři jsou dále velmi aktivní v blízkosti jezer a řek. Vzhledem k tomu je doporučeno použití repelentů.

 

Bezpečnost

 

Většina cest do Švédska je bezproblémová. Pouliční kriminalita je na průměrné evropské úrovni a všem návštěvníkům se proto doporučuje obezřetnost:

Dveře a automobily musí být uzamčeny, i při jejich opuštění na krátkou dobu. Toto pravidlo musí být dodrženo všude, dokonce i v případě, že se oblast jeví jako bezpečná. Osobní věci, zejména kabelky a kufříky, nesmí být kdekoliv ponechány bez dozoru - to zahrnuje hotelová lobby a společné prostory, stejně jako letiště.

 

Zaparkovaná vozidla, pokud návštěvník zamýšlí nechat je zaparkovaná přes noc, musí být vyprázdněna. Během dne je doporučeno všechny zavazadla znovu uspořádat, a následně je před parkováním znovu dobře ukrýt. V případě, že návštěvníci ponechávají zavazadla uvnitř kufru vozidla, je jim doporučeno vyhnout se jejich otevírání bezprostředně po zaparkování vozidla, vzhledem k možnosti přitáhnutí pozornosti zlodějů, a to zejména na hlavních parkovištích ve městech, poblíž turistických atrakcí.

 

Kapsáři jsou aktivní v létě, zejména ve větších městech, v autobusech a dalších druzích místní dopravy. Turisté jsou velmi často terčem kapsářů pro jejich pasy a peníze.

 

V posledních letech došlo k několika tzv. "dálničním loupežím", mířeným proti táborníkům, nebo obytným vozidlům, během jejich nočních zastávek na dálničních odpočívadlech, a to zejména na západním pobřeží mezi Malmö a Göteborgem.

 

Mnoho měst nabízí návštěvníkům velmi populární tzv. “drinking spots“ (tzn. lokality s četnými hospodami), které se mohou v pozdních večerních hodinách stát místy, kterým je lépe se vyhnout z důvodu možných krádeží, napadení, atd.. Návštěvníkům je proto doporučeno, informovat se přímo v daných oblastech na lokality, kterým je lépe se vyhnout.

 

Nepoctivá vozidla taxi

Ve městech Stockholm, Göteborg a Malmö se vyskytuje řada vozidel taxi služby, která mají špatnou pověst pro extrémní nadsazování cen. Tato vozidla taxi služeb se zaměřují na nevědomé návštěvníky ze zahraničí zejména na letištích, trajektových terminálech, vlakových nádražích a na ulicích ve Stockholmu, Göteborgu a Malmö.

 

Tato podvodná vozidla působí jako běžná vozidla taxi služeb, přičemž používají i loga podobných typů. Návštěvníkům ze zahraniční je proto důrazně doporučena obezřetnost a současně je jim doporučeno přednostně se informovat na letištích a v hotelu, ohledně společností, provozujících taxi služby, kterým se mají raději vyhnout.

Více informací k tomuto problému je v kapitole o městské dopravě.


Zboží dovážené pro neobchodní účely v zavazadlech návštěvníka může být dovezeno bezcelně a daně v množství uvedených.

 

Limity pro zboží zakoupené v rámci EU je doporučené maximální množství. V praxi nejsou stanovena žádná omezení pro dovoz zboží s uplatňovanou a uhrazenou daní, zakoupené v jiné zemi EU, za předpokladu, že zboží je určeno pro dovozcovo osobní použití.

 

 

Zboží s uplatňovanou a zaplacenou daní v rámci EU (orientační limit)

Zboží zakoupené mimo EU

Tabákové výrobky*

 

 

cigarety

800 nebo

200 nebo

doutníčky

400 nebo

100 nebo

doutníky

200 nebo

50 nebo

tabák

1 kg

250 gramů

Alkoholické nápoje**

 

 

přes 22°

10 litrů

1 litr nebo

do 22°
(alkoholizované víno)

20 litrů

2 litry

víno

90 litrů

4 litry

pivo

110 litrů

16 litrů

Palivo

---

Do jednoho motorového dopravního prostředku, palivo obsažené v běžné nádrži a množství paliva nejvýše 10 litrů v přenosné nádobě

Jakékoli jiné zboží včetně parfémů, kávy nebo čaje

Bez limitu

Až do hodnoty 430 Eur (cca 4,300 SEK) pro cestující leteckou a námořní dopravou
Až do hodnoty 300 Eur (cca 3,000 SEK) pro ostatní cestující

 

* Tabákové výrobky mohou být dováženy do Švédska osobami ve věku 18 let a více

** Alkoholické nápoje mohou být dováženy do Švédska osobami ve věku 20 a více let

 

DPH a spotřební dani pro země EU podléhají následující země: Rakousko, Belgie, Bulharsko, Chorvatsko, Kypr, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko (vyjma Aland), Francie (včetně Monaka), Německo, Řecko, Maďarsko, Irsko, Itálie (včetně San Marina), Lotyšsko, Litva, Lucembursko, Malta, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko (vyjma Kanárských ostrovů), Švédsko a Spojené království (vyjma Normanských ostrovů).

 

Pozn. na cestách v rámci EU již není k dispozici duty-free zboží.

 

Návštěvníci, kteří přijedou do Švédska ze země EU, ovšem cestu absolvují skrze třetí země (nebo oblasti), mohou dovážet běžné množství tabákových výrobků a alkoholu získané v zemích EU, spolu s povoleným množstvím ze třetích zemí, bezcelně. Nicméně, tito návštěvníci musí být schopni předložit doklad o nákupu zboží a uhrazení cla a daně v zemích EU.

 

Adresa pro více informací

 

Švédské celní orgány:

Tullverket

(Švédská celní správa)
Alströmergatan 39
Stockholm
PO Box 12854 
S-112 98 Stockholm
Tel.: +46 771 520 520
Fax: +46 8 20 80 12
Internet: http://www.tullverket.se


Mezinárodní celní úmluvy pro cestování

 

Švédsko ratifikovalo Úmluvu o celních výhodách pro turistiku (New York 1954).

Podle této úmluvy mohou návštěvníci v dobré víře dočasně dovážet bez cla a daně své osobní věci, šperky a sportovní potřeby, pokud jsou tyto předměty určené pro návštěvníkovo osobní užití (nikoli pro obchodní účely), nebo jsou určeny jako dárek.

 

Věci osobní potřeby

 

Cestovní potřeby, považované za přiměřené pro návštěvníkovu osobní potřebu během návštěvy zahrnují následující položky:

- osobní oblečení, hodinky, šperky

- toaletní potřeby

- kamerová technika (včetně video-kamery)

- dalekohledy

- hudební nástroje

- elektronická zařízení (např. osobní počítače s příslušenstvím)

 

Sportovní vybavení

 

Návštěvníci mohou dovážet bezcelně následující položky:

- jízdní kola

- tábornické vybavení

- sportovní vybavení

- rybářské potřeby

 

Další informace ohledně dovozu sportovních zbraní, revolverů a munice jsou k dispozici v kapitole “Omezený či zakázaný dovoz / vývoz“. Zvláštní předpisy jsou rovněž v platnosti pro dovoz sportovních zbraní, atd., dovážených státními příslušníky Dánska, Finska a Norska.


Kočky a psi

 

Kočky a psi cestující přímo ze zemí EU, nebo Islandu, Chorvatska, Švýcarska, Andorra, Monaka, Lichtenštejnska, San Marina, Vatikánu, musí být opatřena mikročipem (dle normy ISO 11784 nebo 11785), a musí vlastní pas pro domácí zvířata. Současně musí být očkována proti vzteklině, pokud jsou starší 3 měsíců (90 dnů nebo 13 týdnů) a nesmí cestovat do 21-ti dnů od provedení očkování.

 

Domácí zvířata bez mikročipu, která byly označená tetováním, aplikovaným před 3. červencem 2011, mohou nadále cestovat v rámci EU, po tak dlouhé období, jak dlouho je jejich identifikační tetování čitelné.

 

Kočky a psi ze zemí uvedených v seznamu níže podléhají stejným předpisům jako zvířata ze zemí EU:

 

Antigua a Barbuda 

Kanada

Mauricius

Sv. Pierre a Miquelon 

Argentina 

Kajmanské ostrovy

Mayotte

Sv. Vincent a Grenadiny 

Aruba 

Chile

Mexiko

Singapur

Ostrov Ascension

Falklandské ostrovy

Montserrat

Tchaj-wan

Austrálie

Fidži

Nizozemské Antily

Trinidad a Tobago

Bahrajn

Francouzská Polynésie

Nová Kaledonie

Spojené Arabské Emiráty

Barbados 

Guam

Nový Zéland

USA 

Bělorusko

Hong Kong

Rusko

Vanuatu 

Bermudy

Jamajka

Sv. Helena

Wallis a Futuna 

Bosna a Hercegovina

Japonsko

Sv. Kitts a Nevis 

 

Britské Panenské ostrovy

Malajsie

Sv. Lucie

 

 

Pro dovoz psů a koček, cestující přímo z Norska, není vyžadován mikročip, cestovní pas léčba.

 

Psi a kočky, cestující přímo ze kterékoli jiné země, musí být opatřena identifikačním mikročipem (nebo tetováním, aplikovaným před 3. červencem 2011) a musí být očkována proti vzteklině. Přičemž nejméně 30 dní po očkování musí podstoupit test na přítomnost protilátek(titrace protilátek), následuje čekací doba dalších 90 dní před uskutečněním cesty. Zvířata musí být současně doprovázena veterinárním osvědčením, vystaveným úředním veterinárním lékařem. Léčba proti tasemnicím pro psy je doporučená, nicméně není povinná.

 

Ostatní zvířata a ptáci

 

Dočasný dovoz ostatních domácích zvířat je přísně zakázán z jakékoliv země, s výjimkou Norska, za předpokladu že jejich majitel v předstihu nezískal zvláštní povolení od "Statens Jordbruksverk", viz níže uvedená adresa.

 

Adresa pro další informace

 

Statens Jordbruksverk

(Švédská rada pro zemědělství)
551 82 Jönköping

Tel: +46 771 223 223
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Internet: http://www.sjv.se

 

Korea (Jižní)

Singapur

Brazílie

Lotyšsko

Sv. Kitts a Nevis

Brunej

Macao (SAR)**

Tchaj-wan §

Kanada

Makedonie (FYROM)*

Velká Británie

Chile

Malajsie

Uruguay

Kostarika

Mauricius

USA

Chorvatsko

Mexiko

Vatikán

 

 

Venezuela

 

*   pouze držitelé pasů s biometrickými údaji
**  cestovní pas vydaný zvláštní administrativní oblastí Číny - Hong Kong a Macao
§   pas musí obsahovat číslo průkazu

 

Cestující, po kterých je vyžadováno předložení pasu a vízum

 

Státní příslušníci zemí, které nejsou uvedeny výše, musí být držiteli platného cestovního pasu a vstupního víza, pokud nemají povolení k pobytu vydané v jiném státě schengenského prostoru.

 

Víza

 

Vstupní víza pro Švédsko jsou vydávána pouze švédskými konzuláty v zahraničí. Není možné získat vstupní vízum na švédské hranici až po příjezdu do země.

Víza jsou vydávána na období uvedené ve formuláři žádosti o vízum, obvykle ovšem na období ne delší než 3 měsíce.

 

Schengenská dohoda

Návštěvníci, kteří hodlají navštívit několik zemí EU mohou získat schengenské vízum, které je platné pro následující země:

 

Rakousko

Maďarsko

Norsko

Belgie

Island

Polsko

Česká republika

Itálie

Portugalsko

Dánsko

Lotyšsko

Slovensko

Estonsko

Litva

Slovinsko

Finsko

Lucembursko

Španělsko

Francie

Malta

Švédsko

Německo

Nizozemsko

Švýcarsko

Řecko

 

 

 

Tranzit

 

Vízum nejsou vyžadována pro cestující v přímém tranzitu leteckou cestou ze zahraničí, s výjimkou státních příslušníků následujících zemí, kteří potřebují vízum před příjezdem: Afghánistán, Bangladéš, Kongo (Kinshasa), Eritrea, Etiopie, Ghana, Indie, Írán, Irák, Nigérie, Pákistán, Somálsko a Srí Lanka.

 

Registrační formality

 

Pro návštěvníky vstupující nebo opouštějící Švédsko nejsou vyžadovány žádné zvláštní formality.

Při pobytu delším než 3 měsíce musí návštěvníci požádat o "povolení k pobytu" na švédské policii.

 

Omezení

 

Dočasné pasy vydané Jižní Africe nejsou uznávány.

 

Adresa pro více informací

 

Swedish Migration Board

(Švédská rada pro migraci)
Tel.: +46 771 235 235 (Pondělí až pátek, 08.30 - 16.00)
Internet: http://www.migrationsverket.se/


Omezený dovoz

 

Střelné zbraně

 

Dovoz sportovních zbraní, revolverů, pušek a střeliva nebo zbraní jako harpuny, kuše, slzného nebo dráždivého plynu vyžaduje zvláštní povolení od policie. Uvedené položky musí být v místě vstupu do země předloženy na policii.

 

Náhradní díly

 

Dovoz přiměřeného množství náhradních dílů pro opravy dovozcova vlastního vozidla je povolen.

 

Maso

 

Dovoz masa a masných produktů ze zemí EU a z Andorry, Lichtenštejnska, Švýcarska, Norska a San Marina je povolen. Dovoz z ostatních zemí podléhá omezením.

 

Další informace jsou k dispozici na:

http://europa.eu/travel/shop/index_en.htm

 

Masné výrobky (jiné než konzervované maso) zpravidla nemohou být dováženy ze zemí mimo EU, bez povolení od rady pro zemědělství ("Lantbruksstyrelsen"). Informace o takových výrobcích a jejich množství, které může být dovezeno jsou k dispozici od:

 

Jordbruksverket
551 82 Jönköping

Tel: +46 36 15 50 00
Fax: +46 36 19 05 46
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
internet: http://www.sjv.se

 

Rostliny

 

Návštěvníci mohou dovážet pouze několik hrnkových rostlin a karafiátů; žádné další řezané květiny nemohou být dováženy.

 

Ostatní

 

Návštěvníci mohou dovážet léky pro svou osobní potřebu bez zvláštního povolení, nicméně léky, které obsahují omamné látky mohou být dovezeny pro osobní použití pouze na 5 dnů. O zvláštní povolení lze zažádat na následující adrese:

 

Socialstyrelsen

(Odbor sociální péče)
Rålambsvägen 3
SE-106 30 Stockholm
Tel.: +46 75 247 3000
Fax: +46 75 247 3252
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Internet: http://www.socialstyrelsen.se/

 

Údaje o onemocnění, data vstupu do a výstupu za země a osvědčení o zdravotní způsobilosti jsou povinné. Povolení bude zasláno zdarma na návštěvníkovu domovskou adresu.

 

Následující položky musí být deklarovány:

- injekční stříkačky a injekční jehly

- dopingová činidla

- dýky, vystřelovací nože, ninja hvězdice, obušky, atd.

 

Zakázaný dovoz

 

Zakázané dovozní položky

- alkoholické nápoje nad 60 °

- jedy a narkotika (nicméně dovoz léčiv pro osobní použití je upraven bodem uvedeným výše)

 

Vývozní omezení

 

Povolení musí být získáno pro vývoz starožitností a dalších předmětů uměleckého a kulturního významu.

 

Adresa pro více informací

 

---


Celní úřady jsou umístěné v trajektových přístavech a na letištích a jsou otevřeny vždy v období příjezdu trajektu nebo letadla.

 

Norské hranice

Podél Švédské / Norské hranice se nachází přibližně 40 celních úřadů. Jsou umístěny na všech hlavních komunikacích a jejich běžná otevírací doba je od pondělí do pátku 08.30 až 16.00/17.00 hodin. Návštěvníci, kteří nedovážejí zboží, podléhající celním poplatkům, mohou překračovat pozemní hranice na většině celních úřadů i mimo otevírací dobu.

 

Finské hranice

Hlavní hraniční přechody s Finskem jsou:

 

Švédsko       Finsko

 

Haparanda   Tornio

Övertorneå   Ylitornio

Pajala           Kolari

Karesuando  Karesuvanto

 

Pozn.:

Pasy jsou zřídka kontrolovány na hraničních přechodech mezi Švédskem a Dánskem, Finskem nebo Norskem.

Mezi Švédskem a Norskem se nachází mnoho drobných silnic, kde nejsou řešeny žádné hraniční formality.

Švédsko ratifikovalo následující mezinárodní smlouvy:

 

- Celní úmluva o dočasném dovozu soukromých silničních vozidel (New York 1954)

 

- Úmluva o celních výhodách pro turistiku (New York, 1954)

 

- Dodatkový protokol k Úmluvě o celních výhodách pro turistiku, týkající se dovozu turistických propagačních dokumentů a materiálu (New York, 1954)

 

- Celní úmluva o dočasném dovozu obchodních silničních vozidel (Ženeva 1956)

 

- Celní úmluva o dočasném dovozu letadel a lodí pro soukromé použití (Ženeva 1956)

 

- Celní úmluva o mezinárodní přepravě zboží v rámci karnetů TIR (Ženeva 1959 a 1975)

 

- Úmluva o dočasném použití (Istanbul, 1990)


Dovoz bez dokumentu

 

Následující vozidla, registrovaná v zahraničí, mohou být dočasně dovezena do Švédska bez cla a bez dalších formalit:

 

- Jízdní kolo nebo moped

- Motocykl s nebo bez postranního vozíku

- Osobní automobil, včetně kombinovaného vozidla

- Registrovaný závodní automobil, nebo motocykl

- Obytné automobily

- Obytný přívěs

- Zavazadlový nebo lodní přívěs

- Komerční osobní vozidlo (autobus, autokar)

- Komerční nákladní vozidlo

- Odtahové vozidlo

- Rozhlasové a televizní vozidlo, v případě dovozu zahraničními rozhlasovými a televizními společnostmi

- Kánoe a ostatní rekreační plavidla až do 5,5 m délky

 

Vozidla dočasně dovážená pro výstavní, předváděcí nebo závodní účely, musí být celně odbavena na místě vstupu do Švédska. Obvykle je nutná záloha (vratná při vývozu), zahrnující clo a DPH. Záloha je vypočtena na základě hodnoty vozidla, a jeho stálého vybavení. V případě dovozu vozidel na podkladě karnetu ATA není vyžadována žádná záloha.

 

Dovoz s dokumentem

 

---

 

Délka pobytu

 

Vozidla mohou být do Švédska dočasně dovezené na dobu až 12 měsíců.


Najatá vozidla

 

Vozidla, najatá mimo Švédsko, mohou být dočasně dovezena bez formalit, nicméně dovozce by vlastnit nájemní smlouvu, vydanou autopůjčovnou, nebo společností, která mu vozidlo pronajala.

 

Vozidla neřízená majitelem

 

Vozidla, registrovaná v zahraničí, mohou být dočasně dovezena prostřednictvím zaměstnanců, řidičem, přáteli, atd., nicméně těmto osobám je doporučeno vlastnit dokument, který je opravňuje k užívání vozidla, vystavený jeho majitelem.

 

Vozidla, dočasně dovezená z jiných zemí EU, mohou být zapůjčena a občasně řízena osobami, které mají bydliště ve Švédsku, nicméně častější užívání takového vozidla není švédským občanům povoleno.

 

Vozidla, dočasně dovezená ze zemí mimo EU, nesmí být řízena osobami s bydlištěm ve Švédsku, pokud ovšem takové osoby nejsou doprovázeny vlastníkem vozidla, nebo se nejedná o případ nouze.


Tato vozidla mohou být dočasně dovážena do Švédska bez formalit.

 

Maximální rozměry pro karavany jsou:

 

Výška ...............…………………………..... bez omezení

Šířka .....................…………………………. 2,60 m

Celková délka tažného vozidla + přívěs .... 24 m

 

Návštěvníkům je umožněno zanechat karavan ve Švédsku až na 1 rok za předpokladu, že dovozce opustí Švédsko do 3 měsíců od svého příchodu.


Mobilní telefony a telefonování ve vozidle

 

Mobilní telefony mohou být dočasně dovezené a používané ve Švédsku bez dalších formalit. Sítě GSM 900, 1800 síť 3G 2100 mají dobré pokrytí na jihu země, v pobřežních oblastech a některých vnitrozemských osadách.

 

Provozovatelé sítí jsou Hi3G Access AB, Tele 2 AB, Telenor Sverige a Telia.

 

Pozn.:

Manipulace s mobilním telefonem, navigací, audiovizuálním systémem, nebo jiným podobným zařízením během jízdy je povoleno pouze pod podmínkou, že tato činnost "nezpůsobí nebezpečnou dopravní situaci a neovlivní jízdu v záporném slova smyslu". Je na policii, aby rozhodla, zda je v aktuální situaci taková činnost povolena nebo ne. Obecně je řidičům doporučeno před použitím takového zařízení vozidlo zastavit.

 

CB rádia

 

CB rádia mohou být dovážena bez formalit, ale po dovozci může být vyžadováno povolení k použití CB rádia. Podrobné informace a formuláře žádosti jsou k dispozici prostřednictvím úřadu Post-och telestyrelsen, www.pts.se, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..


Kánoe nebo malá plavidla nepřesahující 5,5 m na délku mohou být dočasně dováženy bezcelně jako osobní předměty na dobu až 12-ti měsíců.

 

Všechna ostatní plavidla mohou být dočasně dovezena bezcelně na dobu až 3 měsíců.

 

Zvláštní celní prohlášení je dovozci vydáno bez poplatku na hranici. Zdanitelné zboží musí být prohlášeno k celním úřadům, nebo pobřežní hlídce. Námořníci ze zemí mimo EU mohou vyvážet zboží do maximální hodnoty 2000 SEK.


Minimální požadavky pro obyvatele

 

Povinné ručení je povinné pro řidiče motorových vozidel, včetně mopedů. Není nutné pro přívěsy.

Maximální částka ručení za nehody je 300 milionů SEK. Pokud tato částka nepokrývá všechny náklady, jsou jako první kompenzována zranění osob.

 

Minimální požadavky pro návštěvníky

 

Minimální požadavky jsou stejné jako pro občany Švédska, viz výše.

 

Uznávané zahraniční pojištění

 

Národní pojištění

 

Hostující motoristé řídící motorová vozidla nesoucí registrační značky vydané v níže uvedených zemích nepotřebují žádné další pojistné dokumenty a nebudou požádáni, aby předložili jakýkoli doklad o pojištění při příjezdu do Finska.

 

Andorra

Gibraltar   

Norsko

Rakousko

Řecko

Polsko

Belgie

Maďarsko

Portugalsko

Bulharsko

Island

Rumunsko

Normanské ostrovy

Irsko

San Marino

Chorvatsko

Itálie

Srbsko

Kypr

Lotyšsko

Slovensko

Česká republika

Lichtenštejnsko

Slovinsko

Dánsko

Litva

Španělsko

Estonsko

Lucembursko

Švédsko

Finsko

Malta 

Švýcarsko

Francie

Monako

Velká Británie (včetně ostrova Man)

Německo

Nizozemsko

Vatikán

 

Zelená karta (Mezinárodní automobilová pojistná karta)

Hostující řidiči vozidel registrovaných v dočasných statutech v zemích uvedených výše, nebo v následujících zemích musí mít platnou zelenou kartu:

 

Albánie

Izrael

Rusko

Bělorusko

Makedonie (FYROM)

Tunisko

Bosna a Hercegovina

Moldavsko

Turecko

Irán

Maroko

Ukrajina

 

Černá Hora

 

 

Krátkodobé pojištění

 

Řidič vozidla, registrovaných v zemi, která není výše uvedené, nebo vozidla, které je zapsáno v dočasném statutu v jedné z těchto zemí, ale kteří nemohou předložit zelenou kartu, musí získat Motor Insurance Card Series D (Pojistná karta pro pojištění vozidel série D), platnou pro Dánsko, Finsko, Norsko a Švédsko, na celním hraničním přechodu prvního z těchto států, který navštívil. Ve švédštině se toto pojištění nazývá “Gränsförsäkring“. Není-li na hranici k dispozici celní úřad, může být karta vydána “Trafikförsäkringsföreningen“ (TFF). Pojištění je platné ve všech zemích EES a ve Švýcarsku.

 

Pojistné 2013 (v SEK):

 

 

 Min. pojistné
 na 1-30 dní

Po 30-ti dnech
(na měsíc) 

Max. pojistné
na 1 rok 

 Mopedy

 450

150 

1,200 

 Motocykly

 600

220 

2,200 

 Osobní automobily

 900

520 

5,200 

 Autobusy

 2,700

1,300 

13,200 

 Nákladní automobily

 3,000

1,500 

17,600 

 Přívěsy

   50% pojistného tažného vozidla

 

Adresa pro více informací

 

Další informace jsou k dispozici na:

 

Trafikförsäkringsföreningen (TFF)
(Švédská kancelář pojistitelů)

PO Box 24035
104 50 Stockholm
tel: +46 8 522 781 00
fax: +46 8 661 09 56
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Internet: http://www.tff.se


Uznávaná národní osvědčení o registraci vozidla

 

Veškeré národní registrační dokumenty jsou ve Švédsku uznávané. Pokud není vnitrostátní registrační dokument vydán v římským písmem, je návštěvníkům doporučeno nechat dokument odpovídajícím způsobem přeložit.

 

Veškerá v zahraniční registrovaná vozidla (včetně jejich přívěsů), musí nést na palubě registrační dokument, který je jejich řidič povinen na vyžádání předložit celním orgánům nebo policii.

 

Uznávaná mezinárodní osvědčení o registraci vozidla

 

Mezinárodní osvědčení o registraci vozidla není nutné.


Uznávané řidičské průkazy návštěvníků

 

Každý řidičský průkaz vydaný v zemi EU, včetně Islandu, Norska a Lichtenštejnska, platí ve Švédsku po dobu své platnosti v zahraničí.

 

Řidičské průkazy ze zahraničí, které jsou v souladu s předepsanými vzory v mezinárodních úmluvách o silničním provozu (Ženeva 1949, Vídeň 1968), jsou uznávány, pokud jsou vydány v angličtině, francouzštině, němčině, švédštině, dánštině nebo norštině.

 

Pokud jsou uvedené řidičské průkazy vydané v jiných jazycích, jsou platné pouze v případě, že jsou doprovázeny mezinárodním řidičským průkazem, nebo jejich úředním překladem do jednoho z uvedených jazyků.

 

Pokud zahraniční řidičský průkaz neobsahuje fotografii držitele, musí být doprovázen takovým identifikačním dokladem totožnosti. Bez takového dokladu není průkaz uznán.

 

Zahraniční řidičský průkaz není platný, pokud návštěvník vlastní platný nebo zrušený švédský řidičský průkaz.

 

Zahraniční řidičský průkaz neopravňuje svého držitele k řízení automobilu ve Švédsku do dovršení věku 18-ti let.

 

Návštěvníci mladší 16-ti let mohou ve Švédsku řídit motocykl, pokud ho k tomu jeho národní řidičský průkaz opravňuje.

 

Zahraniční řidičský průkaz neopravňuje svého držitele, s výjimkou občanů zemí EU, k zapojení se do obchodní dopravy, nebo k řízení nákladních nebo osobních vozidel za úplatu.

 

Mezinárodní řidičské průkazy

 

Mezinárodní řidičské průkazy (dle Úmluv z let 1949 a 1968) jsou ve Švédsku uznávané. Model podle Úmluvy z roku 1926 je přijat pouze v případě, je-li vydán v zemi, která není smluvní stranou jedné z Úmluv z let 1949 nebo 1968.

 

Dočasná povolení pro návštěvníky

 

---


Švédská vláda ratifikovala následující mezinárodní dohody:

 

 - Mezinárodní úmluva o zdanění zahraničních motorových vozidel (Ženeva, 1931)

 

 - Úmluva o zdanění silničních vozidel pro soukromé použití v mezinárodní dopravě (Ženeva, 1956)

 

 - Úmluva o zdanění silničních vozidel zapojených do mezinárodní osobní dopravy (Ženeva, 1956)

 

 - Úmluva o zdanění silničních vozidel zapojených do mezinárodní přepravy zboží (Ženeva, 1956).

 

V období bezcelního dovozu není vybírána žádná daň z dočasně dovezených osobních vozidel.


N/A


Pokud je dočasně dovezené vozidlo těžce poškozeno při nehodě, během jeho pohybu ve Švédsku, může na něj být poskytnuto osvobození od cla a daní za předpokladu, že vozidlo je zničeno.

 

Autoklub M může poskytnou pomoc členům klubů, přidružených k AIT a FIA, kteří chtějí zanechat ve Švédsku své poškozené vozidlo.

 

V případě odcizení dočasně dovezeného vozidla musí jeho dovozce uhradit dovozní poplatky. Zprávy o odcizených zahraničních vozidlech nejsou policí odesílány celním orgánům, proto je pro celní orgány nemožné zjistit, kdy ke krádeži vozidla došlo.

Dovozní povolení

 

Pro vozidla dovezená pro osobní použití, která nejsou určena k prodeji, nebo profesionálnímu použití není nutné žádné dovozní povolení.

 

Shodnost s technickými požadavky

 

Všechna vozidla trvale dovezená do Švédska musí projít ověřením původu. Před registrací musí také projít technickou kontrolu. Švédské normy týkající se emisí a brzd jsou velmi přísné. Kontroly se provádějí zkušební stanice Bilprovningen - viz http://www.bilprovningen.se/.


Všeobecné celní sazby

 

Clo se vypočítá na základě C.I.F. hodnoty takto:

 

Vozidla dovezené ze zemí EU jsou osvobozena od dovozního cla.

 

 Vozidlo

Základní tarif

 jízdní kolo

14% 

 moped
 motocykl s výkonem méně než 250 ccm 
 (s nebo bez postranního vozíku) 

 8%

 motocykl s výkonem 250 nebo více 
 (s nebo bez postranního vozíku) 

 6%

 osobní automobil
 (včetně kombinovaného vozidla) 
 závodní automobil     
 obytný automobil                            

 10%

 karavan
 zavazadlový přívěs

 2,7%

 komerční vozidlo pro přepravu osob

 10-16%

 komerční vozidlo pro přepravu zboží

 10-22%

 rekreační plavidlo

 1,7-2,7%


DPH

 

DPH ve výši 25% je splatná na téměř všechny výroby prodávané ve Švédsku a na většinu zde poskytovaných služeb.

 

Za vozidla pocházející ze zemí EU, je DPH vybírána z nových automobilů i z ojetých vozidel (starší 6-ti měsíců a najeto minimálně 6,000 km), pokud ovšem DPH již nebyla uhrazena (a za předpokladu, že nebyla navrácena) v zemi nákupu.

 

DPH je vybírána za vozidla pocházející z ne-členského státu EU. Vozidlo musí být hlášeno k celnímu řízení ihned po příjezdu do Švédska. Celní úřad účtuje spolu s DPH i celní poplatky.

Další informace a daňové formuláře jsou k dispozici na:

 

http://www.skatteverket.se

 

nebo na telefonní lince:

 

v rámci Švédska: 0771 567 567

ze zahraničí: +46 8 564 851 60

 

Dodatečné poplatky

 

Systém "šrotovného poplatku a prémií" byl zrušen.


Změna bydliště

 

Osoba s bydlištěm v zemi mimo EU, nepřetržitě po dobu nejméně 12 měsíců před přesunem do Švédska, může nárokovat osvobození od cla a DPH na osobní majetek, který byl v jeho vlastnictví a užívání po dobu nejméně 6-ti měsíců přede dnem převodu bydliště a je určen pro použití ke stejnému účelu v novém místě bydliště ve Švédsku. V tomto případě osobní vlastnictví zahrnuje movitý majetek (osobní předměty, ložní prádlo, nábytek a vybavení pro osobní potřebu přistěhovalce) a vozidla, jako jsou jízdní kola, motocykly, osobní automobily a jejich přípojná vozidla, karavany, rekreační plavidla a soukromá letadla.

Osvobození se vztahuje pouze na osobní majetek dovezený během období 12-ti měsíců po převedení bydliště nebo 6-ti měsíců před ním. Osobní majetek, pro který byla poskytnuta tato úleva nesmí být zapůjčen, pronajat nebo převeden v období 12-ti měsíců od jeho dovozu do Švédska.

 

Přechodné bydliště

 

Návštěvníci, kteří vlastní rekreační objekty ve Švédsku mohou dovážet svůj movitý majetek a motorové vozidlo s osvobozením od cla a DPH, jako v případě převodu bydliště (viz výše).


Prodej nových a ojetých vozidel nepodléhá žádným omezením a ojeté automobily jsou ve Švédsku velmi jednoduše k dostání.

 

Návštěvníci, s trvalým bydlištěm v zahraničí, mohou  ve Švédsku zakoupit nový osobní vůz nebo motocykl bez nutnosti platby DPH.

 

Vozidlo zakoupené ve Švédsku za účelem následného vývozu musí být registrováno ve zvláštní řadě (viz kapitola “Registrační značky a čísla“). Kupující musí vyvézt vozidlo ze země před datem uplynutí doby platnosti zápisu, tj. 12 měsíců od data jeho zakoupení. Tato vozidla jsou osvobozena od silniční daně. Další podrobnosti lze získat od švédských výrobců nebo obchodních zástupců.

 

Aby mohl návštěvník získat registraci a povinné ručení pro vozidlo zakoupené ve Švédsku, je nutné získat švédské osobní identifikační číslo z "kanceláře daňové registrace". Dočasná osobní identifikační čísla jsou poskytnuta pouze návštěvníkům, kteří mají v úmyslu zůstat ve Švédsku déle než 2 měsíce po zakoupení vozidla.


Návštěvníci s bydlištěm mimo země EU (vyjma Norska nebo Alandských ostrovů), nakupující zboží v hodnotě přesahující 200 SEK v obchodech nesoucích označení "Tax Free Shopping", mohou požádat o speciální účtenku. Na základě předložení této účtenky u speciální přepážky pro vrácení daně v přístavu nebo na letišti odeslání, budou obdrží vrácení DPH (25%), snížené o administrativní poplatky.

 

V případě návštěvníků s bydlištěm v Norsku nebo na Alandských ostrovech je minimální cena zboží stanovena na 1,000 SEK bez DPH a zboží musí být vyvezeno do 14-ti dnů.

 

Global Blue Sverige AB   
Västmannagatan 8
SE-111 24 Stockholm
Sweden
Tel: +46 8 545 28 440
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


Osobní přeprava

 

Autobusy a autokary mohou vstoupit do Švédska bez formalit za předpokladu, že řidič nemá v úmyslu nabírat nové cestující, zatímco se vozidlo nachází ve Švédsku. Osoba odpovědná za vozidlo musí mít k dispozici seznam cestujících, spolu s údaji o jejich pasech, atd. Viz také "“Silniční daně”.

Přeprava zboží

 

Pro vstup nákladního vozidla do Švédska není vyžadováno splnění žádných zvláštních formalit za předpokladu, že rozměry a hmotnost vozidla nepřekračují hodnoty uvedené v kapitole "Omezení hmotnosti a rozměrů vozidel".

 

Silniční daň

Silniční daň (Eurovignette) je splatná pro kamiony a kombinace nákladních automobilů s přívěsy registrované ve Švédsku nebo v zahraničí s celkovou povolenou hmotností přes 12,000 kg. Pro vozidla registrovaná ve Švédsku se toto nařízení vztahuje na všechny silnice, v případě zahraničních vozidel pouze na některé komunikace:

 

Nařízení se vztahuje na všechny dálnice, komunikace E10, E12 a E14, E4 mezi Uppsalou a finskou hranicí, komunikaci E22 mezi městy Karlskrona a Norrköping a komunikaci E65 mezi městy Svedala a Ystad.

 

Eurovignette lze zakoupit na některých čerpacích stanicích, celních úřadech a u spedičních agentů.

 

Eurovignette již není k dispozici jako papírový doklad, který byl nahrazen elektronickou verzí. Je k dispozici na některých čerpacích stanicích, trajektech a u dopravních podniků. Eurovignete se vydává na období jednoho dne, jednoho týdne, jednoho měsíce nebo jednoho roku. Sazba se liší v závislosti na počtu náprav vozidla a jeho úrovně emise CO2. Informace o tarifech jsou k dispozici na internetové adrese: https://www.eurovignettes.eu/portal/tariffs/tariffs?reset=true.

 

Podrobnosti o vozidlech a platbách jsou zapsány v databázi, která je soustředěna v územní síti (Belgie, Dánsko, Lucembursko, Nizozemsko a Švédsko). Kontrolní inspektoři a policie má přístup k databázi a je oprávněna ke kontrole platby Eurovignette.

 

Adresa pro více informací

 

Komerční osobní doprava

 

Svenska Bussbranschens Riksforbund
(Švédská federace autobusových a autokarových dopravců)
Swedenborgsgatan 2
POB 17548
SE-118 91 Stockholm
Tel. +46 8 442 72 70
Fax: +46 8 462 97 50
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Internet: http://www.bussbranschen.se

 

Komerční přeprava zboží

 

Sveriges Åkeriföretag
(Švédská asosicace autodopravců)
Kungsgatan 24
POB 7248
SE-103 89 Stockholm 
Tel. +46 8 753 54 00
Fax: +46 8 755 60 01
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Internet: http://www.akeri.se

Švédská vláda ratifikovala následující mezinárodní dohody:

 

- Mezinárodní úmluva o silničním provozu(Paříž, 1926)

 

- Úmluva o silničním provozu (Ženeva, 1949), (vyjma přílohy 1)

 

- Protokol o dopravních značkách a signálech (Ženeva, 1949)

 

- Úmluva o silničním provozu (Vídeň, 1968)

 

- Úmluva o dopravních značkách a signálech (Vídeň, 1968)

 

- Evropská dohoda, kterou se doplňuje Úmluva z roku 1968 o silniční dopravě (Ženeva, 1971)

 

- Evropská dohoda, kterou se doplňuje Úmluva z roku 1968 o dopravních značkách a signálech (Ženeva, 1971)

 

- Protokol o dopravním značení, dodatek k Evropské dohodě, kterým se doplňuje Úmluva z roku 1968 o dopravních značkách a signálech (Ženeva, 1973)


Kategorie vozidel a minimální věk

 

Minimální věkové hranice pro řidičské průkazy, vydávané do 18. Ledna 2013:

 

Řidičské osvědčení

     

 

 

Moped třídy II *. Maximální rychlost 25 km / hod.

 15

 

Traktory a další motorizovaná vozidla pro zemědělství a lesnictví

 16

Řidičský průkaz

 

 

 AM

Moped třídy I *. Maximální rychlost 45 km / hod.

 15

 A1

Lehký motocykl. Maximálně 125ccm/11kW.

 16

 A

Motocykl přes 125ccm/25kW.

 18

 

Motocykl přes 700ccm/25kW.

 21

 B

Osobní automobil (do 3,5 t **)

Lehký nákladní automobil (do 3,5 t)

Lehký autobus (do 3,5 t, max. 8 cestujících + řidič, s přívěsem nebo karavanem ***)

 18

 BE

Jako kat. B viz výše, včetně jednoho nebo dvou přípojných vozidel, bez ohledu na hmotnost.

 18

 C

Nákladní automobil ****

Osobní automobil nad 3,5 t **

 18

 CE

Jako kat. C viz výše, včetně jednoho nebo dvou přípojných vozidel, bez ohledu na hmotnost.

 18

 D

Autobus nad 3,5 t ****

 21

 DE

Jako kat. D viz výše, včetně jednoho nebo dvou přípojných vozidel, bez ohledu na hmotnost.

 21

 

* Kategorie A1, A nebo B licence je platná i pro mopedy třídy I (kategorie AM) a třídy II

** Kategorie B vydané před 1. červencem 1996 platí také pro automobily s celkovou hmotností nad 3,5 t

*** Celková hmotnost karavanu nebo přívěsu (viz registrační formulář) nesmí překročit pohotovostní hmotnost tažného vozidla, a celková hmotnost obou vozidel nesmí překročit 3,5 t

**** Pro řízení nákladního vozidla nebo autobusu v komerčním provozu, je nutné další potvrzení (Yrkeskompentensbevis).

 

Od 19.ledna 2013 vešly ve Švédsku v platnost některé změny právních předpisů, týkající se řidičského průkazu.

 

Kategorie vozidel  a minimální věkové hranice pro řidičské průkazy, vydávané od 19. Ledna 2013:

AM

Motocykl se 2, 3, nebo 4 koly do 50-ti ccm s maximální rychlostí do 45 km/h

15 let

A1

Motocykl se 2 koly do 125-ti ccm, 11 kW

Motocykl se 3 koly do 15-ti kW

16 let

A2

Motocykl se 2 koly do 35-ti kW

Motocykl se 3 koly do 15-ti kW

 

18 let

A

Motocykl se 2 koly s nebo bez postranního vozíku

 

 

 

 

 

 

Motocykl se 3 koly nad 15 kW

24 let
20 let pokud je řidič držitelem řidičského průkazu kat. A2 po dobu minimálně 2 let + praktická zkouška

21 let

B

Motorové vozidlo do 3,500 kg;

Kombinace vozidla výše a přívěsu do 750-tikg;

Kombinace vozidla výše a přívěsu nad 750 kg s celkovou hmotností do 3,500 kg;

Kombinace vozidla výše a přívěsu nad 750 kg s celkovou hmotností do 4,250 kg po absolvování praktické zkoušky a uvedené kódu 96 v řidičském průkazu

Obytný automobil do 3,500 kg

Motocykl se 3 a 4 koly nad 15 kW

18 let

 

 

21 let

 

BE

Kombinace vozidla kat. B a jednoho nebo více přívěsů s celkovou hmotností do 3,500 kg

18 let

C        

Motorová vozidla či malá nákladní vozidla nad 3,500 kg s max. 8 místy + řidič

Kombinace vozidel výše a přívěsu do 750-ti kg

21 let
18 let se speciálním školením

C1     

Nákladní vozidla do 7,500 kg,

Motorová vozidla mezi 3,500 kg a 7,500 kg, s max. 8 místy + řidič

Kombinace vozidel výše a přívěsu do 750-ti kg

18 let

CE

Kombinace vozidel kat. C a jednoho nebo více přívěsů nad 750 kg

21 let
18 let se speciálním školením

C1E

Kombinace vozidel kat. C1 a B a jednoho nebo více přívěsů nad 750 kg, s celkovou hmotností do 12-ti t

18 let

D

Vozidlo pro přepravu osob nehledě na počet sedadel

Kombinace vozidla výše a přívěsu do 750-ti kg

24 let

18, 20, 21 a 23 let se speciálním školením - zvláštní omezení v některých případech

D1

Vozidlo pro přepravu osob s max. 16-ti místy + řidič a maximální délkou 8 m

Kombinace vozidla výše a přívěsu do 750-ti kg

21 let

18 let se speciálním školením

DE

Kombinace vozidla kat. D a přívěsu nad 750 kg

24 let

20, 21 a 23 let se speciálním školením - zvláštní omezení v některých případech

D1E

Kombinace vozidla kat. D1 a jednoho nebo více přívěsů nad 750 kg

21 let 
18 let se speciálním školením

 

Postup pro získání řidičského průkazu

 

Žadatel musí mít trvalý pobyt ve Švédsku, nebo zde žít po dobu nejméně 6-ti měsíců.

 

Za účelem získání švédského řidičského průkazu musí žadatel nejprve podat žádost o prozatímní řidičský průkaz ke švédské dopravní agentuře (Transportstyrelsen). Současně musí absolvovat vyšetření a musí předložit lékařské prohlášení a výsledek optického testu.

 

Pokud žadatel předloží výše zmíněná potvrzení a je tedy schopen vlastnit řidičský průkaz je mu vydáno tzv. "Povolení pro řidičský průkaz", platné po dobu pěti let. Toto povolení opravňuje držitele, k absolvování výuky praktické jízdy v autoškole, nebo soukromě, za účelem pozdějšího podstoupení teoretických a praktických testů.

 

Pro lehký motocykl nebo automobil může být výuka započata ve věku 16-ti let, ve věku 17,5 roku pro motocykl, 18-ti let pro nákladní automobil, a ve věku 20-ti let pro autobus.

 

Pokud žadatel nepodstupuje výuku v autoškole, může být výuka poskytována osobou, která dosáhla věku 24 let a je držitelem švédského řidičského průkazu po dobu 5-ti po sobě jdoucích let. Tento “lektor“ musí požádat švédskou dopravní agenturu(Transportstyrelsen) o vydání certifikátu (Handledarbevis) a zúčastnit se spolu s žadatelem úvodního 3 hodinového kurzu.

 

Všichni žadatelé (tj. i ti, kteří nepodstupují výuku v autoškole) musí splnit zvláštní kurz pro jízdy na kluzké vozovce a další nebezpečí při jízdě.

 

Pokud žadatel projde teoretickou a praktickou zkouškou je mu na místě vydán dočasný řidičský průkaz.Plnohodnotný řidičský průkaz bude žadateli zaslán na adresu trvalého bydliště během několika dnů.

 

Zkušební doba, stanovená pro nové držitele řidičských průkazů, je stanovena na období dvou let, bez ohledu na věk držitele. Pokud během tohoto období spáchá nový držitel řidičského průkazu dopravní přestupek, může mu být řidičský průkaz odebrán (a) nebo musí podstoupit nové zkoušky.

 

Řidičský průkaz může být zrušen z důvodů, jako je řízení pod vlivem alkoholu nebo drog, nedbalé nebo bezohledné jízdy, nebo po spáchání jiných trestných činů, případně ze zdravotních důvodů.

 

Noví držitelé řidičského oprávnění nepodléhají žádným dalším zvláštním omezením, jako například speciální omezení rychlosti, speciální značení vozidla, nebo nižší povolené limity alkoholu v krvi.

 

Ve Švédsku neexistuje žádný bodový systém pro dopravní přestupky.

 

Náklady na získání řidičského průkazu (2012).

 

Povolení pro řidičský průkaz

220 SEK

Lékařské prohlášení a optický test

variabilní

Autoškola

variabilní

Samostatné kurzy: kluzké silnice / nebezpečné chování

variabilní

Teoretický test

325 SEK

Praktická zkouška, včetně nákladů na používání zkušebního automobilu

1,200 SEK

Řidičský průkaz

150 SEK

Fotografie

80 SEK

 

Průkaz pro nové obyvatele

 

Každý řidičský průkaz vydaný v zemi EU, včetně Islandu, Norska a Lichtenštejnska, platí ve Švédsku po dobu své platnosti v zahraničí. Takový řidičský průkaz může, ale nemusí, být vyměněn za švédský řidičský průkaz švédskou dopravní agenturou Transportstyrelsen (výměna za poplatek 600 SEK + náklady na vydání švédského řidičského průkazu 150 SEK)

 

Řidičské průkazy ze zahraničí, které jsou v souladu s předepsanými vzory v mezinárodních úmluvách o silničním provozu (Ženeva 1949, Vídeň 1968), jsou uznávány, pokud jsou vydány v angličtině, francouzštině, němčině, švédštině, dánštině nebo norštině.

 

Pokud jsou uvedené řidičské průkazy vydané v jiných jazycích, jsou platné pouze v případě, že jsou doprovázeny mezinárodním řidičským průkazem, nebo jejich úředním překladem do jednoho z uvedených jazyků.

 

Pokud zahraniční řidičský průkaz neobsahuje fotografii držitele, musí být doprovázen takovým identifikačním dokladem totožnosti. Bez takového dokladu není průkaz uznán.

 

Řidičský průkaz vydaný v zemích mimo EU, s výjimkou Islandu, Norska a Lichtenštejnska, je platný od příjezdu do Švédska po dobu jednoho roku ode dne, kdy byl nový občan registrován (folkbokförd) na finančním úřadu (Skatteverket). Během tohoto období musí získat švédský řidičský průkaz.

 

Řidičský průkaz vydaný ve Švýcarsku nebo Japonsku, může být, aniž by jeho držitelé podstoupili jakoukoli zkoušku, vyměněn za švédský řidičský průkaz, pokud jeho držitel splňuje s osobní a zdravotními požadavky a je registrován jako občan Švédska.

 

Adresa pro další informace:

Korkortsportalen http://www.korkortsportalen.se/, v sekci "International" Transportstyrelsen (Švédská dopravní agentura)

 

Doba platnosti národního řidičského průkazu

 

Řidičský průkaz je platný na období 10-ti let. Povolení kategorie A a B bude prodlouženo na další období 10-ti let, bez nutnosti podstoupení zkoušek a lékařského osvědčení.

V případě prodloužení licence kategorie C nebo D pro držitele ve věku 45-ti a více let, je vyžadováno lékařské vyšetření.

 

Platnost řidičských průkazů, vydávaných od 19. Ledna 2013 

 

AM, A1, A2, A, B, BE

Platný 10 let (platnost dokumentu, nikoli práva na řízení)

C, CE, C1, C1E

5 let (právo na řízení)

D, DE, D1, D1E

5 let (právo na řízení)

 

Postup pro obnovu:  

 

- AM, A1, A2, A, B, BE                     

administrativní formality

- C, CE, C1, C1E, D, DE, D1, D1E

vyžadován lékařský test

 

Model národního řidičského průkazu

 

Všechny řidičské odpovídají modelu kreditní karty dle EU.

 

Model mezinárodního řidičského průkazu

 

Mezinárodní řidičské průkazy jsou vydávány Švédsku v souladu s Ženevskou úmluvou z roku 1949 a Vídeňskou úmluvou z roku 1968.

 

Mezinárodní řidičské průkazy jsou ve Švédsku vydávány následujícími organizacemi:

 

Motormännens Riksförbund (M) 
Kungl Automobil Klubben (KAK)
Motorförarnas Helnykterhetsförbund (MHF)
Caravan Club (CC)
Tidningen Vi Bilägare


Registrační formality

 

Od roku 2015, za účelem registrace ve Švédsku vozidla dříve registrovaného v jiné zemi, musí mít žadatel poštovní adresu ve Švédsku, za účelem zasílání dokumentů, faktur a registračních značek, které mu jsou zaslané švédskými orgány. Všechny údaje a průvodce k postupu registrace krok za krokem je k dispozici v angličtině na internetových stránkách Transportstyrelsen - http://www.transportstyrelsen.se/.

 

a) Žadatelé jsou povinni uzavřít povinné ručení u pojišťovny ve Švédsku. Vzhledem k tomu, že vozidlo nemá švédské registrační číslo, musí žadatel poskytnout pojišťovně identifikační číslo vozidla (viz technický průkaz).

 

b) Žadatel musí také požádat o "Ursprungskontroll" (ověření původu) z Transportstyrelsen – viz http://www.transportstyrelsen.se/. Poplatek za tento postup je 600 SEK. Žadatel musí předložit osvědčení o registraci vozidla, spolu s kupní smlouvou nebo stvrzenkou, případně potvrzení o daru s uvedením jména starých a nových vlastníků a identifikačními údaji vozidla. Pro vozidla dovezená ze zemí mimo EU, bude také zapotřebí celní doklad a potvrzení o úhradě švédské DPH.

 

Rovněž se doporučuje požádat o švédskou dočasnou registraci, která je zdarma, protože ověření původu a technické kontroly (viz bod C níže) může trvat i několik týdnů. Ve Švédsku platí zahraniční dočasná registrace a pojištění pouze po dobu jednoho týdne.

 

c) Poté, co úřad Transportstyrelsen ověří původ vozidla, je třeba dojednat schůzku na tzv. "Registreringsbesiktning" (technická inspekce pro registraci) při Bilprovningen - viz http://www.bilprovningen.se/ (informace jsou k dispozici i v kapitole o technické kontrole). Tato kontrola není totožná s povinnou roční technickou kontrolou - je více specializovaná a komplexní. Poplatek za tuto kontrolu je 2,030 SEK. Pro vozidla dovezená ze země mimo EU, může být vyžadováno prohlášení o shodě.

 

d) Poté, co vozidlo prošlo technickou kontrolou, žadatel obdrží osvědčení o registraci a registrační značky poštou. Poplatek za dvě registrační značky je 180 SEK.

 

e) Žadatel musí rovněž aktivovat registraci ("Påställning"), pomocí Transportstyrelsen, což lze provést telefonicky, e-mailem nebo poštou.

 

f) Po aktivaci bude žadateli automaticky fakturována roční daň z vozidel (viz kapitola o silniční dani) a roční registrační poplatek (60 SEK).

 

Registrační značky

 

Běžné registrační značky

Běžné registrační značky obsahují tři černá písmena a číslice na reflexním bílém pozadí. Symbol EU může být uveden na levé straně registrační značky.

Náklady na běžné registrační značky je 80 SEK za značku.

 

Osobní registrační značky

Za příplatek 6,000 SEK mohou být majiteli vozidla vydány osobní registrační značky, platné po dobu 10-ti let. Majitel si může libovolně zvolit 2-7 symbolů (písmena a / nebo číslice) přičemž náklady na značku jsou 135 SEK.

Pokud chce majitel vozidla po uplynutí období 10-ti let znovu opatřit své vozidlo osobními registračními značkami musí znovu uhradit poplatek 6,000 SEK.

Převod osobních registračních značek z jednoho vozidla na druhé během doby platnosti registračních značek je možný s povolením od registračního úřadu.

 

Registrační značky pro vozidla taxi služeb

Vozidla používaná pro taxi služby jsou opatřena registračními značkami se žlutým reflexním pozadím se třemi černými písmeny a třemi černými číslicemi, po nichž následuje černé "T".

 

Vojenské registrační značky

Vozidlům, používaným armádou, jsou přiděleny registrační značky nesoucí žluté číslice (žádná písmena) na černém pozadí.

 

Diplomatické registrační značky

Vozidlům, používaným zahraničními diplomaty, jsou přiděleny registrační značky se světle modrým reflexním pozadím a celkem 6-ti písmeny a číslicemi v černé barvě. Ministerstvo zahraničních věcí rozhoduje o rozdělení číslic, v závislosti na zastoupené zemi a postavení majitele vozidla.

Každé zemi byla přidělena dvou-písmenná kombinace s vyznačením dané země. Tato kombinace písmen se liší dle národnostního kódu země nebo PSČ.

 

Obchodní registrační značky

Obchodní registrační značky používané prodejci automobilů, servisy atd., mají zelené pozadí a písmena a číslice v černé barvě.

 

Dočasné registrační značky

Osobní automobily a motocykly, které jsou připraveny k vývozu, nebo soukromě dovezená vozidla čekající na definitivní registraci, jsou opatřena registračními značkami s oranžovým pozadím a písmeny a číslicemi v bílé barvě. Měsíc, během kterého registrace vyprší, je uveden v bílé barvě na levé svislé červené čáře, přičemž rok vypršení registrace, je uveden na pravé straně registrační značky.

 

Pokud dojde ke ztrátě nebo výraznému poškození registrační značky, a to tak, že značku již není možné používat, je majiteli vozidla vydána speciální prozatímní registrační značky, kterou může majitel vozidla užívat až do výroby nové. Tyto registrační značky, žluté s černým textem, jsou vydávány na nejbližší policejní stanici a měly by být vráceny, jakmile majitel vozidla obdrží nové registrační značky.

 

Obnovení registrace

 

Všechny švédské poznávací značky jsou vydány příslušnými orgány a zůstávají s vozidlem, nehledě na změnu vlastnictví.

 

Dohledávání majitele vozidla

 

Švédská registrační databáze pro registraci vozidel je centralizovaná. Je otevřena pro každého, kdo chce získat podrobné informace o vozidlech, majitelích vozidel, pojišťovnách, posledních termínech kontrol bezpečnosti, atd.

Požadované informace lze získat telefonicky nebo e-mailem. Základní informace je možné získat přímo na internetových stránkách Transportstyelsen - http://www.transportstyrelsen.se/. Není vyžadováno poskytnutí důvodu pro získání informací.

 

Členové zahraničních autoklubů mohou kontaktovat autoklub M za účelem získání informací. Požadované informace jim budou bez prodlení poskytnuty.

 

Adresa pro další informace

 

Transportstyrelsen

Tel: +46 771 14 15 16 nebo 46 771 503 503

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Rozlišovací značky

 

Rozlišovací značka pro vozidla registrovaná ve Švédsku v mezinárodní dopravě je "S". tato rozlišovací značka může být zahrnuta v úpravě EU registrační značky, nebo samostatně vyobrazena na vozidle.


Roční silniční daň

 

Většina ve Švédsku registrovaných motorových vozidel je povinná vůči platbě daně. Mezi hlavní výjimky patří:

 

-dočasně odhlášená vozidla, odstavená mimo silnici

-mopedy

-veteráni (vozidla starší 30-ti let, která nejsou použita pro komerční dopravu)

-dočasně registrované motocykly a osobní automobily (např. vozidla s dočasnými vývozními registračními značkami pro následný vývoz)

-diplomatické automobily

-přívěsy o celkové hmotnosti nižší než 750 kg

 

Nové "nízko-emisní automobily" (jak jsou definovány Transportstyrelsen, viz níže), jsou osvobozeny od roční silniční daně v průběhu prvních pěti let od registrace vozidla.

 

Daň je fakturována ročně a musí být zaplacena registrovaným vlastníkem vozidla na začátku měsíce splatnosti. Poslední číselný údaj v registračním čísle určuje, kdy je daň třeba uhradit. Pokud byla daň zaplacena, a vozidlo je odhlášeno a odstaveno mimo silnici, může přebytek daně vrácen. V případě, že vozidlo v průběhu roku změní vlastníka, nebude poskytnuta žádná náhrada již uhrazené daně. Novému majiteli nebude daň účtována až do dalšího zdaňovacího období.

 

Roční registrační poplatek - všechna vozidla

 

60 SEK. Tento poplatek, pokrývající náklady na správu registru, je vybírán také na dočasně odhlášená vozidla

 

Roční silniční daň - vozidla z roku 2006 nebo dříve

 

Motocykly

Pevná daň - 180 SEK

 

Osobní automobily

Daň je založena na klasifikaci v oblasti životního prostředí.

Vozidlo registrované v řídce obydlené části Švédska získá SEK 384 slevu na celkovou částku daně.

 

Základní částka: 360 SEK

Množství emisí CO2: 22 SEK za gram CO2 na kilometr (prvních 111g není účtováno).

                     

Případ 1: automobil s benzínovým motorem s emisemi 218 g CO2 na kilometr.

Základní částka: 360 SEK

Množství emisí CO2: 2354 SEK (107 g x 22 SEK = 2354 SEK)

Daň celkem roční vozidla: 2714 SEK (360 + 2354 = 2714)

 

Případ 2: automobil s dieselovým motorem s emisemi 218 g CO2 na kilometr, registrovaný poprvé 2007 nebo dříve:

Daň jako v případě 1, vynásobená 2,37: 6432 SEK

Životní prostředí příplatek: 500 SEK

Daň celkem roční vozidla: 6932 SEK

 

Případ 3: automobil s dieselovým motorem s emisemi 218 g CO2 na kilometr, registrovaný poprvé 2008 nebo později:

Daň jako v případě 1, vynásobená 2,37: 6432 SEK

Životní prostředí příplatek: 250 SEK

Daň celkem roční vozidla: 6682 SEK

 

Více informací, výjimky a / nebo specifikaci částek pro lehké a těžké nákladní automobily a autobusy, karavany a další zdanění, kterým mohou vozidla podléhat daně jsou k dispozici na internetové adrese:

http://www.transportstyrelsen.se/

 

Doklady související s platbou

 

---


Všechna vozidla registrovaná ve Švédsku musí projít dopravní bezpečnostní kontrolou. Soukromě dovezený automobil musí být kontrolován před registrací ve Švédsku.

 

Intervaly kontrol se liší v závislosti na kategorii vozidla a také v závislosti na jeho použití (taxi, užitková vozidla, autoškoly, atd.).

 

V případě motocyklů a lehkých přípojných vozidel (max. hmotnost 3,500 kg), musí být první bezpečnostní kontrola provedena po 4 letech a pak každé 2 roky až do uplynutí období 10-ti let, po kterém je třeba každoroční kontrola. V případě osobních automobilů, lehkých nákladních automobilů a lehkých autobusů (max. hmotnost 3,500 kg) musí být bezpečnostní kontrola provedena po 2 letech, po 4 letech a poté každý rok.

 

V případě těžkých nákladních automobilů a těžkých autobusů (více než 3,500 kg), vozidel taxi, automobilů určených k pronájmu, vozidel záchranné služby, výukových automobilů autoškol, atd., musí být bezpečnostní kontrola provedena ročně. První kontrola by tedy neměla být později než 1 rok od data první registrace vozidla.

 

V případě změny majitele nemusí být nutně prováděna zvláštní bezpečnostní prohlídka vozidla.

 

Bezpečnostní kontroly jsou prováděny jakoukoli kontrolní společností akreditovanou pro kontrolu vozidel zaregistrovaných ve Švédsku, např. Bilprovningen (www.bilprovningen.se), Opus (www.bilprovning.se), Carspect (www.carspect.se), DEKRA (www.dekra-bilbesiktning.se), Besikta (www.besikta.se) a několik dalších .

 

Adresa pro další informace

 

Bilprovningen
(Švédský dopravní inspektorát pro motorová vozidla)
Sikgatan 7
POB 508
SE-162 15 Vällingby
Tel.: +46 8 759 21 00
Fax: +46 8 759 54 24


Klientský servis: 0771 600 800 (v rámci Švédska)
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.  
Internet: http://www.bilprovningen.se

Silniční klasifikace a délka silniční sítě

 

Švédsko disponuje sítí o přibližné délce 139,000 km, jedná se o státní komunikace (E-komunikace, národní silnice, okresní silnice) a obecní silnice. Nachází se zde přibližně 76,000 km státem dotovaných soukromých komunikací, a také velké množství menších soukromých komunikací, z nichž většina je otevřena pro veřejnost.

 

Mezi hlavní tepny patří E-komunikace (značené písmenem E + jedno-nebo dvoumístné číslo, např. E4, E22) a národní silnice (značené dvěma číslicemi, např. pouze 50). Okresní silnice jsou značené trojmístným číslem (např. 272). Obecní a soukromé silnice nejsou označené.

 

Rostoucí počet E-komunikací má oddělené jízdní pruhy. Ve Švédsku se nachází také 1,900 km dálnic a 560 km rychlostních komunikací nebo dvouproudových komunikací.

 

Na 37 místních státních trajektů obsluhuje místa, na kterých dosud nejsou, nebo nemohou být, postavené mosty. Většina z nich je zdarma.

 

Na určitých úsecích některých švédských komunikací bude od roku 2014 zavedeno mýtné. Více informací je k dispozici v kapitole “Dálnice“.

 

Celkový stav silnic

 

E-komunikace, národní silnice a okresní silnice jsou v dobrém stavu. Většina z nich má zpevněný povrch, nicméně okresní silnice v odlehlejších oblastech mohou být pokryty pouze štěrkem.

 

Během prvních jarních období mohou být některé silnice uzavřené, nebo zde může být zavedeno hmotnostní omezení, z důvodu tajícího sněhu. V některých případech může být povrch komunikací také poškozen mrazem.

 

Sklony na E-komunikacích, národních a krajských silnicích jsou obvykle mírné - vozidla táhnoucí karavan, nebo přívěs se jim proto nemusí vyhýbat.

 

Švédské komunikace jsou otevřené přes celou zimu, pouze v extrémních případech za velmi špatných povětrnostních podmínek mohou být některé komunikace dočasné uzavřené.

 

Informace o stavu vozovky a práci na silnici e-silnicích a hlavních státních silnicích lze nalézt na internetových stránkách Švédské dopravní správy - Trafikverket - http://www.trafikverket.se, k dispozici je i anglická verze), nebo - lépe - na telefonním čísle 24/7- služba +46 (0) 771 921 921, k dispozici jsou i informace v angličtině.


Seznam dálnic

 

Ve Švédsku je 1,900 km dálnic 560 km rychlostních komunikací (k roku 2010).

Na dálnicích nebo rychlostních komunikacích ve Švédsku není vybíráno žádné mýtné za osobní vozidla. Informace ohledně dálniční známky pro užitková vozidla jsou k dispozici v kapitole "Komerční přeprava osob a nákladní doprava".

 

Mýtné pro osobní vozidla bude zavedeno v únoru 2015. Pro komunikace vedoucí průsmykem Motala (na komunikaci č. 50 v centru Švédska) bude mýtné pro osobní automobil stanoveno na 5 SEK; v případě cesty průsmykem Sundsvall (silnice E4 na severu Švédska – otevření v říjnu 2014), bude mýtné stanoveno na 9 SEK. Mýtné se vybírá automaticky - majiteli vozidla bude vyfakturováno. Platba v hotovosti není možná.

 

Platební prostředky

 

---

 

Služby na dálnicích

 

Podél dálnice se nenachází žádné čerpací stanice nebo služební plochy, jsou umístěné v blízkosti výjezdů a jsou uvedené na označení výjezdu z dálnice.

Podél 110 km dlouhé dálnice Uppsala-Gävle se nenacházejí žádné čerpací stanice, návštěvníkům je proto doporučeno dostatečně se zásobit palivem.

 

Mimořádné události

 

Podél dálnic a rychlostních komunikací ve Švédsku nejsou instalovány žádné nouzové telefony.

 

Zvláštní výstražné signály

 

Používá se elektronické dopravní značení, umístěné nad vozovkou.

 

Ostatní předpisy

 

---


Horské průsmyky

 

Ve Švédsku se nenachází žádné horské průsmyky se sklony, které by způsobily motoristům nějaký problém, a to i v případě vozidel s přívěsem.

Silnice v zimě nejsou uzavřeny. Nicméně, v případě extrémních sněhových podmínek, zejména na severu země, mohou být některé komunikace dočasně zablokované sněhem. V takových případech jsou obvykle tyto komunikace vyčištěny během několika hodin, nicméně návštěvníkům, kteří chtějí využít tyto komunikace je doporučeno použití zimních pneumatik nebo sněhových řetězů.

Při cestování v zimě je motoristům doporučeno předem se informovat o počasí a stavu vozovky.

 

Tunely

 

Na hlavní silniční síti ve Švédsku se nachází přibližně 20 tunelů. V některých může být vjezd zakázán vozidlům, přesahujícím 4m na výšku, nebo na vozidlům přepravujícím nebezpečné zboží. Omezení jsou zřetelně označena a alternativní trasy jsou také vyznačeny.

Mýtné se nevybírá v žádném z tunelů ve Švédsku.


Mosty

 

Most Öresund

Mýtný most, spojující Kodaň v Dánsku a Malmö ve Švédsku. Cesta vede přes 7,8 km most a skrze 4 km tunel.

Pokud chtějí návštěvníci využít most v Malmö, je jim doporučena cesta po okruhu – komunikace E6/E20. Trasa směrem k tunelu je značena dopravním značením s nápisem "Köpenhamn" (= Copenhagen ve švédštině).

Mýtné pro cesty v obou směrech se vybírá v Malmö. Platba může být provedena v hotovosti (SEK, DKK nebo EUR), nebo kreditní kartou. Manuální platba je také možná. Pravidelní cestující používají elektronickou jednotku, která snižuje mýtné o více než 50%.

 

Mýtné:

 

 

 EUR

 Motocykl

 25,00

 Osobní automobil

 47,00

 Minibus, obytný automobil (delší než 6 m), osobní automobil s karavanem

 94,00

 Autobus (přes 9 m)

 175,20

 Malý nákladní automobil (9-20 m)

 126,40

 Velký nákladní automobil (přes 20 m)  

 189,60

 

Více informací o http://www.oresundsbron.com.

 

Most Svinesund (nový nebo starý most)

Mýtný most, spojující Švédsko a Norsko na komunikaci E6, ve Svinesundu. Mýtné je vybíráno za použití kteréhokoli mostu, nového nebo starého.

Platba musí být provedena v hotovosti (NOK nebo SEK), nebo kreditní kartou. Pravidelní cestující mohou využít elektronickou jednotku. Manuální platba je možná pouze na novém mostě. Na starém mostě musí řidiči platit mincemi nebo kartou na automatických mýtnicích.

 

Mýtné 2012:

Vozidla do 3,5 t: 20 NOK nebo 23 SEK

Vozidla nad 3,5 t: 100 NOK nebo 115 SEK

 

Více informací o http://www.svinesundsforbindelsen.se/.

 

Další mosty

Vzhledem k tomu, že Švédsko je zemí jezer, řek a souostroví, nachází se zde velké množství mostů (přes 12,000).

 

Nejdelší švédský most spojuje pevninu s ostrovem Öland a je dlouhý 6,072 metrů. Nejvyšším mostem ve Švédsku je Hoga Kusten-Bron v provincii Ångermanland, dosahující výšky 180 metrů nad řekou Angermanälven, který má mnoho funkcí, podobně jako Golden Gate Bridge v Kalifornii.

 

Ve Švédsku se také nachází mnoho trajektů spojující jak ostrovy mezi sebou, tak ostrovy s pevninou. Většina trajektů je zdarma, přičemž 37 z nich je součástí národní silniční sítě.


Stockholm a Göteborg

 

Ve Stockholmu a Göteborgu je vybíráno mýtné ve všední dny, od pondělí do pátku v čase mezi 06.30 - 18.30 hodin. Mýtné je vybíráno pro jízdu do a z centrální části Stockholmu a Göteborgu. Kamerový systém zaznamenává registrační značky vozidel, proto jsou majitelé automobilů zodpovědní za jeho platbu.

 

Poplatek se mění v závislosti na denní době a pohybuje se mezi 10-ti a 20-ti SEK za průjezd Stockholmem a mezi 9-ti a 22-ti SEK za průjezd Göteborgem. Maximální poplatek za den je ve výši 60 SEK. Platba v hotovosti není možná. Registrovaným vlastníkům vozidel jsou poplatky automaticky fakturovány měsíčně za všechny splatných průjezdy během předchozího měsíce.

 

V červenci nejsou vybírány žádné poplatky. Od 1. ledna 2015 se tento poplatek vztahuje také na vozidla registrovaná mimo Švédsko. Majitelům vozidel registrovaných v zahraničí, bude poplatek vyfakturován partnerem v zemi, kde je vozidlo registrováno.

 

Poplatek je vybírán pouze za vozidla registrovaná ve Švédsku. Návštěvníci řídící vozidla registrovaná v zahraničí tedy tímto poplatkem postiženi nejsou. V případě automobilů, najatých ve Švédsku je poplatek za mýtné obvykle zahrnut v ceně pronájmu, nicméně návštěvníkům, kteří se chystají využít komunikace, podléhající platbě mýtného, je doporučeno zkontrolovat si tuto skutečnost předem ve švédské autopůjčovně.

 

Adresa pro další informace:

http://www.transportstyrelsen.se/en/road/Congestion-taxes-in-Stockholm-and-Goteborg/

(v angličtině)

 

Ostatní města

 

V některých jiných městských centrech mohou platit v určitých obdobích dopravní omezení. Taková omezení jsou vyznačena dopravním značením. V některých větších městech je omezen pohyb těžké dopravy a vozidel přepravujících nebezpečné zboží. Dopravní značení vyznačují také hmotnostní omezení a zároveň poskytnout informace o alternativních trasách.

 

Během Vánočních, Velikonočních prázdnin a letního slunovratu a ve dnech předcházejících tyto svátky bývá často omezen pohyb těžkých nákladních vozidel; toto omezení sice není stanoveno zákonem, nicméně je “nepsaným pravidlem“.


Dostupnost paliva

 

Ve Švédsku jsou k dispozici různé typy čistého paliva: 

 

 bioplyn

49 stanic

 CNG

1300

 E85

 -

 LPG

 -

 Bio nafta

 - 

 veřejné nabíjecí stanice pro elektromobily

 -

 

Následující typy pohonných hmot jsou ve Švédsku k dispozici:

 

Benzín (95-ti a 98 oktanový benzín)

V méně obydlených částech země, zvláště na dalekém severu, mohou být čerpací stanice umístěné poměrně daleko od sebe. Motoristům je proto doporučeno seznámit se předem s rozmístěním čerpacích stanic v těchto oblastech, nebo natankovat v dostatečném předstihu.

 

E10 (Bioethanol 10% + 90% benzín) bude postupně nahrazovat 95 oktanů. E10 lze použít ve většině moderních automobilů. Pokud tomu tak není, nebo v případě pochybností, je pro běžné použití doporučen 98 oktanový benzín, nicméně občasné natankování E10 nepoškodí jakýkoliv motor.

 

E85 Bioethanol 85% + benzín 15%

E85 může být použit pouze v automobilech s možností flexibilního paliva a je k dispozici na většině čerpacích stanic.

 

Nafta

Všechny nafta, prodávaná ve Švédsku, je bio nafta (95% motorová nafta, 5% FAME/RME). Může být použita ve všech automobilech, jezdících na standardní naftu.

 

ACP Evolution Diesel (80% motorová nafta, 5% FAME/RME, 15% zpracovaný borový olej), je k dispozici na většině čerpacích stanic společnosti Preem. Podobné palivo, ECO20 je k dispozici na čerpacích stanicích společnosti OK/Q8. Obě tato paliva mohou být použita ve všech automobilech, jezdících na standardní naftu.

 

Fordonsgas CNG (metan) a / nebo CBG (bioplyn)

Fordonsgas je k dispozici na rostoucím počtu čerpacích stanic, přičemž většina z nich se nachází v západní části země. Na severu jej nabízí jen několik málo čerpacích stanic.

 

Následující typy pohonných hmot jsou méně k dispozici:

 

100% FAME (nebo RME) je motorová nafta z řepky, která se prodává na několika stanicích a může být použita pouze v kompatibilních dieselových motorech.

 

LPG není ve Švédsku používán jako automobilové palivo. Je proto prodáván na velmi omezeném počtu stanic - seznam je k dispozici na vyžádání od autoklubu M a na níže uvedených internetových stránkách.

 

Běžná otevírací doba čerpacích stanic je mezi 07.00 až 21.00 hodin. V blízkosti dálnic, podél mnoha hlavních komunikací a ve většině městech, mohou mít čerpací stanice otevřeno až do 22.00 hodin, nebo dokonce 24 hodin denně. Nicméně, většina čerpacích stanic je vybavena automatickými čerpadly, které přijímají kreditní karty, vzhledem k tomu je možné zakoupit palivo i v případě, že je stanice uzavřena.

 

Jedinou mezinárodní společností pro prodej paliva ve Švédsku je Shell. Mezi další společnosti patří Statoil, OK Q8 a Preem. Ve Švédsku se současně nachází také menší společnosti - Jet, din-X, Bilisten a Tanka – jejichž čerpací stanice jsou vybaveny pouze automatickými čerpadly.

 

Adresa pro další informace:

 

  http://www.miljofordon.se
  http://www.fordonsgas.se
  http://www.gasforeningen.se

 

Ceny paliva

 

Aktuální ceny paliva naleznete na: http://uamk.cz/informace-pro-motoristy/ceny-pohonnych-hmot-v-evrope.

 

Platební prostředky

 

Všechny čerpací stanice přijímají mezinárodní platební karty.

 

Automatické čerpací stanice

 

Automatická benzinová čerpadla se nachází ve Švédsku ve velkém počtu a téměř každá čerpací stanice disponuje jedním nebo více čerpadly, kde může být benzín (nikoli nafta) zakoupen pomocí kreditní karty. Automatická čerpadla jsou v provozu denně, ale nemusí vždy vydávat naftu.

 

Dovoz paliva

 

Pohonné hmoty v běžné nádrži vozidla mohou být dováženy bez cla, ale jejich množství by nemělo překročit 400 litrů.

Benzín dovážený v náhradních nádobách podléhá celním poplatkům a DPH. Sazba za litr se pohybuje mezi 5,40 až 6,00 SEK za litr, v závislosti na kvalitě benzinu.

Vzhledem k požárním bezpečnostním předpisům, nemohou motoristé dovážet více než 30 litrů paliva v náhradních nádobách.

Pravidla na silnicích

 

Jezdí se vpravo, předjíždění a míjení se provádí po levé straně.

 

Předjíždění a míjení

 

Pravidla upravující předjíždění a míjení vozidel jsou v souladu s článkem 11 Úmluvy o silničním provozu (Vídeň 1968).

Tramvaje mohou být předjety vpravo, pokud to dovoluje postavení kolejnic. V místech, kde není k dispozici žádný nástupní ostrůvek, musí řidiči jedoucí za tramvají zastavit a umožnit tak cestujícím bezpečný nástup a výstup. Ve Švédsku je tramvajová doprava provozována pouze ve třech městech: Stockholm, Göteborg a Norrköping.

 

Předjíždění po pravé straně vozovky je také povoleno v těchto případech:

 

- Při jízdě po komunikaci se dvěma nebo více jízdními pruhy ve stejném směru, na níž je maximální povolená rychlost 70 km / h nebo nižší

 

- V případě, kdy řidič předjížděného vozidla jasně signalizuje svůj záměr odbočit vlevo

 

Podél mnoha švédských silnic se nachází široké odstavné pruhy. Pomalá vozidla mohou dočasně využít tento pruh za předpokladu, že jeho využití usnadní rychlejším vozidlům jejich předjetí. Nicméně řidiči pomalých vozidel nejsou v takových případech povinni tento pruh využít - záleží na jejich uvážení.

 

Přednosti

 

Vozidla, pohybující se po komunikacích, určených a značených jako hlavní komunikace, mají vždy přednost.

 

Na všech ostatních silnicích platí přednost pro vozidla přijíždějící zprava.

 

Nicméně, toto pravidlo je někdy ignorováno, zejména v případech vozidel, jedoucích po pozemních komunikacích, které řidič vozidla považuje za hlavní komunikaci, nehledě na to, že tato komunikace není jako hlavní značena. Tyto případy mohou vyústit ve velmi nebezpečné dopravní situace.

 

Na kruhových objezdech mají přednost vozidla, která se na kruhovém objezdu již pohybují, tj. vozidla přijíždějící zleva.

 

Chodci, kteří vstoupili nebo se chystají vstoupit na přechod pro chodce mají vždy přednost.

 

Výstražná znamení

 

Použití klaksonu je povoleno pouze v případě, že zvukový výstražný signál je nutný pro předejití nehodě, v jiných případech by se řidiči jejich používání měli vyvarovat. 


Povolené rozměry a hmotnost vozidel

 

Výška .................................................. 4,50 m

Značný počet mostů a podjezdů ve Švédsku má maximální průjezdní výšku do 4,50 m. Většina z nich se nachází na menších veřejných komunikacích a v zastavěných oblastech. K dispozici jsou signalizační tabule umístěné s dostatečným předstihem, stejně jako dopravní značení přímo na mostě nebo před podjezdem. Viz také "Těžká, široká, vysoká nebo dlouhá vozidla" níže.

 

Šířka .................................................... 2,60 m (zátěž včetně )

Žádná část nákladu nesmí přesáhnout šířku vozidla o více než 20 cm na každé straně. Pokud náklad přesahuje o více než 1 m zadní nebo přední část vozidla, musí být zřetelně označen červeným praporkem. Pokud náklad přesahuje zadní část, musí být při jízdě v noci nebo za špatného počasí, označen samostatnou červenou svítilnou a červeným reflexním označením. Totéž platí, pokud náklad přesahuje zepředu, ale svítilna a reflexní označení musí být v tomto případě bílé.

 

Délka

Autobus ................................................. ............ 13,50 m (2 nápravy)

                                                                             15 m (3 nápravy)

                                                                             18,75 m (kloubový)

 

Ostatní ................................................. ......... 24 m (25,25 m pro některé kombinace)

 

Hmotnost

Maximální celková hmotnost se pohybuje v závislosti na typu vozidla, počtu jeho náprav - a vzdálenosti mezi nimi - a typu komunikace - BK1, BK2 nebo BK3. Přibližně 92% všech veřejných komunikací je kategorii v BK1. Místní komunikace v zastavěných oblastech a menší silnice mimo zastavěné oblasti mohou být v kategorii BK2 nebo BK3.

Obecně nesmí vozidla, jedoucí po komunikacích v kategorii BK1 překročit hmotnost 18 tun (vozidlo se 2 nápravami), 26 tun (vozidlo se 3 nápravami), 38 tun (kombinace vozidel se 4 nápravami), 40 tun (kombinace vozidel s 5-ti nebo 6-ti nápravami), 44 tun (vozidlo se 3 nápravami  s přívěsem se 2 nebo 3 nápravami, nesoucí 40-ti stopý ISO kontejner).

 

Těžká, široká, vysoká nebo dlouhá vozidla

Regionální mapy Švédska, obsahující různé kategorie komunikací, nízké mosty, podjezdy a jiné překážky pro nadrozměrná vozidla jsou k dispozici u Trafikverket (Švédská dopravní správa), tel. 46 771 24 24 24, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Řidič vozidla s neobvykle vysokým nákladem (ale ne vyšším než 4,50 m), může zaslat e-mail na švédskou dopravní správu (e-mail výše) a požádat o itinerář, který ovšem obsahuje pouze veřejné komunikace. Pro podrobnosti o překážkách na místních komunikacích a v ulicích musí řidič kontaktovat místní úřad.

 

Pokud vozidlo překročí maximální povolené rozměry uvedené výše, musí být doprovázeno zvláštním povolením ("Transportdispens"). Vozidlo musí být označeno značením, stanoveným v povolení. Některé nadrozměrné transporty musí být doprovázena výstražným vozidlem. Nedělitelné náklady, které nejsou širší než 3,10 m (v případě lodí 3,50 m), mohou být přepravovány bez zvláštního povolení, pokud je vozidlo příslušně označeno. Více informací je k dispozici v http://publikationswebbutik.vv.se/upload/3199/88896_Transport_exemptions_heavy_wide_and_long_transports.pdf - "Dopravní výjimky". Tištěnou verzi tohoto letáku je možné objednat e-mailem u Švédské dopravní správy, viz výše.

 

Přívěsy

Každý přívěs musí být označen dvěma oranžovými ukazateli na zadní straně, stejně jako dvěma červenými světly, dvěma červenými brzdovými světly, dvěma červenými trojúhelníkovými odrazkami a bílým světlem pro registrační značku. Na každé straně přívěsu musí být alespoň jedno oranžové světlo a jedna oranžová odrazka.

 

Dvoukolový motocykl může táhnout jeden přívěs, tak dlouho, pokud nepřekračuje rozměr 125 cm na šířku a nepřekračuje 50% celkové hmotnosti tažného motocyklu. Ostatní motorová vozidla nesmí táhnout více než dva přívěsy.


Obecné rychlostní limity

 

V zastavěných oblastech

 

30 až 70 km/h

 

Mimo zastavěné oblasti

 

Ve Švédsku existují omezení rychlosti na všech komunikacích. Omezení jsou specifická a jsou vyznačená na každé silnici, a to s různými variantami podél téže silnice.

 

Pro vozidla do 3,5 t (včetně všech osobních automobilů, a to bez ohledu na hmotnost), viz. tabulka níže.

Pro ostatní kategorie vozidel, tabulka vyznačuje maximální rychlost, pokud uvedená rychlost není upravena jinak dopravním značením.

 

 

Mimo aglomerace

Dálnice 

motocykly 
osobní automobily
vozidla do 3.5 t

 

60 - 100 km/h

 

90 - 120 km/h

osobní automobil + karavan

80

80

obytné automobily, motorizované karavany,nad 3.5 t
  - registrované jako nákladní vozidla
  - registrované jako osobní vozidla

   
80
60 - 100


90
90 - 120

autokary, autobusy, nad 3.5 t

90* 

90*

nákladní vozidla nad 3.5 t

80

90 

 

* 100 km/h od 1. března 2014

 

Speciální rychlostní limity

 

Osobní automobily táhnoucí jiné vozidlo

Rychlost nesmí přesáhnout 30 km / hod. Na dálnicích je tažení povoleno pouze k nejbližšímu výjezdu.

 

V situaci, kdy autobus zastaví na pravidelné autobusové zastávce a je označen blikajícím nápisem "30" na zadní straně, musí řidiči projíždějící okolo něj zpomalit na 30 km / hod.

 

Neexistují žádné zvláštní omezení rychlosti pro nové řidiče nebo u vozidel vybavených pneumatikami s hřeby.

 

Radarové detektory

Zařízení, které vyhledávají mobilní rychlostní kamery, nebo narušují policejní vybavení jsou zakázána.

Automatické rychlostní kamery jsou používány na mnoha švédských komunikacích. Za překročení povolené rychlosti je odpovědný výlučně řidič vozidla. V případě zaregistrování porušení předepsané rychlosti pomocí radaru není pokuta vymáhána na majiteli vozidla, ale na osobě, která je v daný moment řídila.


Zákonný limit

 

Maximální povolená hladina alkoholu v krvi řidiče motorového vozidla je 0,02%.

 

Je-li hladina alkoholu v krvi řidiče mezi 0,02 a 0,099% bude mu uložena pokuta.Řidičský průkaz mu bude pozastaven na dobu 2 až 10 měsíců. Po uplynutí této lhůty bude pachateli vrácen řidičský průkaz zpět.

 

S hladinou alkoholu v krvi 0,1% nebo více řidič riskuje trest odnětí svobody od 1 měsíce až na 2 roky. Pokud má řidič švédský řidičský průkaz lze mu jej odebrat na dobu 1-2 roky. Po uplynutí této doby pachatel musí složit nové řidičské zkoušky za účelem získání řidičského průkazu zpátky. Pokud má řidič zahraniční řidičský průkaz, může být označen slovy "neplatný ve Švédsku" pro stejné období. Švédské úřady následně informují úřady v domovské zemi a řidiče, aby ony rozhodly, zda by měl být řidiči řidičský průkaz odebrán, či ne.

 

Tato pravidla jsou obecná. Pachatelé nejsou běžně trestáni trestem odnětí svobody. Pachatelům mohou být uloženy alternativní formy trestu.

 

Test

 

Ve Švédsku jsou prováděny orientační testy na přítomnost alkoholu v krvi řidiče a řidiči musí na žádost policie vždy tento test podstoupit, nehledě na oprávněnost podezření na přítomnost alkoholu v krvi řidiče.

Nejběžnější způsob testování je pomocí alkohol-testeru. Pokud alkohol-tester vykazuje hladinu alkoholu v krvi přesahující 0,02%, řidič musí podstoupit test krve nebo moči na nejbližší policejní stanici.


Pokuty placené na místě

 

Policie je oprávněna ukládat a vybírat za drobné dopravní přestupky pokuty na místě. Pokuty jsou obvykle placené prostřednictvím banky, zpravidla během 2-3 týdnů. Zahraniční motoristé mohou být požádáni o zaplacení pokuty v hotovosti přímo policistovi. V případě, že je pokuta uhrazena na místě, je řidiči vydán doklad o zaplacení. Kreditní karty nejsou akceptovány.

Za dopravní přestupky jsou odpovědní pouze řidiči vozidel, nikoli jejich majitelé. Majitel není povinen určit řidiče vozidla v době spáchání trestného činu, a nemůže být stíhán, pokud řidiče neurčí vůbec. V případě pokut za špatné parkování je ovšem zodpovědný majitel vozidla - viz níže. Pokud není pokuta uhrazena a řidič je občanem jiného státu EU, může být pokuta předána místním orgánům v zemi řidičova bydliště.

Pokud chce zahraniční motorista uhradit pokutu, uloženou ve Švédsku, ze zahraničí, může za tímto účelem použít následující bankovní údaje:

 

BIC / SWIFT kód: NDEASESS

IBAN: SE68 9500 0099 6042 4765 0031

Adresa: Nordea Bank AB, SE 105 71 Stockholm - Švédsko

 

Plátce pokuty musí vždy uvést její referenční číslo.

 

Parkovací pokuty

Pokuty za špatné parkování jsou ukládány buď policií, provozními hlídači, nebo parkovacími společnostmi. Parkovací společnosti mohou být oprávněny ukládat pokuty nejen v soukromých parkovacích areálech, ale také na veřejných pozemcích (např. obytné ulice, v blízkosti škol a nemocnic). Parkovací společnosti jsou obecně striktní ohledně porušování parkovacích pravidel, a ukládají pokuty i za méně závažné přestupky.

 

Za uhrazení pokuty je zodpovědný majitel vozidla. Předpokládaným viníkem je řidič, pokud se neprokáže opak. Platba pokut musí být provedena prostřednictvím banky.

 

Pokud má vlastník vozidla výhrady proti udělení pokuty, může pokutu zpochybnit. Pokud je pokuta uložena policií nebo dopravními dozorci, musí být pokuta, před jejím zpochybněním, zaplacena. V případě, že je zpochybnění uložené pokuty uznáno, bude pokuta majiteli vrácena. V případě, že je pokuta uložena parkovací společností, pokuta nemusí být, před jejím zpochybněním, zaplacena.

 

Pokud není pokuta, která je uložena policií nebo dopravními dozorci, uhrazena a majitel vozidla je občanem jiného státu EU, může být pokuta předána místním orgánům v zemi řidičova bydliště.

 

Pokuta uložená parkovací společností může být předána majiteli v zemi jeho bydliště. Některé parkovací společnosti jsou součástí mezinárodních agentur pro vymáhání parkovacích předpisů, které případ převezmou a přičtou k němu samostatné poplatky za služby. V některých případech může být pokuta prodána mezinárodní organizaci pro vymáhání pohledávek.

 

Minimální a maximální pokuty

 

Pokuty za porušení předpisů jsou následující:

 

Překročení

rychlostního limitu o:

V místech s maximální

rychlostí 30-50 km / h

V místech s maximální

rychlostí přes 50 km / h

1 - 10 km/h 

2,000 SEK

1,500 SEK

11 - 15 km/h

2,400

2,000

16 - 20 km/h

2,800

2,400 

21 - 25 km/h

3,200

2,800 

26 - 30 km/h

3,600

3,200 

31 - 40 km/h 

4,000 

3,600 

41 - 50 km/h 

Soudní řízení 

4,000 

 

Pokud je trestný čin překročení rychlosti považován za závažný, policie neuloží řidiči pokutu, ale postoupí případ k soudnímu řízení.

 

Řízení pod vlivem alkoholu (systém pokutových jednotek)

Výše pokuty je založena na výši pachatelova příjmu a vypočtena podle hladiny alkoholu v krvi.

 

Hladině alkoholu v krvi odpovídá stanovený počet jednotek pokut, následovně:

 

Hladina alkoholu v krvi

Jednotková pokuta

 0.02% - 0,049% 

40

 0.05% - 0.059%

60

 0.06% - 0.069% 

80

 0.07% - 0.079% 

100

 0.08% - 0.089% 

120

 0.09% - 0.099% 

150

 přes 0.1%

Trest odnětí svobody od 1 měsíce do 2 let

 

Určená pokuta vztahující se na výši pachatelova příjmu se liší od 50-ti do 1,000 SEK.

 

Příklad

V případě pachatele, jehož příjem s určenou sazbou pokutových jednotek je ve výši 150 SEK a hladinou alkoholu v krvi 0,035%, bude celková pokuta vypočtena následovně:

40 pokutových jednotek x 150 SEK = 6,000 SEK

 

neoprávněné parkování v městských oblastech

400-1,000 SEK 

neoprávněné parkování mimo městské oblasti

200-800 SEK

nezapnuté bezpečnostní pásy

1,500 SEK

nezastavení na červenou nebo ignorování STOP dopravního značení

2,500-3,000 SEK

nezastavení před přechodem pro chodce

3,000 SEK

předjíždění v zónách se zákazem předjíždění / nebezpečné předjíždění

2,500-3,000 SEK 

obrat do protisměru nebo couvání na dálnici

1,500 SEK

nedání přednosti v jízdě vozidlům, přijíždějícím zprava

2,000 SEK 

porušení předpisů ohledně denního svícení

500 SEK

porušení předpisů ohledně svícení v noci

1,200 SEK

nedodržení předpisů pro dětské zádržné systémy

2,500 SEK

nenošení ochranné přilby (řidiči mopedů a motocyklů)

1,500 SEK

nepoužívání zimních pneumatik v období od 1. prosince do 31.března

1,200 SEK

 

Zabavení vozidla

 

Vozidla mohou být zabavena v některých závažných případech, např. pokud jsou odcizena nebo byla předmětem podvodu, nebo jiné trestné činnosti.

 

Pokud je to nutné, švédská policie je oprávněna užívat i jiné metody (zabavení klíčů od vozidla, demontáž registrační značky, upnutí kola do botičky), za účelem zabránit řidiči v další jízdě po dobu až 24 hodin. Toto opatření může být prodlouženo o dalších 24 hodin (nebo více).

 

Bodový systém

 

Ve Švédsku není využíván žádný bodový systém, nicméně řidičům může být zrušen řidičský průkaz v případě závažného porušování dopravních předpisů, např. řízení pod vlivem alkoholu, nebo po spáchání série menších přestupků.

V zásadě všechny dopravní přestupky, s výjimkou parkovacích trestných činů, jsou registrovány u orgánů, spravující řidičské průkazy, zůstávají v registru po dobu 5-ti let, a tvoří tak základ pro případné zrušení řidičského průkazu.

Noví řidiči jsou po dobu dvou let držiteli zkušebního řidičského průkazu, přičemž v takovém případě může i spáchání drobných přestupků zavdat příležitost k poskytnutí opatření příslušnými orgány.


Speciální pravidla pro parkování

 

Parkovací předpisy jsou v souladu se článkem č. 23 Úmluvy o silniční dopravě z roku 1968. Dopravní značení dle vzoru C, 18 v úmluvě (kruhový znak s modrým pozadím) označuje zákaz parkování, nicméně zastavení je povoleno, např. pro nakládku nebo vykládku zboží. Kruhová dopravní značka s červeným křížem svatého Ondřeje na modrém pozadí, lemovaném červeným okrajem (signál C.19 dle Úmluvy o dopravních značkách a signálech z roku 1968) zakazuje zastavení a stání. Parkování a zastavení je povoleno pouze ve směru dopravního provozu. Současně je umožněno pouze na pravé straně vozovky, s výjimkou jednosměrných ulic, kde mohou být pro parkování použity obě strany vozovky.

 

Parkování je zakázáno

a) po hlavních komunikacích (kromě na parkovišť)

b) do 30-ti metrů od železničního přejezdu

c) do 20-ti metrů před a 5-ti m za autobusovou nebo tramvajovou zastávkou

d) s kterýmkoli kolem mimo definované parkovací místo

e) v přední části pozemku s vjezdem

f) podél vozidle, které zastavilo nebo zaparkovalo

g) na veřejném prostranství v městských oblastech, tj. parky, trávníky, louky, chodníky

 

Zastavení a stání je zakázáno

a) do 10-ti metrů před přechodem pro chodce

b) do 10-ti metrů od křižovatky ulic nebo silnic

c) na dálnicích a rychlostních komunikacích

d) blízko k hřebeni kopce, v tunelech nebo v zatáčkách, kde je špatná viditelnost

e) na pěších cestách, a cyklistických stezkách a pruzích vyhrazených pro autobusy a tramvaje

 

V oblasti označené písmenem P je parkování povoleno po dobu nejvýše 24 hodin (pokud není uvedeno jinak).

 

Dopravní značení P, značení pro "zákaz parkování" nebo "zákaz zastavení", mohou doplňovat další dopravní značky, upravující pravidla parkování.

 

Nápis "Avgift" znamená placené parkování, "P-skiva" upozorňuje na nutnost parkovacího disku, "Förhyrda platser" nebo "Boende" znamená, že je vyžadováno zvláštní parkovací povolení, "1 tim" znamená do jedné hodiny

 

Čísla na doplňkovém značení = parkovací hodiny v pondělí - pátek. Příklad: 7-17

Čísla v závorkách = parkovací hodiny v sobotu nebo ve dnech v týdnu před svátkem. Příklad: (7-17)

Čísla v červené barvě = parkovací hodiny v neděli a o svátcích. Příklad: 7-17

 

Måndag or Mån = pondělí

Tisdag or Tis = úterý

Onsdag or Ons = Středa

Torsdag or Tor = čtvrtek

Fredag or Fre = pátek

Lördag or Lör = sobota

Söndag or Sön = neděle

 

V některých městech a příměstských oblastech se parkovacích omezení řídí datem, "Datumparkering". Během lichých dní je parkování zakázáno na straně silnice, kde se nachází domy s lichými čísly. V sudé dny je parkování zakázáno na straně silnice, kde se nachází domy se sudými čísly.

 

Parkování ve většině městských oblastí je upraveno místními parkovacími předpisy. Informace lze získat od turistických kanceláří a na policejních stanicích. Předpisy a poplatky se mohou lišit ve stejném městě, a to v závislosti na tom, zda se parkovací plocha nachází na veřejném pozemku, např. podél ulic, nebo na soukromém pozemku. Na veřejném pozemku, např. v blízkosti nemocnic a nákupních center, může být parkovací plocha pronajata a vedena a pod dohledem soukromých společností. Ve střední a větších městech je parkování obvykle placené. Parkovné se liší v závislosti na lokalitě, mezi 10-ti a 40-ti SEK za hodinu. V centru Stockholmu je poplatek vyšší (60-70 SEK).

Ve větších městech, a na odstavných plochách v blízkosti populárních turistických atrakcí, funguje velmi přísný parkovací dohled. Motoristé si musí dávat pozor na nápisy, omezující parkování.

 

Výkon parkovacích předpisů

 

Parkovací pokuty se pohybují v rozsahu 400 až 1,000 SEK. Policie a provozní hlídači jsou oprávněni k prosazování parkovacích předpisů na ulicích a veřejných komunikacích. Žádost o platbu je umístěna na přední sklo vozidla. Za platbu pokuty ve stanoveném období je zodpovědný majitel vozidla. Pokud má vlastník vozidla výhrady proti udělení pokuty a chce ji zpochybnit, musí za tímto účelem neprodleně kontaktovat místní policejní orgán.

 

Na soukromém pozemku je parkování pod dohledem soukromých společností. Pokuta je podobná běžné faktuře a je opět umístěna na přední sklo vozidla. Pokud má vlastník vozidla výhrady proti udělení pokuty a chce ji zpochybnit, musí za tímto písemně kontaktovat vlastníka pozemku.

 

Botičky se ve Švédsku nepoužívají, nicméně špatně zaparkované vozidlo může být odtaženo a kromě pokuty za špatné parkování budou majiteli vozidla účtovány i přepravní náklady za odtah vozidla, které musí uhradit, aby bylo mu bylo vozidlo navráceno. Uvedené přepravní náklady mohou být vysoké.

 

Parkovací místa pro zdravotně postižené motoristy      

 

Speciální parkovací povolení vydaná pro zdravotně postižené motoristy v zahraničí jsou ve Švédsku uznávána za předpokladu, že povolení obsahuje mezinárodní symbol osoby na invalidním vozíku.

 

Pokud povolení neobsahuje mezinárodní symbol, musí řidič podat žádost na místní švédské orgány pro získání zvláštního povolení, které mu bude na základě předložení jeho vnitrostátního povolení zdarma vydáno. Postup trvá asi 3 až 4 hodiny.

 

Držitelé platných povolení mohou parkovat kdekoliv ve Švédsku, nicméně nesmí parkovat svá vozidla takovým způsobem, aby jejich vozidlo ohrožovalo nebo blokovalo provoz.

 

Parkovací povolení musí být zřetelně umístěno ve vnitřní straně předního skla vozidla.

 

Zvláštní úlevy pro tělesně postižené řidiče zahrnuje:

- Parkování až na 3 hodiny v místech, kde parkování obvykle není přípustné

- Parkování až na 24 hodin v místech, kde je parkování povoleno v časovém úseku mezi 3 a 24 hodinami

- Parkování zdarma v místech, kde je obvykle placené parkování

 

Při použití parkovacího místa vyhrazeného pro zdravotně postižené řidiče, musí být dodržovány uvedené parkovací předpisy.


Semafory

 

Ve Švédsku je používán systém tříbarevného semaforu, který je v souladu s Úmluvou o dopravních značkách a signálech (Vídeň, 1968).

Zelená šipka znamená, že provoz může pokračovat ve směru šipky, nicméně je třeba opatrnosti při odbočování ve směru zelené šipky. Chodci mají vždy přednost.

 

Blikající oranžové světlo upozorňuje na opatrnost při průjezdu, odbočování..

 

Cyklisté mají často své vlastní "semafory", zejména v místech s cyklostezkami.

 

Dopravní značení

 

Švédsko ratifikovalo Úmluvu o dopravních značkách a signálech (Vídeň, 1968) a většina švédských dopravních značek je v souladu s modely uvedenými v Úmluvě.

 

Švédsko používá jako STOP značku červený osmiúhelník.

 

Směrové a informační cedule na dálnicích a silnicích, které jsou součástí evropské silniční sítě jsou zelené. Znamení pro vnitrostátní silnice a důležité místní komunikace jsou v modré barvě. Místní komunikace jsou značeny černými číslicemi na bílém pozadí.

 

Hotely, kempy, atd. jsou označeny informačním značením s modrým pozadím uprostřed, kterého je umístěna černá "smyčka" na bílém pozadí.

 

Dopravní značení pro turistické trasy, UNESCO, turistické atrakce a pamětihodnosti mají bílá písmena na hnědém pozadí.

 

Srážky s divokými zvířaty jsou ve Švédsku časté (los: 5,000 kolizí za rok, jelen: 32,000; kanec: 3,000). Řidiči by měli být obzvláště ostražití, pokud v místech označených dopravním značením, upozorňujícím na přítomnost divoké zvěře. Jedná se o žlutý výstražný trojúhelník s červeným okrajem s černou siluetou daného zvířete, nejčastěji losa, ale také jelena nebo soba. V současnosti je také v jednání plán na zavedení dopravního značení se siluetou divokého kance.

 

Informace o dopravních značkách používaných ve Švédsku mohou návštěvníci získat z autoklubu M, případě jsou k dispozici internetové stránce švédské dopravní správy: http://www.trafikverket.se.

 

Vodorovné dopravní značení

 

Vodorovné dopravní značení ve Švédsku je bílé.

Středové čáry jsou dělené dlouhými intervaly, výstražné čáry jsou dělené krátkými intervaly a při předjíždění mohou být přejížděny. Je zakázáno přejíždět plnou čáru.


Ve Švédsku se nachází celá řada nezabezpečené železničních přejezdů, kde je řidičům doporučena zvláštní opatrnost před a při překračování kolejí. Zabezpečené přechody mohou být vybavené různými systémy, s nebo bez světel a celými nebo polo-závorami, které se spouští při blížícím se vlaku.

 

Ve Švédsku nejsou stanovené žádné zvláštní předpisy pro doporučenou rychlost při příjezdu k železničního přejezdu, nicméně řidičům je doporučeno jet takovou rychlostí, aby mohli v případě nutnosti co nejrychleji zastavit.


Návštěvníci a obyvatelé

 

Bezpečnostní pásy a dětské zádržné systémy

 

Používání bezpečnostních pásů je povinné na předních i zadních sedadlech vozidla, pokud je jimi vozidlo vybaveno.

Není dovoleno přepravovat více cestujících než počet, který je uveden v registračním dokumentu vozidla.

Pokud je návštěvník nebo občan Švédska ze zdravotních důvodů zproštěn od povinnosti používání bezpečnostního pásu, musí být vlastníkem zvláštního povolení vydaného příslušnými orgány. V případě návštěvníků je povolení vydáváno v zemi jejich trvalého bydliště a mělo by být přeloženo do angličtiny.

 

Dětské zádržné systémy

Děti menší než 135 cm musí být umístěné v dětském zádržném systému, nebo dětské sedačce.

 

Pokud je dítě vyšší než 135 cm, avšak mladší 15-ti let musí řidič zajistit, aby dítě použilo běžné bezpečnostní pásy vozidla.

 

Děti menší než 140 cm mohou být přepravované na předním sedadle vozidla pouze v případě, že je vypnutý přední air-bag.

 

Následující doporučení se vztahuje na děti menší než 135 cm:

· Děti do cca 9-ti měsíců by měly být přepravované v dětském zádržném systému zády vůči směru jízdy a umístěné na předním nebo zadním sedadle.

 

· Děti od cca 7 měsíců do 4 let by měly být umístěné v dětském zádržném systému umístěném na předním nebo zadním sedadle. Umístění zády vůči směru jízdy je důrazně doporučeno, nicméně i umístění po směru jízdy je možné. Pokud je zádržný systém umístěn ve směru jízdy, měl by být dětský zádržný systém umístěn na zadním sedadle.

 

· Dětský zádržný systém může být používán do doby, dokud z něj dítě nevyroste (tj. dokud jejich uši nedosáhnou zadního horního okraje zádržného systému).

 

· Děti, které už nemohou používat dětský zádržný systém musí používat vhodné dětské sedačky spolu s běžnými bezpečnostními pásy vozidla. Dětské sedačky jsou obvykle umístěny na zadním sedadle vozidla, nicméně povoleno je i umístění na předním sedadle.

 

· Děti vyšší než 135 cm mohou používat běžná sedadla spolu s běžnými bezpečnostními pásy. Umístění zády vůči směru jízdy je doporučeno, nicméně povoleno je i umístění ve směru jízdy.

 

Povoleny jsou následující výjimky z pravidel a doporučení uvedených výše:

 

· Děti do 3 let mohou být přepravovány ve vozidle taxi služeb bez použití dětského zádržného systému.

 

· Pro pouze přechodnou a krátkou dopravu, nemusí být pro přepravu dětí od 3 let, menších než 135 cm, použit dětský zádržný systém nebo dětská sedačka, pokud jsou děti umístěny na zadním sedadle a - pokud je to možné - jsou zajištěné běžnými bezpečnostními pásy vozidla.

 

Helmy pro cyklisty

 

Bezpečnostní přilbu musí nosit řidiči a spolujezdci jedoucí na motocyklu nebo mopedu, se sídlem ve Švédsku nebo v zahraničí. Toto nařízení platí i pro cestující v postranních vozících.

Ochranné přilby návštěvníků musí odpovídat typu, který byl schválen v jejich zemi bydliště.

 

Světla

 

Všechna motorová vozidla musí povinně používat tlumená světla ve dne na všech komunikacích, a to celoročně. Je zakázáno řídit během dne pouze za použití s parkovacích světel (tj. přední poziční světla) na. Zadní světla nemusí být zapnutá během dne, pokud je obecné dobrá viditelnost.

 

Během tmy, včetně úsvitu a soumraku, a při špatném počasí, musí být použita obě světla a koncová světla. Řidič musí ztlumit světlomety v situaci, kdy se blíží jiné vozidlo, nebo při jízdě po dostatečně osvětlených komunikacích.

 

Mlhová světla mohou být použita při velmi špatné viditelnosti (déšť, mlha, těžký sníh, na podzim), nicméně nesmí být používána v kombinaci s tlumenými světly.

 

Čtyřkolová vozidla zaparkovaná nebo odstavená na špatně osvětlené komunikaci během tmy, včetně úsvitu a soumraku, a za špatného počasí, musí mít zapnutá obrysová světla (bílá nebo žlutá vpředu a červená vzadu). Nicméně, pokud vozidlo zastaví v nebezpečné pozici v důsledku nehody nebo poruchy, nebo v případě silného provozu, může místo nich použít výstražná světla. Viz níže.

 

Výše umístěná brzdová světla jsou ve Švédsku povolena.

 

Výstražný trojúhelník

 

Všechna motorová vozidla registrovaná ve Švédsku musí být vybavena výstražným trojúhelníkem. Výstražný trojúhelník je povinný také v případě zahraničních vozidel, pokud jsou vyžadovány v zemi registrace vozidla.

 

Výstražné trojúhelníky by měly být umístěny ve vzdálenosti cca 50 metrů za vozidlem na běžných komunikacích a asi 100 metrů na dálnicích.

 

Použití výstražných světel není ve Švédsku povinné. Pokud je jimi však vozidlo vybaveno, je jejich použití doporučeno v případě, kdy musí vozidlo zastavit na krajnici v nebezpečné pozici z důvodu nehody nebo poruchy. Toto nařízení platí nehledě na denní dobu.

 

Výstražná světla by neměla být běžně používána za jízdy.

 

Hasicí přístroj

 

Hasící přístroj na palubě osobních automobilů je doporučen, nicméně není povinný.

 

Lékárnička

 

Lékárnička na palubě osobních automobilů je doporučená, nicméně není povinná.

 

Pneumatiky a hloubka dezénu

 

Minimální předepsaná hloubka vzorku pneumatiky je 1,6 mm (letní pneumatiky), 3 mm (zimní pneumatiky).

 

V období od 1. prosince do 31. března musí být všechna vozidla (i přívěsy a vozidla do 3,5 t celkové hmotnosti) vybavena zimními pneumatikami s označením M + S (s nebo bez hrotů), pokud to stav povrchu vozovky vyžaduje - jízdní podmínky jsou vlivem povětrnostních podmínek ztížené - tzn. silnice je pokryta ledem nebo sněhem, případně je povrch vozovky mokrý a teplota se pohybuje okolo nebo pod 0 ° C. Toto nařízení se vztahuje také na vozidla registrovaná v zahraničí.

 

Pokud během tohoto období neodpovídají jízdní podmínky zimním (viz. výše), jsou povoleny letní pneumatiky. V konkrétní situaci má policie konečné právo rozhodnout, zda se na danou situaci vztahovaly zimní podmínky, či ne.

 

Ostatní

 

---

 

Návštěvníci

 

Viz výše.

 

Obyvatelé

 

Viz výše.


Zimní období pro motoristy je obvykle od října do března, nicméně může se lišit v závislosti na klimatických podmínkách.

 

Pneumatiky s hroty

Pneumatiky s hroty mohou být použity v období od 1. října do 15. dubna. Pokud to počasí a jízdní podmínky vyžadují, mohou být tyto pneumatiky také použity před nebo po tomto období. Takové případy jsou časté většinou v severní části země.

 

Ve Švédsku je v platnosti několik místních omezení pro používání pneumatik s hroty. Nejsou povolené při jízdě ulicí Hornsgatan ve Stockholmu. Omezení z přelomu let 2010 a 2011 pro Göteborg a Uppsalu není použitelné v letech 2011 - 2012.

 

Pneumatiky s hroty mohou být namontovány na osobní automobily, obytné automobily, nákladní automobily a autobusy. Pokud jsou vozidla vybavena pneumatikami s hroty, měly by být ty to pneumatiky použity na všech kolech vozidla.

 

V případě, kdy vozidla vybavená pneumatikami s hroty táhnou přívěs, jsou pneumatiky s hroty vyžadovány i pro přívěs pouze v případě, že vozidlo s přívěsem se pohybuje po zledovatělých a zasněžených silnicích.

 

Pneumatiky s hroty nejsou ve Švédsku volně k pronájmu, nicméně jsou zde volně v prodeji.

 

Ve Švédsku nejsou stanoveny žádné speciální rychlostní limity pro výše uvedená vozidla; tato vozidla nemusí být ani nijak označena(např. speciální nálepkou).

 

Zimní pneumatiky

 

Minimální předepsaná hloubka dezénu pneumatik je 1,6 mm (letní) a 3mm (zimní).

 

V období od 1. prosince do 31. března musí být všechna vozidla (i přívěsy a vozidla do 3,5 t celkové hmotnosti) vybavena zimními pneumatikami s označením M + S (s nebo bez hrotů), pokud to stav povrchu vozovky vyžaduje - jízdní podmínky jsou vlivem povětrnostních podmínek ztížené - tzn. silnice je pokryta ledem nebo sněhem, případně je povrch vozovky mokrý a teplota se pohybuje okolo nebo pod 0 ° C. Toto nařízení se vztahuje také na vozidla registrovaná v zahraničí.

 

Policie je oprávněna učinit konečné rozhodnutí o tom, zda se zimní jízdní podmínky vztahují na konkrétní komunikaci nebo její část. V případě, že v zimě neplatí zimní jízdní podmínky (viz. výše), jsou povoleny letní pneumatiky, dokonce i v období mezi 1. prosincem a 31. březnem.

 

 

Sněhové řetězy

Vybavení vozidla sněhovými řetězy a použití sněhových řetězů na jakýkoli druh vozidla ve Švédsku, pokud to počasí nebo jízdní podmínky vyžadují, je povoleno.

Sněhové řetězy nejsou ve Švédsku volně k pronájmu, nicméně jsou zde volně v prodeji.

 

Ve Švédsku nejsou stanoveny žádné speciální rychlostní limity pro vozidla vybavená sněhovými řetězy.

 

Ostatní vybavení

Řidiči musí mít povinně nemrznoucí směs v kapalině do ostřikovačů pro čelní sklo vozidlo a současně musí být vybaveni lopatou k odházení sněhu. Dále je doporučeno mít na palubě vozidla tažné lano, startovací kabely a reflexní vestu.


Registrační formality

 

Jízdní kola nemusí být ve Švédsku registrovaná.

 

Pojištění

 

Pojištění pro jízdní kola není nutné.

 

Cyklopruhy

 

Ve Švédsku má tamní síť cyklostezek velmi rychle rostoucí potenciál. Cyklostezka "Sverigeleden" pokrývá celou zemi a spojuje všechny hlavní přístavy a města. Ve Švédsku se v současnosti nachází mnoho pojmenovaných a značených cyklistických tras. V některých případech jsou cyklostezky v kombinaci s turistickými stezkami.

 

Další informace lze získat z místní turistické informační kanceláře nebo od:

 

Cykelfrämjandet

Kolonka 47

250 53 Helsingborg

Tel:. +46 8 545 910 30 (od pondělí do středy a v pátek 10.00 - 13.00, čtvrtek 14.00 - 18.00)

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Povinné vybavení

 

Jízdní kola, užívaná za tmy, musí být vybavena světly na přední a zadní straně v kombinaci s bílou odrazkou na přední straně a červenou odrazkou na zadní straně. Žluto-oranžové boční odrazky jsou vyžadována na paprscích obou kol.

Zvonek patří také k povinnému vybavení jízdních kol ve Švédsku.

 

Bezpečnostní helma

 

Povinnost bezpečnostní přilby platí pro děti do 15-ti let, nicméně přilba je doporučena všem cyklistům.

 

Speciální právní úprava

 

---


Hlášení o nehodě

 

Nehody se zraněním a / nebo rozsáhlým poškozením vozidel, případně jiného majetku, musí být okamžitě hlášeny na policii, prostřednictvím telefonní linky č. 112. Do příjezdu policie na místo a provedení všech nezbytných šetření, nesmí místo nehody opustit žádný ze zainteresovaných účastníků nehody. Zúčastněná vozidla současně nesmí být přesunuta.

 

Nehody se způsobením malé hmotné škoda nemusí být hlášeny na policii, nicméně zainteresovaní účastníci nehody se musí identifikovat a musí si vyměnit kontaktní informace se všemi dotčenými osobami.

 

Řidičům je doporučeno vyplnění a podepsání Evropského formuláře o nehodě, a uchování jeho kopie; tento formulář používá většina pojišťoven ve Švédsku i v zahraničí. Pokud řidiči opustí místo nehody, aniž by vyplnili tento formulář, případně poskytli druhé straně kontaktní a osobní informace, mohou být potrestáni pokutou, nebo trestem odnětí svobody.

 

Nehody zahrnující zvířata

Srážky s divokými zvířaty jsou ve Švédsku Některé hlavní dopravní tepny jsou oplocené, aby se tak zvířatům zabránilo ve vniknutí na komunikaci, nicméně většina komunikací je nechráněná. Průměrně dojde ve Švédsku ročně k 5,000 srážek s losem, spolu se 32,000 srážek s jelenem a 3,000 srážek s kancem.

 

Nejnebezpečnějším denním obdobím jsou hodiny kolem soumraku a za soumraku. K většině nehod dochází v zalesněných oblastech, jako je severní Skåne a Småland, a od jezera Vänern, Vättern a Mälaren na sever země. Nicméně, nehody se zvířaty lze očekávat kdekoli v zemi, např. také v otevřených oblastech a poblíž obydlených oblastí. Dopravní značení varující před pohybem volně žijících zvířat v blízkosti komunikací je proto třeba brát vážně.

 

Jakékoliv srážky, zahrnující losy (moose), jeleny, sob, srnce, divoká prasata, medvědy, rosomáky, vlky a rysy musí být okamžitě hlášeny na policii buď voláním na telefonickou linku 112 (číslo tísňového volání) nebo linku 114 14 (telefonní číslo celostátní policie). Kolize musí být zaznamenány, nehledě na to zda zvíře je nebo není zraněno. Místo, kde k nehodě došlo, musí být označeno reflexní páskou nebo jakýmkoli jasně viditelným předmětem, pro snadnou identifikaci místa nehody policií. Po oznámení nehody a označení místa nehody může řidič místo opustit.

 

Nehody zahrnující menší zvířata - jezevci, zajíci nebo lišky - mohou, ale nemusí být hlášeny.

 

Čísla tísňových linek

 

policie)

ambulance) 112

hasiči)

 

V ne-nouzové situaci, je řidičům doporučeno volat na telefonní číslo celostátní policie (114 14). Volající bude automaticky spojen na nejbližší policejní stanici. Více informací je k dispozici na: http://www.polisen.se/

 

Pojistné formality

 

V případě, že je vozidlo registrované v cizí zemi, která podléhá používání systému zelených karet, zapojené do nehody s možným nárokem na pojistné plnění z povinného ručení, je řidičům takových vozidel doporučeno nahlásit nehodu na Švédskou kancelář pojistitelů, která bude působit jako jejich zástupce. Švédská kancelář pojistitelů může být kontaktována na následující adrese:

 

Trafikförsäkringsföreningen (TFF)
(Švédská kancelář pojistitelů)
PO Box 24035
104 50 Stockholm
tel: +46 8 522 781 00
fax: +46 8 661 09 56
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Internet: http://www.tff.se

Vozidla pro osobní dopravu

 

Ve Švédsku působí mnoho autopůjčoven. K dispozici ve Švédsku je tak řada světových společností jako Avis, Budget, Euro-dolar, Hertz a Europcar Interrent, přičemž rezervace mohou být provedeny v zahraničí před odjezdem.

 

Na téměř každém letišti a nádraží ve Švédsku je možné pronajmout samostatná vozidla. Mnoho řetězců čerpacích stanic také provozuje autopůjčovny. Návštěvníkům je nicméně doporučeno provedení rezervace v dostatečném předstihu, a to zejména v malých městech. Rezervace lze provést telefonicky nebo přes internet.

 

Tarify Europcar (2014) na letišti Arlanda, platba on-line, včetně DPH a pojištění:

 

 

Na týden, neomezené km

Ford Fiesta  

2.748,73 SEK

Volvo V40 

2.998,71

Volvo V60

3.373,74

Volvo V70

3.748,76

 

Požadavky pro řidiče

 

Řidič musí být držitelem řidičského průkazu po dobu nejméně jednoho roku a musí splňovat minimální věkovou hranici 21 let.


Obecné

 

Švédská železniční síť obsluhuje téměř celou zemi. Některých oblastí lze dosáhnout kombinací železniční a autobusová dopravy. Státem vlastněná společnost "SJ" provozuje většinu osobní železniční dopravy. Služby na mnoha linkách jsou také poskytovány hrstkou soukromých a polo-soukromých společností.

 

Vnitrostátní osobní doprava

 

Hlavní města jsou spojena častými denními službami. Vysokorychlostní vlaky obsluhují trasy mezi všemi hlavními městy. Průměrné cestovní časy jsou 3 hodiny z Göteborgu do Stockholmu a 4 hodiny z Malmö do Stockholmu

 

Jízdenky by měly být rezervovány v předstihu, místenky jsou povinné. Většinu jízdenek lze nyní zakoupit na internetu nebo telefonicky na čísle zákaznického centra příslušné železniční společnosti. Nákup jízdenek u pokladen je možný v hlavních městech, nicméně jejich provozní hodiny mohou být omezené a je třeba očekávat dlouhé fronty.

 

Noční spoje s lehátkovými vozy spojují Göteborg s městy Umeå a Lulea a Stockholm s Lulea, v severních částech země.

 

Vnitrostátní železniční služby

 

---

 

Mezinárodní osobní doprava

 

Stockholm - Oslo (Norsko)

Stockholm - Kodaň (Dánsko)

Göteborg - Oslo (Norsko)

Malmö - Kodaň (Dánsko)

Malmö - Berlín (Německo - noční vlak)

Lulea - Narvik (Norsko)

 

Mezinárodní železniční služby

 

---

 

Adresa pro více informací

 

Obecné informace o cestování vlakem a autobusem ve Švédsku jsou k dispozici z informačního centra Resplus. Jejich internetové stránky (www.resplus.se) obsahují spojení na všechny místní provozovatele železniční dopravy.

Přímá spojení na některé z hlavních vlakových operátorů:

 

SJ Zákaznické centrum

Tel. +46 771 75 75 75
http://www.sj.se

Veolia Transport
Tel. +46 771 26 00 00
http://www.veoliatransport.se
http://www.bokatag.se


Tågkompaniet
Tel. +46 771 444 111
http://www.tagkompaniet.se

Öresundståg
Tel. +46 771 777 777
http://www.oresundstag.se

 

Norrtag

Tel. +46 771 75 75 75

www.norrtag.se


Expresní autokarová doprava a místní autobusy jsou provozovány několika společnostmi - viz odkazy níže. Levné a efektivní spoje jsou k dispozici ve všech městech. Mnoho autobusových operátorů nabízí speciální ceny za víkendové jízdenky a slevy pro studenty a seniory.

 

K dispozici je také mezinárodní autokarová doprava do Osla a Kodaně.

 

Odkazy na společnosti, provozující ve Švédsku autokarovou dopravu:

http://www.swebus.se/

http://www.svenskabuss.se/

http://www.eurolines.com/en/


Veřejná doprava je ve Švédsku k dispozici ve všech městech a hlavních městech. Pro rozsáhlé informace o veřejné dopravě ve Stockholmu, Göteborgu a Malmö jsou k dispozici následující odkazy:

 

Veřejná doprava ve Stockholmu:

http://sl.se/

 

Veřejná doprava v Göteborgu:

http://www.vasttrafik.se/#!/en/

 

Veřejná doprava v Malmö:

http://www.skanetrafiken.se/templates/StartPage.aspx?id=16125&epslanguage=EN

 

Stanice metra ve Stockholmu jsou označené modrým "T" na bílém pozadí.

 

Jízdenky na autobus a metro musí být obecně zakoupeny předem, a to buď z automatů na jízdenky,  v trafice, nebo na novinových stáncích jako jsou "Pressbyrån". Jednotlivé jízdenky mohou být drahé, zvláště pokud byly zakoupeny přímo ve vozidle. Proto je obvykle výhodnější koupit jízdenku platnou pro jeden nebo několik dnů, případně soubor jednotlivých jízdenek.

 

Turistické jízdenky, k nimž patří také slevové poukazy do muzea, na výlety lodí a do restaurací, jsou v mnoha městech také k dispozici.

 

Metro

 

---

 

Autobusy a trolejbusy

 

---

 

Taxi

 

Vozidla taxi služeb jsou široce dostupná. Taxi služby nejsou nijak regulovány.

 

Ve městech Stockholm, Göteborg a Malmö se vyskytuje řada vozidel taxi služby, která mají špatnou pověst pro extrémní nadsazování cen. Tato vozidla taxi služeb se zaměřují na nevědomé návštěvníky ze zahraničí zejména na letištích, trajektových terminálech, vlakových nádražích a na ulicích ve Stockholmu, Göteborgu a Malmö.

 

Tato podvodná vozidla působí jako běžná vozidla taxi služeb, přičemž používají i loga podobných typů. Návštěvníkům ze zahraniční je proto důrazně doporučena obezřetnost a současně je jim doporučeno přednostně se informovat na letištích a v hotelu, ohledně společností, provozujících taxi služby, kterým se mají raději vyhnout. Pro všechny vozidla taxi platí povinnost označení žlutými nálepkami na bočních oknech, s uvedením průměrných maximálních sazeb na 10 km nebo 15 minut. Ceny v autorizovaných vozidlech taxi jsou zpravidla do 500 SEK. Podvodná vozidla taxi jsou označena vyššími částkami, někdy až několik tisíc SEK.

 

V Stockholmu patří mezi doporučované společnosti společnost Taxi Stockholm, Taxi Kurir a Taxi 020. Tyto společnosti zaměstnávají solidní řidiče.

 

Cestujícím je doporučeno sjednat cenu za přepravu před nástupem do vozidla, aby se vyhnuli jeho extrémnímu nadsazení. Toto doporučení platí zejména pro jízdy vozidly taxi služby na a z letiště. Zákon stanovuje, že v případě, kdy je cena ta jízdné vyšší než 500 SEK je řidič povinen dát klientovi písemnou cenovou nabídku již před jízdou. Cena za jízdu vozidly taxi, obsluhující centrum města Stockholm a letiště Arlanda, by neměla nikdy přesáhnout 600 SEK.


Mezinárodní trajektové linky

 

K dispozici je rozsáhlá síť trajektových služeb, přepravující automobily a cestující, které spojují Švédsko a Dánsko, Estonsko, Finsko, Německo, Lotyšsko, Litvu, Norsko a Polsko. Některé služby fungují pouze v létě.

 

Destinace

Doba plavby

Společnost

Německo

 

 

Göteborg – Kiel 

13h 30min

Stena Line 

Trelleborg – Travemünde 

7h 30min
9h 30min

TT Line 

Trelleborg – Sassnitz

4h

Stena Line

Trelleborg - Rostock 

5h 30min
7h 30min

Scandlines
TT Line 

Malmö - Travemünde 

9h

Finnlines (nákladní trajekt)

Dánsko   

 

 

Helsingor - Helsingborg 

20 min

Scandlines
HH Ferries

Ronne -Ystad 

2h 30min

Bornholms Trafikken 

Frederikshavn - Göteborg 

3h 15min

Stena Line 

Grenaa - Varberg 

4h 15min

Stena Line 

Estonsko

 

 

Stockholm – Tallinn 

15h 15min

Tallink Silja

Finsko

 

 

Grisslehamn – Eckerö (Alandy)

2h

Eckerö Linjen 

Kapellskär – Mariehamn (Alandy)

1h 15min

Viking Line

Kapellskär – Nadendal

10h

Finnlines

Stockholm – Abo

10h

Tallink Silja
Viking Line

Stockholm – Mariehamn – Helsinki 

16h přes noc

Viking Line  

Stockholm - Helsinki 

15h 55min

Tallink Silja

Stockholm – Turku 

10-12h

Tallink Silja
Viking Line  

Umea - Vaasa 

4h

Wasaline 

Lotyšsko

 

 

Stockholm - Riga 

15h

Tallink 

Nynäshamn - Ventspils 

11h

Stena Line

Litva

 

 

Karlshamn - Klaipeda 

14h

DFDS Lisco 

Norsko  

 

 

Strömstad - Sandefjord 

2h 30min

Color Line 

Polsko

 

 

Karlskrona - Gdynia 

10h 30min

Stena Line 

Nynäshamn - Gdansk 

19h

Polferries 

Ystad - Swinoujscie 

6h 30min - 10h

Polferries
Unity Line 

 

Adresa pro další informace

Podrobnosti o trajektové přepravě, jízdní řády, jízdné apod., lze získat v autoklubu M ve Stockholmu, nebo přímo od trajektových společností uvedených v tabulce výše.

 

Říční trajekty

 

Pravidelné trajekty pro automobily provozované mezi pevninou a ostrovem Gotland:

 

 

 Doba plavby

Nynäshamn - Visby 

 3h - 3h 20min

Oskarshamn - Visby 

 2h 40min - 3h

 

Destinace Gotland

Tel:. 46 771 22 33 00

http://www.destinationgotland.se

 

Pravidelné trajekty pro automobily provozované mezi pevninou a ostrovem Öland:

 

Oskarshamn - Byxelkrok / Délka: 2h (pouze v létě) M / S Solsund

Tel:. 46 499 449 20

http://www.olandsfarjan.se/

 

K dispozici je také mnoho lodí pro přepravu cestujících v souostroví Stockholmu a Göteborg, ale většina z nich nepřepravuje vozidla.


Plavba na lodích je ve Švédsku velmi populární, přičemž podél pobřeží, v souostrovních oblastech a na mnoha kanálech, jezerech a řekách je dostatek možností, pro plavbu na lodi.

 

Vstupní přístavy

 

Zahraniční rekreační plavidla mohou do Švédska vstoupit skrze kterýkoliv vhodný přístav, přičemž kapitán je povinen oznámit příjezd co nejdříve na nejbližším přístavu nebo celním úřadě.

 

Ve Švédsku se nachází přibližně 500 vstupních přístavů pro návštěvníky(Gästhamnar), které disponují různými druhy zařízení pro hostující lodě.

 

Pravidla pro užívání plavidel

 

Během období páření ptactva a ostatních zvířat platí ve Švédsku kotevní omezení. Současně se zde nachází také celá řada chráněných oblastí, do nichž je turistům vstup zakázán.

 

Turistům je proto doporučeno zajistit si v předstihu dostatečné informace o oblasti, do níž se chtějí vydat.

 

Pronájem rekreačních plavidel

Rekreačních lodě a malá plavidla, jako jsou kánoe a kajaky, je ve Švédsku volně k pronájmu. Podrobnosti mohou návštěvníci získat z jakéhokoli místní turistické informační kanceláře nebo ze Svenska Kryssarklubben na níže uvedené adrese.

 

Adresa pro více informací

 

Ve Švédsku je k dispozici velké množství plavebních klubů. Informace lze získat od následujících asociací:

 

Svenska Kryssarklubben
(Riksföreningen)

PO Box 1189

131 27 Nacka Strand
Tel.:  +46 8 448 2880
Fax:  +46 8 448 2889
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 
Internet: http://www.sxk.se

 

Svenska Seglarförbund 
(Švédská federace pro plachtění)
Af Pontins Väg 6
115 21 Stockholm
Tel.: +46 8 459 0990
Fax: +46 8 459 0999
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Internet: http://www.svensksegling.se/

              http://www.gasthamnsguiden.se
              http://www.maringuiden.se


Národní letecké společnosti

 

Národní leteckou společností ve Švédsku je společnost Scandinavian airline SAS a několik dalších švédských společností, které provozují domácí i mezinárodní lety.

 

Mezinárodní letiště

 

Letiště Stockholm Bromma se nachází v blízkosti centra města a slouží pro vnitrostátní lety.

 

Mezinárodní Letiště Stockholm Arlanda se nachází 45 km severně od Stockholmu a 35 km jižně od Uppsaly. Je napojeno na Stockholm, stejně jako Uppsalu a okolní města pomocí účinné železniční a autobusové sítě. Cesta vlakem do centra Stockholmu trvá okolo 20-ti minut, a cesta autobusem trvá 45 minut.

 

Letiště Skavsta, poblíž Nyköpingu, se nachází 100 km jižně od Stockholmu. Je používáno zejména nízko-nákladovými leteckými společnostmi. K dispozici je autobusová doprava do centra Stockholmu.

 

Mezinárodní Letiště Göteborg-Landvetter se nachází 25 km východně od města. S městem je spojeno autokarovými službami s odjezdy každých 15 minut, přičemž cesta trvá 30 minut.

 

Mezinárodní Letiště Malmö-Sturup se nachází 30 km jihovýchodně od města. K dispozici jsou autokarové služby do Malmö a Lundu. Návštěvníci, kteří chtějí cestovat do Kodaně mohou využít letištní autokarové služby do Malmö s následným využitím vlaku do Kodaně.

 

V následujících městech jsou k dispozici tuzemská letiště s omezenými mezinárodními lety (Inter-skandinávské):

 

Jönköping  

Västeräs   

Örebro 

Växjö   

Linköping  

Ronneby

Kalmar   

Norrköping  

Karlstad

 

Nájem vozidel na letištích

 

Téměř na všech letištích ve Švédsku je možné pronajmout si vozidlo. Návštěvníkům je nicméně doporučeno provedení rezervace v dostatečném předstihu, a to zejména v malých městech.

Klasifikace

 

Ve Švédsku existují klasifikované i neklasifikované hotely ve všech kategoriích. Klasifikace hotelů zde není povinná.

 

Klasifikované hotely jsou značeny systémem hvězdiček ve škále 1 - 5. Kritéria pro klasifikaci hotelů lze jsou k dispozici na http://www.hotelsinsweden.com/english/.

 

V případě neklasifikovaných hotelů může být ukazatelem o jeho standardu cena za pokoj. Většina hotelů ve Švédsku však nabízí kvalitní ubytování.

 

Malé rodinné hotely jsou ve Švédsku méně časté než v mnoha jiných zemích. Takové hotely sice jsou ve Švédsku k dispozici, nicméně většina hotelů, zejména ve městech, je součástí hotelových řetězců.

 

Tarify

 

Hotelové tarify jsou poměrně vysoké, zejména ve velkých městech. Speciální, snížené sazby (až do výše 50% a více), platí o víkendech a během letních měsíců vzhledem k neexistenci obchodních cestujících.

 

Hotelové tarify nejsou obvykle pevně stanovené. Jsou závislé na tom, kdy a jak je provedena rezervace a v častých případech je možné je přímo vyjednat. Návštěvníkům Švédska je proto doporučeno vždy požádat o nejlepší dostupné sazby a zkontrolovat, zda jsou k dispozici nějaké slevy. Ceny za ubytování jsou obvykle nižší při provedení rezervace skrze hotelový rezervační systém, spíše než při rezervaci přímo v hotelu. Nezávislé hotely nabízí často nižší tarify než ty, které patří do hotelových řetězců.

 

Hotelové tarify jsou uvedené včetně DPH (12%), snídaně a všech poplatků za služby.

 

Oficiální tarify pro Stockholm-město (za pokoj / noc, včetně snídaně):

 

 

jednoduchá

dvojitá

Běžné sazby

od 1,500 SEK

od 1,800 SEK 

Letní / víkendové sazby

od 700 SEK

od 1,000 SEK

 

Rezervace

 

Hotelové řetězce mají vlastní internetové stránky a zákaznická call centra, prostřednictvím kterých lze provést reservaci - viz níže. Hotelové pokoje mohou být rezervovány prostřednictvím místních turistických kanceláří (on-line nebo telefonicky). Většina letišť a některé železniční stanice také nabízí rezervační služby.

 

Hlavní sezóny se ve Švédsku liší v závislosti na lokalitě. V horských střediscích běží sezóna od Vánoc do poloviny ledna a od konce února do začátku března a Velikonoc. V turistických střediscích a v pobřežních oblastech, probíhá hlavní sezóna od poloviny června do poloviny srpna.

 

Vyhledávání volných pokojů je obvykle snadné, nicméně předběžná rezervace je doporučena, obzvláště ve Stockholmu, Göteborgu a Malmö.

Informace o hotelích a rezervacích ve Stockholmu: Návštěvní úřední deska ve Stockholmu

Tel:. 46 8 508 285 08

http://www.visitstockholm.com

 

Průvodci

 

Nejlepším zdrojem informací o všech ubytovacích alternativách v oblasti jsou místní a regionální turistické kanceláře. Mohou poskytnout kompletní záznamy, včetně hotelových řetězců i nezávislých hotelů. Tištěné brožury lze objednat z internetových stránek dané turistické kanceláře, na nichž jsou návštěvníkům k dispozici i seznamy hotelů. Pro seznam všech turistických kanceláří ve Švédsku s jejich telefonními čísly a internetovými stránkami, viz http://turism.se/.

 

V současnosti nejsou k dispozici žádné tištěné příručky se seznamem hotelů ve Švédsku, nicméně návštěvníkům v tomto ohledu mohou být nápomocné následující internetové stránky:

http://www.hotelsinsweden.com/english.

 

Každý hotelový řetězec ve Švédsku zveřejňuje seznam vlastních hotelů.

 

Hotelové řetězce

 

Ve Švédsku se nachází celá řada hotelových řetězců s centrálním rezervačním systémem:

 

 

Tel.:    

Internet

Best Western   

+46 20 792 752  

http://www.bestwestern.se nebo http://www.bestwestern.com

Choice Hotels  

+46 771 666 700  

http://www.choicehotels.se (anglická verze)

First Hotels  

+46 20 41 11 11 

http://www.firsthotels.se

Ibis Hotels  

+46 771 44 66 88  

http://www.ibishotel.se

SAS Radisson  

+46 20 238 238

http://www.radissonblu.com

Scandic  

+46 8 517 517 00 

http://www.scandichotels.se

Sweden Hotels  

+46 771 777 800 

http://www.swedenhotels.se

Rica Hotels 

+46 8 723 72 72 

http://www.rica.se  

Elite Hotels 

+46 771 788 789 

http://www.elitehotels.se  

Your Hotel 

bez call centra 

http://www.ditthotell.se  

 

Adresa pro více informací

 

---


Místa

 

Švédsko nabízí přes 1,000 kempů, mnoho z nich se nachází v blízkosti jezer a v malebné okolí. Zhruba 500 kempů je členem Švédské asociace vlastníků kempů a chat (Svenska Campingvärdars Riksförbund - SCR). Ostatních 500 kempů je nezávislých.

 

Kempy, patřící pod SCR jsou, ve srovnání s nezávislými kempy, efektivněji prosazovány na trhu. Návštěvníci se tedy mohou domnívat, že jediné kampy, které jsou ve Švédsku k dispozici jsou právě kempy, patřící pod SCR. Nicméně tyto kempy představují pouze 50% z celkového počtu kempů ve Švédsku. Nicméně nezávislé kempy za nimi v ničem nezaostávají. Z pravidla tedy není žádný rozdíl mezi kempy, patřící pod SCR, a nezávislými kempy.

 

Kempy, patřící pod SCR, jsou klasifikovány dle systému hvězdiček, podobně jako hotely, a to od 1 do 5-ti hvězdiček v závislosti na poskytovaném komfortu. Nezávislé kempy tento systém nevyužívají; místo něj mohou návštěvníkům pomoci v orientaci ve standardu a nabízených službách, v případě nezávislých kempů, jejich ceny.

 

Ställplatser (Zastávky / Stellplätze) a Quick-Stop (prostory pro rychlé zastavení)

 

Ve Švédsku se nachází přibližně 150 organizováných "ställplatser" pro obytné automobily. Jsou uvedeny na www.campingkatalogen.se a také v tištěném katalogu nezávislých kempů vydávaným časopisem “Husvagn & Camping“ - viz výše.

 

"Ställplatser" jsou určeny především pro obytné automobily. Obecně mohou být pro přenocování využity i karavany, nicméně tato možnost je upravena správním orgánem dané lokality - buď soukromí vlastníci pozemků nebo místní úřady, pokud se "ställplats" nachází na místě, vlastněném obecním úřadem.

 

Většina odpočívadel podél dálnice je vlastněna a řízena Trafikverket (švédská správa silnic), které, ačkoli oficiálně nespadají do "ställplatser", nabízí odpovídající parkovací prostory a vybavení pro přenocování obytných automobilů. Rastplatskartan, mapa Švédska, v níž jsou vyznačeny další plochy, je k dispozici zdarma v místních turistických kancelářích nebo prostřednictvím www.trafikverket.se.

 

Mnoho kempů také nabízí “Quick Stop“ stání pro obytné autmobily, jejichž řidiči plánují zastávku pouze na jednu noc. Pobyt v “Quick Stop“ stání je, ve srovnání s klasickým stáním v kempu, levnější. “Quick Stop“ stání jsou otevřena pro příjezd vozidel od 21 hodin, přičemž vozidla musí stání opustit do 9-ti hodin ráno.

 

Přenocování ve vozidle, zaparkovaném na veřejném parkovišti, není zakázáno, nicméně nedoporučuje se. Místní parkovací předpisy a dopravní značení, upravující parkování v dané oblasti, musí být v každém případě dodrženy. Parkování v blízkosti oblíbených turistických atrakcí může být v noci omezeno nebo dokonce zakázáno.

 

Ve Švédsku je obvykle možné získat pouze propan (např. Primus). Zařízení, určená pro spalování butanu, nesmí být naplněna propanem - toto je nezákonné, ale také velmi nebezpečné. Propan a související činnosti, jako je vaření, topení nebo osvětlení, jsou ve Švédsku levné a široce dostupné u více než 2,000 prodejců Primus.

 

Sezóny

Letní sezóna trvá od května do konce srpna / začátku září. V období mezi koncem června a va červencem je návštěvníkům doporučena předběžná rezervace, zejména v případě kempování podél západního pobřeží (sever a jih Göteborgu / Gothenburg), na ostrovech Öland a Gotland a blízkosti dalších populárních turistických oblastí.

 

Okolo 350 kempů je otevřených celoročně. Mimo letní sezónu je často nutná předběžná rezervace. Táboření s karavanem v zimě je populární v blízkosti lyžařských středisek v severních částech země.

 

Tarify

 

Většina kempů účtuje poplatek za kempové místo / stání. Jedno místo zahrnuje obytný automobil nebo automobil + karavan / stan, spolu s dostatečným počtem osob. Denní sazby se pohybují mezi 100 - 300 SEK za místo, v závislosti na ročním období a standardu kempu.

 

Elektřina obvykle není v sazbě zahrnuta; průměrná cena se pohybuje mezi 35-ti – 50-ti SEK na den. V některých kempech jsou do tarifu zahrnuty sprchy, ale není to pravidlem.

 

Dokumenty potřebné pro kempování

 

Camping Card International, nebo-li Mezinárodní karta pro kempování (CCI) je akceptována pouze v nezávislých kempech.

 

Kempy, patřící pod SCR, CCI nepřijímají. Místo této karty vyžadují karty Camping Key Europe. Tuto kartu je možné zakoupit v prvním navštíveném kempu, který patří pod SCR, za 140 SEK.

 

Stanování

 

Táboření je povoleno na jednu nebo dvě noci na pozemku, který není používán pro zemědělské účely a není v blízkosti obydlí. Osoby, zamýšlející tábořit na takových místech, musí získat povolení, udělené vlastníkem pozemku, pokud existuje pravděpodobnost, že táboření způsobí vlastníkovi pozemku nepříjemnosti. Místo musí být ponechána ve stejném stavu v jakém bylo před tábořením a táborníci po sobě nesmí zanechat žádné odpadky.

 

Ve Švédsku se ovšem nachází oblasti, v nichž je táboření omezeno, případně je zpoplatněno:

 

- Oblast podél kanálu Dalsland - v blízkosti Göteborgu – táboření je povoleno pouze na vyznačených místech a je zpoplatněno poplatkem ve výši 50 SEK za osobu na noc.

- Oblast podél západního pobřeží, mezi Göteborgem a norskými hranicemi, zde se nachází oblasti v blízkosti moře, kde je táboření zakázáno.

- V provincii Dalarna, je táboření zakázáno podél řeky Österdalälven, severně od města Mora.

 

Návštěvníkům těchto regionů je doporučeno informovat se na místních turistických kancelářích.

 

Návštěvníci mohou chodit, lyžovat, nebo jezdit na koni přes veškeré pozemky, pole, nebo lesy, pokud se nejedná o kultivované prostory, nebo se tato místa nenachází v blízkosti domů. Mohou sbírat divoké plody, houby a divoce rostoucích květiny, pokud se ovšem nejedná o chráněné druhy. Toto povolení je známé jako “právo veřejnosti na přístup“.

 

V létě je zakázáno rozdělávat otevřené ohně z důvodu nebezpečí vzniku požáru. V ostatních obdobích musí být oheň spravován s velkou péčí a následně musí být uhašen vodou. Více informací je k dispozici od Švédské Agentury pro ochranu životního prostředí: www.naturvardsverket.se.

 

Nájem vybavení

 

---

 

Průvodci

 

Na 500 kempů, patřící pod SCR, je uvedeno na www.camping.se a ve výročním tištěném katalogu (ve švédštině, angličtině a němčině). Katalog lze objednat zdarma z výše uvedených internetových stránek, případně jej zde prohlížet on-line. Současně je také k dispozici od místních turistických kanceláří v celém Švédsku a skrze  pobočky “Visit Sweden“ (Švédská národní organizace cestovního ruchu) v zahraničí.

 

Několik kempů spolupracuje ve svých marketingových aktivitách. Většina z nich je členem SCR. Viz například www.firstcamp.se, www.topcamp.se nebo www.swecamp.se.

 

Švédský Karavan Klub vlastní 40 kempů, ve kterých se mohou ubytovat i osoby, které nejsou členy klubu. Jsou uvedeny na www.caravanclub.se a ve výročním katalogu (pouze ve švédštině).

Na 500 nezávislých kempů je uvedeno na internetových stránkách www.campingkatalogen.se a ve výročním katalogu (pouze ve švédštině), vydávaném časopisem “Husvagn & Camping“. Tištěný katalog je zpoplatněn a lze jej objednat na výše uvedené internetové stránce.

 

Veškeré kempy - jak kempy, patřící pod SCR, tak i kempy nezávislé - jsou uvedeny a podporovány místními a regionálními turistickými kancelářemi ve Švédsku. “Visit Sweden“ (Švédská národní organizace cestovního ruchu), bohužel prosazuje pouze kempy, patřící pod SCR.

 

Adresa pro více informací

 

---

Ve Švédsku se nachází přibližně 500 hostelů, přičemž mnoho z nich je situováno v historických budovách a / nebo v malebných oblastech. Ceny se pohybují mezi 170 - 200 SEK na osobu za noc, v závislosti na ročním období a standardu ubytování. Hostely jsou otevřené nejen pro mladé návštěvníky - většinovou část hostů tvoří vlastně rodiny a senioři. Předchozí rezervace je doporučena, zejména v létě.

 

Seznam hostelů ve Švédsku je k dispozici na:

 

Svenska Turistföreningen STF (přibližně 350 hostelů)
Tel.: +46 8 463 21 00
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Internet: http://www.svenskaturistforeningen.se

 

a od

 

Sveriges Vandrarhem i Förening SVIF (přibližně 200 hostelů)
Tel.: +46 31 82 88 00
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Internet: http://www.svif.se


Penziony/ dovolená na statcích

 

Ve Švédsku je k dispozici omezený počet hostinců (Pensionat), přičemž většina z nich je uvedena v místních hotelových průvodcích. Většina penzionů, především ty, nacházející se v oblíbených letoviscích, je otevřená pouze v létě.

 

Ubytování ve formě “Postel a snídaně“, nebo-li " Bed and Breakfast", je ve Švédsku stále více rozšířená, a reklamní cedule "Rum ATT hyra" (pokoj k pronájmu), nebo "Stuga" (pokoj) se běžně vyskytují podél komunikací. Ve Stockholmu, je cena za dvoulůžkový pokoj v B & B přibližně 400-750 SEK za noc se snídaní navíc.

 

Některé farmy také přijímají platící hosty a nabízí ubytování s nebo bez jídla. Sazby pro B & B jsou 300 SEK v průměru na osobu za noc.

 

Vlastní stravování

 

Ve Švédsku se nachází přibližně 350 prázdninových vesniček s chatkami k pronájmu. Chatky jsou obecně velmi prostorné se 2 nebo 3 ložnicemi, plně vybavenou kuchyní a koupelnou. Tyto letní vesničky disponují také herními prostory, sportovním zařízením, bazény, restauracemi, atd.

 

Informace o těchto chatkách a dalším ubytování s vlastním stravováním lze získat prostřednictvím místních turistických kanceláří a od vybraných cestovních kanceláří v zahraničí.


 

Filtrovat parametry

Země


© 2015 ÚAMK. All Rights Reserved. Designed By ÚAMK