AutoStyl - Garáž

Magazín o autech a cestování

Plán zní zdánlivě prostě a jednoduše – Londýn se chce stát do roku 2050 městem s nulovými emisemi. Takové jsou alespoň představy, které má starosta Londýna Sadiq Khan. Jeho dlouhodobá strategie počítá s tím, že cestování po metropoli bude zpoplatněna velmi variabilním systémem, podle ekologičnosti vozidla, jeho stáří a tak dále.

Vsadíme se, že přestože patříte mezi dobré a ohleduplné řidiče, už jste to někdy udělali: troubili, protože auto před vámi při zelené na semafor nevyrazilo dost rychle, při odbočování nebo změně jízdního pruhu jste nezapnuli směrové světlo nebo něco podobného.

Horké počasí minulých dnů nám dalo pořádně zabrat. Jenže vězte, že nejen nám řidičům a spolujezdcům. Snad ještě více to odnesly akumulátory našich automobilů. Skutečně!

Pololetní statistiky jasně říkají – vozidel na alternativní pohon, především hybridů a elektromobilů v Evropě přibývá. Za pololetí o 5,65 %. Jako by Česká republika ani nebyla na stejném kontinentu – pololetní propad činí 14,96 %. Elektromobilů se dokonce v Čechách prodalo za 6 měsíců letošního roku o 44, 62 % méně než vloni.

Pevné nano částice nebo také pevné polétavé částice jsou považovány lékaři za vysoké nebezpečí pro lidský organismus. Jde o prachové částice, které jsou 500 x až 1000 x menší než lidský vlas. Jsou tak malé, že procházejí z plic do krve, a ta je roznáší a usazuje nejen v plicích, ale i ledvinách, játrech, nebo v mozku. Podle výzkumu Evropské agentury pro životní prostředí každý rok předčasně zemře na následky znečištění životního prostředí více než 400 tisíc lidí. Pokud jde o Čechy, pak se dá odhadnout, že to je každoročně bezmála 9000 lidí. Zopakujme – důvodem jsou i polétavé částice.

Strana 1 z 132

© 2015 ÚAMK. All Rights Reserved. Designed By ÚAMK