AutoStyl - Garáž

Magazín o autech a cestování

Hybridem snadno a rychle?

Hybridy a především plug-in hybridy jsou rozhodně krokem vpřed v tomto okamžiku, než začneme mluvit o masové elektromobilitě a rozšíření vodíkových a dalších ekologických pohonů. Ne, že by hybridy představovaly pro techniky světových automobilek nějak velký oříšek. Má to jiný háček – cenu. A tak překvapuje prohlášení britské společnosti GKN Driveline, která tvrdí, že to jde i jednodušší a levnější cestou – z každého běžného auta udělat hybrid.

Asi by nebyl problém nad takovými výroky mávnout rukou a zapomenout. S odkazem na nekompetentnost. Jenže britská společnost má zpropadeně dobrou pověst, stála totiž za hybridy pro BMW i8, Volvo S90 i XC90 a tak dále. Takže je na místě brát její slova vážně.

Co svým výrokem míní? Hovoří o hybridním modulu TwinsterX, který obsahuje elektromotor a dvoustupňovou převodovku jen o hmotnosti 50 kg a rozměrech 30 x 33 cm. Namontuje se na zadní nápravu a přidají se akumulátory. Tak se bezmála z každého vozu může stát hybrid a ještě k tomu 4 x 4. Elektromotor by zřejmě měl mít výkon kolem 60 kW. Tím pádem není nezbytné složitě a draze vyvíjet u jednotlivých automobilek na „přechodnou dobu“ hybridy. Stačí jen moduly TwinsterX do stávajících nových vozů montovat. Tím pádem automobilky zároveň sníží spotřebu svých modelů a snadněji splní ekologické požadavky dané evropskou legislativou, která se se zavedením cyklu WLPT reálné spotřeby zásadně zpřísní. Tedy: hybridem snadno a rychle?


© 2015 ÚAMK. All Rights Reserved. Designed By ÚAMK