AutoStyl - Garáž

Magazín o autech a cestování

Autobazary se 150 vozy rostou

Samozřejmě, že se svět neustále mění, a tato obecná pravda platí i pro svět autobazarů. Větší si vedou dobře, menší končí. Potvrzují to i fakta Asociace prodejců použitých automobilů – autobazarů (APPAA). Ta zaznamenala  při nedávném sčítání  prodejců ojetých automobilů další pokles aktivních autobazarů.

Svoji činnost v prvním pololetí 2017 ukončilo asi 30 autobazarů. Převážně se jedná o malé „vesnické“ autobazary, nebo autobazary v menších městech s nabídkou do 30 automobilů. Trend se však nevyhnul ani Praze a Středočeskému kraji, kde z trhu zmizelo 5 autobazarů.

Tolik jedna strana mince. Tou druhou je naopak fakt, že prodejci s nabídkou 150 a více vozů hlásí nárůst prodejů. Podle APPAA se tak potvrzuje trend přesunu zákazníků k obchodníkům nejen s velkým výběrem vozidel, ale i dalších služeb spojených s prodejem ojetin. Což vede odborníky k odhadu, že letos skončí nejméně dalších 25 menších prodejců ojetin.

Podle Petra Přikryla, šéfa APPAA se navíc na českém trhu ojetin projeví v letošním roce tzv. efekt ukončených operativních leasingů. Ty se ve velkém začaly nabízet před necelými třemi lety a trh je tak nyní dostatečně saturován relativně novými vozy za příznivé ceny. Na ty však malé autobazary často finančně nedosáhnou. To vede k omlazení a rozšíření nabídky u velkých bazarů, naopak těm malým zbývají starší a méně kvalitní vozy.


© 2015 ÚAMK. All Rights Reserved. Designed By ÚAMK