AutoStyl - Garáž

Magazín o autech a cestování

Michelin radí dojíždět pláště

Dovolíme si odcitovat, co jsme se dočetli jinde: Nestává se často, aby vás výrobce pneumatik odrazoval od koupě nových plášťů. Ovšem Michelin to udělal s plnou vervou a rozhodností. Prý – dojíždějte pneu do povoleného minima, není se čeho obávat.

Znovu musíme zakroutit hlavou. Všechny testy, které se dosud prováděly nezávislými organizacemi, jako je partnerský automotoklub ÚAMK, tedy německý ADAC, doporučovaly něco jiného. Neriskujte, a s rezervou kupte zavčasu nové pláště.

Co odborníky vede k této radě? Třeba fakt, že policie při kontrole českého turisty mířícího na Jadran nebo do Itálie může argumentovat – sice splňujete normu (dezén letních pneu musí mít výšku minimálně 1,6 mm), ale při tisícikilometrové cestě tam a zpět se můžete dostat i pod daný limit. Policie vás tedy může upozornit, že nesplníte předpisy. A že je tedy na místě přezout. Proto se nedoporučuje pod 2 mm riskovat delší cesty a od 3 mm už myslet na výměnu. 

Druhou stránkou věci pak je doporučení, neriskovat sjetí plášťům vzhledem k možnému aguaplaningu.

No, tohle všechno Michelin „nepopírá“, ale radí chovat se ekonomicky. Firma nechala nezávislou agenturu Ernst & Young spočítat, kolik peněz promrhají evropští řidiči předčasnou výměnou plášťů. Výsledek, spotřeba pneu je prý v Evropě jen touto vinou vyšší o 128 miliónů kusů. Přepočteno na peníze – ztráta 6,9 miliardy euro ročně.

Michelin má ještě jeden argument. Pláště s dezénem okolo 2 mm a méně mají nižší valivý odpor a tudíž jsou vlastně úspornější. Podle údajů, které nabízí francouzský výrobce pneumatik, se jejich používáním tedy sníží spotřeba paliva. S tím souvisí i snižování oxidů dusíku. Ročně v Evropě jde o 9 miliónů tun CO2.

Odborníci ÚAMK rozhodně z jedné strany nepopírají, že ojeté pláště, stále ale v rámci plnění předpisu o dezénu výšky 1,6 mm, na suchu lépe drží na vozovce. Zároveň ale nelze ignorovat testy, které potvrzují horší chování více opotřebovaných plášťů za mokra a deště. Proto pokud se rozhodnete pečlivě dojíždět pneumatiky, je třeba pamatovat na nezbytnou vyšší zodpovědnost. 


© 2015 ÚAMK. All Rights Reserved. Designed By ÚAMK