AutoStyl - Garáž

Magazín o autech a cestování

Co je hybrid?

Samozřejmě, že pokud použijete příměr z živočišné říše či sci-fi románů, vyjde vám, že je to kříženec. Platí to i ve světě automobilů. Jinými slovy, co si pod pojmem hybrid máme v automobilovém světě představit?

Hybrid v řekněme pravém smyslu slova může být dvojího systému: pro přímý pohon je použit pouze elektromotor. V čem je tedy jeho hybridnost? V tom, že elektřinu pro daný elektrický pohon dodávají nejen akumulátory, ale i spalovací motor vyrábějící elektrickou energii.

Druhou možností je kombinace obou pohonů. Tedy, že například přední kola pohání běžný spalovací motor. Přirozeně s klasickou převodovkou, obvykle automatickou. A například kola zadní nápravy, jen v případě potřeby, roztáčí elektromotor přes redukci.

Pokud jde o obchodní značení, pak na základním stupínku stojí tak zvaný mikcro-hybrid. To jsou vozy jako současný Smart Fortwo Micro Hybrid Drive. Využívá okamžik brždění k tomu, aby rekuperoval energii a vytvářel z ní elektrickou. Technologie jde dál a PSA používá e-HDI k tomu, že vypíná spalovací motor při dojíždění a brždění a nezbytnou energii třeba pro řízení dodává právě rekuperací získaná elektřina.           

Střední stupeň hybridů představuje kombinaci spalovacího a elektromotoru, kdy ovšem ten druhý sám nedokáže zajistit provoz vozidla. Může ale sloužit například pro couvání, případně i rozjezd do určité rychlosti, následně přejímá funkci spalovací motor.

Plnohodnotné hybridy automobilky označují jako Hybrid Drive (Nissan) nebo Hybrid 4 x 4 (PSA). Druhý název je výmluvný, protože říká, jak jsou tyto hybridy nejčastěji využívány. Jak pro pohon druhé nápravy, tak třeba pro okamžité zvýšení výkonu.   

No a nakonec tu máme plug-in-hybridy, které jsou stále ještě hybridy, ale s možností zásadního prodlužování dojezdu za pomoci jen elektrické energie tím, že je možné akumulátory nabíjet například doma. Ať rychlo nabíječkou, tak postupným nabíjením prostřednictvím připojením do běžné elektrické sítě. To vyžaduje z jedné strany poměrně velkokapacitní akumulátory, z druhé pak dovoluje samostatný, například městský provoz jen na elektrickou energii.

Přehled zpráv Autostylu


© 2015 ÚAMK. All Rights Reserved. Designed By ÚAMK