Chorvatsko - Slovinskem bez dálniční známky

AutoStyl - Magazín o autech a cestování

Vyhnutí se dálnici ve Slovinsku

Délka trasy

105 km

Časová náročnost

2 hodiny

Popis cesty

Sjíždět musíte již v Rakousku z dálnice A9 na Exitu 226. Na tabuli je napsáno Gersdorf, Mureck, Straβ a Gosdorf. Po sjetí z dálnice miřte do města Mureck. Pozor ve městě Lichendorf na radar (50 km/h). Na konci města odbočte na most přes řeku Mura do slovinského města Trate. Řeka tam tvoří státní hranice obou zemí (zatím bez hraničních kontrol). Po zdolání mostu budete stoupat do hor po okresní silnici směrem na Lenart. Po příjezdu do města Lenart jeďte pořád rovně až k odbočce na Maribor, Radenci a Murska Sobota. Tam odbočíte doprava směrem na Maribor a na světlech se dáte doleva na Ptuj a Zagreb. Dobrým znamením je, že po odbočení budete míjet vpravo stojící kostel. Dále pak miřte do města Ptuj. Nenechte se zmátnout dálnicí A5 vedoucí do Mariboru, nad kterou budete projíždět. Nadále tam směřujte rovně na Ptuj. Když dojedete do města Ptuj, ihned odbočte na světelné křižovatce doleva směrem na Ormož a Ljutomer. Na této odbočce již naleznete nápis HR a tak nemusíte zajíždět přímo do centra města jako tomu dříve bývalo. Přes oba dva kruhové objezdy jeďte rovně (druhý výjezd). Na prvním je značka Ormož (HR) a na druhém Ljutomer. Při tomto průjezdu si však dávejte pozor na rychlost, silnice je totiž známá častým měřením ze strany policie (50 km/h). Pak odbočte doprava na Spuhlja a následně opět doprava zpět na Ptuj. Ve městě Spuhlja je již značena odbočka doleva na hraniční přechod Zavrč (cesta se dá projet i přes Ptuj na tu samou odbočku, ale není moc komfortní). Dál pak jedete jen po hlavní přes pár kruháčů (opět rovně - druhý výjezd) až na hraniční přechod Zavrč. Dále pak cestujte na Varaždin, kde najedete na chorvatskou dálnici A4 vedoucí od maďarsko-chorvatských hranic směrem do Záhřebu. Výhodou je fakt, že na této dálnici lze použít mýtná krabička ENC a na mýtnici ve Varaždinu i dobít či koupit.

Sankce

Pokuta za užití dálnice bez platné dálniční známky nebo zcela bez dálniční známky je 350 až 800 EUR. V případě nezaplacení pokuty má policie podle slovinských právních předpisů právo na zabavení osobních dokladů a jejich navrácení až po zaplacení vyměřené pokuty, což pak fakticky může znemožnit další pokračování v cestě.

Samozřejmě je nesmysl argumentovat, že jste jeli podle návodu v médiích, podobně jako že vás na ně navedla navigace. „Pečlivě tedy zvažte a nastudujte svou cestu a zbytečně se nedostávejte do nepříjemných situací“ říkají odborníci z ÚAMK.

Fotografie z objízdné trasy

Značení odbočení z Rakouské dálnice na Exitu 226

 

Značení po sjezdu z dálnice - Směr Mureck

 

Státní hranice mezi Rakouskem a Slovinskem - Odbočka za mostem směr Lenart, Maribor, Zagreb

 

Ve městě Lenart odbočíte doprava směrem na Maribor a na světlech se dáte doleva na Ptuj a Zagreb.

 


© 2015 ÚAMK. All Rights Reserved. Designed By ÚAMK