AutoStyl - Tipy na cestu

Magazín o autech, sportu a cestování

Chorvatsko se připravuje na prázdninovou sezonu. Kvůli uprchlické krizi a strachu z teroristických útoků zaznamenávají hotely a apartmány výrazný zájem o pobyt u Jadranu. Podle odhadů cestovních kanceláří tam letos vyrazí 800 tisíc Čechů. Cesta autem k moři bude ale tentokrát velmi komplikovaná. Kudy jet, na co a kde si dát pozor zjišťoval štáb České televize se spolupracovníky z Ústředního automotoklubu a Autoturistu.

V mnoha přímořských letoviscích začíná v těchto dnech sezona letních dovolených. První občané Česka zamíří k moři už v průběhu června. Očekává se, že zájem letos stoupne u zejména blízkých a tradičních destinací jako je Chorvatsko či Itálie. Právě do Itálie míří na prázdniny po vlastní ose až 600 tisíc Čechů – nejčastěji do letovisek Bibione a Rimini. Na cestě ale už teď platí řada omezení a nových pravidel. Kudy jet, na co a kde si dát pozor zjišťoval štáb České televize spolu s pracovníky Ústředního automotoklubu (ÚAMK).

Previous Next

Nejstarší vodní mlýn ve střední Evropě najdeme v obci Hoslovice nedaleko jihočeských Strakonic. Písemně je doložen už od roku 1352. V roce 1829 zakoupila mlýn rodina Harantových, která jej vlastnila až do nedávna. Mlýn od posledních majitelů vykoupil stát a byla provedena náročná rekonstrukce a nyní tedy všichni můžeme obdivovat starý středověký mlýn se zachovalým starým mlýnským složením – které je nejstarší v celé střední Evropě. V mlýně se seznámíme s životem posledních majitelů, ale i s životem na venkově. Pravidelně jsou pořádány pro návštěvníky tematické programy – dožínky, masopust, vyhánění Morany atd.

Vodojem v Kolíně

Návštěvníky středočeského Kolína, přijíždějící od Prahy nebo Nymburka už zdaleka vítá vysoká štíhlá věž s dříve zelenou, nyní zlatavě medovou střechou. Jedná se o starý vodojem, který byl zrekonstruován a  9. září 2015 byl slavnostně otevřen. Úžasná technická památka, která zažila rozkvět průmyslového města ve 20. a 30. letech minulého století.  Nyní slouží jako rozhledna a muzeum vodního stavitelství a života v Kolíně.

Previous Next

Paseky nad Jizerou - horská obec na pomezí Jizerských Hor a západních Krkonoš, dnes známé horské středisko, dříve český ostrůvek mezi německým obyvatelstvem, předobraz Pozdětína z Románu K. V. Raise – Zapadlí vlastenci.  Zveme Vás do místního muzea – Památníku Zapadlých vlastenců. Co nás čeká – obraz obce od 19. století do současnosti, dílna tkalce, soustružníka, starý školní kabinet, zápisky Věnceslava Metelky, připomínky původu slavné krkonošské houslařské školy, počátky lyžování apod.

Svět loutek a cirkusu

Zveme Vás do světa loutek a cirkusu ze strany loutkářů, malířů, kouzelníků, akrobatů. Staré loutky, jejich šaty, kulisy, divadélka, staré plakáty, cirkusové rekvizity, dobové fotografie, žonglérské náčiní – to všechno najdete v Muzeu loutek a cirkusu v Prachaticích, nejmladší expozici Národního muzea v Praze. Výstava je rozdělena do dvou částí – loutkářskou a cirkusovo-varietní. Muzeum  najdete na náměstí v citlivě zrekonstruovaném renesančním domě.

Znovuobjevená kubistická kráska

Před šesti lety byla díky úsilí místních nadšenců ve spojení s Nadací českého kubismu ve středočeských Libodřicích zpřítupněna jedná česká venkovská kubistická vila. Pro velkostatkáře Adoolfa Bauera ji projektoval architekt Josef Gočár. Nyní slouží budova jako muzeum architekta Josefa Gočára a galerie kubistického umění – keramika, porcelán, lustry, nábytek, nádobí, grafiky – co jméno – to pojem – Josef Gočár, Pavel Janák, Vlastislav Hofmann, Josef Čapek, Josef Štursa, Rudolf Skockar. Najdeme zde např. i nejstarší dvě nejstarší kubistické skříně na světě.

Alfons Mucha

Alfons Mucha- umělec dodnes známější a uznávanější v zahraničí než doma, rodák z Ivančic mezi Brnem a Třebíčí. Narodil se do rodiny nižšího soudního úředníka. Díky obrovské píli a úsilí se nakonec stal světově uznávaným umělcem a dobyl uměleckou Paříž a ohromný úspěch měl i za velkou louží ve Spojených státech.

Previous Next

Zveme vás na putování po stopách zednáře Alfonse Muchy a templářského řádu na zámek Zbiroh. Zbiroh najdeme na pomezí Brd  a Křivoklátska.  První písemné zmínky o gotickém hradě jsou již z roku 1198. Císař Rudolf II. hrad  nechal přestavět na renesanční zámek.  V minulosti byl celý objekt hradu využíván vojáky – nejprve za 2.války německou armádou a poté až do poloviny devadesátých let i česká armáda. Dnes na Zbiroh míří návštěvníci za poznáním starého hradu a jeho pohnuté historie a obyvatel, naučnou stezkou v nádherném parku a zajímavých osudech jeho obyvatel a majitelů.

Panenský Týnec

V roce 2015 obec Panenský Týnec oslavila 900 let od první písemné zmínky. Jak se říká, tudy kráčely dějiny - bájný Praotec Čech sem přivedl svůj lid, nedaleko je obec Peruc, kde kníže Oldřich našel selku Boženu, procházela tudy důležitá zemská stezka Via Regia - královská cesta z Prahy do Lipska. Ve třináctém století obec patřila k panství Žerotínů, kteří nechali postavit klášter klarisek, jako poděkování sv. Anežce České, první abatyši kláštera klarisek v Praze, a snad je zde i sv. Anežka pohřbena. Nyní jezdíme obdivovat nedokončený gotický chrám - který měla stavět huť Petra Parléře. Místo, kde proudí mnoho pozitivní energie, konají se svatební obřady, jezdí se sem lidé zbavit napětí, stresu a načerpat nové síly.

© 2015 ÚAMK. All Rights Reserved. Designed By ÚAMK