AutoStyl - Aktuality

Magazín o autech, sportu a cestování

Previous Next

Zbiroh vydává svědectví o zednáři Alfonsi Muchovi

Zveme vás na putování po stopách zednáře Alfonse Muchy a templářského řádu na zámek Zbiroh. Zbiroh najdeme na pomezí Brd  a Křivoklátska.  První písemné zmínky o gotickém hradě jsou již z roku 1198. Císař Rudolf II. hrad  nechal přestavět na renesanční zámek.  V minulosti byl celý objekt hradu využíván vojáky – nejprve za 2.války německou armádou a poté až do poloviny devadesátých let i česká armáda. Dnes na Zbiroh míří návštěvníci za poznáním starého hradu a jeho pohnuté historie a obyvatel, naučnou stezkou v nádherném parku a zajímavých osudech jeho obyvatel a majitelů.

Vítejte na Zbirohu

Městečko Zbiroha a stejnojmenný zámek najdeme slabou hodinu jízdy z Prahy směrem na Plzeň. Přes nádherný park se vzrostlými stromy se vydáváme k vlastnímu zámku, míjíme nádherné plastiky lvů a procházíme do vlastního zámku. Vlevo si všimneme vstupu do zámeckého hotelu a již jsme u pokladny. Čteme si si nabídku a okamžitě se rozhodujeme, že chceme vidět oba okruhy – hrad i zámek Zbiroh. Chvilku čekáme v hale a nakonec si nás průvodci rozdělují – jedna skupinka jde na hrad, další na zámek – ti si musí napřed navléci papuče – ještě kontrola vstupenek a prohlídka může začít.

Starý hrad

Průvodce nás odvádí přes malé nádvoři a říká nám, vítám vás na Zbirohu původně manském hradu, který na konci 12. Století postavil rod Sulislaviců. V té době hrady stavěl převážně panovník. Hrad byl vystavěn na vysoké skále nad městem původně jako ochrana při důlěžité zemské stezce z Prahy do Bavor. Prohlídka hradu začíná věží, průvodce nás upozorňuje, že se jedná o první samostatnou hlásku v Čechách. Síla zdí je zhruba 6 metrů, vystupujeme po úzkém barokním schodišti až na vrchol a máme před sebou jako na dlaci celý areál i nádherný park. Ještě si prohlížíme vlající prapor, který nechal vytvořit nynější majitel – najdeme na něm rožmberskou růži, českého lva i znak templářského řádu. Průvodce nám vysvětluje, že současný zámecký pán je členem templářského řádu a slibuje těm, kdo josu i na prohlídku zámku zajímavou expozici templářích.  Tak výhled nám stačil, ještě si v lesích představujeme blízké hrady Točník a a Žebrák a opatrně sestupujeme zpět na malé hradní nádvoří.

Nejstarší studna ve střední Evropě

„A nyní vám představím jedno z mnoha „NEJ“, říká průvodce a vede nás do nenápadných dveří na nádvoří. Pyšně nám ukazuje – před vámi je nejhlubší a nejstarší studna ve střední Evropě, je vytesána ve skále v celkové hloubce 163 m. Její budování trvalo 90 let, je hloubena v nejtvrdší hornině buližníku, do tzv. šroubovice, aby vytvářela žebra, jinak by kolmá stěna mohla povolit. Ptáme se, jak postupovali -Průvodce nám říká, žepoužívali jednoduchou metodu – skálu zahřívali ohněm a poté zprudka zchlazovali. Kámen popraskal a palicemi jej rozbíjeli. Práce to byla velmi těžká a nebezpečná, o čemž svědčí i to, že při průzkumu se našly lidské ostatky. 

Kaple s vitráží Alfonse Muchy

Pár schodů a jsme v hradní kapli, kde jsme upozorněni, že právě zde jsou zastoupeny všechny stavební slohy, jak byl Zbiroh budován od gotiky přes renesanci k baroku.  Nádherná kaple Božího oka dnes slouží i jako oddací síń i pro civilní sňatky. Nádherné skleněné vitráže u hlavního oltáře jsou připisovány Alfonsi Muchovi, bez písemného dokladu.

Staré hradní vězení

A ještě perlička, staré hradní vězení, opětovně po úzkých točitých schodech sestupujeme do zachovalé cely hradního vězení, kde bylo uplatňováno útrpnéprávo. Dochoval se starý středověký řetěz s háky na poutání vězňů. Teplota zde je trvale 14 stupňů Celsia, tak příliš nezahřála trocha slámy na podlaze. Ale pokud si budete přát, můžete zde strávit noc – dostanete baterku, spací pytel. V případě problémů se můžete vrátit zpět do zámeckého hotelu, nocleh je samozřejmě zpoplatněn, během léta si jej vyzkouší tak 4-5 dobrodruhů měsíčně a je třeba si dopředu rezervovat.

Rudolf II. a Zbiroh

Zbiroh v průběhu staletí přecházel z vlastnictví panovníka na šlechtu a naopak. Velmi významně zasáhl do zdejších dějin císař Rudolf II. Nechal totiž Zbiroh přestavět na renesanční residenci – pohodlný zámek., kam jezdil především na hony. Prohlídka těchto prostor tvoří druhý návštěvnický okruh, na který se též vydáváme.

Templářská kreditka ...

Seznamujeme se s historií templářského řádu, prohlížíme si na mapě, kde všude templáři působili. Ale unikátní je přívěsek na krk – dnes bychom řekli, kreditka, který sloužil rytíři – templáři po cestě jajko průkaz a zároveń si jeho prostřednictvím mohl vybírat v templářských střediscích své vlastní peníze a to prosím už více než před 700 lety. Prohlížíme si unikátní templářský kříž, dochované oblečení, kroniky ale „kreditka“ nás stále láká.

Zednář Alfons Mucha

Alfons Mucha, umělec snad více ceněný v zahraničí než doma prožil na Zbirohu s rodinou více než 18 let. Nás zajímá ale Mucha – svobodný zednář. Sám tvrdil, že zvláštní prostředí zámku Zbiroh mu dodává sílu a inspiraci k životnímu dílu – Slovanské epopeji.  Prohlížíme si oblečení Alfonse Muchy – Grand Commandera – velmistr české zednářské lože v letech 1922-1938. Diplomy o čestném členství, slavnostní insignie. Prohlížíme si certifikát navržený Muchou, který se uděloval držitelům nejvyššího 33.rizu zednářské lože. Čestné místo zaujímá osobní šerpa, kterou Alfons Mucha obdržel při dosažení 33. ritu.

Mucha fotograf a Slovanská epopej

Mucha začal fotografovat v roce 1880 zřejmě ve Vídni. Snímky si vyvolával sám. Rád experimentoval se světlem a délkou expozice, sám si míchal chemikálie k vyvolání pozitivů.  Alfons Mucha je mimo jiné zakladatelem školy klasického aktu v Čechách.

Fotografie, které Mucha dělal, mu pomáhaly zachytit v detailu pohyb svalů, výraz obličeje, řasení oblečení a celkovou atmosféru námětu. Tímto se řadí mezi revoluční malíře využívající novou technologii namísto živého modelu.

Muchův sál

Nakonec nás průvodce vede do ateliéra Mistra Alfonse Muchy, do velkého sálu, kde vytvořil světoznámou Slovanskou epopej. A říká nám Alfonse Muchu na zámek přivedl rodinný přítel, jenž zde měl jako vášnivý lovec pronajatý byt od tehdejších majitelů Collodero-Mansfeldů. Když vešli do potemnělé Křišťálové síně, prosvítal zakrytou skleněnou střechou paprsek. Mucha poslal jednoho ze svých průvodců odkrýt tmavomodré tabule a vzápětí do sálu zasvítilo slunce. V tom okamžiku byl přesvědčen, že našel ideální místo pro svůj ateliér. V místnosti poté vytvořil kompletní cyklus Slovanské epopeje, navrhl první československé bankovky a poštovní známky a vytvořil většinu svých olejových pláten. A v sálu najdeme take jediné dílo Alfonse Muchy – oponu pro místní Sokol, kterou jim namaloval jako  poděkování za bezplatné pózování.

Zámecký park

Průvodce se s námi loučí. Určitě si ještě máme projít  zámecký park a naučnou stezku. Doporučuje návštěvu kavárny a restaurace na nádvoří zámku – přece jen za sebou máme dvě prohlídky a několikero schodů nahoru a dolů, přitom našinci vytráví. Vydáváme se do parku, obdivujeme fontánu, domek zahradníka a vydáváme se naučnou stezkou po stopách červeného tisu, obdivujeme předsunutou zimní zahradu u Muchova sílu.

Hradozámek Zbiroh

Slova tudy kráčely dějiny zde platí stoprocentně. Uvidíte goticko-románský hrad s útočištní věží, renesanční palác, hrad a zámek na jednom místě a přece oddělené. Dozvíte se o tajemném buližníku, tajemné železné masce, středověkých templářích, geniálním Alfonsu Muchovi a mnohem vice.

Foto: Archiv zámek Zbiroh a Ivana Masáková

www.zbiroh.com

 


© 2015 ÚAMK. All Rights Reserved. Designed By ÚAMK