AutoStyl - Aktuality

Magazín o autech, sportu a cestování

Vodojem v Kolíně

Vodojem v Kolíně – nový turistický cíl

Návštěvníky středočeského Kolína, přijíždějící od Prahy nebo Nymburka už zdaleka vítá vysoká štíhlá věž s dříve zelenou, nyní zlatavě medovou střechou. Jedná se o starý vodojem, který byl zrekonstruován a  9. září 2015 byl slavnostně otevřen. Úžasná technická památka, která zažila rozkvět průmyslového města ve 20. a 30. letech minulého století.  Nyní slouží jako rozhledna a muzeum vodního stavitelství a života v Kolíně.

Kolínská vodárna

Pro několik generací Kolíňáků místo rodinných vycházek, dostaveníček zamilovaných, ráj dětských  her, cesta k rybníku Peklo, ještě nedávno osamělá vysoká stavba mezi poli. Znovuotevření opravené věže  se zdrželo o několik měsíců, poslední půlrok sem kolínští patrioti nedočkavě chodili a stále se vyptávali, kdy už konečně budou moci vystoupit až nahoru a vše si prohlédnout. Splnilo se jim 9. září 2015, osmdesát pět let po prvním otevření. Stavba původně sloužila jako vodojem, ale tvůrci dbali i na to, že byla postavena ve vycházkové a oddechové oblasti  města. Postavili dvě vyhlídkové terasy,  jednu s s fontánou. Vše bylo citivě obnoveno. Uvnitř se návštěvníci jednak mohou seznámit s postupem stavby, architekty, stavitely, ale i přesným způsobem, jak vodojem pracoval.

Stavba nové vodárenské věže

Průmyslový rozvoj  a zvyšující se počet obyvatel Kolína ve dvacátých letech minulého století znamenal i vyšší nároky na spotřebu vody. Bylo rozhodnuto o dostavbě městského vodovodu. Součástí projektu byla i výstavba nového věžového vodojemu. Projekt  zpracoval významný český hydrotechnik Dr. Ing. Jan Vladimír Hrázký v roce 1927. Vodoprávní povolení vydala Zemská politická správa v prosinci téhož roku.  V prvním patře jsou vystaveny původní plány, dobové fotografie ze stavby, dokumenty, zařízení vodojemu, hlášení z pravidelných kontrolních dnů. Vedle Jana Vladimíra Hrázkého se podílel na projektu i architekt František Janda, žák Jana Kotěry. Stavba trvala dva roky, první voda odtud do kolínských domácností putovala 7. srpna 1930.

Vodojem dnes...

Vysoká štíhlá věž s medově zlatou čepičkou měděné střechy pyšně  zve a láká Kolíňáky i turisty poznat technický um našich předků i rozhlédnout se široko do kraje. Jsme přece uprostřed úrodné polabské roviny. První patro  s expozicí o historii výstavby i rekonstrukci je přístupno i pro vozíčkáře. Můžete si  zde i zakoupit drobné upomínkové předměty, turistické známky, kávu, čaj, minerálku. Cyklisté zde najdou i základní náhradí díly na své plechové oře.

Až na vrchol vodojemu vede celkem dvě stě schodů, ale nelekejte se, můžete si stoupání rozložit. První ochoz - terasu, kterou si ještě mnozí patrioti pamatují z let minulých - sem se lze dostat i na vozíku nebo s kočárkem. Dále už ale musíte šlapat jen po svých. V dalším patře najdeme galerii dobových fotografií ze 30. let minulého století, o půl patra výše výše jsou obrázky průmyslových objektů města Kolína. Až úplně nahoru vede už jen kovové točité schodiště a okolo stěn se promítá voda, která i šumí, iluze je téměř dokonalá. Fyzická kondice každého návštěvníka projde zatěžkávací zkouškou, která určitě ale  stojí za trochu námahy. Výhled do kraje je nádherný, okolo oken jsou židličky, na kterých návštěvníci rádi po výstupu usedají  a postupně dokola podle nápisů zkoumají, co přesně vidí. Za velmi dobrého počasí je vidět třeba i Sněžka nebo hrad Bezděz. Ale je možno pozorovat blízkou Kutnou Horu, zámek Žleby, Kačinu, vrch Bedřichov atd. Určitě se vyplatí vzít s sebou dalekohled.

www.vodarnakolin.cz


© 2015 ÚAMK. All Rights Reserved. Designed By ÚAMK