AutoStyl - Bezpečnost

Magazín o autech a cestování

Cukrovkáři za volantem přísněji

Cukrovka je jednou z nemocí dneška, která postihuje statisíce lidí i v Čechách. Na Slovensku změnou zákona zavážou pacienty s tímto onemocněním, aby zodpovídali za svůj stav a kontrolovali ho, pakliže usedají za volant. Bez lékařského potvrzení o způsobilosti budou pokutováni, jako by neměli řidičský průkaz.

U našich východních sousedů jezdí po silnicích zhruba 200 000 řidičů, kteří trpí lehčí nebo silnější formou cukrovky, tedy mohou být postiženi hypoglykémií, tedy poklesem hladiny cukru v krvi pod kritickou mez. V takovém okamžiku může nastoupit slabost, malátnost, silné nesoustředění, ale pacient dokonce může upadnout do bezvědomí. Co taková situace znamená na silnici, když je dotyčný za volantem, není třeba rozvádět. Ostatně tragický případ se na českých silnicích odehrát a skončil smrtí dvou dětí na přechodu.

Proto je na místě danou nemoc nepodceňovat, ale mít ji pod kontrolou. Dosud „za vše“ zodpovídal lékař, nyní se odpovídající díl zodpovědnosti přenáší i na samotného řidiče-cukrovkáře. Změnou zákona platného od ledna příštího roku například bude v SR platit, že do řidičského průkazu dostane dotyčný do kolonky Zvláštní záznamy údaj – 500. To je pro policistu informace o tom, že řidič je diabetik. Při silniční kontrole tak bude od takového řidiče policie požadovat potvrzení od lékaře, že je v dobrém zdravotním stavu a způsobilý k řízení. Když ho řidič nebude u sebe mít, hrozí mu pokuta ve výši 50 euro a v přestupkovém řízení až 100 euro. Jinými slovy, policista na něj bude pohlížet, jakoby neměl platný řidičský průkaz.

Co má tato změna přinést? Předně přimět řidiče-diabetiky, aby se sami starali o svůj zdravotní stav a znali ho, chodili k lékaři, který jim v případě dobrého stavu potvrdí, že jsou způsobilí k řízení. Tedy snahou je přimět samotné řidiče, aby věděli, jak na tom jsou, a v případně sami za volant vůbec neusedali. Dříve se mohli „podpírat“ berličkou – lékař mi to povolil. Od ledna 2018 jsou na Slovensku zodpovědní jak lékař, tak samotný řidič.


© 2015 ÚAMK. All Rights Reserved. Designed By ÚAMK