AutoStyl - Bezpečnost

Magazín o autech a cestování

Pozor na kruhové objezdy

Odborníci našeho automotoklubu dlouhodobě a pravidelně, zvláště pak nyní v období dovolených a velkého cestování po Evropě, upozorňují na to, co může motoristy zaskočit v cizině. Jedním takovým chytákem jsou například kruhové objezdy v zemích, jako jsou: Anglie, Francie nebo Itálie. Proč?

Pokud začneme Anglií, která je jednou ze z 59. zemí světa, kde se jezdí „v protisměru“ tedy po levé straně vozovky, jsou právě kruhové objezdy velkým oříškem pro cizince. Motoristé ze zemí s pravostranným řízením si většinou poměrně snadno zvyknou na jízdu vlevo. Ovšem právě kruhové objezdy a fakt, že jedete nejen „v protisměru“, ale ještě navíc odbočujete do ulice vlevo je pro většinu skutečně matoucí.

Další zemí, kde se sice jezdí vpravo, ale kruhové objezdy mají své „schéma chování“, je Francie. Zde je zcela běžné, že se uměle vytvoří dva a na velkých kruhových objezdech i tři a více pruhů. Důvodem je fakt, že čím později budete sjíždět, tím více se držíte u středu kružnice. Naopak při brzkém výjezdu se vozidla drží zcela na vnější straně kruhu.

V Itálii platí přibližně stejné schéma, jen se k tomu ještě přidává pro nás poměrně „nečitelné“ používání směrových světel. Italové při vjezdu na objezd zapínají levý blinkr, aby naopak při sjezdu vůbec nedávali žádný signál o své změně směru jízdy. Prostě se tlačí po kružnici ven.

Proto odborníci ÚAMK radí, buďte na kruhových objezdech opatrnější, a raději udělejte ještě jedno kolo, než si budete jis, že sjedete na správném výjezdu a bezpečně pro sebe i ostatní.


© 2015 ÚAMK. All Rights Reserved. Designed By ÚAMK