AutoStyl - Bezpečnost

Magazín o autech a cestování

Obytný vůz narazil do zdi

Partnerský automotoklub ÚAMK, švýcarský TCS společně s Bieler Dynamic Test Centrem, uspořádal velmi neobvyklou, ale praktickou zkoušku, a to crash test obytného vozu, které se stávají stále přitažlivější pro letní dovolenou i v Čechách. Vzhledem k rozměrům daných vozidel, jejich zdánlivé robustnosti je považujeme za bezpečné. Je to pravda, ale…

Při testu švýcarský automotoklub použil pětici figurín. Dvě na předních sedadlech a trojici dětských uvnitř. Simulovala se situace, kdy vůz dokonce i v malé rychlosti jen 40 km/h narazí do pevné překážky. Děti na postelích a na zemi, byly nepřipoutány, takže následek byl katastrofální. Podle expertů by děti vymrštěné dopředu při nárazu nepřežily nebo by se potýkaly s velmi těžkými zraněními. Vše ještě zhoršovaly předměty, které létaly vzduchem. Těžká zranění by utrpěli i oba dospělí na předních sedadlech.

Co z tesu vyplývá? Že při cestování zdánlivě velmi bezpečným obytným vozem – jste přece v obývacím pokoji na kolečkách, je třeba důsledně dbát bezpečnostních pravidel. Předně při jízdě i v zadní části musí být pasažéři vždy připoutáni. Všechny předměty, pokud je to možné, by měly být uzavřeny v uzamykatelných skřínkách. Pokud ne, pak je rozumné je pokládat na podlahu či co nejníže. Při nárazu totiž poté neletí vzduchem ve výši těla či hlavy cestujících.

No, a poslední, před cestou, zvláště pokud si karavan nebo obytný vůz zapůjčujete, je třeba se s vozidlem seznámit.

Odborníci ÚAMK mají ještě několik rad. Vyzkoušet si jízdu s ním, naučit se vnímat jeho rozměry, hmotnost, delší brzdnou dráhu a podobně. A samozřejmě pak následně mnohem opatrněji také s obytným vozem nebo karavanem jezdit, přičemž nelze počítat, že dojedete do vzdáleného cíle, například k moři, v čase, který běžně zvládáte s osobním automobilem. Také je na místě si ověřit, jaké předpisy v které zemi platí jak pro rychlost jízdy s takovým vozidlem, bývá totiž často omezena i na dálnicích. V neposlední řadě také počítejte s tím, že jsou pro karavany stanoveny jiné sazby například pro průjezdy horských tunelů v Rakousku a dalších zemích, nebo že vás vyjde dráž parkování. Přičemž například v Itálii se můžete setkat v turistických místech s omezením pro dobu parkování s karavanem, tedy aby se z parkovišť třeba v centrech měst nestávaly kempinky.

Zkrátka pamatovat, že jako vše, i karavany mají své pro i proti.


© 2015 ÚAMK. All Rights Reserved. Designed By ÚAMK