AutoStyl - Bezpečnost

Magazín o autech a cestování

Bumerangová generace

Přibližně polovina Evropanů ve věku 18 až 29 let bydlí u rodičů. Má to povětšinou materiální důvody, a v důsledku se i vysokoškoláci po studiích často vracejí zpět k rodičům. Hovoří se proto o „bumerangové generaci“. Nepoužívají jen bydlení, ale i auta svých rodičů. Výsledek?

Více riskují v autech svých rodičů, která si často půjčují bez ptaní (35 procent). Překračují povolenou rychlost, používají za volantem chytré telefony a řídí pod vlivem alkoholu.

Celkem 82 procent dotazovaných v průzkumu mezi 5 003 řidiči ve věku 17 – 24 lety z Francie, Itálie, Německa, Španělska a Velké Británie uvedlo, že jezdí vozem svých rodičů. 39 procent respondentů se přiznalo k překračování povolené rychlosti, 27 procent za volantem telefonuje, posílá zprávy nebo si fotí „selfíčka“. Dokonce 6 procent přiznalo i jízdu pod vlivem alkoholu

Zajímavé je, že 74 procent respondentů má vlastní auto. Přesto občas jezdí vozem svých rodičů. Buď aby ušetřili, nebo aby udělali dojem na přátele. Pro rodiče může být soužití s jejich dospělými dětmi finančně náročné, ročně je vyjde i na více než sto tisíc korun. Hlavně ale jsou tito řidiči méně ohleduplní, soustředění a bezpeční.


© 2015 ÚAMK. All Rights Reserved. Designed By ÚAMK