AutoStyl - Bezpečnost

Magazín o autech a cestování

Viník? Sešlápnutý nesprávný pedál

Policisté nebo pracovníci pojišťoven se s tím setkávají velmi často – sešlápla/sešlápnul se jsem omylem nesprávný pedál. Následkem jsou ve většině jen malé ťukance při couvání na parkovišti, ale někdy i horší následky se zraněními. Zbraní proti tomu je kromě větší pozornosti při řízení i elektronický anděl strážný – systém ICS. 

Používá ho například značka Toyota a jeho podstatou je, že ultrazvukový lokátor detekuje kde je překážka, a pokud sešlápne řidič nesprávný plynový pedál, vůz na to nereaguje. Jak významným pomocníkem tento systém je, dokládají data ze studie Toyoty, která zahrnula 2500 nehod nahlášených pojišťovnám, kdy došlo k nesprávnému sešlápnutí pedálu. Ukázalo se, že pokud je do automobilu instalován systém ICS celkový počet takových nehod se snižuje až o 70 %.

Japonská automobilka jde ve využívání tohoto systému ještě dál, a bude ho využívat například pro pomalou jízdu po parkovišti nebo při zajíždění do vymezeného parkovacího místa a nejen při sešlápnutí nesprávného pedálu. Snížení počtu nehod jen při couvání o 40 % za pomoci ICS je rozhodně dobrý výsledek, který takovou myšlenku potvrzuje.


© 2015 ÚAMK. All Rights Reserved. Designed By ÚAMK