AutoStyl - Bezpečnost

Magazín o autech a cestování

Previous Next

3500 životů

3500 životů je nová kampaň JCDecaux, FIA a národních  autoklubů. Tato kampaň spojuje více než 70 zemí po celém světe v boji za bezpečnější silnice.

Proč právě 3500 životů? 
Protože právě tolik lidí každý den přijde na celém světě o život při dopravních nehodách. Za rok pak číslo vzroste až na velikost Prahy (1,25 milionu). Obzvláště alarmující je situace pro věkovou skupinu 15 až 29 let. V této skupině jsou na celém světě ty nejzávažnější a nejtragičtější dopravní nehody. Dokonce počet tragických nehod převládá nad všemi ostatními smrtelnými úrazy!

Pokud bude tento trend nadále pokračovat, můžeme se do roku 2020 dočkat zvýšení čísla úmrtí při dopravních nehodách na světě ke 2 milionům lidí. ÚAMK se tedy připojuje ke kampani a po celé České republice bude tento rok šířit osvětu pomocí světových celebrit.

Jaké osobnosti se zapojí do této kampaně?
Do kampaně se zapojí světové celebrity nejen ze sportovní oblasti, ale i umělci, a kampaň dokonce podpořil Mezinárodní olympijský výbor (podpis dohody 20. 2. 2017) a papež František (podpora od 25. 2. 2017). Mezi sportovci se objeví Yohan Blake (sprinter na 100 m), Haile Gebrselassie (běžec na dlouhé tratě), Antoine Griezmann (fotbalista Atlétika Madrid), Vanessa Low (para olympionička ve skoku do dálky), Rafael Nadal (tenista) a Wayde van Niekerk (běžec na 100, 200 a 400 m). Účastní se i závodníci Fernando Alonso (Formule 1), Felipe Massa (Formule 1), Nico Rosberg (Formule 1) a Marc Márquez (Moto GP). Mezi umělci je Pharrell Williams (zpěvák a textař) a Michelle Yeoh (Bond girl – Zítřek nikdy neumírá).

Slova osobností
Rafael Nadal: „Pokud pojedete s poškozenými nebo opotřebovanými pneumatikami, ovlivňujete svůj vlastní život i životy druhých.“

Fernando Alonso: „Bezpečnostní pásy významně snižují riziko vymrštění z vozidla v případě havárie. Bezpečnostní pásy také rozhodují o bezpečnosti řidiče a cestujících ve vozidle. Snižují riziko úmrtí u řidiče a cestujících na předních sedadlech o 45 až 50%.“

Marc Márquez: „Účinné prosazování právních předpisů pro povinné nošení motocyklových přileb zvýší nošení helem a tím sníží rizika poranění hlavy. Správné nošení motorkářské helmy může snížit riziko úmrtí o 40%.“

Felipe Massa: „Ať už jste řidič, chodec nebo cyklista, je důležité, abyste se soustředili na silnici nebo na cestu před vámi.“

Slova prezidenta FIA ke kampani
„Chtěl bych vyzvat všechny, aby podporovali a sdíleli klíčová poselství kampaně a podepsali náš společný manifest pro lepší činnost vlád v jednotlivých zemích. Příliš mnoho lidí zbytečně přichází každý den o život při dopravních nehodách. Jsme hrdí na to, že také třináct fantastických osobností podporuje tuto kampaň a budou vzorem pro mladé lidi“, řekl na startu nové kampaně prezident FIA Jean Todt.

Kde a kdy bude kampaň prezentována?
Kampaň je přeložena do 30 jazyků a bude prezentována na různých místech nejen v České republice. ÚAMK zveřejní poselství osobností na webu a videoklipy kampaně 3500 životů na první letošní rallye 36. Janča Valašská rally Valmez 2017 u které je hrdým spolupořadatelem.

Proč právě ÚAMK?
ÚAMK (Ústřední Automotoklub ČR) se pravidelně angažuje v zlepšování bezpečnosti silničního provozu nejen u nás, ale i ve světě. Vždyť jsme se simulátory nárazu objeli téměř celý svět. Díky těmto simulacím se jen u nás daří každoročně snižovat oběti dopravních nehod důsledkem nepřipoutání se. Proto se držíme hesla „I jediný zachráněný život má pro nás nevyčíslitelnou hodnotu a investice do něj musí jít bez ohledu na finance. Vždyť život je to nejcennější, co všichni máme, a měli bychom si ho hýčkat, nikoliv se zabíjet“, říká prezident ÚAMK a viceprezident FIA Regionu I. Oldřich Vaníček.

Děláme toho u nás málo!
„Tímto vyzýváme vládu ČR, aby se začala výrazněji zabývat bezpečností na našich silnicích a ještě více snížila počet obětí dopravních nehod u nás. Současná opatření jsou nedostatečná a je třeba je upravit tak, abychom se více přiblížili vyspělým zemím. Vždyť jsme osmí od konce v celé Evropě v počtu snižování úmrtí na silnicích na milion obyvatel za období 2001 až 2015 a o více než 7% zaostáváme v tomto hodnocení i za Evropským průměrem (zdroj: etsc.eu)“, hodnotí kroky a výsledky zlepšování bezpečnosti silničního provozu v ČR prezident ÚAMK a viceprezident FIA Regionu I. Oldřich Vaníček.

 

Připoj se i ty a podepiš manifest za lepší bezpečnost na silnicích!