Vsadíme se, že přestože patříte mezi dobré a ohleduplné řidiče, už jste to někdy udělali: troubili, protože auto před vámi při zelené na semafor nevyrazilo dost rychle, při odbočování nebo změně jízdního pruhu jste nezapnuli směrové světlo nebo něco podobného.

Podle amerických expertů jezdí po světě až 100 milionů automobilů, jejichž majitelé by měli mít těžký spánek. Proč? Protože mají bezklíčkové zamykání a startování vozidla, které je možné překonat, a není k tomu třeba žádného násilí, poškození vozidla. Vyzkoušeli si to na vlastní kůži členové Amerického úřadu pro pojišťovací podvody (NICB).

Předpokládalo se, že na celkem 24 úsecích našich silnic umístní úřady zodpovědné za dané silnice značku s bílým autem na modrém podkladu. Tedy administrativně je překvalifikují na silnice pro motorová vozidla, což umožňuje zvýšit rychlost na maximálních 110 km/h.

Sáhnout do kapsy, zvláště pokud mají například mladí dvě auta – starší pro hlavu rodiny a druhé pro maminku a rozvoz dětí, nebo jde-li o seniory, pro 1500 Kč za dálniční známku není málo. Zvláště pokud jste z okraje města nebo vesnic okolo větších center a projedete po dálnici jen pár kilometrů. Proto ministerstvo dopravy v dalším kroku zruší od 2018 povinnost mít dálniční známku v případě jízdy po pěti úsecích.

Zítra je poslední den platnosti roční dálniční známky pro rok 2016 a proto jsme vyrazili na české silnice a začali počítat vozidla. Zjišťovali jsme, kdo má co na skle vylepeno. Výsledek je však velice alarmující!

Strana 1 z 172

© 2015 ÚAMK. All Rights Reserved. Designed By ÚAMK