AutoStyl - Dotazy motoristů

Magazín o autech, sportu a cestování

Je lepší palivo na značkových nebo neznámých čerpacích stanicích? Je telefonování při čerpání   nebezpečné? Jistě znáte i další otázky spojené s tankováním paliva do automobilů, které už se staly doslova mýty. A tak se ÚAMK společně s partnery v německém automotoklubu ADAC podíval na celkem deset mýtů týkajících se této tématiky a snažil se najít pravdivé informace. Jak je to tedy?


Zásady správného svícení, vedoucí ke zvýšení bezpečnosti účastníků silničního provozu

1) Bezpečná jízda začíná čistými skly auta, dále je třeba mít čisté světlomety a správné brýle pro řidiče s rovněž čistými skly.

2) Před jízdou vždy zkontrolujeme funkčnost světlometů, nejen čelních a směrových, ale koncových a brzdových. Tato kontrola by se měla stát jedním z pravidelných rituálů před jízdou.


Ustanovení zákona č. 361 je dost jednoznačné a platí od roku 2006. Přesto…

Zažíváme to v každodenním životě především ve velkých městech, na silnicích jako je například Jižní spojka v Praze, nebo na dálnicích a podobně. Modrý majáček a houkání vozidla záchranné služby nebo hasičů či policie dává vědět, že jedou vozidla s právem přednosti jízdy. Takže?


Podle odhadů odborníků jich chybí ve městě stovky tisíc

Není žádným tajemstvím, že v hlavním městě Praze chybí doslova statisíce parkovacích míst. Je tedy na místě se tímto problémem zabývat, a to nikoliv jen rozšiřováním rezidenčních zón, nebo chystaným zavedením ekologických zón, takže do řady míst prostě cizí vůz buď nevjede, nebo nezaparkuje.


Dostala se ke mně informace, že v Chorvatsku je povinné rezervní kolo u osobního automobilu. Já bohužel vlastním vozidlo, které je z výroby vybaveno soupravou na opravu pneumatiky bez demontáže kola z vozidla. Tím pádem  vozidlo nemá rezervní kolo. Je to problém?


Mí známí mi tvrdí, že v Rakousku nesmím za jízdy v autě používat GPS, ani autokameru. Pokuty za porušení jsou prý dost vysoké. Dále mi známí tvrdí, že v Rakousku musím mít pro všechny osoby v autě (ne v zavazadlovém prostoru) oranžové vesty. Jak to tedy je?


JUDR. OLDŘICH VANÍČEK  

Na dotazy odpovídá

JUDr. Oldřich Vaníček
President ÚAMK ČR