AutoStyl - Dotazy motoristů

Magazín o autech, sportu a cestování

Je lepší palivo na značkových nebo neznámých čerpacích stanicích? Je telefonování při čerpání   nebezpečné? Jistě znáte i další otázky spojené s tankováním paliva do automobilů, které už se staly doslova mýty. A tak se ÚAMK společně s partnery v německém automotoklubu ADAC podíval na celkem deset mýtů týkajících se této tématiky a snažil se najít pravdivé informace. Jak je to tedy?

Vidět a být viděn

Zásady správného svícení, vedoucí ke zvýšení bezpečnosti účastníků silničního provozu

1) Bezpečná jízda začíná čistými skly auta, dále je třeba mít čisté světlomety a správné brýle pro řidiče s rovněž čistými skly.

2) Před jízdou vždy zkontrolujeme funkčnost světlometů, nejen čelních a směrových, ale koncových a brzdových. Tato kontrola by se měla stát jedním z pravidelných rituálů před jízdou.

Ustanovení zákona č. 361 je dost jednoznačné a platí od roku 2006. Přesto…

Zažíváme to v každodenním životě především ve velkých městech, na silnicích jako je například Jižní spojka v Praze, nebo na dálnicích a podobně. Modrý majáček a houkání vozidla záchranné služby nebo hasičů či policie dává vědět, že jedou vozidla s právem přednosti jízdy. Takže?

Podle odhadů odborníků jich chybí ve městě stovky tisíc

Není žádným tajemstvím, že v hlavním městě Praze chybí doslova statisíce parkovacích míst. Je tedy na místě se tímto problémem zabývat, a to nikoliv jen rozšiřováním rezidenčních zón, nebo chystaným zavedením ekologických zón, takže do řady míst prostě cizí vůz buď nevjede, nebo nezaparkuje.

Dotazy motoristů

Dostala se ke mně informace, že v Chorvatsku je povinné rezervní kolo u osobního automobilu. Já bohužel vlastním vozidlo, které je z výroby vybaveno soupravou na opravu pneumatiky bez demontáže kola z vozidla. Tím pádem  vozidlo nemá rezervní kolo. Je to problém?

Dotazy motoristů

Mí známí mi tvrdí, že v Rakousku nesmím za jízdy v autě používat GPS, ani autokameru. Pokuty za porušení jsou prý dost vysoké. Dále mi známí tvrdí, že v Rakousku musím mít pro všechny osoby v autě (ne v zavazadlovém prostoru) oranžové vesty. Jak to tedy je?

Strana 1 z 2

JUDR. OLDŘICH VANÍČEK  

Na dotazy odpovídá

JUDr. Oldřich Vaníček
President ÚAMK ČR


© 2015 ÚAMK. All Rights Reserved. Designed By ÚAMK