AutoStyl - Aktuality

Magazín o autech, sportu a cestování

Změny od června 2017

Asi nikoho nepřekvapí, že vozidlo, které doznalo zásadnějších změn proti tomu, v jakém stavu bylo schváleno pro provoz na pozemních komunikacích, na nich nemá co dělat. Ať jde o markantnější úpravy brzdového systému, vizuální změny nepovoleným ztmavením oken, nebo „neviditelné“ odstranění u dieselových vozidel filtru pevných částic.

Doposud hledali někteří únik před pokutou za tyto přestupky, nižší částkou byly i dosud postižitelné, za pomoci odkazu na servis. Že prý zásah bez jejich vědomí provedl servis. Nyní už je to nemožné, protože zásah tohoto významu – vozidlo po něm nesplňuje podmínky provozu na pozemních komunikacích, bude servis provádět jen po písemném souhlasu majitele vozidla.

Další chystanou změnou, a to od prosince letošního roku, bude povinnost fotograficky dokumentovat testy vozidel v emisních stanicích. Totéž už platí i pro kontroly vozidel na STK.

Odborníci ale upozorňují na fakt, že fotodokumentace sama o sobě není zárukou toho, že se testy provádějí správně a hlavně, že jsou správně nastaveny tak, aby například odhalily vozidla s poškozeným nebo dokonce demontovaným filtrem pevných částic.

 

Je až šokující, s jakou vehemencí byli motoristé státními orgány přesvědčováni, že dosavadní systém převodu vozidla, kdy kupující musí třeba i přes celou republiku do místa trvalého bydliště prodávajícího, aby mohl být vůz přepsán, vlastně není špatný či komplikovaný. Chtělo se říct, kdo tohle vymyslel…?

No vidíte, novela silničního zákona přináší logickou změnu. Takováto operace, jako je převod vozidla, se může nově odehrát na jakémkoliv úřadu s rozšířenou pravomocí. Tohle začne platit od června letošního roku. Platit to bude pro již zmíněnou změnu majitele, ale i registraci nového či dovezeného auta.

Naopak na stejný úřad budete muset v případě, že vyřazujete vozidlo do depozitu, tedy odevzdáváte poznávací značku. Přirozeně si ji přijdete vyzvednout na tentýž úřad. Podobně je tomu při zakoupení poznávací značky na přání. Objednáte si ji na úřadě, kam si pro ni také přijdete.   

A rada ÚAMK na konec, místo čekání ve frontě, se objednejte on-line na konkrétní čas


© 2015 ÚAMK. All Rights Reserved. Designed By ÚAMK