AutoStyl - Aktuality

Magazín o autech, sportu a cestování

Pražák se zdrží za život rok v kolonách

Podle údajů, které získala za pomoci svých navigačních přístrojů nizozemská společnost TomTom, se za posledních 8 let zvýšila hustota automobilové dopravy na světě o 23 %. Pokud vloni v USA narostla o 5 %, v Evropě to bylo o 9 %, v Asii o 12 %, Africe o 15 %…

Celosvětově meziroční nárůst hustoty dopravy představuje 10 %. Kde jsou na tom řidiči nejhůře? Obecně ve velkých městech. Konkrétně nejhůře pak v Mexico City, kde cesta v průměru trvá o 66 % déle než by vzhledem ke vzdálenosti měla trvat. Ovšem v období dopravní špičky je to až o 101 % více.

Na dalších místech jsou pak asijské metropole: Bangkok (zdržení 61 %), Jakarta (58 %), čínský Čongqing (52 %). Do první desítky takových města možná trochu překvapivě patří i rumunská Bukurešť s průměrných zdržením při jízdě po městě 50 %.

Na to, že Moskva rovněž patří mezi města s mimořádně zatíženou dopravou, jsme už zvyklí (průměrné zdržení 44 %).

Pokud budeme hovořit o tradičních západoevropských městech, pak na nejdelší zdržení se musíme připravit v Londýně, francouzském Marseille, Římě, Paříži, Bruselu…

A jak je na tom Praha? Index hustoty činí 28 % a průměrné zdržení dosahuje 30 minut. V moravské metropoli je to 25 % a 25 minut a v Ostravě musí řidiči očekávat prodloužení cesty o 18 % a tedy v průměru počítat se zdržením 18 minut. Naproti tomu například na Slovensku je to v Bratislavě 25 % a 32 minut.

Tedy žádná tragédie? Ne tak docela, v přepočtu totiž hovoříme o tom, že každý pražský řidič v průměru stráví v kolonách 5,43 dne ročně. Za aktivní pracovní život je to 233 dnů, tedy bezmála jeden pracovní rok.

 

Přehled zpráv Autostylu


© 2015 ÚAMK. All Rights Reserved. Designed By ÚAMK