AutoStyl - Aktuality

Magazín o autech, sportu a cestování

20 000 řidičů bez řidičáku?

V letošním roce se počítá v Čechách s výměnou celkem 720 000 řidičských průkazů. Byly totiž vydány v roce 2007, a to s dobou platnosti 10 let. Jen v lednu si nepřišlo vyměnit svá oprávnění 20 tisíc řidičů. Tedy jsou “bez papírů”.

Pokud chtějí dál jezdit, a nejsou to starší lidé, kteří je prostě nechají propadnout, mají ještě šanci. I zpětně mohou požádat o výměnu. Co k tomu potřebujete? Platný průkaz totožnosti a neplatný řidičák, s nimi zamíříte na příslušný úřad obce s rozšířenou působností (podle místa trvalého bydliště řidiče). Donést musíte i jednu svoji fotografii (klasických rozměrů na průkazy).

O nové oprávnění lze požádat už 3 měsíce před skončením platnosti toho stávajícího. Úřední lhůta pro vydání je 20 dnů a samozřejmě závisí na tom, v které době přijdete. Kdy mají úředníci poměrně volno, nebo až bude nával žadatelů houstnout. Možné je expresního vydání do pěti dnů, za něž občan zaplatí 500 korun. Jinak je výměna bezplatná.

No a poslední nezbytnou informací je, co řidiči hrozí, bude-li jezdit bez platného oprávnění. Pokuta do 2 000 korun v přestupkovém a až 2 500 korun ve správním řízení.

Přehled zpráv Autostylu


© 2015 ÚAMK. All Rights Reserved. Designed By ÚAMK