AutoStyl - Aktuality

Magazín o autech, sportu a cestování

Info o ojetinách stále chybí

Je to zcela přirozené – zájem o prověřování reálného stavu, tedy především najetých killometrů a dalších informacích u ojetých vozidel, stále roste. Jen za leden 2017 bylo v bezplatném systému VinCheck prověřeno 38 518 VIN kódů, tedy identifikačních čísel vozidel. Meziročně je to nárůst o 45,3 %.

Samozřejmě, že daná tendence má spojitost s růstem prodejů ojetin. Proto také z celkového počtu bylo 33,9 % vozidel prověřováno autobazary a dalšími obchodníky s ojetými vozidly. To ale nic nemění na situaci, že nejvíce zájemců je mezi motoristy. Ti prověřovali zbylých 66,1 % vozidel. Statistika tak kromě jiného potvrzuje fakt, že více než polovina ojetých vozidel se v České republice prodá „na ulici“. Právě vozidla prodávaná mimo autobazary však představují pro běžného zájemce největší riziko. Prostě proto, že velmi těžko bude shánět pravdivé informace o daném autě. Jen tou základní inormací je právě ověření VIN kódu.

Za celý rok 2016 bylo v systému VinCheck prověřeno 385 323 VIN. „Toto číslo nás na jedné straně velmi příjemně překvapilo, na druhé straně však velmi nelítostně nastavilo zrcadlo celkové situaci na českém trhu ojetých vozidel“, říká Dalibor Žák ze společnosti VinCheck. Podle něj je totiž největším problémem nedostatek relevantních a veřejně dostupných informací o vozidlech na českém trhu.

Že to lze řešit, ukazuje příklad Slovenska, kde v rámci projektu EUCARIS zprovoznili modul MilAge, který sdílí informace o vozidlech mezi národními databázemi. Jedná se o evropsky vůbec první pilotní projekt, který vyměňuje informace na vládní úrovni mezi zeměmi EU, a to zatím o historii vozu a najetých kilometrech. „Takové informace by pak mohly být přístupné každému žadateli, i třeba za administrativní poplatek, podobně jako například informace z katastru nemovitostí,“ domnívá se Žák. Například v Belgii je pak takový dokument dokonce povinnou přílohou smluvní dokumentace při prodeji vozidla.

Přehled zpráv Autostylu


© 2015 ÚAMK. All Rights Reserved. Designed By ÚAMK