AutoStyl - Aktuality

Magazín o autech, sportu a cestování

SR: Za registraci auta vyšší poplatek

Přitom zdaleka nejde o maličkost. Jeden příklad za všechny: za nově registrovaný automobil s výkonem motoru 255 kW a více zaplatí jeho slovenský majitel při registraci 3 900 euro, tedy zhruba 105 000 Kč. Rovněž při dalším prodeji je nutné platit, pravda s věkem vozu méně a méně. Nicméně…

Nové registrační poplatky, které platí majitelé automobilů, zavádí Slovensko od února 2017. Základní změny: poplatek se platí od hranice 80 kW výkonu motoru, poplatek se proti minulosti platí při každém přepisu automobilu, což v SR vloni představovalo 307 588 vozidel. No a nakonec se mění fakt, že zásadně roste cena poplatku od výkonu vozidla 177 kW a výše.

Pokud začneme vozidlem s výkonem motoru do 80 kW, pak při první registraci slovenský majitel zaplatí 33 euro a při dalších změnách už nic. Nad 80 kW to je 90 euro, výkonnější motory jsou zpoplatněny částkou 110, 150, 210 … euro při první registraci. Nejvyšší poplatky (nad 2 000 euro) se pak vztahují k vozidlům s objemy agregátu od 203 kW. O nejvyšší částce  - asi 105 000 Kč v přepočtu jsme už psali.

S věkem a při dalších převodech se částka snižuje a její výpočet lze najít na stránkách Institutu finanční politiky Ministerstva financí SR, kde je elektronická kalkulačka pro daný výpočet. Obecně se dá říct, že poplatníci, vyjma registrace vysoce výkonných vozů, ušetří.

Samozřejmě, že cena poplatku svým způsobem, především u silných aut, ovlivní i zájem slovenských kupců ojetin na českém trhu.

© 2015 ÚAMK. All Rights Reserved. Designed By ÚAMK