AutoStyl - Aktuality

Magazín o autech, sportu a cestování

Previous Next

Nejdražší PHM má Nizozemsko a Itálie

ÚAMK, který se dlouhodobě zabývá otázkou průměrných cen benzinu a nafty v evropských zemích, vypracoval přehled za poslední čtyři roky. Co říkají? Začněme tou špatnou správou: nejdražší nafta se letos prodává v Itálii, Natural 95 stojí nejvíce v Nizozemsku.

Ceny benzinu a nafty se odvíjí od dvou hlavních faktorů. Výše spotřební daně, která může tvořit 40 až 70 %t ceny paliva, a cen ropy. Ty sice mírně rostou, ale nyní se nedá přesně odhadnout, jak se to projeví. Řekl bych, že v nejbližší budoucnosti nelze čekat nějaké velké cenové otřesy,“ předpovídá Ivan Indráček z Unie nezávislých petrolejářů. Můžeme tedy říct, že i nadcházející podzimní a zimní sezónu prožijeme se známými cenovkami benzinu a nafty. Jaké ale jsou u našich sousedů?

S čím tedy musí čeští motoristé počítat, když v nadcházejícím období vyrazí na zimní radovánky na italské lyžařské svahy? Průměrná cena Naturalu 95 byla u tamních stojanů v polovině letošního roku druhá nejvyšší v Evropě (45,36 Kč/l). V případě nafty Italové dokonce získali nepopulární prvenství s cenou 40,50 Kč. Viník? Ekonomická situace této země a tedy státem stanovená vysoká spotřební daň. I proto se cestou vyplatí tankovat v Rakousku, kde jsou ceny trvale jedny z nejpřívětivějších v Evropě. Benzin tam vyjde Čechy v přepočtu průměrně na 33,21 Kč a nafta na 30,78 Kč.

Asi největší nebezpečí hrozí těm, kdo by chtěli vzpomínat na staré časy, kdy se na dovolenou do zemí, kde je dráž, vyráželo s co největším kanystrem paliva. Jenže italské předpisy hovoří o tom, že můžete paliva dovézt jen 10 litrů, a to v homologovaném kanystru. Přičemž nákup paliva v jiné ze zemí Evropské unie musíte doložit účtenkou. V opačném případě vám hrozí vysoká pokuta.

Za větší množství takto dovezeného do Itálie paliva hrozí následující sankce: nejnižší hranice je 7,746 eura, trest odnětí svobody v délce trvání od šesti měsíců do tří let a zabavení paliva, respektive jeho nedovoleného množství,“ popisuje Petr Vomáčka z ÚAMK.

Abychom uzavřeli část týkající se „špatných zpráv“, je třeba doplnit třetí z evropských zemí, kde je palivo nejdražší. Týká se to Řecka – se 44 korunami jde u benzinu o třetí nejdražší evropskou zemi.

Nejvyšší pozice v pomyslném žebříčku nejdražších paliv obsazuje dlouhodobě Norsko, dále severské země a obecně Nizozemsko. Za poslední čtyři roky bylo nejdražší Norsko. V letech 2013 a 2014 měla tato země nejvyšší průměrnou cenu u benzinu i nafty. Doporučení odborníků ÚAMK zní: benzin či naftu raději natankujte v sousedním Dánsku, kde jsou přece jen přívětivější ceny. Litr benzinu tam vyjde 41,20 Kč, za naftu zaplatí řidič průměrně 35,01 Kč.

A nyní už jen „dobré zprávy“. Řeč tedy bude o zemích, kde jsou ceny přívětivější. Obecně se dá říct, že od roku 2013, vycházeje ze statistik zpracovaných ÚAMK, je letos nejlaciněji. Můžeme to doložit cenami v Chorvatsku, které je další z nejpřitažlivějších destinací českých turistů. V roce 2014 například Chorvaté chtěli za litr benzinu 39,52 Kč. V letech 2015 a 2016 však ceny paliv opět zamířily dolů. Letos v červnu už stál benzin v Chorvatsku „jen“ 32,99 Kč.

Při pohledu na cenové statistiky je jasné, že Češi zaplatí za naftu a benzin méně než doma jen v několika málo evropských zemích. Extrémem je Rusko, kde byl letos k mání litr benzinu v průměru za 14,20 Kč. Levnější než Česko, kde se cena Naturalu 95 aktuálně blíží třiceti korunám, je tradičně například palivo v Bosně a Hercegovině (28,40 Kč) nebo Polsku (26,48 Kč). Podobná úroveň cen jako u nás je v Pobaltí.

© 2015 ÚAMK. All Rights Reserved. Designed By ÚAMK