AutoStyl - Aktuality

Magazín o autech, sportu a cestování

SRN: Zákaz spalovacích motorů do 2030

Německá spolková rada, nebo-li Bundesrat zastupující jednotlivé spolkové země, požádal Evropskou komisi, aby změnil stávající systém zdanění a poplatků tak, aby byla podpořena doprava bez emisí. Jinými slovy, žádá zrušit zvýhodnění spotřební daně na naftu, které platí v celé řadě zemí. Naopak navrhuje navýšení spotřební daně na naftu. A nejen to, zasazuje se za úplný konec spalovacích motorů!

Německá spolková rada má na to dokonce i svůj termín, a to nejpozději do roku 2030. Podobně jednoznačná slova vyslovili už politici Norska anebo Nizozemska, tedy zemí, kde je nejvyšší podíl elektromobilů. Právě ty chce Německo zásadně finančně i jinak podporovat. Nicméně je nejen technickou nebo finanční, ale i „politickou“ otázkou konec spalovacích motorů. Ovlivní to totiž stávající produkci automobilů, změnu náplně práce servisů, „vymaže“ z map stávající čerpací stanice a zasáhne mnoho návazných odvětví. Dá se taková změna udělat za pouhých 14 let? Tedy nahradit novou produkcí vozů, vystavět rozvinutou síť tankovacích elektrických stanic jako byly ty dosavadní čerpací, zajistit tak razantně vyšší dodávku elektrické energie…?

Odborníci se ke „skokovému“ řešení daného typu – zakázat a hotovo, staví odmítavě. Nejde totiž o nic menšího, než o zásadní změnu celého jednoho odvětví, které kromě jiného zaměstnává v řadě evropských zemí statisíce lidí.

© 2015 ÚAMK. All Rights Reserved. Designed By ÚAMK