AutoStyl - Aktuality

Magazín o autech, sportu a cestování

Průsmyky v Alpách se uzavírají

V zahraničí jsou již uzavírány první průsmyky před zimou. Jedná se o Rakouský Sölkpass, Švýcarský Great St. Bernard Pass, Italský Gaviapass mezi Bormiem a Ponte di Legno. Postupně se však bude uzavírat dalších více než 40 alpských průsmyků jako například Nufenen, Susten, Furka, Grimsel, San Bernardino, Umbrail, Grossglockner, Sölkpass, Stallersattel, Galibier, Iseran a Agnel. Uzávěry budou ve valné většině trvat až do května 2017.

Poslední dny nám přinesly pokles teplot i u nás a ve vyšších polohách dokonce sněžilo. „I když je zimní výbava za určitých podmínek povinná od 1. listopadu, měli by řidiči pamatovat na to, že letní pneumatika funguje jen do zhruba 7 stupňů celsia,“ upozorňuje Oldřich Vaníček z ÚAMK a dodává „jízda s letní pneumatikou při teplotách nižších než 7 stupňů má za následek až dvakrát delší brzdnou dráhu než se zimními a horší ovladatelnost vozidla při manévrech.

ÚAMK také provedl v minulých 14 dnech měření tlaku v pneumatikách na 250 vybraných vozech z Prahy. „Při tomto měření jsme zjistili, že 97% vozidel mělo podhuštěné pneumatiky, 2% přehuštěné a jen 1% mělo hodnotu tlaku v pneumatikách v pořádku. Tato čísla jsou alarmující, vždyť podhuštěná nebo přehuštěná pneumatika reaguje špatně a řidič například nedobrzdí“, hodnotí výsledky měření Vaníček.

 Do horských oblastí doporučuje ÚAMK vozit ve vozidle teplou deku, termosku s teplým nápojem, dostatek paliva v nádrži (minimálně ½ nádrže), baterku, lopatku na vyhrabání vozidla, sněhové řetězy dle návodu k vozidlu, rukavice, škrabku s koštětem na odstranění sněhu a ledu z vozidla, kurtu na vytažení vozidla, startovací kabely a asistenční kartu.

© 2015 ÚAMK. All Rights Reserved. Designed By ÚAMK