AutoStyl - Aktuality

Magazín o autech, sportu a cestování

SR: Pokuta bez dálniční známky 150 euro

Slovenští poslanci schválili novelu zákona o dálničních známkách, která nabývá účinnosti 1. listopadu. Co se mění? Předně pokuty za jízdu po dálnici nebo rychlostní silnici ve vozidle do 3,5 tuny se touto novelou snižují na polovinu, a to z 300 euro na 150 euro. Novinkou také je, že zaplatí-li řidič bez zaplaceného dálničního poplatku pokutu do 15 dnů, sníží se částka na 100 euro.

Nově se zavádí i pravidlo, že za daný přestupek může být daný řidič pokutován jen jednou za měsíc, nikoliv každý den, jak tomu bylo v minulém ustanovení zákona.

Možnost pokutovat za přestupek stanoví novela zákona na dva roky, nejpozději pak musí být pokuta vymahatelná do tří let. Tím je jasně stanoveno, že v současnosti, kdy podle některých údajů bylo zaznamenáno na Slovensku 800 000 jednorázových přestupků, nezůstanou motoristé jezdící bez známky bez postihu.

Jestliže však je daným vozidlem, které porušilo předpisy jízdou bez dálniční elektronické známky, byly spáchány i další správní delikty, může pokuta činit 150 až 500 euro.

Podle ministra dopravy Slovensko musí ještě vyřešit problematiku neplatících zahraničních motoristů, zákon stále nemá jasné ustanovení. Dále naznačil při projednávání zákona před poslanci, že se zvažuje vyšší cena za 10denní známky, a konstatoval, že ze zemí EU má SR nejnižší ceny dálničních známek. Dodejme, že konečné slovo má v tomto směru vláda, případně v budoucnosti opět poslanci.

© 2015 ÚAMK. All Rights Reserved. Designed By ÚAMK