AutoStyl - Aktuality

Magazín o autech, sportu a cestování

Placení mýta ve Francii

Hodláte se vydat třeba na do Paříže nebo Lyonu? Pokud ano pečlivě si prostudujte možnosti placení mýta, jelikož pak již může být pozdě.

Naprostá většina francouzských dálnic je placená. Placení se uskutečňuje formou výběru mýtného. Tyto placené dálnice jsou před nájezdy na ně značeny nápisem peage.

Na většině úseků placení funguje tak, že si na počátku placeného úseku vyzvednete lístek a k zaplacení dochází při sjezdu z dálnice nebo na konci placeného úseku. Platit lze buď v hotovosti nebo platební kartou. Při vjezdu do místa výběru mýtného je třeba sledovat piktogramy, které jsou nad jednotlivými vjezdy do mýtných bran. Pokud zde svítí oranžové písmeno t, je tento průjezd určen pro Telepas, tedy pro ty, kteří platí mýtné elektronicky. Pokud nad vjezdem svítí zelená šipka, je to jízdní pruh určen pro hotovostní platbu a když je zde navíc symbol platební karty, lze zde platit bezhotovostně platební kartou. Velmi často jsou také instalovány také automatické turnikety pro placení mýtného, kde není žádná obsluha ani budka, ale pouze se zde zasune lístek do automatu a poté částku zaplatíme klasicky jako u automatu nebo do sběrného koše. 

Vozidla jsou zde rozdělena do 5 kategorií.

Kategorie

Parametry vozidla

1

Vozidla s výškou pod dva metry a váhou nepřesahující 3,5t. To samé platí pro závěsné vozíky. (osobní automobily)

2

Vozidla s výškou od dvou do tří metrů a hmotností nepřesahující 3,5t. To samé platí pro závěsné vozíky. (přívěsný vozík, karavan)

3

Vozidla s výškou nad tři metry a hmotností na 3,5t. (autobus)

4

Vozidla s více než dvěmi nápravami,výškou větší než tři metry a hmotností nad 3,5t. Přívěsný vozík nad s výškou nad tři metry a hmotností nad 3,5t. (nákladní vozy)

5

Motocykly, Trycykly a motockly se sidekárou. (motocykl)

Ceny za jednotlivé úseky ve Francii (v EUR za I. kategorii).

 

Podrobný přehled placených úseků naleznete zde.

Další podrobné informace o Itálii naleznete zde

© 2015 ÚAMK. All Rights Reserved. Designed By ÚAMK